Şimdi Ara

enerjinin hiçbir zaman yok olmaması, gözün görme sınırı ve öteki dünya

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
1
Favori
960
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • şahsen ölünce hiç olacaksın lafına inanmıyorum ve insanı yaşatan enerjiyi öteki dünya ile ilişkilendiriyorum. agnostiğim
    her şey olabilir diyen biriyim ama yok olacağımıza inanmıyorum

insan gözü daha wifi sinyallerini bile göremezken belki evinizin içinde başka bir dünya hiçbir şekilde size değmeden ve görünmez şekilde varlığını sürdürüyordur. asla bilemeyiz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Started_With_FX5200 -- 30 Eylül 2020; 0:6:38 >

• Zaten yok olmuyoruz ki, doğaya karışıyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-4D62BFE91

Zaten yok olmuyoruz ki, doğaya karışıyoruz.
    bu mantık çok basit. o kadar sinir sistemin olsun kalbin olsun sonra parçalan toprağa karış. bir kalp ömür boyu sadece yok olmak için kan pompalamaz. amaç doğ yaşa doğaya karış olamaz. dinden bahsetmiyorum.

dünyada 70 yıllık zaman skalasına sıkışıp yok olacağına hiç gelme daha iyi. son derece mantıksız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Started_With_FX5200 -- 30 Eylül 2020; 0:21:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Started_With_FX5200

bu mantık çok basit. o kadar sinir sistemin olsun kalbin olsun sonra parçalan toprağa karış. bir kalp ömür boyu sadece yok olmak için kan pompalamaz. amaç doğ yaşa doğaya karış olamaz. dinden bahsetmiyorum.

dünyada 70 yıllık zaman skalasına sıkışıp yok olacağına hiç gelme daha iyi. son derece mantıksız

Alıntıları Göster
    Bir agnostik olarak deizm ve ateizm ikisini de mantıklı buluyorum.
  • quote:

Alıntıları Göster
    kendi hissiyatının veya duygularının, söylediklerin üzerindeki rolü nedir sence? şu olamaz, bu olamaz. kalbin bu konuda bir amacı yok, işlevi var. mantıksız gelmesi gayet olağan, aynı olgunun farklı kişilere hem mantıklı, hem mantıksız gelmesi gibi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Evrim teroisi ve abiyogenez hakkındaki çalışmalar ortaya çıkmadan önce hakikaten de mantıksız görünün bir durumdu canlılık. O yüzden yaratıcının varlığını kabul etmeyen kimse de yoktu. Ama "saçmanın" (absurd) Darwin'den sonra bir anlamı var. Canlılık gelişmenin bir kertesinde zorunluydu.
  • Wifi sinyallerini de görmüyoruz ama olduğunu biliyoruz, güzel bir örnek.
    Birşeyin olduğunu bilmek için illaki gözle görmeye gerek yokmuş demek ki.

• wifi sinyalleri tespit edilebilir, acı, koku vs. hepsi tespit edilebilir.
  • Beyler boşu boşuna felsefe yapmayın çünkü ahiret hayatı kesin var zira insanda akıl nimeti Allahı ve gerçekleri bulup ibadet etmek için verilmiştir işte bu akıl nimeti bizleri bitkiler ve hayvanlardan ayırır

• Kütahyalı 77 kullanıcısına yanıt
    😊🙃

- adem?
    + buyur tanrı'm.
    - sana kadın yaratayım mı?
    + valla, çok makbule geçer.
    - tamam, önce şu kaburga kemiğini çıkaralım.
    + ne kaburgası? ne alakası var şimdi?
    - e kaburga kemiğinden yaratacağım kadını...
    + niye be? topraktan yaratsana beni yarattığın gibi. bi’ sürü toprak var.
    - olmaz.
    + niye?
    - kendini tekrar ediyor dedirtmem. sen uzan şimdi, anestezist melekler seni uyutacak.
    + başımıza iş aldık...
    ...
    - adem, uyan hadi.
    + nerdeyim ben?
    - cennettesin. sana kadın yarattım. adı havva. bak o ağacın altında oturuyor.
    + güzel olmuş, eline sağlık.
    - teşekkür ederim. şimdi, adem, bak, buralar hep cennet, istediğiniz gibi tadını çıkarın havva’yla. ama şu ağaçtan yemeyin, o yasak.
    + ne işi var ki yasak ağacın cennette?
    - ben koydum.
    + niye?
    - heyecan katsın diye.
    + vay canına! bari bi tel örgüyle falan çevirseydin, madem yasak. neyse... peki şuradaki kim?
    - o mu? o şeytan.
    + e onun ne işi var peki cennette?
    - seni kandırıp benim yolumdan çevirebileceğini söyledi. ben de dedim ki kanmaz adem, sağlam çocuktur o dedim. giriyor musun iddiaya dedi. ben de giriyorum dedim.
    + e niye girdin ki iddiaya? boş verseydin.
    - meleklerin önünde sordu, hayır diyemedim. bak dikkat et, seni kandırmaya çalışacak. eğer şeytana uyarsan senin bütün soyunu cennetten çıkarmam gerekir. sonra dünyada bana itaat etmeyenleri de cehenneme atarım, sonsuza kadar yakarım.
    + yakmaya ne gerek var ki? hem zaten şeytanı da sen sardın başımıza?
    - zebanileri yaratmış bulundum bi’ kere. canları sıkılmasın, yaksınlar işte, oyalanırlar.
    + tamam, n’apalım... peki başka insanları ne zaman yaratacaksın?
    - benden bu kadar. şimdi siz havva'yla çoğalacaksınız.
    + iyi de, çocuklarımız kiminle çoğalacak?
    - birbirleriyle.
    + nasıl yani? kardeşler, birbirleriyle mi?
    - evet.
    + iyi de, yaratıver bi’kaç çift insan daha da enseste gerek kalmasın. topraktan yaratmak istemiyorsan onları da havva'nın kaburga kemiğinden yarat, ne biliyim.
    - olmaz.
    + valla, hikmetinden sual olunmaz ama biraz saçma geliyor bütün bunlar bana...

Alıntıdır.

• Kardeş neresi saçma ? Aklın sıra dalga geçiyorsun ama komik duruma düşmüşsün

• quote:

wifi sinyalleri tespit edilebilir, acı, koku vs. hepsi tespit edilebilir.
    Tespit edemedigin şeyler olduğuna ne kadar eminsin

• quote:

Sen materyalistsin agnostik değil.

• quote:

Sen materyalistsin agnostik değil.

Alıntıları Göster
    Nerden çıkardın?
  • quote:

Nerden çıkardın?

Alıntıları Göster
    Uzaydaki herşeyi tespit edebiliriz diyorsun

• Demek istediğim deizm ve ateizm ikisi de olası hangisi gerçek bilmiyoruz, teizm'den uzak dur
  • quote:

İyi de wifi sinyalleri tespit edilemez demedim ki

• quote:

Orijinalden alıntı: Novagate

İyi de wifi sinyalleri tespit edilemez demedim ki

Alıntıları Göster
    Bilim insanları tanrıyı tespit edecek bir cihaz üretene kadar ateist olabiliriz problem yok
  • wifi sinyallerini duvarın arkasından da tespit edecek ve dataları okuyabiken cihazlar var ancakbson kullanıcı için değil tabi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

şahsen ölünce hiç olacaksın lafına inanmıyorum ve insanı yaşatan enerjiyi öteki dünya ile ilişkilendiriyorum. agnostiğim
    her şey olabilir diyen biriyim ama yok olacağımıza inanmıyorum

quote:

Enerjinin korunumu varlığını belirli bir organizasyon ve aktivitesine borçlu bir organizmanın ve bilişsel yetilerinin korunması anlamına gelmiyor. Ölümle beraber beynimiz yapısal hasara uğrayıp bizi biz yapan spesifik bilişselliği sağlayan organizasyonunu kalıcı olarak yitirdiği için kalıcı şekilde ortadan kalktığımızı söylemek daha makul ve bilimsel gözlemlere daha uygun. Başka boyutlar ve evrenlerde alternatif hallerim varsa bile benim ortadan kalkmam alternatif hallerimi hiç ilgilendirmiyor ne de onların ortadan kalkışı beni ilgilendiriyor. Ayrıca doğada veya varlığın temelinde bir amaç (teleoloji) arıyorsun, nasıl (mekanik) sorusundan ziyade neden -niçin sorusuna göre cevap veriyorsun. Başta dediğim şekilde enerjinin korunumu ilkesi tüm olguların, fenomenlerin, nesnelerin korunacağı anlamına gelmiyor; tam aksine doğada bilinen her tekil unsur bozunuyor; fizikteki entropi ilkesi (bir sistemin minimum enerji ve maksimum düzensizliğe meyletmesi) bunu anlatıyor. Termodinamik nasıl sorusunun bir cevabıdır. Amaç soruları ise bilimsel sorular değildirler; tam aksine, dini - uhrevi - felsefi tipte sorulardır. Bu tip sorularla bilim yapılamaz. O sebeple mesela Aristoteles'in teleolojik "bilimi" tıkanıyor ve Galileo Galilei'ye kadar Aristotelesçi bilgi sistemi aşılamıyor. Sokrates mesela dinsel bir hissiyatla tabiatta nedensellik - teleoloji arayıp doğa felsefesini (bilimi) reddediyor. Bir filozof olaraktan nasılları ve fenomenleri bilerek atlayıp yüce bir teleoloji - nedenler aradığı için agnostisizm veya felsefi soruşturma adı altında aslında bilimden sapıyor. Halbuki düşündüğümüzden daha çok şeyi bilimsel - materyal olarak bence biliyoruz. Bu sebeple bu konuda agnostik değil; bilimci ve materyalist çizgide olacağım. Dahası çok daha yüce bir şeylerin var olması gerektiğine inanan düşünce tarzının "agnostik" olduğuna inanmıyorum.

quote:

Evrende hiçbir işimize yaramayan ve başka hiçbir [tanrısal] işe de yaramıyor gibi görünen katrilyonlarca galaksi, yıldız, madde parçacığı vs var. Yani tam bir olgu fazlalığı ve gereksizliği söz konusu. Tabiat mantıklı veya rasyonal bir yapıda olmak zorunda değil. Bu yapıyı, bu kurguyu doğaya yükleyen aslında biziz.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.