Şimdi Ara

Enerji sistemleri mühendisliği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
1
Favori
8.552
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bu bölüm hakkında bilginiz var mı veya çevrenizde bu mesleğe sahip insanlar varsa bilgi verirseniz çok sevinirim!!!!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Uppp!!!

• Zamanında baya araştırmıştım bu bölümü.Gelişmiş ülkeler yenilenebilir enerji kaynaklarını araştırıyor ve her yıl büyük yatırımlar yapıyorlar.Gün geçtikçe fosil yakıtlar azalıyor.Yenilebilir enerji kaynaklarının önemi her yıl artıyor.Enerji sistemleri mühendisleri yenilebilir enerji kaynaklarıyla iç içe bir bölüm olduğu için önemi gittikçe artıcaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ImmortalS

Arkadaşlar bu bölüm hakkında bilginiz var mı veya çevrenizde bu mesleğe sahip insanlar varsa bilgi verirseniz çok sevinirim!!!!

arkadaşım okuyor ilerde ne olucaksın diyor çöpçü olucam diyor ama espiri yapıyo olabilir de
  • quote:

Orijinalden alıntı: clavicle

Zamanında baya araştırmıştım bu bölümü.Gelişmiş ülkeler yenilenebilir enerji kaynaklarını araştırıyor ve her yıl büyük yatırımlar yapıyorlar.Gün geçtikçe fosil yakıtlar azalıyor.Yenilebilir enerji kaynaklarının önemi her yıl artıyor.Enerji sistemleri mühendisleri yenilebilir enerji kaynaklarıyla iç içe bir bölüm olduğu için önemi gittikçe artıcaktır.

Hocam peki tûrkiyedeki geleceği için ne düşünüyosun?

• quote:

Orijinalden alıntı: ImmortalS

quote:

Orijinalden alıntı: clavicle

Zamanında baya araştırmıştım bu bölümü.Gelişmiş ülkeler yenilenebilir enerji kaynaklarını araştırıyor ve her yıl büyük yatırımlar yapıyorlar.Gün geçtikçe fosil yakıtlar azalıyor.Yenilebilir enerji kaynaklarının önemi her yıl artıyor.Enerji sistemleri mühendisleri yenilebilir enerji kaynaklarıyla iç içe bir bölüm olduğu için önemi gittikçe artıcaktır.

Hocam peki tûrkiyedeki geleceği için ne düşünüyosun?

Türkiye'de yenilebilir enerji kaynakları özellikle güneşli gün sayısı olmak üzere baya bir fazla.Yeni teknolojilerle güneşten elektrik elde etmek mümkün.Akıllı evler,park lambaları,güneş enerjisiyle çalışan arabalar vs. Türkiye'nin rüzgar gücüde yüksek ilerde yeni rüzgar türbinleri kurulur.Hayvancılık azalsada biyogaz alanında da çalışmalar yapılacağını düşünüyorum.Bu yazdıklarımın hepsi enerji sistemleri mühendisliğinin konusu.

• enerji sistemleri mühendisliği öğrencisiyim, yardımcı olabilirim fakat çok uzun şeyler yazılabilir genel olarak. tek tek sorularını aklına takılanları yazıp madde madde konusursak sanırım daha pratik olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: bedirhanşen

enerji sistemleri mühendisliği öğrencisiyim, yardımcı olabilirim fakat çok uzun şeyler yazılabilir genel olarak. tek tek sorularını aklına takılanları yazıp madde madde konusursak sanırım daha pratik olur

Hangi üni.de okuyosun,bu bölümde hangi ünileri önde görüyosun,örneğin bahçeşehir?

• osmaniye korkut ata'dayım. bölümde ilklerden zaten bizim okul.devlette bizim okul çok iyi, imkanlar açısından..enerji bölgesinde Türkiye'nin.etrafta santraller falan fazlaca var görmek açısından.neyse. okul hakkında istersen daha fazla bilgi veririm. devlette geçen sene erciyes üni. açtı oranın hoca ve diğer fiziksel konularda biraz eksiği varmış ama sonuçta erciyes yılların okulu ve eğitiminin kötü olacağını hiç sanmıyorum.yalova var, orası da okul olarak (bina vs. fiziksel açıdan) hiç önerilmiyo, toparlanamamış bi yer. ama bunun yanında sanayini göbeğinde bi yer, staj vs. zamanı geldiğinde müthiş faydalı olabilir. Bahçeşehir' gelirsek, şahsen pek araştırmadım özel olduğu için ama ilk açan okul orası ve özel okul sonuçta,para çok, bu yüzden gerekli fiziksel imkanları daha iyi sağlamışlar ve daha bi oturmuş sistem.ama özel olması düşündürücü tabii,maddiyat kısmı sana kalmış özel sorun değilse bahçeşehir diğerlerinden bir adım önde gibi. Ama en önemlisi eğer bu bölüm kafandaysa TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ YAZMA...benim saydıklarım mühendislik fakültesindeki bölümler. mesela kocaeli de çok iyi bi okul orası da açtı bu sene ama mühendislik fakültesinde açmadı adamlar işte

• Ben bu bölüm mezunlarının 2-3 sene içinde çok rağbet göreceğine inanmıyorum Türkiye'de. Ama farklı olarak yurtdışında belki çok daha iyi olabilir..

Araştırmak gerek, şuan iyi üni. okuyan veya bitirmiş olanlar veya onların arkadaşları yardımcı olursa çok iyi olur..
  • quote:

osmaniye korkut ata'dayım. bölümde ilklerden zaten bizim okul.devlette bizim okul çok iyi, imkanlar açısından..enerji bölgesinde Türkiye'nin.etrafta santraller falan fazlaca var görmek açısından.neyse. okul hakkında istersen daha fazla bilgi veririm. devlette geçen sene erciyes üni. açtı oranın hoca ve diğer fiziksel konularda biraz eksiği varmış ama sonuçta erciyes yılların okulu ve eğitiminin kötü olacağını hiç sanmıyorum.yalova var, orası da okul olarak (bina vs. fiziksel açıdan) hiç önerilmiyo, toparlanamamış bi yer. ama bunun yanında sanayini göbeğinde bi yer, staj vs. zamanı geldiğinde müthiş faydalı olabilir. Bahçeşehir' gelirsek, şahsen pek araştırmadım özel olduğu için ama ilk açan okul orası ve özel okul sonuçta,para çok, bu yüzden gerekli fiziksel imkanları daha iyi sağlamışlar ve daha bi oturmuş sistem.ama özel olması düşündürücü tabii,maddiyat kısmı sana kalmış özel sorun değilse bahçeşehir diğerlerinden bir adım önde gibi. Ama en önemlisi eğer bu bölüm kafandaysa TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ YAZMA...benim saydıklarım mühendislik fakültesindeki bölümler. mesela kocaeli de çok iyi bi okul orası da açtı bu sene ama mühendislik fakültesinde açmadı adamlar işte

Bu bölüm kaç yıldır eğitim veriyor,mezun verdi mi,verdiyse mezunlar nerelerde çalışıyor?

• bölümün ilk mezunlarını bahçeşehir verdi diye biliyorum, bizim okulda mezun yok ,önümüzdeki yıl mezun verecek. bahçeşehirden mezunların da nerede çalıştığını bilmiyorum
  • quote:

bölümün ilk mezunlarını bahçeşehir verdi diye biliyorum, bizim okulda mezun yok ,önümüzdeki yıl mezun verecek. bahçeşehirden mezunların da nerede çalıştığını bilmiyorum

Cevap için sağol,bi şey daha soracağım,bu bölümün iş alanı enerji olduğu için,elektrik ya da elektrik elektronik müh.leride bu alanda çalışabiliyormu?

• quote:

Orijinalden alıntı: efesliefe

quote:

bölümün ilk mezunlarını bahçeşehir verdi diye biliyorum, bizim okulda mezun yok ,önümüzdeki yıl mezun verecek. bahçeşehirden mezunların da nerede çalıştığını bilmiyorum

Cevap için sağol,bi şey daha soracağım,bu bölümün iş alanı enerji olduğu için,elektrik ya da elektrik elektronik müh.leride bu alanda çalışabiliyormu?

bişey değil elektrik müh. ile elek-elektronik müh. farklı alanlar aslında.. enerji sektöründe çalışan çok fazla elektrik müh. var, hatta şu anda bu sektörde en fazla makine ve elektrik müh. var ama ben elektrik-elektronik mühendisi duymadım, görmedim. tabi ki birebir sektör içinde değilim şuan,yani yaptığım araştırmalar , hocalarımdan duyduklarım, okula konferanslara panellere gelen mühendislerle konuştuğum kadarıyla bunları söylüyorum.. aslında bu bölüm makineden ayrılan bölüm ve dersler makineyle %80 civarı aynı.ama enerji konusunda uzmanlaşmak gibi düşün. o yüzden elektrik mühendisleri yada diğer dallar enerji konusunda tam donanımlı mezun olmuyorlar. ha üstüne yüksek lisans yapan falan var da o da çok zahmetli.

• quote:

quote:

quote:

bişey değil elektrik müh. ile elek-elektronik müh. farklı alanlar aslında.. enerji sektöründe çalışan çok fazla elektrik müh. var, hatta şu anda bu sektörde en fazla makine ve elektrik müh. var ama ben elektrik-elektronik mühendisi duymadım, görmedim. tabi ki birebir sektör içinde değilim şuan,yani yaptığım araştırmalar , hocalarımdan duyduklarım, okula konferanslara panellere gelen mühendislerle konuştuğum kadarıyla bunları söylüyorum.. aslında bu bölüm makineden ayrılan bölüm ve dersler makineyle %80 civarı aynı.ama enerji konusunda uzmanlaşmak gibi düşün. o yüzden elektrik mühendisleri yada diğer dallar enerji konusunda tam donanımlı mezun olmuyorlar. ha üstüne yüksek lisans yapan falan var da o da çok zahmetli.

Enerji alanından kastım,enerji sistemleri müh.lerinin çalışacağı yeni alanlar yani yenilenebilir enerji kaynakları,işte rüzgar türbini,güneş enerjisiyle çalışan otomobil vb.konularda diğer bölümlerde aynı kabul edilip enerji sistemleri müh.lerinin yerine çalışabilir mi böyle bi durum varsa iş alanı kısıtlanır mı, iş bulmada olmasada kontenjanın azlığı sebebiyle enerji sistemleri müh.lerinin beklediği aranan eleman olma,çabuk terfi edip yüksek gelir elde etme hayalleri suya düşer mi?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Enerji alanından kastım,enerji sistemleri müh.lerinin çalışacağı yeni alanlar yani yenilenebilir enerji kaynakları,işte rüzgar türbini,güneş enerjisiyle çalışan otomobil vb.konularda diğer bölümlerde aynı kabul edilip enerji sistemleri müh.lerinin yerine çalışabilir mi böyle bi durum varsa iş alanı kısıtlanır mı, iş bulmada olmasada kontenjanın azlığı sebebiyle enerji sistemleri müh.lerinin beklediği aranan eleman olma,çabuk terfi edip yüksek gelir elde etme hayalleri suya düşer mi?

anladım ama dediğin yerlerde şuan hep makineci ve elektrikçiler var ve olmaya da devam edicek.yani senden iyi mühendisler senden önde olur ve bu alana el atmaya çalışan binlerce rakibin olacak.enerji türkiyede hızlı büyüyor artık.yapılan/yapılacak yatırımları incelersen daha iyi görebilirsin bunu.. o hayallerin suya düşme kısmı çok bireysel bişey bence yani senin ilgine bağlı, mesleğe kendini adamana bağlı. sen yenilenebilir enerji konusunda ya da enerji üzerine herhangi bi dalda zaten yapılan şeylere devam ederek standart biri olabilirsin yada yeni şeyler deneyip gelişmelere katkıda bulunup adını duyurabilrisin, enerjide aranan adam olursun. kimse "enerji müh. işte kesin işi biliyodur makineci değil de ben bunu alim" diye atlamaz, sen okulda ne akdar başarılıydın neler yaptın üniversite hayatında, hangi kurslara gittin hangi sertifikaları aldın, en önemlisi nerelerde staj yaptın bunlara bakarlar artık. yani enerjiden mezun olup rahat olmak diye bişey yok, bu hiçbir mühendislikte yok. okul boyunca iyi gidersen zaten göz önünde olmaya başlıyosun önün yavaş yavaş açılıyo.. yani yarın işveren sana atıyorum bi rüzgar santraline mühendis alıcak, niye yıldız'dan makineci almim de seni alim, diye sorduğunda ikna edici kozların olmalı. bunları okul boyunca toplamazsan sana hiçbiç okul hiçbir bölüm fayda etmez zaten emin ol. iş bulmak kolay değil maalesef ama her şey de senin elinde. ben de elimden geldiğince bişeyler katmaya çalışıyorum kendime, uğraşıyorum, ve HERKES SENİN RAKİBİN olduğu için onlar da uğraşıyo.bunu okula gidince çok net görürsün, herkes birbirini geçme telaşında.yani diploma sadece kağıt artık, elini sallasan mühendise çarpıyo sonuçta.
    ayrıca enerji mühendisliğini sadece yenilenebilir enerji kısmında düşünme bence. işin içinde doğalgaz,petrol,hidro(baraj),hidrojen,biyokütle,nükleer enerji, tasarruf, yakıt pilleri, ısıtma ve iklimlendirme olayları da var, bayağı bi geniş , iyi araştır. sorularında da yardımcı olmaya devam ederim elimden geldiğince.

• takip
  • takip + upp
  • Bu bölümü yazacaktım,tercih listeme Okan Üniversitesi'nden eklemiştim fakat sonradan çıkardım.Türkiye'de fazla tutacağını zannetmiyorum açıkçası.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.