Şimdi Ara

Ekonomimizin Temel Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
154
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hocam katma deger diger bir kavram duydunuz mu ?

Bir urunun hammeddelerini, parcalarini disardan almakla o parcalari bir urune donusturup satmak arasinda ciddi fark vardir jatma deger acisindan.

Japonya ornegin kaynaklar acisindan son derece kıt bir ülkedir ama dısardan aldıkları hammadde veya parcaları ürüne dönüştürüp satmakta cok basarililar. Ayrica 1 Sony Tv,nin dahi yuzde 80i ithal parcalardan olusur. Ama uste asil kar asil para senin Cinliye verdigin 3 5 dolarda bitmiyor. Asil para bu hammaddeyi urune cevirip kar olarak 500 dolar aldiginda ortaya cikuyor ki ulkeleri fakirlestiren asil unsun bu 500 dolar.

Iphone haberlerinden 700 dolara satilan modelin hammaddelerinin oarcalarinin degerinin 70-80 dolar oldugundan bahsedilmisti. Yani butun herseyi ithalolsa disari guden para 70 dolarken ulke icinde kalan para 630 dolar. Iste bu 630 dolar katma deger.

Vestel Tvnin maliyeti neyse inan cok ciddi oranda bir katma deger sagliyor. Sen gidip onun yerine Samsung aldin diyelim o Tvden en az yuzde 30 bir zarar ediyor ulke katma deger gittigi icin.

Ayrica herseyi ulkede uretelim diye birsey zaten kuresellesmis dunyada mumkun degil. Cunku Cinde 1 dolara satilan urunu burada yerli yapacagiz diye 15 dolara uretip satsak alan firmalar rekabet edemez zaten. O nedenle dedigim gibi katma deger yaratan yerli firmalarin buzim dahada fakirlesmemizi inleyen asil unsur oldugunu soyluyorum.

Hammadde veya domates satmakla dis acigi kapatmak mumkun degil katma degeri yuksek olan teknolojik urunleri alip satmazsak su anki durumla ilgili 70 tane hukumeti suclasak birsey degismeyecek.

Ayrica uzakdogu mallari Japon malkari dahil eskiden dunyanin en dandik urunleri sayiliyordu ama adamlar o eziklikten bugun Avrupa veya Abd urunlerine tas cikartacak urunler yapar hale geldi satista basarili olduklarindan.

Bugun Ps vlVitanin en cok sattigi yer Japonya cok iyi satis rakamlari var dunyada satisi surunmesine karsilik. Ps4 ve gorece basarisiz ps4-3un japonya satislari mukemmel ama is xbox'a gelince cok basarili hatta ps3ten daha onde olan Abd merkezli xbox360 ne kadar reklam dahi yapilsa Japonyada her zaman komik rakamlarla satiliyor iste fark bundan kaynaklaniyor.

Vestel ornegini verdigin icin oradan gidecegim. Vestel acik ara Türkiye'de televizyon denince lider markadir. Diger yerli ureticiler markayapistirma yapsada Vestel osekilde degil. Bu alanda calisan pekcok muhendisi patentli tv teknolojileri mevcut. Ayrica Vestel'in satin aldigi pekcok yabanci tv markasi var ki bu markalar adina da uretimi Turkiye'de yapip yurtdisina Tv satiyorlar. En son Toshiba Avrupa Tv ad haklarini almaya calisiyorlardi. Kisacasi bu rekabet ortaminda bir yere gelmek zaten gucken lutfen bu sekilde yıkıcı yorumlarda bulunmayalım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ülkede burjuva kültürü yok ki katma değer kültürü olsun. katma değer teknik bilgiyle sağlanır. teknik bilgiyi insan üretir, üniversite üretir. burjuva bilgiye önem veren insandır, yüzyılların getirmiş olduğu bilgiye dayalı üretim kültürüyle büyür uygular. ama bizde kişiye, araştırmaya yatırım yapacak ve bunun yüzde 10 şansla başarıya ulaşacağını bile bile parasını riske atacak kimseler yok. bunun yerine müteahhitlik yaparak birilerinin üzerinden para kazanarak çalışmayı tercih eden yığınla güruh var.

bu insanlar uzaydan gelmedi. onlar da bizden, aslında biz böyleyiz. osmanlı zamanında da burjuva yetişmedi, cumhuriyet zamanında da yetiştirilemedi. bundan sonra olur mu? bu gidişle hiç sanmıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: avcılarınavcısı

ülkede burjuva kültürü yok ki katma değer kültürü olsun. katma değer teknik bilgiyle sağlanır. teknik bilgiyi insan üretir, üniversite üretir. burjuva bilgiye önem veren insandır, yüzyılların getirmiş olduğu bilgiye dayalı üretim kültürüyle büyür uygular. ama bizde kişiye, araştırmaya yatırım yapacak ve bunun yüzde 10 şansla başarıya ulaşacağını bile bile parasını riske atacak kimseler yok. bunun yerine müteahhitlik yaparak birilerinin üzerinden para kazanarak çalışmayı tercih eden yığınla güruh var.

bu insanlar uzaydan gelmedi. onlar da bizden, aslında biz böyleyiz. osmanlı zamanında da burjuva yetişmedi, cumhuriyet zamanında da yetiştirilemedi. bundan sonra olur mu? bu gidişle hiç sanmıyorum.

Mükemmel yorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• üretmeden tüketim ekonomimizin sorunu.

diğer bir sorun da küreselleşme. Sen rekabet edemeyeceğin adamlarla aynı sahaya çıkıyorsun haliyle hep gol yiyorsun . gelişmemiş devletlerin ekonomisi daha dışa kapalı olmalı bence.

ülkede üretilebilecek basit ürünlerin yurt dışından getirilerken yüksek vergiye tabi tutmalı ve hatta getirilmesine engel olmalısın ki çinden gelen ürünler senin küçük ve orta işletmelerini zarara sokmasın. kalem silgi çivi çakmak bilmem ne gibi bir sürü zıvır ithal ediliyor.

diğer bir aklıma gelen etmen büyük pazarlar var bazı sektörlerde. en güzeli bence oyun sektörü. bu alana çok büyük yatırımlar gerekmiyor ama getirisi büyük oluyor. haliyle bu alanlara özel eğilmeli devlet hatta belki bunlarla ilgili bakanlık bile kurulabilir. on milyarlarca dolarlık pazar.
  • olağan_şüpheli kullanıcısına yanıt
    Hocam bir insanin oturup oyun yapabilmesi icin gencliginden itibaren iyi bir bilgisayara sahip olmus bilgissyar veya konsol kültüründen gelmiş olmasî gerekiyor bana göre.

Ek vergilerle teknolojiknürünlerin fiyatları uçurulursa en oyun gelistirmek icin en önemli sey olan oyun kulturunden gelmis insanlari nasil bulacagiz. Cok sorunlu bir konu.

Orta seviye ekran kartinin 2000 lira oldugu bir ulkede oyun yapabilecek kac adam cikar ki. Konsol demeyin bana ayrica cunku konsola oturup oyun yazamazsiniz bu islerin ocagi pcdir sma bu fiyat seviyelerinde teknolojik urunler varken bilgisayarla pismis gencleri nasil buluruz bilmiyorum...

• quote:

Orijinalden alıntı: Periah

Hocam bir insanin oturup oyun yapabilmesi icin gencliginden itibaren iyi bir bilgisayara sahip olmus bilgissyar veya konsol kültüründen gelmiş olmasî gerekiyor bana göre.

Ek vergilerle teknolojiknürünlerin fiyatları uçurulursa en oyun gelistirmek icin en önemli sey olan oyun kulturunden gelmis insanlari nasil bulacagiz. Cok sorunlu bir konu.

Orta seviye ekran kartinin 2000 lira oldugu bir ulkede oyun yapabilecek kac adam cikar ki. Konsol demeyin bana ayrica cunku konsola oturup oyun yazamazsiniz bu islerin ocagi pcdir sma bu fiyat seviyelerinde teknolojik urunler varken bilgisayarla pismis gencleri nasil buluruz bilmiyorum...

çok karamsar bir yorum olmuş. oyun deyince pek çok alan var. biz oyuna en çok para harcayan ülkelerden biriyiz ama bbunlar genelde mobil oyunda oluyor. mesela yine aklıma geldi witcher 3 10 bin falan satmıştı . şu an herkes iyi kötü oyun oynuyor. kadınlar bile yaşlılar bile. hadi god of war yapamaszında cnady crush da mı yapamazsın. daha doğrusu vurguladığı oyun kültürü var. iyi para da harcanıyor. devlet mali destek sağlayıp bir el atsa şöyle güzel bir stüdya kurulsa neden bir witcher yapılamasın. hatta alman kökenli bir türk vardı. baya poüpler bir oyun yapmıştı. sonra krize mi ne girdiler hatta burda stüdyo açılacak falan dedndi. yani olmayacak şey değil potansiyeli de yüksek. bir ps4 de öyle ulaşılmaz falan da değil. asgari ücretli bile rahatca alır. tamam pc bilşenleri pahalı da bu da bahane değil.

• olağan_şüpheli kullanıcısına yanıt
    Hocam devlet destegiyle olur mu emin degilim. Su an Türkiye de 1 adet büyük oyun firnası var Mount and Blade oyununu yapıyorlad Ankara'dalar. Adamların dediği bu ise giristigimizde bürokrasi ile su ile bu ile o kadar cok ugrastik ki...

Devlet bu isi kolaylastirsin, burokratik sacmaliklari azaltsin yeterli. Benim endisem tesvikten cok teknolojiye ulasmak guclesirse oyun kulturu bundan nasil etkilenir ?

Cep telefonu oyunu yapalim diyorsunuz sanirim ama cep telefonu oyunlarida bilgisayarlarda yapiliyor saniyorum.

Endisem diviz kalsin ulkede derken donanim alamadigi icin yazilim uretemeyen bir genclik gelmesi. Cunku bu yazilim islerini okulda ogretemezsiniz bu oyun yapimcisi insanlara bakarsan 5 6 yaslarindan itibaren evlerindeki bilgisayarlarla kendi kendini yetistirip sonra sektore girmis insanlarla doludur. Egitim ile bu isi yapmaya kalkarsak bir suru gereksiz sirf aaa para varmis okuduk oyle diyen vasat adamla dolar piyasa...

• quote:

Orijinalden alıntı: Periah

Hocam devlet destegiyle olur mu emin degilim. Su an Türkiye de 1 adet büyük oyun firnası var Mount and Blade oyununu yapıyorlad Ankara'dalar. Adamların dediği bu ise giristigimizde bürokrasi ile su ile bu ile o kadar cok ugrastik ki...

Devlet bu isi kolaylastirsin, burokratik sacmaliklari azaltsin yeterli. Benim endisem tesvikten cok teknolojiye ulasmak guclesirse oyun kulturu bundan nasil etkilenir ?

Cep telefonu oyunu yapalim diyorsunuz sanirim ama cep telefonu oyunlarida bilgisayarlarda yapiliyor saniyorum.

Endisem diviz kalsin ulkede derken donanim alamadigi icin yazilim uretemeyen bir genclik gelmesi. Cunku bu yazilim islerini okulda ogretemezsiniz bu oyun yapimcisi insanlara bakarsan 5 6 yaslarindan itibaren evlerindeki bilgisayarlarla kendi kendini yetistirip sonra sektore girmis insanlarla doludur. Egitim ile bu isi yapmaya kalkarsak bir suru gereksiz sirf aaa para varmis okuduk oyle diyen vasat adamla dolar piyasa...

konuya tam hakim değilim ama oyun yapmak için çok mu üst cihazlar gerekli. yani ortalama bir bilgisayarla basit oyunlar yapılabilir herhalde.Zaten ordan kendini geliştiren de işleri büyütürse istediği teknolojik aleti alabilir. ha gönül isterki gerçekten ucuza adam gibi ekran kartı işlemci alabilsek. ama dediğim gibi bu çok da büyük bir bahane değil bence oyun geliştirememek için.

• Yorumları okumadım, bu nedenle de eğer ki benimle aynı yorumu yapmış başka arkadaş varsa, kusura bakmasın.

Katma değer konusu doğru ama çıkış noktası ile sonuç yanlış.

Sony, ürettiği televizyonların parçalarının %80'ini Çin'de ürettiriyor, bu doğru ama düşündüğünüz gibi değil. Yani Sony, patenti elinde olan ve başkası satın almak istediğinde 100 Dolar karşılığında alabileceği bir parçayı, patenti sayesinde 3-5 Dolar karşılığından ürettiriyor.

Sony gibi markalar genelde katma değeri yüksek işler yaparlar, ki bu Vestel ile aralarındaki en büyük farkı doğuran özellikleridir. Vestel'in telefonları da buna iyi birer örnektir.

Vestel'in telefonlarındaki parça ya da yazılımların değerli olanları ithalat yolu ile gelirken, Sony'de bu durum tam tersidir. Sony, telefonlarında kullanılan parçaların en değerlilerini kendisi üretir ya da patentini elinde tutarak başkalarına ürettirir.

Katma değere sahip olan bir üretim için benzersiz bir üretim ya da bilgi önceliği vardır. Bunlar Sony'de ya da Samsung'da varken, Vestel'de yoktur.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.