Şimdi Ara

Engelli biri ile evlenmek ...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
1
Favori
5.340
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kültür ve bilimle ne gibi bir ilgisi var, ben de kestiremedim ama kültürün bir ayağı “kabuller” ise bu noktadan bir bağlam kurulabilir ve üzerinde fikir yürütülebilir gibi geldi.

Bir söz vardır; insan başına ne gelebileceğini bilemeden yaşamını devam ettirdiğinden gerçekliği de olan bir söz: “Sağlıklı olan her insan bir engelli adayıdır” diye. Belki çoğumuz engelli değiliz; engelli olmanın ne gibi dezavantajları olabileceğini tecrübe de etmiş değiliz ama görüyoruzdur yakın veya uzak çevremizde. Hatta belki aklımıza bile gelmemiştir, bir olay, kaza sonucu yaşamımızın geri kalanını engelli bir insan olarak devam ettirmek. Ama olabilir, mümkündür bu.

Bir arkadaşım eşi vasıtasıyla bir aile ile tanışmıştı. Bunlardan biri kendi başına oturup kalkamayan, kimi alanlarda kucakta taşınmak durumunda kalan biriydi, diğeri ise hiçbir engeli olmayan biri. Bu çifti evlerine misafir ettiklerinde komşularından biri “yazık kadıncağıza” yollu çok ah-vah çekmiş. Oysa engelli olan yani kendi başına hareket etmekte güçlük çeken kadın değil erkekti. Vah çekenin dert edinmesi, o halde bulunan kocasının derdini (!) çekmek durumunda kalan kadına acımasıydı.

Sizlere engelli biri ile bir yaşam kurar veya devam ettirir misiniz diye sormuyorum. Bu içinde pek çok faktörün bulunabileceği, tek başına ele alınamayacak kişisel bir tercihtir. Sorum şu; hasbelkader engelli biri ile evlenmek istediniz. Bu isteğinizden eminsiniz. Başta aileniz olmak üzere, sizin bu isteğinize duygusal yaklaşımlar da ortaya sererek karşı olanları ikna etmeye, tercihinizi kabul ettirmeye ne gibi yaklaşımlarda bulunarak yola çıkarsınız?

• İnsan engelli biri ile evlenmez.

...

İnsan sevdiği biri ile evlenir.

(Mesajınızın tamamı veya bir kısmı alıntı mı?)
  • quote:

Bu isteğinizden eminsiniz.

Bunun doğruluğu tartışmalıdır. Bugün geçerlidir, yakın bir gelecekte sorun olarak görülecektir. Eğer kişi psikolojik sorunlu değilse, etrafa iyi insanı oynamayı kişilik haline dönüştürmemişse bu evliliği yürütmeyi başaramaz. Yaşam bir kaç günlük bir gelecek değil, bitişi belirsiz bir süreç. Bakımdan mahalle baskısına kadar binlerce etken bu evliliğin karşısında olacaktır. Kişi de zaten bunun bilincindedir. Ailenin karşı çıkacağını bilemez zira.
  • İnsan gerçekten sever ise, hiçbir ENGEL tanımaz.
  • quote:

(Mesajınızın tamamı veya bir kısmı alıntı mı ?)

Geçen sabah haberlere göz atarken okuduğum bir yazı üzerine, konunun üçüncü paragrafında anlatılan olay aklıma geldi ve her ikisini birleştirerek bu yazı ortaya çıktı. Yazıda alıntı olan tek yer tırnak içindeki ksımdır, başka bir yerinde alıntı yoktur. Aksini düşünüyorsanız belirtmenizi isterim.

lehrer;

İsteklerin pek çoğu anlık olabilir ve geleceğe dair tasavvurlarla kimi zaman örtüşmeyip değişebilir de. Ama evlilik gibi bir karar ve istekte değişkenlik sıradan ve gelişgüzel olamaz gibime geliyor. Çünkü kişi, elemiyle, sefasıyla yaşayabileceklerini kısmen de olsa tasavvur edebilir ve bu tasavvur kararını netleştirebilir. Bu açıdan istek ve kararında netlik ve süreklilik olamaz demek zor.

Yalnız şu cümlenize anlam veremedim.

quote:

Eğer kişi psikolojik sorunlu değilse, etrafa iyi insanı oynamayı kişilik haline dönüştürmemişse bu evliliği yürütmeyi başaramaz

Engelli biri ile evlenip, o evliliği yürütmek psikolojik sorunlu olmayı ve iyi insan vasfında rol yapmayı mı gerektirir?

Ben de aksini ileri sürüyor ve şunu söylüyorum. Kendini sahip olduğu kusursuzluk yahut tamlık ile "ulaşılmaz, erişilmez, biricik, namütenahi..vs" sanıp kibir denizinde kulaç atanlar, psikoljik sorunlunun ta kendileridir.

İyi insan olmak için veya kendisine böyle dedirtmek için engelli biri ile evlenmek ve o evliliği devam ettirmek tek ve geçer sebep değildir. Engelli biri ile evlenene ve her sıkıntısına göğüs gerene "iyi insan " demek yeterli değil. Böyle birine en fazla ya "çok merhametli" ya da "çok seviyor" denilebilir. Merhametli olmak ve çok sevmek "iyi insan"lığın yeterliliğinden değil, olsa olsa merhamet kısmıyla bir şubesi olur.

"İnsan engelli biri ile evlenmez, sevdiğiyle evlenir" ve " insan gerçekten severse hiçbir engel tanımaz" cümlelerine katılmakla birlikte, bu cümleleri reeli sorgulanmamış romantizm olarak görüyorum. Konuyu açan benim ama içinde değilim. Bir an, kendimi içinde farz ettiğimde böyle bir karar almak pek çok unsuru sık dokuyup eleklememi gerektiridi. Engelli bir insanı sevebilir miyim ve sevdikten sonra evlenebilir miyim sorularını geçip, onu kabullendirmek kısmında takıldım. Bu konuda bir düşüncem var ama sizlerin biraz daha konuyu deşmenizi bekliyorum.

Ekleme; konuyu şu şekilde de düşünebilirsiniz. Engelli olmadıkları halde evlenenlerin, evlilik sonrası bir kaza sonucu ikisinden birinin engelli olması, o kişiye bakış açısını yahut sevgiyi değiştirmeli midir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seymes -- 25 Aralık 2010; 14:58:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: seymes

"İnsan engelli biri ile evlenmez, sevdiğiyle evlenir" ve " insan gerçekten severse hiçbir engel tanımaz" cümlelerine katılmakla birlikte, bu cümleleri reeli sorgulanmamış romantizm olarak görüyorum. Konuyu açan benim ama içinde değilim. Bir an, kendimi içinde farz ettiğimde böyle bir karar almak pek çok unsuru sık dokuyup eleklememi gerektiridi. Engelli bir insanı sevebilir miyim ve sevdikten sonra evlenebilir miyim sorularını geçip, onu kabullendirmek kısmında takıldım. Bu konuda bir düşüncem var ama sizlerin biraz daha konuyu deşmenizi bekliyorum.

Ekleme; konuyu şu şekilde de düşünebilirsiniz. Engelli olmadıkları halde evlenenlerin, evlilik sonrası bir kaza sonucu ikisinden birinin engelli olması, o kişiye bakış açısını yahut sevgiyi değiştirmeli midir?

Hocam başına gelmeden bu sorulara net cevap vermek çok güç..

Engelli biriyle sıfırdan tanışıp evlenir miyim sorusunu kendime bir çok kez sormuşumdur ama hiç yanıtlayamadım. Çünkü öyle bir durumla hiç karşılaşmadım. Daha dürüst olayım, muhtemelen de evlenmezdim herhalde.

Ama hazırda çok sevdiğim insan yarın bir gün engelli duruma düşerse yine evlenirmiydim sorusuna tereddütsüz evet cevabı veririm. Ömürboyu el ayak olmaktan daha fazlasını yapacak hissi taşıyorum çünkü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tahsin053 -- 25 Aralık 2010; 22:19:57 >

• Bende engelli sayılırım. Başkasına göre değil belki ama kendimi öyle görüyorum. Herneyse. Eğer birisini çok seviyorsam ki sevdim onu düşünerek konuşuyorum. yarın birgün başına birşey gelse engelli hale gelse gözümü kırpmam evlenirim. bitkisel hayatta bile olsa bırakmam. ama hiç tanımadıgım engelli birisini sevebilirmiyim bilmiyorum. sevemem herhalde. beni sevmedikleri gibi :))
  • quote:

Orijinalden alıntı: seymes

quote:

(Mesajınızın tamamı veya bir kısmı alıntı mı ?)

Geçen sabah haberlere göz atarken okuduğum bir yazı üzerine, konunun üçüncü paragrafında anlatılan olay aklıma geldi ve her ikisini birleştirerek bu yazı ortaya çıktı. Yazıda alıntı olan tek yer tırnak içindeki ksımdır, başka bir yerinde alıntı yoktur. Aksini düşünüyorsanız belirtmenizi isterim.

lehrer;

İsteklerin pek çoğu anlık olabilir ve geleceğe dair tasavvurlarla kimi zaman örtüşmeyip değişebilir de. Ama evlilik gibi bir karar ve istekte değişkenlik sıradan ve gelişgüzel olamaz gibime geliyor. Çünkü kişi, elemiyle, sefasıyla yaşayabileceklerini kısmen de olsa tasavvur edebilir ve bu tasavvur kararını netleştirebilir. Bu açıdan istek ve kararında netlik ve süreklilik olamaz demek zor.

Yalnız şu cümlenize anlam veremedim.

quote:

Eğer kişi psikolojik sorunlu değilse, etrafa iyi insanı oynamayı kişilik haline dönüştürmemişse bu evliliği yürütmeyi başaramaz

Engelli biri ile evlenip, o evliliği yürütmek psikolojik sorunlu olmayı ve iyi insan vasfında rol yapmayı mı gerektirir?

Ben de aksini ileri sürüyor ve şunu söylüyorum. Kendini sahip olduğu kusursuzluk yahut tamlık ile "ulaşılmaz, erişilmez, biricik, namütenahi..vs" sanıp kibir denizinde kulaç atanlar, psikoljik sorunlunun ta kendileridir.

İyi insan olmak için veya kendisine böyle dedirtmek için engelli biri ile evlenmek ve o evliliği devam ettirmek tek ve geçer sebep değildir. Engelli biri ile evlenene ve her sıkıntısına göğüs gerene "iyi insan " demek yeterli değil. Böyle birine en fazla ya "çok merhametli" ya da "çok seviyor" denilebilir. Merhametli olmak ve çok sevmek "iyi insan"lığın yeterliliğinden değil, olsa olsa merhamet kısmıyla bir şubesi olur.

Sizce değiştirmeli mi? Gerçekten aşık olan bir insanın bunları görmeyeceğini düşünüyorum. Engelli biri ile evlenmek konusunada dini boyuttan yaklaşmak istiyorum(kader). Öncelikle kişinin engellilik derecesinede bağlıdır. Engelli biri ile evlenmek tabiki kendi açınızdan çok düşünülmesi gerekir. Evlenildiğinde sizin karşınızdaki kişiye çok özverili bulunmanız gerekir. Onun kusurunu görmediğinizi hissetmelisiniz.(Bu da ancak aşık olursanız oluyor.)Çok yazılacak bir konu ama kısa kesmek istiyorum. Eğer kaderinde varsa aşık olursan (ben aşkın bizler için çok büyük bir sınav,aynı zamanda bir hediye olarak görüyorum.) evlenirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: pRo.

İnsan gerçekten sever ise, hiçbir ENGEL tanımaz.

aynen katılıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: güllaççı

quote:

Orijinalden alıntı: pRo.

İnsan gerçekten sever ise, hiçbir ENGEL tanımaz.

aynen katılıyorum

aşk ve svgiye engel koymamalı
  • Sevgi boyutuda var olayın ama aşkın kimyasıda hafife alınmamalı.Bir dakikalık sohbet, bir anlık gülüş veya bir anlık içten yaklaşım bu kimyayı bozar ve sonunda ne engel görürsünüz nede engelleyenleri.Olay sizin için bitmiştir.Sevdiği insanla beraber olamıyor diye hayatına son veren insanlar var,hatta sevdiği insanla beraber bu eylemi yapan aşıklar var.Aşkın kimyası mantık kurallarının dışında işler.
  • Vallahi engelli birni sevip evlenmek büyük bir iş. Evlenenleri takdir ediyorum, sanırım ben yapamazdım.
  • Severse evlenir
  • Kendinizi yüceltmekten vazgeçtiğinizde, eksik değer algınızdan kurtulup bir yetişkin olmayı başardığınızda, ihtiyaç tatmini sağlayarak mutlu olduğunuz ilişkiler değil paylaşım odaklı sürülen bir yaşam benimsersiniz. Paylaşım kurmak zihinlerinizi kuşatan engelleri, sınırları ortadan kaldırır. Ve düşünürsünüz. Artık yapabilecekleriniz, değiştirebilecekleriniz ve sağladığınız uyum vardır. Şimdi paylaşabildiklerinizle mutlusunuzdur. Çünkü hoşunuza gideni, mükenmelliyeti değil var olanı benimsemişsinizdir. Bu her zaman için böyledir. Eşinizin rahatsızlıkları olabilir. Farketmeyebilirsiniz. Mesela kişilik problemlerini başta umursamamış olabilirsiniz. Ama yüzleşiceksiniz.

Sorunsala gelince, eksik değer algısı taşımayan, ilişkiye zarar veren ben merkeziyetçi tatmin odaklı olmayan her insan hayatını olanakları ölçüsünde paylaşabilir, bundan keyif alır. Algıları kusursuz bir idealiteye şartlanmadığında herkez çok rahat bir engelli ile ilişkiye başlayabilir. Duygusal derinlik sağlayabilir.

Bir gerçek vardırki, toplumun çok büyük bir bölümü kişilik olarak henüz çocuktur. İlişkileri duygusal ihtiyaçlar tatmini düzeyinde yaşarlar. Bu nedenle iki ayrı yetişkin olan kadın-erkek ten bahsedemeyiz. Karşımızdaki insan engelli olsun yada olmasın problem olan onun yapamıyor oldukları değildir, bizim ilişkiden ne beklediğimiz ve onu nasıl yaşadığımızdır. Saygılar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• çok zor bir soru.
    burada şöyle yapardım, böyle ederdim diye atıp-tutmak istemiyorum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • seymes S kullanıcısına yanıt
    bu kadar mükemmeliyetçi olmalısın mesajının dolandığı bi zamanda istisnalar oalcaktır ama sanmam razı olacaklarına.babannem 10 seneyi aşkın felçli yaşadı.son 3 yılını da tamamen yatağa bağımlı geçirdi.babam 7/24 evde idi ve seslendiğinde yardımına gidiyordu.annesine olans evgisi ile hiç bıkmadı konuşmadı.ancak diğer kardeşleri bi yaraya merhem olmadılar tek bıraktılar.kaçakcak fırsatları vardı ve gittiler,üstelik bağlayan bir nedenleri olmadan.insanlar arasına sevgi en saf hali ile girerse sıkıntı olacağını sanmam.ancak en kötü ki kişinin karakteri zor anlarda belli oluyor.
  • Konuyu daha önce okumamış gibi okudum.
    Sonra kendi mesajımı okudum.
    Kendi yaptığım süprize geldim
    İlk cümleyi görünce "ne demişim lan ben" dedim.
    Sonrada kendi kendime gülümsedim

:)

(Baya eski konuymuş ama... Hayır ihtiyarlamadım daha)
  • quote:

Orijinalden alıntı: El-Cezeri

Konuyu daha önce okumamış gibi okudum.
    Sonra kendi mesajımı okudum.
    Kendi yaptığım süprize geldim
    İlk cümleyi görünce "ne demişim lan ben" dedim.
    Sonrada kendi kendime gülümsedim

:)

(Baya eski konuymuş ama... Hayır ihtiyarlamadım daha)

Oha ben de diyorum cevaplananlarda bu konu neden var 2010 da senle beraber cevap atmışız vay be 4 yıl geçmiş şaşırdım kendi yazdığıma

• hocam hasbelkader
    bu arada evlilik ne oldu hocam? bende engelli biriyle evlenmek istiyorum
  • El-Cezeri kullanıcısına yanıt
    Ne guzel dedin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.