Şimdi Ara

Elektrikli egzantrik zincir gergisi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
2.256
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar 1 aydır çözemedim bir sorun var. Araç 98 model golf 4 1.8 motor . Sorunum egzantrik zincir gergisi değiştikten bir zaman sonra ses yapıyor. Bu gergiyi değiştirdim araç yine sente atlattı. Fotoğraf daki gerginin 2 kablolu soketi var . Motor çalışırken iki kabloda 6 volt çalışıyor , motor calismiyorken sadece bir kablo 6 volt çalışıyor . Gerginin kablosu takılırken zincir sesi geliyor özellikle 100 km/h hizda vites değiştirirken cırt diye ses geliyor ve rolantide bile ses yapıyor. Ama gerginin soketini sokunce zincir sesi hiç gelmiyor. Bilgisayarda egzantrik gergi açık devre hatası veriyor. Şuan aracı kablo sökük kullanıyorum. Servis yağ pompası değişecek diyor , elektrikli egzantrik gergi yağ pompasinin basıncıyla çalışır diyor ama bana mantıklı gelmiyor gergi yağ pompasiyla çalışıyorsa soketi sokunce neden zincir sesi kesilsin ki ? Arkadaşlar motor subap vurdu bu sorun yüzünden gergi yeni ama tehlikeli ses var .

Bu gergi yağ ile mi çalışır elektrik le mi ? Çalışma prensibi nasıldır ? Bu konu hakkında bana yardımcı olursanız çok sevinirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu konu hakkında bilgisi olan yok mu ?

• Ich glaube nicht, dass du mit Öl arbeitest. Es kann mit Strom betrieben werden.
  • dızel araba elektrık motoruna baglı
  • quote:

Orijinalden alıntı: aydınayhan

dızel araba elektrık motoruna baglı
    Araba dizel değil , üstten çift egzantrikli motorlar da oluyor . Mesela Opel de direk triger kayısı çeviriyor . Ama bunda zincir yardımıyla diğer mil çevriliyor . Üst kapağı söküp video aticam.

Tamircinin biri egzantrik gergi değişecek diyor biri yağ pompası. Her birinin maliyeti 2bin TL bu yüzden nokta atış yapmak istiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi infernaltr -- 2 Eylül 2018; 10:56:46 >
  • Elektrikle mi çalışıyor yoksa yağ basıncı ile mi bilmiyorum ama önce o konuyu bütün detaylarıyla öğren. O aracı kullanan ve aracıyla ilgisi olan biri de yardımcı olabilir. Eğer elektrikle ise o parça değiştirilince sorun hallolacaktır ama yağ basıncı ile ise ve sen bu parçayı değiştirdim yine aynı sorun başladı diyorsan yağ basıncında problem var demektir. Yağ basıncı sorununu çözmen lazım ki büyük ihtimalle yağ pompasında sıkıntı vardır.

Soket falan demişsin ama o soketin ne olduğundan emin olmadan bu gergi elemanı elektrikli demek farazi olur. Önce elindeki gergi ne ile çalışıyor onu kesinleştir. Olurda bir bilgi edinirsem yazarım buraya yine...

Ekleme: Baktığım kadarıyla ve arama motorunda araştırdığım kadarıyla elektrikli bu alet. Parça olarak da elektrikli diye geçiyor. Yine de sen iyice araştır emin ol. Aldığın parça arızalı olabilir ama aracın elektriğinde de bir sıkıntı olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarkihalindekal -- 2 Eylül 2018; 13:1:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sarkihalindekal

Elektrikle mi çalışıyor yoksa yağ basıncı ile mi bilmiyorum ama önce o konuyu bütün detaylarıyla öğren. O aracı kullanan ve aracıyla ilgisi olan biri de yardımcı olabilir. Eğer elektrikle ise o parça değiştirilince sorun hallolacaktır ama yağ basıncı ile ise ve sen bu parçayı değiştirdim yine aynı sorun başladı diyorsan yağ basıncında problem var demektir. Yağ basıncı sorununu çözmen lazım ki büyük ihtimalle yağ pompasında sıkıntı vardır.

Soket falan demişsin ama o soketin ne olduğundan emin olmadan bu gergi elemanı elektrikli demek farazi olur. Önce elindeki gergi ne ile çalışıyor onu kesinleştir. Olurda bir bilgi edinirsem yazarım buraya yine...

Ekleme: Baktığım kadarıyla ve arama motorunda araştırdığım kadarıyla elektrikli bu alet. Parça olarak da elektrikli diye geçiyor. Yine de sen iyice araştır emin ol. Aldığın parça arızalı olabilir ama aracın elektriğinde de bir sıkıntı olabilir.
    Bugün üst kapağı söktüm soketi takılıyken de aynı takılı değilken de gergi zinciri geriyor. Ama bu elektrikli olduğu için sanirim emme egzantrik mili zamanlamasıni yapıyor galiba çünkü gergi bazen yukarı aşağı hareket ediyor. Egzantrik milinin diğer tarafında egzantrik konum sensörü var. Bilgisayarda arıza kaydı çıkmıyor ama bu sensör gergiyi ayarlıyor olabilir. Volkswagen servisi bu gerginin hem yağ hemde elektrikle çalıştığını söylüyor . Ama soketi sokunce ses yapmıyor zincir. Bu soket egzantrik konum sensorunden aldığı bilgiyi sensore aktarıyor olabilir. 3 farklı servise gittim birisi yağla çalışır diyor, biri elektriklikle diyor .

http://dosya.co/i5susd2b4am2/20180902_174046.mp4.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi infernaltr -- 2 Eylül 2018; 21:6:30 >

• Arac, ikinci veya proje araci mi?

Sente atlatmasi basit bir olay degil. Dohc ve 20valf motorda külfetli bir fatura cikabilir. Zincir uzamasi v.s yoksa, geriye bu kaliyor..

Yag veya devirdaim pompasi gibi hayati bir parca bana kalirsa. Fiyati ederi nedir? Calisip çalışmadığına mi bakmak istiyorsunuz? Bence riske değmez..

Yabanci forumlarda sorunuzun cevabi vardir buyuk ihtimalle; eger 1.8t iler de ayni duzendeyse..

• quote:

Orijinalden alıntı: infernaltr

Bugün üst kapağı söktüm soketi takılıyken de aynı takılı değilken de gergi zinciri geriyor. Ama bu elektrikli olduğu için sanirim emme egzantrik mili zamanlamasıni yapıyor galiba çünkü gergi bazen yukarı aşağı hareket ediyor. Egzantrik milinin diğer tarafında egzantrik konum sensörü var. Bilgisayarda arıza kaydı çıkmıyor ama bu sensör gergiyi ayarlıyor olabilir. Volkswagen servisi bu gerginin hem yağ hemde elektrikle çalıştığını söylüyor . Ama soketi sokunce ses yapmıyor zincir. Bu soket egzantrik konum sensorunden aldığı bilgiyi sensore aktarıyor olabilir. 3 farklı servise gittim birisi yağla çalışır diyor, biri elektriklikle diyor .

http://dosya.co/i5susd2b4am2/20180902_174046.mp4.html

Alıntıları Göster
    Gerginin garantisi var mıydı? Yani değiştirme olanağın var mı? Dediğine bakılırsa gergi bozuk ama bilmediğim için birşey diyemiyorum. Sen yabancı forumlarda da bu konuyu araştır ve konu başlığına aracını yaz ki aynı araç sahipleri gelsinler. Gergi ve pompa ayrı ayrı mı 2000 lira? Yani toplamda 4000 lira mı tutuyorlar?

Bu arada yağ basıncını ölçtüler mi? Eğer ölçmedilerse ölçmelerini iste.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarkihalindekal -- 2 Eylül 2018; 23:6:44 >

• Arkadaşlar gergiye silindir kapağındaki yağ kanalının bir tanesi basınçli yağ veriyor . Bu basıncı kontrol eden elektrik kontrollü piston var. Bu piston Hall sensorunden aldığı veriyle yağ basincinin şiddetini ayarlayarak emme subaplarinin zamanlamasını ayarlıyor. Bugün itibariyle egzantrik millerini söktüm , gergiyi parçaladım , havasını aldım tekrar gergin şekilde ayarlayip sentesini ayarladım . Şuan için zincir sesim kesildi yardımcı olduğunuz için çok sağolun .

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.