Şimdi Ara

Elektrik,negatif kutup ile sorular, arduino hangi seti önerirsiniz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
553
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

1- neden bütün negatif kablolar gnd ye bağlanıyor?

2- gerçekte elektronlar sadece - dan + ya akıyorsa toprağa bağladığımızda neden tüm devreyi nötrlemiyor?

3- GND ve - kutbu aynı şey mi?

4- herhangi bir devrede gnd ile gösteriliyorsa (arduino devresi olmak zorunda değil) orayı sadece bırakıyor muyuz yoksa kabloyu toprağa falan mı sokuyoruz

5- elektronlar neden hareket etmeden enerji vermez

6-devrede elektrik neden başladığı yere geri dönmek zorunda?

Anlayanlar yardımcı olabilirse çok sevinirim

Ayrıca

Hangisi en iyisi 70 liraya kadar daha iyi bir set varsa olabilir böyle tek parça halinde almak daha kolay geliyor yanlış mı yapmış olurum?

Bu setlerden hangisi en iyisi?

http://m.n11.com/arduino-super-baslangic-seti-31-parca-104-adet-P139104986?icid=990004_prudsys_nosearchresult

http://m.n11.com/arduino-super-baslangic-seti-32-parca-105-adet-P143012935

http://m.n11.com/arduino-uno-baslangic-seti-31-parca-86-adet-P120035588

https://www.hobidevre.com/arduino/arduino-setleri/arduino-baslangic-seti

Bayağı uzun oldu yardımcı olabilirseniz sevinirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 1)Potansiyel fark ölçülürken yani 3V - 5V vs, iki nokta arasındaki farka bakılır. Burda da - uç referans olarak alınır. Buna GND denir toprak denir(tam doğru kullanım değil) common denir ortak uç denir vs. Bütün GNDleri ortak yaparak devredeki elemanların aynı yerden referans almasını sağlıyoruz.

2)- ve GND dediğin aynı şey oluyor burda. O yüzden nötrleme olmuyor.

3)GND ve - aynı anlamda kullanılabilir ama gerçekten topraklamayı da belirtebilir. Arduino ile uğraşırken GND = - terminal olarak düşünebilirsin.

4)GND yazanları bir araya topluyorsun.

5)iş olmadan aş olmaz

6)Devre tamamlanmadığı sürece potansiyel fark oluşmayacağı için devre çalışmayacaktır, akımın bir uçtan çıkıp diğer uca geri dönmesi lazım.

İngilizcen varsa kitap cd vs çok önemli değil internet neredeyse sonsuz bir kaynak. İngilizce bilmiyorsan kitaplı olan iyi bir başlangıç olabilir. Zaten ilerledikçe projeye yapmak istediğine şeylere göre malzeme almaya başlarsın.

• Teşekkürler şimdilik lise 2 bilgimle birşeyler yapmaya çalışacağım ama yinede ufak bi başlangıç için uv sensörü filan olmadan çok basit projeler yapmak için böyle birşey almam daha iyi olmaz mı
  • görkem_26 kullanıcısına yanıt
    Bu setlerle de başlayabilirsin. Zaten arduino mega klon 40tl civarında. Aynı parçaları kendin almaya kalksan daha pahalıya da gelebilir. Öğrendikçe merak eder diğer sensörlere geçersin, motor kontrol edersin başka kartlarla seri iletişim kurarsın vs... Kendin devre tasarlar bunu arduino ile kullanırsın eski bir telefonu arduino ile iletişime geçirir SMS alıp gönderirsin. Burda sınır sensin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Set alayım o zaman. Linklerdekilerden hangisi daha çok işime yarar setlerden birisi ile avometre ve adaptör alacağım setlerin içindeki parçalar hakkında çok bilgim yok çünkü
    Bütçe 70 liraysa tabi ki 2. Link.

• Yanında adaptör avometre jumper kablo 1 rgb led 220 ohm luk 10 tane direnç ile alacağım 70 lira sete max 95 tlye falan almayı çalışıyorum bir kişi de röle var deyip 1. Linki önermiş çok mu önemli bişey ki bu röle arada kaldım
    Kutu içeriğine bu kadar takılma bence aralarında çok büyük fark yok. Şimdilik senin işine yarayacak röle ler çin markalı 2 liralık şey. Gidipte Omron, Finder falan almana gerek yok. Veya 100 adet direnç 1.5 lira zaten sevdikçe 1er iki şey değil 10ar 10ar alırsın kenarda dursun lazım olur demeye başlarsın. Seti alır 1rgb Led yakarsın ertesi gün ben 100 tanesini nasıl kontrol ederim diye düşünürsün.

Edit = kendine farklı renklerde zil teli al bir kaç metre. Kırmızı, mavi, siyah. Hem jumper pahalı ve hepsi aynı boyda. Sen zil tellerini istediğin gibi keserek kablo kalabalığını önlersin hem de daha ucuza gelir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Laichzeit -- 3 Ocak 2017; 16:8:3 >

• Zil teli:

Jumper:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Laichzeit -- 3 Ocak 2017; 16:7:20 >

• Jumperin baya kolay olduğunu düşünmüştüm resimleri görünce fikrim değişti
  • quote:

Orijinalden alıntı: Laichzeit

Kutu içeriğine bu kadar takılma bence aralarında çok büyük fark yok. Şimdilik senin işine yarayacak röle ler çin markalı 2 liralık şey. Gidipte Omron, Finder falan almana gerek yok. Veya 100 adet direnç 1.5 lira zaten sevdikçe 1er iki şey değil 10ar 10ar alırsın kenarda dursun lazım olur demeye başlarsın. Seti alır 1rgb Led yakarsın ertesi gün ben 100 tanesini nasıl kontrol ederim diye düşünürsün.

Edit = kendine farklı renklerde zil teli al bir kaç metre. Kırmızı, mavi, siyah. Hem jumper pahalı ve hepsi aynı boyda. Sen zil tellerini istediğin gibi keserek kablo kalabalığını önlersin hem de daha ucuza gelir.

Burada dediğiniz zil teli tek damar mı çift damar mı ne fark ediyor

Birde dirençlerdeki 1/4,1/2 W yi falan nasıl hesaplarız ne fark eder?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi görkem_26 -- 3 Ocak 2017; 20:35:45 >

Tek damarlı olması gerekiyor. Çok damarlıyı breadboarda sokmak zor. 1/4W yeterli gelir. Watt = Akım^2 * Direnç formülü ile hesaplayabilirsin.
  • Tek tek almaya karar verdim belki daha ucuz olabilir ama SMD mi almalıyım SMD alsam hangisi orjinal nasıl anlarım? Klon almak istemiyorum
    Sanırım orijinal veya klon diyorsun. Arduino lar zaten smd , uno'nun mcu'su hariç. Onunda smd'si var.

Soruya dönersek klon alabilirsin. CH340G ve FTDİ chipli olanlar var. Ben her ikisinden de almıştım 2şer 3er adet, FTDI chipli olanların hepsi sıkıntı çıkarmaya başladı. Tabi o chip de sahte olabilir . O yüzden CH340G'li tavsiye ederim.

• SMD ler ile MCU arasında 50 TL civarı baya büyük farkı görünce pahalı olan iyidir mantığıyla SMD lerin hepsi klon diye düşünmüştüm Önemli olan sadece CH340G çip ise klon da alabilirim. MCU ile SMD lerin herhangi bir farkı falan yok o zaman yoksa neden bu kadar büyük fiyat farkı var?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi görkem_26 -- 4 Ocak 2017; 19:59:49 >
    Terimler bayağı karıştı şimdi.

Baştan açıklayalım;

SMD: surface mount device. Bu bir baskı devre teknolojisi. Elemanlar delik açılmasına gerek kalmadan direk bakır yollara lehimleniyor.

Arduino ya başlarken henüz bir önemi yok. Zaten bu teknoloji ile üretiliyorlar.

MCU: micro controller unit. Bunu da tek bir Chip ten oluşan mini bir bilgisayar olarak düşünebilirsin. Mesela arduinolarda ATmega328, ATmega2560 falan kullanılır. Arduino bu mcu'ların kullanımını kolaylaştıran bir araç.

Fiyat farkı orijinali italya ve amerika'da üretiliyor diye biliyorum. Klonları çin de, başka firmalar tarafından üretiliyor.

Edit: İtalya'da varmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Laichzeit -- 4 Ocak 2017; 20:47:49 >
  • Benim sorduğum şu işlemciler Elektrik,negatif kutup ile sorular, arduino hangi seti önerirsiniz Elektrik,negatif kutup ile sorular, arduino hangi seti önerirsiniz

üstteki alttakinden daha pahalı ikisi de orjinal arduino ürünü değil mi?

Fotoğratakilerden SMD olan klon. Sanırım orjinal SMD üretilmiyor artık. DIP soket olanı alırsanız. Yanlışlıkla yansa bile kolaylıkla değiştirilir ama SMD olan bayağı uğraştırır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Laichzeit

Fotoğratakilerden SMD olan klon. Sanırım orjinal SMD üretilmiyor artık. DIP soket olanı alırsanız. Yanlışlıkla yansa bile kolaylıkla değiştirilir ama SMD olan bayağı uğraştırır.

peki sizin önerdiğiniz 2. linkteki de klon olsa gerek onu alsam bir sorun çıkar mı anlaşılan tek tek almak kargo sayesinde daha masraflıya gelecek
    Evet elektronik malzemeleri 1er 2şer alınca pahalıya geliyor. O yüzden şimdilik paket almak daha mantıklı hem ikinci linkteki CH340 imiş alınabilir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.