Şimdi Ara

E 8400'ü 4,9 Ghz'e çıkarayım derken...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
99
Cevap
0
Favori
4.885
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu konuyu işyerindeki bilgisayardan açabiliyorum.

İşlemci: İntel E8400 (E0) / THERMALTAKE Big Typhoon 120VX /Arctic Cooling MX-2 Termal Macun
    Ramler: corsair 2*2 gb, 1066 mhz, 5-5-5-15
    Anakart: Gigabyte X-48 DQ6
    Güç Kaynağı: Silverstone olympia 750 watt.
    Kasa: Lian-Li PC-7 Plus

fsb'yi 545 yaptım. işlemciye 2.1 volt; anakarta (fsb voltaj) +0,35; ramlere +0,2 verdim.

bilgisayardan çıtırt diye sesler geldi.

sabah yine açma düğmesine bastım ama fanlar bir müddet dönüyor sonra kapanıyor. sonra yine açılmaya çalışıyor yine kapanıyor. bu böyle devam ettiği için fişi çekmek zorunda kalıyorum.

dün akşam görüntü gelmişti monitöre. ama masaüstünü göremeden bilgisayar kendi kendini kapattı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coupant -- 14 Nisan 2009; 8:54:30 >

• Kardeş yazık olmuş gerçekten ama sen neyapmışın öle 2.1v ile hakketen büyük cesaret ama sonuç ortada bunu göze alarak o voltajı vermiş olmalısın zaten tekrardan geçmiş olsun ...
  • 2,1v iyi vermişsin usta.azot la nitrojenle falan o voltajları zor veriyorlar,geçmiş olsun.
  • quote:

Orjinalden alıntı: coupant

Bu konuyu işyerindeki bilgisayardan açabiliyorum.

İşlemci: İntel E8400 (E0) / THERMALTAKE Big Typhoon 120VX /Arctic Cooling MX-2 Termal Macun
    Ramler: corsair 2*2 gb, 1066 mhz, 5-5-5-15
    Anakart: Gigabyte X-48 DQ6
    Güç Kaynağı: Silverstone olympia 750 watt.
    Kasa: Lian-Li PC-7 Plus

fsb'yi 545 yaptım. işlemciye 2.1 volt; anakarta (fsb voltaj) +0,35; ramlere +0,2 verdim.

bilgisayardan çıtırt diye sesler geldi.

sabah yine açma düğmesine bastım ama fanlar bir müddet dönüyor sonra kapanıyor. sonra yine açılmaya çalışıyor yine kapanıyor. bu böyle devam ettiği için fişi çekmek zorunda kalıyorum.

dün akşam görüntü gelmişti monitöre. ama masaüstünü göremeden bilgisayar kendi kendini kapattı.

Korkulacak hic bir sey yok olur böyle seyler senin bilgisayarinda hic bir sorun yok kardesim. Simdi sen o kadar voltaji verdigin icin bilgisayarindaki güc kaynagi yetersiz kaldi bu citir sesi ordan geldi bendede ayni anakart var x48 dq6 bende cok overclock denemesi yaptim cok seyler yaptim. Bu anakartlara hic bir sey olmas islemcinede. Eger bilgisayarin acilmiyor ise yapacagin tek sey sudur. Dikkatlice yaparsan sonuca ulasirsin.
    1. güc kaynagi dügmesini ac anakarta elektrik gitsin ama bilgisayarini calistirma.
    2. anakartinin pilinin oldugu yerde iki tane iğne gibi bir sey var bios resetleme diye birsey tam ikisinin ortasina tornavida ile yaklasik 5 yada 10 saniye arasi degdir tornavidanin ucunun.
    3. eger böyle yaparsan biosun resetlenir eger yapamazsan pili sök biraz bekle geri tak. o zaman düzelmesi lazim.

• bios pilini çıkar tak.
  • EXPANDER'ın bu cpu soğutucusuyla 4824 mhz'ye çıktığını görmüştüm. üstelik co revizyon e8400 ve p35 yongalı anakartla.

kullanılan cpu soğutucuları da aynı.

http://forum.donanimhaber.com/m_26253070/tm.htm

ben de bu sistemle çok rahat çıkarım diyerek verdim voltajı.

bios pilini sabah çıkarıp taktım. ama 1 dakika bile geçmedi pili taktığımda. bilgisayar yine açılmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coupant -- 14 Nisan 2009; 12:25:04 >
  • Jumper var pilin hemen yanında, onu çıkarıp bir sola tak. Sistemi tetikle, sonra kapat tekrar eski haline getir ve sistemi açmaya çalış...

Ayrıca bilgisayarını birde pilsiz açmayı dene.. bilgisayarında herhangi bir sorun sözkonusu değil sadece sistemin verdiğin votlajın etkisinde hala diyelim Bu durumdan kurtulmak seni biraz bıktıracaktır ama çeşitli yöntemleri dene sonuca varırsın.. Geçmiş olsun.
  • 4.9'a 2.1v fazla zaten o değer 1.7 veya 1.8lede gelmesi gerekirdi o işlemcinin bence, sisteme zarar geldiğini sanmıyorum, bios pilini çıkarıp 2saat sonra takıp sistemi açmayı deneyin
  • Zaten o ses geldikten sonraki açılışlardan birinde bilgisayar gigabyte yazısı görünene kadar dayandı. ama sonra yine kapandı.
  • quote:

EXPANDER'ın bu cpu soğutucusuyla 4824 mhz'ye çıktığını görmüştüm. üstelik co revizyon e8400 ve p35 yongalı anakartla.

http://forum.donanimhaber.com/m_26253070/tm.htm

Gecmis olsun. Gaza gelmemek lazim.

• ne yaptın hocam ya 2.1v verilir mi. bak bilgisayar bağlı tüm kabloları çıkar. Bios pilini çıkar 15dk bekle. sonra tekrar takarak dene ama anakarta veya işlemciye zarar vermiş olabilirsin. çalışmazsa işlemciyi çıkarıp başka bir anakartta dene.
  • bios pilini sök

anakartı resetle düzelir

volt fazla olunca öle oluyor
  • quote:

EXPANDER'ın bu cpu soğutucusuyla 4824 mhz'ye çıktığını görmüştüm. üstelik co revizyon e8400 ve p35 yongalı anakartla.

bios pilini sabah çıkarıp taktım. ama 1 dakika bile geçmedi pili taktığımda. bilgisayar yine açılmadı.

http://s5b.directupload.net/file/d/1764/2qo8ick9_jpg.htm
    kardes sana bir resim gösteriyorum aynen dedigim gibi yap pilin tam önünde clr_cmos yazan yerde iki tane uc var gördün umarim. güc kaynagi acik olacak ama bilgisayari calistirma düz tornavida ile iki uca ayni anda temas edecek sekilde 10 saniye kadar temas etsin. Sonra calistir. EGer düzelmezse ayni islemi tekrarla. Yine olmazsa
    1. güc kaynaginda bir sorun olabilir.
    2. islemcin kullanilmaz hale gelmis olabilir.
    3. Biosun cökmüs olabilir.
    4.Anakartina bir sey olmamistir bu kesin ama yinede belli olmaz.
    eger bu sorunlardan biri yoksa
    1. anakartin üzerinde bulunan islemcini sök
    2. ramlari sök
    3. grafikkartini sök
    4. bu sekilde bilgisayarini calistir. Eger güc kaynagin fani dönüyorsa ve diger fanlar calisiyorsa güc kaynaginda sorun yok demektir.
    5. önce islemciyi tak. tekrar calistir. Eger güc kaynagin fani dönüyorsa ve diger fanlar calisiyorsa ve ramlar takili olmadigi icin dit dit sesi geliyorsa kapat
    6. bu kez ekran karti tak ve calistir.Eger güc kaynagin fani dönüyorsa ve diger fanlar calisiyorsa ve ramlar takili olmadigi icin dit dit sesi geliyorsa kapat
    7. enson ramlari takmalisin ve sistemini calistirmalisin. Eger sistemin normal bir sekilde calisirsa sorun gitmis demektir. Eger düzelme yoksa Bu islemler aynen bu sekilde gelismis ise anakartin saglam güc kaynagin saglam ekran karti saglam ramlar saglam ama islemcin gitmis demektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sakiri -- 14 Nisan 2009; 15:44:25 >

• bence pek birşey olduğunu düşünmüyorum o yüzden bilgisyarı resetle kapat 1dk elektrik açık kalsın daha sonra elektiriği kes birazda onu bekle daha sonra aç bakalım olmazsa biyosu cıkar tak
  • quote:

Orjinalden alıntı: max975

bence pek birşey olduğunu düşünmüyorum o yüzden bilgisyarı resetle kapat 1dk elektrik açık kalsın daha sonra elektiriği kes birazda onu bekle daha sonra aç bakalım olmazsa biyosu cıkar tak

biosu nasil cikarip takacak anlamadim herhalde asus anakartlarla karistirdin. Gigabyte anakartta bios gömülüdür hemde iki adet bios chipi var. Bendeki eski asusta bios cökmüstü. Gittim ayni anakarttan aldim calisir vaziyette biosu söktüm taktim biosumu kurtardim. anakarti geri verdim.

• e8xxx işlemcilere 1.99 vcore üstüne LN2 ile çıkmak işlemciyi öldürür. hava sogutmada max verilmesi gereken voltaj 1.5 vcore dir. siz hava ile 2.1 vcore verdiyseniz işlemciyi öldürür. geçmiş olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EXPANDER -- 14 Nisan 2009; 16:09:53 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: EXPANDER

e8xxx işlemcilere 1.99 vcore üstüne LN2 ile çıkmak işlemciyi öldürür. hava sogutmada max verilmesi gereken voltaj 1.5 vcore dir. siz hava ile 2.1 vcore verdiyseniz işlemciyi öldürür. geçmiş olsun.

sen E8400'ü 4824 mhz'ye hangi voltajla çıkardın. ben 1,5 verdim açılmadı. 1,6 verdim açılmadı. 1,7 verdim açılmadı. 1,8 verdim açılmadı. 1,9 verdim açılmadı. 2,0 verdim açılmadı. 2,1 verdik böyle oldu.
  • dostum ölümcül voltaj vermişsin 45nm teknolojisiyle 1.5 -1.6 dan fazlası yanma bozulma demek

65nm olsaydı 1.9 - 2.0 voltaja kadar yolu vardı

tabi bunları ev kullanıcılarının yapması sakıncalı geçmiş olsun
  • Cpu yanmış olabilir ama biosda uçmuş olabilir. Fazla oc yapılınca bios uçabiliyor.
  • Muhtemelen işlemci yandı...
    Ama sistem işlemciyi okuyup okuyamadığını anlayamadım...
    ve muhtemelen işlemci yandıysa,garanti dışı kaldı..
    En iyisi işlemciyi söküp bakmak,eğer işlemci üstünde kızarıklık yada siyahlık varsa,işlemci yanmış demektir

@mav1ili o anakartta 4 tane bios var,1 i uçsa diğeri devreye girer.
    Anakartın biosunda bence sorun yok.En azından yedek bioslar muhakkak devreye girer.Bence işlemci gitti

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hirotaro -- 14 Nisan 2009; 18:19:53 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.