Şimdi Ara

Emlak balonu patlayabilir mi? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
146
Cevap
3
Favori
5.827
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Orcunsau

5 yıl önce şu kadara aldım şimdi bu kadar ediyor evim.

Kime göre ediyor? İstanbul gibi bir yerde bomboş binlerce ev var. Hâlâ yapıyorlar. İsterse evin 1 milyon etsin. Banane, bulursan bir enayi itelersin. 1500-2000 TL kira getirecek onlarca insanla alt alta, üst üste sıkış tıkış oturacağım, ve bir depremde tepeme yıkılıp mezarım olacak bir eve niye o kadar para vereyim.

Bu insanlar hakkaten mallaştı iyice. Bir eve yüzbinlerce lira para vermek nedir arkadaş? Toplu taşımaya yakınmış. Lan o kadar para verebiliyorsun madem toplu taşımada mı sürüneceksin?

Hepi topu 100-120m2 beton yığını. Ömrümü heba etmeye ne gerek var ödemek için.

Katiliyorum suan oturdugum yerde kira her sene yüzde 20 25 artsa 15 20 yil sürüyor evin fiyatını bulması belki daha uzun . Ne gerek var daralmaya sıkışmaya o parayla iş kursan yatırım yapsan çok daha mantıklı .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: AwerlawK

Doğruya doğru 2009'da faiziyle birlikte 210.000₺'ya aldığımız ev şu an 750.000₺'ya alıcı buluyor. Geçen girdim pederin aklına sattırıcam evi taşınacağız üniversitemin olduğu şehire. Bu evden hem o şehirde kalacak ev parası, hem iki araba parası, hem de kiralatmak için 2+1 veya 1+1 ev parası çıkıyor. Ohhh mis.

Dolara endeksleseniz nasıl bir tablo çıkıyor hocam. Yani o gün 210 bine dolar alsaydınız bugün ne kadar yapardı acaba merak ettiğimden soruyorum .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Müstehak bu müteahhitlere.Hükümete toz kondurmuyorlar ya lafa gelince.Sonrada çıkıp demirin kilosu şu bu,ev satılmıyor diye ağlıyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: celal_55

Alibeyköyde 2+1 ev 400 bin.Bana kalsa alibeyköyü toptan satsan 400 bin etmez ama millet manyaklaşmış alıyorlar onlarda satıyor işte.

Oldumu alibeyköyde ev o kadar ya alibeyköy dere yatağı 150 binden fazla etmez orada ev 400 bin isteyen kafayı yemiş satamaz o fiyata çeker fiyatını aşağı.
  • Ev fiyatlarında inanılmaz bir düşüş var son birkaç aydır.Sene başında Fatihte 400bin çektikleri ev şuan 310bin.1 milyon dedikleri sıfır daire şuan 550bin'e kadar düşmüş durumda fakat hala kimse almıyor.Üstüne basa basa söylüyoruz ev fiyatlarını araplar şişirdi şuanda almıyorlar ev.Ev fiyatları hergeçen gün düşüyor.Araptan %300 kar etme devri bitti.
  • WmGMD W kullanıcısına yanıt
    2008'de ödemeye başlamışız hocam. O zaman dolar alsaydık 140.000 dolar ediyordu. Şu an bozdursaydık 560.000TL olurdu. Dün akşam satışa çıkardık 720.000TL ye satsak 180.000 dolar yapıyor. Şu ev fiyatları dikey düşüşe geçmeden elden çıkarırsak mükemmel olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AwerlawK -- 30 Mart 2018; 16:11:55 >
  • mesela annemlerin oturdupu evin arka sokağında bir daire var. geçen yılda 650 bin demişlerdi. 1 yıldır soruyorum hep 650bin. müteahhit o kadar inanmış ki o fiyattan satılacağına bekliyor öylece.

dolar/euro karşısındaki erimeyi geçtim. geçen seni evin hakkı olan 500den satsa o para ile yeni bir inşaatı rahatlıkla yapardı. paranın ve yatırımın değerini korurdu.

balon mecburen olacaktır. çünkü ne inşaatı yapanlar ne de ev alanlar basit finansal hesabı bile yapmıyorlar/ yapamıyorlar.

bu arada varoş muhitte ters dubleks evinin 500bin tl edeceğini düşünen insanlar da var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: budak_1903

mesela annemlerin oturdupu evin arka sokağında bir daire var. geçen yılda 650 bin demişlerdi. 1 yıldır soruyorum hep 650bin. müteahhit o kadar inanmış ki o fiyattan satılacağına bekliyor öylece.

dolar/euro karşısındaki erimeyi geçtim. geçen seni evin hakkı olan 500den satsa o para ile yeni bir inşaatı rahatlıkla yapardı. paranın ve yatırımın değerini korurdu.

balon mecburen olacaktır. çünkü ne inşaatı yapanlar ne de ev alanlar basit finansal hesabı bile yapmıyorlar/ yapamıyorlar.

bu arada varoş muhitte ters dubleks evinin 500bin tl edeceğini düşünen insanlar da var.

o mütehat bekler durur daha,sıcak paa yok piyasada
  • benimde gördüğüm cevremde cok var.530 bin 580bin 780 bin 700 bin satılık evlerin hepsi 1 senedir duruyor.piyasa cok kötü.fiyatlar ucuk.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dt1907

benimde gördüğüm cevremde cok var.530 bin 580bin 780 bin 700 bin satılık evlerin hepsi 1 senedir duruyor.piyasa cok kötü.fiyatlar ucuk.

almayın hocam,ellerinde patlasın
  • Ev aldıgım gün parayı dolara yatırsaydım. 95.000 dolar civarı alıyordum. Şu an benim eve o parayı verecek(95.000$) saf çıkar mı çok merak ediyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: ComradeMRX

quote:

benimde gördüğüm cevremde cok var.530 bin 580bin 780 bin 700 bin satılık evlerin hepsi 1 senedir duruyor.piyasa cok kötü.fiyatlar ucuk.

alma niyetim yokta öyle ordan burdan duyuyorum görüyorum yazılar duruyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AwerlawK

2008'de ödemeye başlamışız hocam. O zaman dolar alsaydık 140.000 dolar ediyordu. Şu an bozdursaydık 560.000TL olurdu. Dün akşam satışa çıkardık 720.000TL ye satsak 180.000 dolar yapıyor. Şu ev fiyatları dikey düşüşe geçmeden elden çıkarırsak mükemmel olacak.

Umarım dilediğiniz gibi olur :) tl olarak bakarsanız uçuk kar etmişsiniz ama dolar olarak yüzde 30 civarı bir büyüme olmuş.Uzun bir süre olsa da kar kardır . İyi günlerde harcayın hocam :)
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ComradeMRX

quote:

alma niyetim yokta öyle ordan burdan duyuyorum görüyorum yazılar duruyor.

daha da düşecek
  • Uzun zamandır pasif ofis amaçlı kullanmak için kendime ufak bir daire bakıyorum. Dolayısıyla Çankaya yıldız bölgesinde zemin katta olan ufak ve nispeten ucuz daireleri favorilerime eklediğim için fiyatları hakkında az çok bilgi sahibiyim.

Bir ilan önce sahibi tarafından ilana veriliyor. En fazla 1 hafta 10 gün sonra o ilan kalkıyor ve fiyat %10 artırılmış olarak bir yada birkaç emlakçı tarafından ilana konuyor. Fiyatı ederinin üzerinde olduğu için aylarca o ilan listeleniyor. Ara ara fiyat düşürülüyor, dönemine göre de anlam veremediğim şekilde fiyatı birden %15-20 artırılıyor. sonra tekrar eski fiyatına indirim yapılmış gibi düşürülüyor.

İlk fiyatı 280-300 civarı olan ilanın uzun süre satılmaması sebebiyle fiyatı 240lara iniyor ve sonra muhtelemeln ederini bulduğu için satılıyor. Benim tahminim öyle çünkü ilan 8-10 emlakçı tarafından listelenirken birden kaldırılıyor. Son dönemde şahit olduğum taktik ise bu 230-240 bandında satılan ilanın 300 civarında tekrara listelenmesi, ancak bu sefer ilan başlığında koca puntolar ile satıldı ibaresinin yazılması. İşte emlak fiyatlarını şişmesinin ana nedeni bu emlakçıların yaptığı bu tür manipülasyonlardır. Adam belki ilanı 230'a 1 yılda zor satmış, sanki kelepir gitmiş gibi fiyatını 300'den satılmış gibi göstermeye çalışıyor.

Geçen sene yaklaşık 1 yıl ilandan kalmış 2 adet emlak vardı, kotta ve pencereleri duvara bakan türden mahaller. Fiyatı birinin 160 diğerinin 180'di. Ve bu ilanlar ciddi anlamda artık çakılı olarak duruyordu. Sonra bu ilanlar birden kalktı, satıldı herhalde derken geçen ay tekrar ilana çıktıklarını gördüm. Bu sefer ikisinin de fiyatı 250 olarak girilmiş.

Uzun lafın kısası malum sitelerden ilan bakarken iyi araştırmaya çalışın. Emlağın piyasasının ne olduğu konusunda az çok fikriniz olması için bir kaç ay önceden takipte kalmaya özen gösterin ve kesinlikle ilanı birden fazla kaynaktan kontrol etmeye çalışın. Olabiliyor ise sahibi ile direk pazarlık etmeye çalışın. Emlakçıların komisyonu için emek harcamasını sağlayın.
    Bu balon bu düzenbaz firmaların çalışma prensibi ile ilgili bir yasa çıkmadığı sürece, fiyatlar konusunda standart oluşturulamadığı sürece patlamaz. Ancak içinde olduğumuz dönemde olduğu gibi yavaş yavaş sönmeye devam eder.

• Bu emlak piyasasının bozulmasında en büyük aktörlerden biri de emlakçılardır. Ev alım satımından ne alan kazanıyor ne satan. Sadece emlakçı kazanıyor. 1 milyon liralık bir alım satımda emlakçı 60.000 TL komisyon alıyor. Ama hiç vergi vermiyor. Galericiler ve emlakçılar sıkı denetlenmeli aksi taktirde hep kaybeden vatandaş oluyor.
  • konuyla alakalı gecenlerde pimapen işi yapan bir abiyle konuştum .evler satılmıyor diyor diye yakındı.mütahitlere calışıyor firması.
  • Ben bu emlaktaki artısı hiç anlamıyorum arkadas.Banka faizinden ve dövizden çok daha hızlı yükseliyor.Adamlar kafalarına göre bir eve 1 yıl içinde %50 zam yapıyorlar nerdeyse ve bu durum kontrol edilemiyor.Adamlar hala faizle düşürelim diyorlar peki bu ev fiyatlarındaki bu kontrolsüz yükselişe neden ses cıkarmıyorlar?
  • Galiba patliyor bizim yan sitede Allah ın dagina kurulmus evlere 700 800 deniyordu bu fiyatlara alan da vardı dun bir amca 320ye kapatmış ve bu site yapilali 7 8 yil oluyor insaat halinde falan degil

Daha cooook inmeli bu fiyatlar cok 1500 kirasi olan eve 1.2 milyon TL istiyorlar deli misiniz nesinizlan?

Bu ustte yazdigim 320lik evinde ederi max 200 guya site ama bahce yok bir halt yok ostim gibi ücra bir yerde

Edit=oohhaaa lan simdi baktim fiyatlar bu mahallede 6 7 yil önceki seviyeye inmis hahahaha baya iyi ama bu bile etmez umarim 2008de amerikalilarin uyandigi gibi bizim halk da uyanir boyle cer çöp yerlere para sacmaz sehrin disinda bakkali olmayan yerde daireler 800k anasini satayim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hamza5806 -- 4 Nisan 2018; 17:11:26 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • evet emlakçılar çakal
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.