Şimdi Ara

En Uygun Konut Kredisi (779. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (2 Mobil) - 4 Masaüstü2 Mobil
5 sn
31.308
Cevap
907
Favori
3.049.351
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
57 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
65. Sırada  bugün en iyi #11
Sayfa: önceki 777778779780781
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ayni faiz orani ile vade dusurebiliyor muyuz? Ayni bankadsn bi miktar ara odeme yapmak mi gerekiyor. Bemde ziraattn 120 ay kullanmistim ayni faiz orani ile vade dusururler mi?
  • Arkadaşlar bir yakınımdan 1 haftalığına 55.000 TL borç alıp, daha önce 1.08den iş bankasından aldığım konut kredisinin borcunu kapatsam. Daha sonra halk bankasına gidip 36 aya kadar verdikleri 0.80 oranından evi bankaya ipotek Edip 36 taksitle 55.000 TL istesem sizce aynı orandan verirler mı? Daha önce böyle bir durumla karşılaşan veya benzer bir şey yapan var mı?
  • Merhaba arkadaşlar;

Akbank için yapılandırma yapan arkadaşlar olmuş onları inceleyerek bir hesap kitabın içine girdim fakat net bir karara varamadım sizlerin tavsiyesine ihtiyacım olacak..

Öncelikle elimde 17.000 TL nakit ara ödeme yapmak üzere para mevcut..

Şuan Vakıfbanktan ana parası 90.243 TL , 63 ay kalmış toplam borcu: 126.632 TL kalmış bir kredim mevcut.. ( 1.13 orandan çekilmiş aylık ödemesi 2010 TL'lik kredi )

1) Kredimi Akbank'a taşıyıp 0,89 Oranla taşıma yapınca ceza ile birlikte 4624 TL masrafım olucak 17 bin nakiti yatırınca vadeyi de 48 aya çekince aylık 2.000 TL ödeme oluyor net karım 13.632 TL oluyor..

2) Eğer ki Vakıfbankta kalırsam ve taksit sayısında değişiklik yapmazsam 17.000 TL ara ödeme yaparsam (340 TL cezaya gidicek ) Aylık ödemem 1.687 TL oluyor net karım ise 8.038 TL oluyor.

3) Vakıfbankta 17.000 nakit ödeme yapıp taksit sayımı da 48 e çekersem ( tümü üstünden yani 1804 TL %2 cezayı ödeyeceğim ) 1,09 orandan yapılandırıyorlar böyle yaparsam 1.985 TL aylık ödeme ve 13.996 TL toplam karım oluyor.

Sizce hangisini yapmam en mantıklısı olur. 2. seçeneği düşünmüyorum, fakat 3. seçenek daha mantıklı geliyor.. Akbank'ın aldığı masraflar yüzünden 1.09 oranla 0.89 oran arasındaki fark yok denecek kadar azalıyor, hatta vakıfbank biraz daha üstte oluyor..

• quote:

Orijinalden alıntı: ademyildiz07

Arkadaşlar bir yakınımdan 1 haftalığına 55.000 TL borç alıp, daha önce 1.08den iş bankasından aldığım konut kredisinin borcunu kapatsam. Daha sonra halk bankasına gidip 36 aya kadar verdikleri 0.80 oranından evi bankaya ipotek Edip 36 taksitle 55.000 TL istesem sizce aynı orandan verirler mı? Daha önce böyle bir durumla karşılaşan veya benzer bir şey yapan var mı?

Hocam tapuyu 1 ay içinde almış olmak şartı koşuyorlar maalesef :(

Aynı teklifi bende Vakıfbank'a sundum kabul etmediler :(
  • son zamanlarda transfer yapanların kıyaslama istedikleri bilgilere toplu cevap olarak 4 aralıkta yaptığım durumu bir kez daha kopyalayıp yapıştırıyorum. Çoğu duruma uygun düşüyor ve aynı oranlar telafüz ediliyor...

"Arkadaşlar son zamanlarda yapılandırmaya açık olan bankaların adı burada yazıyor. Ben de izmir ili için gezindim ve en uygunu teb 60 ay için 0.90 sonrası için 0.95 teklif etti. Ziraatten 10 yıllık çekmiştim 1.09'dan. 1 yılı bitti kaldı 108 ay. Tam zamanı diyip ödeme gelmeden teb ile anlatım fakat Kapatma cezam yaklaşık 3000tl ve masraflarım yaklaşık 1500 tl. hayat sigortası ise 2900 tl. Yani yeni banka bana 7500tl mal oluyor. Masrafı ve cezayı yeni çekilecek krediye yedirdik sadece hayat sigortasını nakit verecektim. Bu durumda 84 ay istediğim yeni kredinin bana aylık ederi 2132 oldu. Yine içime sinmeyen bir şey vardı ve son dakika eski bankama gittim... 84 ay olursa ne olacak dedim. 2160 dedi ve anında kabul ettim. aylık 29 tl kar için cebimden nakit 2900 tl çıkarmadım.
    Tabelada teb 0.95 ziraat 1.09 ama toplam ödeyeceğim iki banka arasında 84 aylık için 2000 tl idi. Bazen yapılandırma zarar ettiriyor. Kısmet ziraatte 0.95 'i beklemek.
    Bu son zamanlar için güzel bir detaylı örnek olsun istedim bekleyenler için."

• doktorx10 D kullanıcısına yanıt
    Ben de önce dediğiniz yöntemi denedim yapıkredi vade kısaltmayı kabul etmedi, ara ödeme yapsam da aylık ödemeleri düşürüp vadeyi aynı bırakıyordu. Faiz oranı yüksek olduğu için bana mantıklı gelmedi akbanka transfer ettim. Bankayla görüşüp şansınızı deneyin. Ödeme planı değişikliği talep edin.
  • melmur M kullanıcısına yanıt
    Aynen hocam . bazen tasimak karli olmuyor . onu iyi hesaplamak gerek. Yapilandirma yaptiginizda ya vadeyi kisaltacaksiniz ya da para yatiracaksiniz diğer turlu bankayidegistirseniz bile karli olmayabilir .
  • Arkadaşlar dosya masrafini geri almak için tüketici hakem heyetine başvurduktan sonra ne kadar dosya masrafi geri aliriz?
  • yenibinsan Y kullanıcısına yanıt
    Kredi çektiğiniz tarih önemli hocam. Yanlış bilmiyorsam Mayıs 2014 öncesi kredi kullanmışsanız kredi tahsis ücreti, dosya masrafı adı altında sizden alınan ücretin tamamını geri alabilirsiniz. Ama Mayıs 2014 sonrası kredi tahsis ücreti yasal hale geldi. Kullandığınız kredi miktarının binde beşine kadar ücret alınması yasal. Bundan daha fazla bir ücret almışlarsa itiraz edebilirsiniz diye biliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi veemre -- 11 Ocak 2017; 17:42:8 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Antalya'da herhangi bir Akbank şubesinden 0.89 veya 0.90'dan konut kredisi borcu transfer eden oldu mu?
  • Birde akbank da konut yapılandırır kendi hayat sigortasını en ucuz AVİVASA SİGORTA Mİ YAPİYOR? Kredisini yapılandıran kar veya hayat sigortası teklifi alanlar tekliflerini yazabilir mı?
  • Merhaba,

Temmuz'a kadar kredi çekmem gerekiyor. Sizce şimdi mi çekmeliyim, yoksa bekelmeli miyim?
    Döviz kurlarındaki yükseliş ev kredisi faiz oranlarını nasıl etkiler? Ekonomi hareketliliği için ev kredisi oranlarını düşürme baskısı gelebilir mi yeniden? Ya da faiz oranları artışa mı geçer?

Görüşleriniz?
  • ademyildiz07 A kullanıcısına yanıt
    En ucuzu bilmiyorum 5 yıl 1278 tl avivasa yaptılar. Borç miktarı ve sizin yaşınız fiyatta etkili diye biliyorum. Benim borç 190 bin yaş 30.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sarayburnu

Merhaba,

Temmuz'a kadar kredi çekmem gerekiyor. Sizce şimdi mi çekmeliyim, yoksa bekelmeli miyim?
    Döviz kurlarındaki yükseliş ev kredisi faiz oranlarını nasıl etkiler? Ekonomi hareketliliği için ev kredisi oranlarını düşürme baskısı gelebilir mi yeniden? Ya da faiz oranları artışa mı geçer?

Görüşleriniz?

Şu anki piyasada ziraatin verdiği 0,88 faiz oranı önümüzdeki aylarda bulunmayacak bir fırsattır. Buna bir de konut fiyatlarındaki yıllık minimum %10'luk artışı ilave ederseniz durumun ciddiyeti daha iyi ortaya çıkıyor. Eğer imkanınız kredi çekmeye elveriyorsa ve satın almak istediğiniz bir ev varsa hali hazırda hiç düşünmeyin, gidin ziraat bankasında kredinizi çekin. Evinizi alın.

• karaelmaslim K kullanıcısına yanıt
    Heme hemen ayni celiskiyi yaşıyorum.yaza kadar bekleyelim mi bu faiz oranlari ile ev mi almalı???faizin ve dovizin yükselmesi neticesinde emlak fiyatlarının bir miktar düşeceğini umuyorum.bursa icin kendimce 4-5 aydir belli bir semtdeki emlak fiyatlarini takip ediyorum ve satma niyeti ile ilana koyulan ilanlarin fiyatlarinin peyderpey düştüğünü görüyorum.faiz düşünce talep artıyor,talep artinca emlak fiyatları artiyor yada tam tersi....o yüzden hic acele etmeden icime sinen konutu bulana dek takipde kalicam kendi adıma....

• quote:

Orijinalden alıntı: moon74

Heme hemen ayni celiskiyi yaşıyorum.yaza kadar bekleyelim mi bu faiz oranlari ile ev mi almalı???faizin ve dovizin yükselmesi neticesinde emlak fiyatlarının bir miktar düşeceğini umuyorum.bursa icin kendimce 4-5 aydir belli bir semtdeki emlak fiyatlarini takip ediyorum ve satma niyeti ile ilana koyulan ilanlarin fiyatlarinin peyderpey düştüğünü görüyorum.faiz düşünce talep artıyor,talep artinca emlak fiyatları artiyor yada tam tersi....o yüzden hic acele etmeden icime sinen konutu bulana dek takipde kalicam kendi adıma....

Hocam eğer içinize sinen bir ev bulduysanız şu anki faiz oranlarından kredi çekmek bana mantıklı geliyor. Faizler düşünce piyasadaki çakal emlakçılar fiyatları arttırıyor, haliyle piyasa yükseliyor. Haklısınız. Faiz yükselince de talep azalıyor. Fiyatlarda bir gevşeme olabilir. Lakin dövizdeki bu aşırı artış elbet konut sektörünü de etkileyecektir. Nihayetinde Demir, çimento, çelik, kum vs vs gibi malzemelerin fiyatlaması dolara endeksli. Hatta yeriğimiz ekmek bile dolara endeksli. Nasıl mı? Türkiye gibi bir tarım ülkesi dolar ile buğday ithal ediyor. Kendi ekmeğimizi yapacak unu bile kendimiz üretemez hale geldik. Ekonomik olarak gidişata pek iyi görünmüyor. Bu kötü gidişata devlet faiz arttırarak müdahele edecek, edecek ama hep birlikte göreceğiz bakalım daha ne kadar faiz arttırmamaya direnecek. Dövize müdahalenin merkez bankasındaki döviz rezervlerini satarak müdehale edilemeyeceğini, vatandaşa döviz bozdur çağrıları ile bu işin olmayacağı henüz anlaşılamamış ki dövizin aşırı artışı hala devam etmektedir. Piyasanın beklediği faiz arttırımı gerçekleştiğinde bünün bir ucu konut kredilerine de dokunacaktır. O sebepten konut kredisi için eğer hali hazırda satın almak istenen bir ev varsa acele edilmesi ev almaya niyetli kişiler için faydalı olacaktır. Naçizane görüşümdür. Ekonomi uzmanı değilim, ama uzmanlar bu yönde görüş bildiriyor. Maalesef gidişat iyi değil.

• Benim ev belli, fiyat sabit. Temmuz'a kadar vaktim var sözleşmem o şekilde.
    Şimdi bir miktar naktim olacak, krediyi çekip ödemeye başlayabilirim, ya da Temmuz'a kadar bekleyebilirim.

Bugünkü yükseliş beni üzdü aslında. O yüzden biraz kafam karıştı. Fikirleriniz için teşekkürler :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: moon74

Şu an faizler olması gerekenin altında. Biliyorsunuz Cumhurbaşkanımızın emri ile bankalar bu seviyeye indirdi. Böyle bir diretme olmasaydı şu anda 1'in üzerinde olacağını düşünüyorum. O nedenle bu belirsizlikte eğer içinize sinen bir ev varsa bence kaçırmayın. Her an herşey değişebilir. Bu değişim pozitif de olabilir negatif de.

• Konu ile alakası yok ama kusura bakmayın.Bu binanın yapı denetim izni.ni ne zaman alması gerekiyor inşaat firmasının 6 ay oldu hala binanın yapı denetim izni yok ne yapabilirim bu konuda yardım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: veemre

Hocam hesabı kendiniz yapın. Kalan anapara borcunuz 165.715 TL. Cezanız yüzde 2'den 3314 TL. Yani ceza dahil kredi transferi yaparsanız almanız gereken kredi miktarı 169.000 TL. Kalan taksit sayınız 77 aylık ödemeniz 3200 kalan toplam borcunuz 246400 TL. Şimdi 0,89 oran ile transfer yaptınız diyelim. Aylık yine 3200 TL ödeyim derseniz otomatik olarak kalan vade 71 ay olur. 6 ay kardasınız ve ceza tutarı içinde. Şimdi kredi masrafları için 845 lira kredi tahsis ücreti, 116 lira ipotek tahsis ücreti, 218 lira tapu masrafı, 550 lira ekspertiz ücreti ödeyeceksiniz. 1730 lira masraflar tutuyor. Buna konut ve dask sigortaları eklersek 2000 lira diyelim. Hayat sigortası 6 yıllık 3 bin çok fazla. Ben Akbank'a 5 yıllık 1278 TL yaptırdım. Borç miktarımız da yakın 190 bin lira kredim var. Bu konuda bankayı zorlayın fiyat düşürmeye çalışın. Eğer hayat sigortasını 3 bine yaptırırsanız bile 6 taksit azaldığından kar edeceğiniz 19200 liranın hayat sigortası artı masraflardan 5 binini düşelim 14200 TL karınız var. Nasıl kar etmezsiniz? Toplam borcunuz aynı ödemeyle 3200 TL taksitle 71 ay toplam 227200 TL olacak. Artı 5000 TL masraflar ve sigortalar olsa bile toplam ödeme 232200 TL olacak. 246400 TL'den buraya düştü. Hatta eğer aylık ödemeyi artırma şansınız varsa vade kısalıp daha fazla kar edebilirsiniz.

Hocam öncelikle ilginiz ve cevabınız için müteşekkirim.

Bankayla tekrar görüştüm, yanlış hesaplamışlar özür dilediler ve 0,89 faizle 169.000 TL'yi 71 ay üzerinden aynı aylık ödemeyle yeniden yapılandırılacak şekilde toplamda 17,700 TL karımın olduğunu söyledi. masraflar sizin dediğiniz gibi.Konut ve DASK ise devredilir bize dedi ve aynı şekilde hayat sigortası içinde bankayla görüş onuda bize devretsinler dedi, mümkün olduğunu söyledi.Toplamda 17,700- 5044 masraf = 12.665 karım oluyor.
    Tek sıkıntı 8. taksit bu hafta sonu maaştan kesilecek ve 2 gün içersinde expertiz yetişmez dedi :( yani 8. taksiti ödeyeceğiz mecbur ve çoğu faize gideceği için kardan zarar demek sanırım.Keşke bi kaç gün önce gelseydin 1 ay da sonra başlardı kredin 3200 liralık o ayki taksitide yerdin dedi içim cız etti kaçırdık :)

Ama 1 ay daha ödemiş olsam bile değiyor sonuçta kardan zarar dimi hocam? Yarın başvuru yapmayı düşünüyorum inşallah Halk Bankası hayat kredisini devre sıcak bakar ondanda kurtulmuş olurum.Sanırım karım da 11.000 civarı olur 8. taksiti ödeyince.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seymen84 -- 12 Ocak 2017; 15:34:4 >

• 
Sayfa: önceki 777778779780781
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.