Şimdi Ara

Ekonomiyi mahvettiler! (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
187
Cevap
2
Favori
10.585
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: srknpower

quote:

Orijinalden alıntı: digital_version

quote:

Orijinalden alıntı: soniqueizm_777

Ülkemizin büyümesi güzel bir şey, ama 5 yıl önce verilen vaatlerin çoğu tutulmadı. 2011 seçimlerinden önce Ak Parti bir vaat kitapçığı dağıtmıştı. Vizyon 2023 adı altında. Orada 2015 yılı için veriler de vardı.
    Mesela GSYH
    -2011 yılında: 772 milyar $
    -2015 vaat edilen: 1 Trilyon 76 milyar $
    -2015 gerçekleşen: 720 milyar $
    Kişi başına gelir
    -2011 yılında: 10428 $
    -2015 vaat edilen: 14046$
    -2015 gerçekleşen: 9140$
    İhracat
    -2011 yılında: 134 milyar $
    -2015 vaat edilen: 201 milyar $
    -2015 gerçekleşen: 143 milyar $
    Temel ekonomik göstergeler bu şekilde daha bunun gibi bir çok 2015 vaadi vardı.
    Ama yeri geldiğinde gerçekleri de söylemek lazım. Bize bunlar vaat edildi bizler de bunlara göre oy verdik. Onlar konuşur, biz yaparız dediler. Ama sadece onlar değil herkes konuşmuş ülkede.
    Ülkede işler karıştı, darbe yapmaya kalkıştılar, terör vardı gibi bahaneler yapmaya da gerek yok. O zaman ona göre vaatler verilecekti ya da bu olayların önüne geçilecekti. Darbeler geri de kaldı, terör bitti çözüm süreci var artık, rahatlayacağız büyüyeceğiz denmişti o zamanlar. Ama gördük ki hiç biride bitmemiş.
    Eğer 2023 vizyonu gerçekleştirilmek isteniyorsa, daha sıkı çalışılması lazım. Ya da hükumetin 2023 vizyonunu değiştirmesi lazım. 2023 şurada 6 yıl kaldı ve bu gidişle 2023 projelerinin gerçekleşmesi çok zor. Umarım ben yanılırım ve gerçekleşir.

söylediklerinizde sonuna kadar haklısınız.

Yalnız benim bir iddiam var! daha doğrusu hem çevremde hem forumda dile getirdigim bir gerçek!

Erdoğan ne zaman fetö 'nün inine girdi bu ülkenin şaftı kaydı!

ha bu kanser virüsünün tamamen ülkeden temizlenmesi için fedakarlığa katlanırım orası ayrı!!

"Erdoğan ne zaman fetö 'nün inine girdi bu ülkenin şaftı kaydı! "

FETÖ size göre Hocaefendi iken de kötüydü merak etme

Şimdi her şey suyunu çekmeye başladı, özelleştirilebilecek bir şey kalmadı. Artık elde sadece varlık fonu falan kaldı

5 milyon Suriyeliyi falan da kitlediler bize, eğitim sistemi, üretim falan zaten yok

Yolun sonuna geldi ekonomi

Girmedimi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Dolar kaç tl?

• Sunum yapabilen bir cahil ile karşı karşıyayız sübhanallah.

• hexedemical H kullanıcısına yanıt
    turkiyede tarım kaldımı
  • http://www.dogrulukpayi.com/beyanat/57f6094560813

Oturduğun ev, bindiğin araba, elindeki telefon (bunlar varsa tabi); eğer yüzde bilmem kaçlık azınlığa girmiyorsan hepsi KREDİYLE, yani borçlanarak sahip olabildiğin şeyler.

Türkiye'nin 421 milyar dolar dış borcu var.
  • 2000 yılında gayri safi milli hasıla sıralamasında 20. sıradayken, bugün 18. sıradayız.

Bu kadar özelleştirme ve devletin sahip olduğu kurumların tek tek satılmasına rağmen bu haldeyiz. Bu çok önemli bir detay.
  • Veriler hiçbişey ifade etmiyor halk için. Eğer bir hanede en az iki kişi çalışılmadan geçinemiyorsak o ekonomide yanlış giden bir şey var demektir.

Faturalarını al bak, yüzde kaç kullanım, kaç vergi.. Bir araba gümrükten girdiği anda %80 vergi ile daha pahalıya satılıyor. Hal böyle olunca bu devlet niye fabrika açsın ki. Oturduğu yerden araba başına dünya kadar vergi alıyor.

Kiraya bakıyorsun fırsatçı ev sahipleri Suriye'liler girdiği anda fiyatları bir anda 200₺'ye kadar yükseltti. Sonra da o devran öyle devam etti şimdi en az ev kirası 900₺..

Hayvancılık ve tarım ülkesi olan Türkiye'de etin kilosu 50₺. Dışarıdan hayvan ithal eden ülke konumuna düştük, saman bile ithal edilir oldu.

Turizmi çökerttik, tarım desen kan ağlıyor. Ormanlık ve tarım alanlarını ranta açtık, çiftçi adam 1₺'ye satıyor araya 2 komisyoncu giriyor markette o ürün oluyor 4₺..

Yargı, basın, emniyet te yandaşlıkta sınır tanımayınca yabancı yatırımcı da parasını korumak için kaçtı ve al sana doların hali ortada.

Şuanda devlet vergi devleti oldu. Osmanlı da son yıkılma dönemlerinde ceketlerindeki düğmeye kadar ithal eder olmuştu. Sonumuz Hayır'lı olsun inşallah

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ComingWind -- 22 Şubat 2017; 2:23:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: TinyAngel

quote:

Orijinalden alıntı: eşruhuum

tam bir cehalet örneğisiniz ülkede asgari ücretli çalışanın sayısı hattinden fazladır bu da modern köleliğin göstergesidir. koskoca 15 senede bu kadar ilerlemeyi çok iyi bişemi zannediyosunuz allahınızı severseniz aile kurmuş çoluğu çocucuğu olup belli bir yaşa gelmiş adamın asgari ücret almaması lazım ama benim ülkemde 40 -45 yaşındaki kardeşim askari ücretlen çalışıp siyasi destekli kan emici patronlarını zengin ediyor

Veriler Türk İşe aittir. Bu sendikanın hükümet karşıtı söylemlerini tutumunu bilen bilir.

Ekonomiyi mahvettiler!

Ya böyle söyleyince insanların Türk-İş'in nasıl bir sendika olduğunu araştırmayacağını falan mı zannediyorsun sen? Unutma, biz okuyup, araştırdığımız için sizden farklıyız.

• Hala 2001 le 2017 kiyaslamak nedir aga kiyaslasana avrupadaki bir ulkeyle yemez demi

Konuyi acan arkadas umarim bir gun issiz kalirsinda at gozluklerink cikarirsin ozaman.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mark Selby -- 22 Şubat 2017; 2:29:29 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: srknpower

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: soniqueizm_777

Ülkemizin büyümesi güzel bir şey, ama 5 yıl önce verilen vaatlerin çoğu tutulmadı. 2011 seçimlerinden önce Ak Parti bir vaat kitapçığı dağıtmıştı. Vizyon 2023 adı altında. Orada 2015 yılı için veriler de vardı.
    Mesela GSYH
    -2011 yılında: 772 milyar $
    -2015 vaat edilen: 1 Trilyon 76 milyar $
    -2015 gerçekleşen: 720 milyar $
    Kişi başına gelir
    -2011 yılında: 10428 $
    -2015 vaat edilen: 14046$
    -2015 gerçekleşen: 9140$
    İhracat
    -2011 yılında: 134 milyar $
    -2015 vaat edilen: 201 milyar $
    -2015 gerçekleşen: 143 milyar $
    Temel ekonomik göstergeler bu şekilde daha bunun gibi bir çok 2015 vaadi vardı.
    Ama yeri geldiğinde gerçekleri de söylemek lazım. Bize bunlar vaat edildi bizler de bunlara göre oy verdik. Onlar konuşur, biz yaparız dediler. Ama sadece onlar değil herkes konuşmuş ülkede.
    Ülkede işler karıştı, darbe yapmaya kalkıştılar, terör vardı gibi bahaneler yapmaya da gerek yok. O zaman ona göre vaatler verilecekti ya da bu olayların önüne geçilecekti. Darbeler geri de kaldı, terör bitti çözüm süreci var artık, rahatlayacağız büyüyeceğiz denmişti o zamanlar. Ama gördük ki hiç biride bitmemiş.
    Eğer 2023 vizyonu gerçekleştirilmek isteniyorsa, daha sıkı çalışılması lazım. Ya da hükumetin 2023 vizyonunu değiştirmesi lazım. 2023 şurada 6 yıl kaldı ve bu gidişle 2023 projelerinin gerçekleşmesi çok zor. Umarım ben yanılırım ve gerçekleşir.

söylediklerinizde sonuna kadar haklısınız.

Yalnız benim bir iddiam var! daha doğrusu hem çevremde hem forumda dile getirdigim bir gerçek!

Erdoğan ne zaman fetö 'nün inine girdi bu ülkenin şaftı kaydı!

ha bu kanser virüsünün tamamen ülkeden temizlenmesi için fedakarlığa katlanırım orası ayrı!!

"Erdoğan ne zaman fetö 'nün inine girdi bu ülkenin şaftı kaydı! "

FETÖ size göre Hocaefendi iken de kötüydü merak etme

Şimdi her şey suyunu çekmeye başladı, özelleştirilebilecek bir şey kalmadı. Artık elde sadece varlık fonu falan kaldı

5 milyon Suriyeliyi falan da kitlediler bize, eğitim sistemi, üretim falan zaten yok

Yolun sonuna geldi ekonomi

Girmedimi?

Soru eki olan "mi" kendinden önce gelen kelimeden ayrı yazılır.

• ulan 20 lirayla karnımı doyuryordum ben şimdi 20 liranın yol parası+gidiş=geliş hesapını yapıyorum ve karınımı doyurmak için 3 lira aşası sosisçi arıyoum sokaklarda haylaa ekonomik çookk iyi diyene kürekle vurarım
  • Ya ne komiksiniz siz :) milletin verdiği paralarla oluyor hersey ondan sonra o yaptı oluyor bizim paramızla köprü yapsın ondan sonra o köprüden para alsın ordan vergi alsın burdan vergi alsın 1 liralık benzini 5 liraya satsın (seneye nasipse 6 olur) 10 bin liralık araba 25 bin lira olsun vergiylee daha sayamadıgım tonlqrca şey he bide bizim paralarımızla arapları ülkeye alsın ev filan versin bedava yeme içme barınma filan ohhh ne güzel dimi sonra bu yaptı başını yaptı :D akıllanın azcık konyanın büyüklüğü kadar olan hollanda tarımda bizim ülkeyi geçiyor sonra ekonomimiz iyi diyorsun buraya gelip

• Bakın alım gücü haberlerde abartıldığı gibi artmadı bunda haklisiniz ama hiç artmadı da değil. Kendi ailemden bahsedeyim son 7 senedir bizde baya iyi bir artis var önceden ıkinci el arabaya binerdik artik sifir alıyoruz. Onceden yazlık evimiz yoktu şimdi 2. sini planlıyoruz. Bundan 7 sene evvel evimize aylim 2500 lira geliyordu simdi 6500 lira geliyor. Onceden herşeyi taksitle aliyorduk şimdi %70 peşin alıyoruz. Haberlerde abartıldığı gibi 10000 dolarları gormedik ama baya yükseliş yaşadık.

• quote:

Orijinalden alıntı: dr20mouse

Bakın alım gücü haberlerde abartıldığı gibi artmadı bunda haklisiniz ama hiç artmadı da değil. Kendi ailemden bahsedeyim son 7 senedir bizde baya iyi bir artis var önceden ıkinci el arabaya binerdik artik sifir alıyoruz. Onceden yazlık evimiz yoktu şimdi 2. sini planlıyoruz. Bundan 7 sene evvel evimize aylim 2500 lira geliyordu simdi 6500 lira geliyor. Onceden herşeyi taksitle aliyorduk şimdi %70 peşin alıyoruz. Haberlerde abartıldığı gibi 10000 dolarları gormedik ama baya yükseliş yaşadık.

10 bin dolar yillik kazanc sen diyorsun ki aylik 6500 giriyo eve yani bu durum da baya baya bi geciyorsunuz 10 bin dolari

• Ekonomi adına yapılacak tanımlama bence şu

Türkiye ekonomisi belirli sektörleri zaman zaman şişirmek sureti bazen yurtdışından para girişi ve farklı sebepler ile enine genişleme kaydediyor.

Bu bana sağlıklı bir büyümeden öte hormonlu bi genişlemeyi anımsatıyor.

Göze güzel geliyor ama tadı tuzu yok işlevi yok vücuda bi yararı yok.

• TinyAngel kullanıcısına yanıt
    Sağcı solcu ortacı falan değilim ama.

Evler krediyle alınıyor. Peşin parayla alınsa dediğinde haklısın ama millet hep bankaya borçlu.

Reklamlarda bile bankadan yüzde bilmem kaç faizli süper ev, acayip ev uçan ev kaçan ev tarzında satış stratejisi sunulurken gayrimenkul tarafında bir yerden sonra bir batış olacak. Sık sık dile getiriliyor ama bir anda olacak bir şey değil.

Yeri gelmişken sitelerin ne kadar dandik ne kadar yaşanmaz bir yer olduğunun da altını da çizeyim.

Mahalle iyidir aga karşılıklı saygı var diyalog var. Yardımlaşma var. Sitelerin hiçbirinde bunu göremedim. Üstüne para verseler yine de durmam siz de durmayın derim. İnsan kafesleri... (konuyla alakalı değil)

• Bir şeyi merak ediyorum,iğnelemek için falan da sormuyorum merak ediyorum. Mhp zaten akp ye bağlandi neredeyse,geriye chp kaliyor. Chp lilere soruyorum,chp şu an başa gelse,ekonomiyi düzeltebilir mi? Olumlu şeyler yapabilecegine inaniyormusunuz yoksa anti akp li oldugunuz icin mi chp ye oy veriyorsunuz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-3042DE2E5 -- 22 Şubat 2017; 3:50:32 >
  • Adam hayatında 1 kere güzel bi tablo yapmış, insanlara paylaşmak istiyor hocam.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lityum123

Bir şeyi merak ediyorum,iğnelemek için falan da sormuyorum merak ediyorum. Mhp zaten akp ye bağlandi neredeyse,geriye chp kaliyor. Chp lilere soruyorum,chp şu an başa gelse,ekonomiyi düzeltebilir mi? Olumlu şeyler yapabilecegine inaniyormusunuz yoksa anti akp li oldugunuz icin mi chp ye oy veriyorsunuz

Sizce AKP karşıtı birisi direkt CHP limi oluyor? Bu ülke 2 sıklımı? Su sorunuz bile ne kadar kutuplastigimizin ve iktidarın muhalefeti insanlarin gözünde koydurmaya çalıştığı kufeye yerlestirdiginin bir kanıtıdır. CHP gelse duzelecekmi ? Ne biliyorsun denedinmi? Gelecekten haberi alıyorsun? Pazarda pantolonu bile deniyormusun? Yoksa bu bana olmaz diyip direkt vazmi geçiyorsun?

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.