Şimdi Ara

DVB-T & DVB-T2 Ana Konu (50. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.271
Cevap
31
Favori
156.547
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4849505152
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: dryman72

Şu dijital karasal dvbt2 başlasın artık en azından TRT test yayını yapmaya başlasa ne güzel olurdu. Çamlıçada yapılan yeni antene çok ama çok yakın ikamet ediyorum hem evindeki tv de hem aracımda dvbt2 yayın alıcısı hazır bekliyor ama yayın yok :(

Aracımla memlekete gittiğimde Ege kıyı şeridinde seyahat ederken Yunan’ların dvbt2 yayınını kesintisiz seyretmek ne kadar güzel ve konforlu anlatamam.

Bizde bu işi ne kadar uzattılar böyle memlekette tek dert bu olsa keşke ama sorun ve yeni gündem konuları hiç bitmiyor ki buna sıra gelsin. Bir TC vatandaşı olarak çok üzülüyorum çok. :(

Sıralama ihalesiyle ilgili yüksek mahkemeye gidilmişti. Mahkeme sonuçlandı. Ancak gerekçeli karar hala yayınlanmadı.

Yani, gerekçeli karar yayınlansaydı, bu konu bizde de gündem olurdu.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• bu dvb-t2 için içimde kötü bir his var.
    Kablo tv de olduğu gibi ülkenin bir kısmında olup diğer yerlerde olmayacak sonra atıl proje gibi unutulup gidecek.
  • Analog yayınlardan boşalacak VHF - UHF frekans sahası boş kalmaz.

Hiç birşey yapılmazsa bile, analog karasal yayınlar devam eder/ediyor da zaten...
  • Biz DVB-T2 yayınına geçene kadar AV1 yaygınlaşacak.Bu kulelere heves ediyorsunuz ama önünde Anten A.Ş. gibi bir kale var.Bu şirketin gönlü olursa yayına başlanacak.Şirketin hemen he diyeceğini de zannetmiyorum.Zaten yargıyla uzayan süreç bu şirketin dikteleriyle daha da uzayacak ve uzuyor.Ben ümidimi kestim artık bu teknolojiden.Olmasa da olur benim için
  • Seneler önce sıkı takip ettiğim bir konuydu. Son gelişmelerin özetini geçebilecek kimse var mı? DVB-T2 yalan mı oldu? Yoksa bu yayın Çamlıca'ya yapılan kule ile birlikte İstanbul'da başlayacak mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: coderMX

Seneler önce sıkı takip ettiğim bir konuydu. Son gelişmelerin özetini geçebilecek kimse var mı? DVB-T2 yalan mı oldu? Yoksa bu yayın Çamlıca'ya yapılan kule ile birlikte İstanbul'da başlayacak mı?
    Özet şöyle ;

- Mahkeme sıralama ihalesini yaklaşık 3 - 3,5 yıl yıl önce iptal etmişti.

- Mahkeme kararını yüksek mahkeme onayladı. Ancak yüksek mahkeme gerekçeli kararı yayınlamadı.

- Ortada gerekçeli karar olmayınca, RTÜK yeni bir sıralama ihalesi açamıyor.

- Gerekçeli kararın yayınlanmamış olma sebebi, sıralama ihalesini mahkemeye götüren medya kuruluşlarının hala yüksek mahkeme üzerinde etkili olduğunun göstergesidir.

- DVB-T2 yalan olmadı, bana göre... Kule inşası tamamlanınca, RTÜK analog lisansı olan tv kuruluşlarına, dijital test yayını yapmasına izin verecek.

===============================

Analog lisansı olup ta, dijital test yayını yapan tv kuruluşlarının avantajlı hale geldiğini gören diğer tv kuruluşları, yüksek mahkemeden gerekçeli kararın çıkmasını sağlayarak, RTÜK'e sıralama ihalesi yapabilmesinin önünü açacak diye değerlendirmekteyim.

• Çanakkale'ye de bir kule inşaatı yapıldığına dair birşeyler duydum. hayırlısı olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: serkanguzel_

Özet şöyle ;

- Mahkeme sıralama ihalesini yaklaşık 3 - 3,5 yıl yıl önce iptal etmişti.

- Mahkeme kararını yüksek mahkeme onayladı. Ancak yüksek mahkeme gerekçeli kararı yayınlamadı.

- Ortada gerekçeli karar olmayınca, RTÜK yeni bir sıralama ihalesi açamıyor.

- Gerekçeli kararın yayınlanmamış olma sebebi, sıralama ihalesini mahkemeye götüren medya kuruluşlarının hala yüksek mahkeme üzerinde etkili olduğunun göstergesidir.

- DVB-T2 yalan olmadı, bana göre... Kule inşası tamamlanınca, RTÜK analog lisansı olan tv kuruluşlarına, dijital test yayını yapmasına izin verecek.

===============================

Analog lisansı olup ta, dijital test yayını yapan tv kuruluşlarının avantajlı hale geldiğini gören diğer tv kuruluşları, yüksek mahkemeden gerekçeli kararın çıkmasını sağlayarak, RTÜK'e sıralama ihalesi yapabilmesinin önünü açacak diye değerlendirmekteyim.

Alıntıları Göster
    Üstat Merhaba iyi geceler Üstat sana bir soru soracağım Sen demiştin ki yeni kule tamamlandığında ya da her neyse analog FM vericiler buraya taşınacak fakat yeni nesil bir teknoloji ile bu yayınlar yapılacak dab bu yayınından bahsetmiyorum filitreli vericilerin kullanılacağını falan söylemiştin Uzun lafın kısası yayın bu şekilde başlar ise bizim şu anda Kullanmış olduğumuz FM alıcıları FM radyolar bu yayına alabilecekler mi bu yayına çözebilecek Lermi yoksa yeni cihaz mı almanız gerekecek

Saygılar......

• quote:

Orijinalden alıntı: multisongohan

Üstat Merhaba iyi geceler Üstat sana bir soru soracağım Sen demiştin ki yeni kule tamamlandığında ya da her neyse analog FM vericiler buraya taşınacak fakat yeni nesil bir teknoloji ile bu yayınlar yapılacak dab bu yayınından bahsetmiyorum filitreli vericilerin kullanılacağını falan söylemiştin Uzun lafın kısası yayın bu şekilde başlar ise bizim şu anda Kullanmış olduğumuz FM alıcıları FM radyolar bu yayına alabilecekler mi bu yayına çözebilecek Lermi yoksa yeni cihaz mı almanız gerekecek

Saygılar......

Alıntıları Göster
    Analog radyo yayınları yeni kule üzerinden de yapılmaya devam edeceği için, kulede hepsinin bir arada çalışabileceği, analog radyo verici ve cihazları yenilenecektir.

Kullanıcı cephesinde hiç bir değişiklik yok. Evlerde ve otomobillerde mevcut bulunan analog radyolar kullanılmaya devam edecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanguzel_ -- 12 Ekim 2018; 9:58:59 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Analog radyo yayınları yeni kule üzerinden de yapılmaya devam edeceği için, kulede hepsinin bir arada çalışabileceği, analog radyo verici ve cihazları yenilenecektir.

Kullanıcı cephesinde hiç bir değişiklik yok. Evlerde ve otomobillerde mevcut bulunan analog radyolar kullanılmaya devam edecektir.

Alıntıları Göster
    Teşekkürler

Saygılar....
  • Çamlıca Kulesi’nin dışını kaplayan Dekoral konkordato ilan etti Haber

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HAKANIM1987 -- 12 Ekim 2018; 15:36:22 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HAKANIM1987

Çamlıca Kulesi’nin dışını kaplayan Dekoral konkordato ilan etti Haber

digital yayın bence türkiyede zor, uyumlu tv aldım yıllarca bekledim adamlar analog yayına devam ediyor amaç paralı tv seyretirmek digiturk tivibu turkcell tv ve diğerleri oldukça türkiyede digital yayıncılık hayal ...
    tv bir film seyredeceksin film 90 dakika ise 180 saatte biter üstüne birde paket parası verirsin ....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi efem-35 -- 12 Ekim 2018; 18:48:16 >

• efem-35 kullanıcısına yanıt
    Bu iş devlet gayri yasal bir şekilde zorla yayın yaptırırsa çözülür, mahkeme tüm süreci tıkıyor. Ya da tüm kanallara yasayla karasal dijital yayın yapma zorunluluğu getirilmeli ki o kadar kanal da DVB-T2 ile yayınlanamaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: HAKANIM1987

Çamlıca Kulesi’nin dışını kaplayan Dekoral konkordato ilan etti Haber
    Haber kaynağınız muvazaalı bir kaynaktır !!! Nasıl muvazaalı mı ? Bu web haber sitesi rus haber sitesi olmasına rağmen, şirket sermayesinin % 100'ü Amerikalılara aittir.

Nasıl bu açıklama yeterli mi ?

Bu web haber sitesi, dünyanın her yeri ile ilgili her zaman spekülatif haberler yapar.

Ayrıca bu haber kaynağı, yaptığı haberini hiç bir kaynağa dayandırmamıştır. Büyük bir ihtimalle manipülatif amaçlar için, yalan bir haber yapılmıştır, diye değerlendirmekteyim.

Yine ayrıca haberin başlığı ile içeriği çelişmektedir.

Şöyle ki, haberin başlığında firmanın konkordato ilan ettiğinden bahsedilirken, haberin içeriğinde firmaya işi tamamlaması için bir yıl süre verildiğinden bahsedilmektedir.

Bu bilgiler ışığında, firmanın konkordato ilan ettiğinden bahsedemeyiz.

Ancak firmaya cephe kaplamasının tamamlaması için bir yıllık kat'i süre verildiği, bu süre içinde cephe giydirmesini tamamlamazsa, iş akdinin fesh edileceği söylenebilir.

========================

İLAVE : Şirketin konkordato ilan ettiği haberi, şirket yetkilisi tarafından yalanlanmıştır. ( 12.10.2018 )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanguzel_ -- 15 Ekim 2018; 19:54:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ö1f1

Bu iş devlet gayri yasal bir şekilde zorla yayın yaptırırsa çözülür, mahkeme tüm süreci tıkıyor. Ya da tüm kanallara yasayla karasal dijital yayın yapma zorunluluğu getirilmeli ki o kadar kanal da DVB-T2 ile yayınlanamaz.
    Devlet gayri yasal yayın nasıl yaptırabilir ? Devlet gayri yasal yayın yaptırırsa, devletin devlet olma varlığı sorgulanır hale gelir.

Türkiye; yayıncılıkta, EBU sözleşmelerine taraf olan bir ülkedir. Yani yayıncı kuruluşlar lisans almadan yayın yapamaz. Dolayısıyla, karasaldan yayın yapacak firmalar, karasal yayın lisansı almak zorundadır. Analog yayın yapan firmaların bile karasal yayın lisansı varken, dijital karasal yayın yapacak firmaların lisans almamasından bahsedilebilir mi ?

Ki, lisans alma gerekliliğinin asıl amacı; yayıncı kuruluş yayın yaparken, bir frekans sahasını işgal( kullanmak ) etmektedir. Dolayısıyla, işgal ettiği frekansın bedelini de ödeyecektir.

Hepimiz iyi hatırlarız. şehrin göbeğinde bir kaldırıma tezgah açılsa, belediye ticaret yapandan işgaliye parası alır. Çünkü kaldırımlar halka aittir. Belediye aldığı işgaliye parasını da yine o şehrin hizmetlerinde kullanır.

Yaklaşık 5 yıl önce dijital karasal tv yayınları ülkemizin gündemine de oturmuştu. Bunun öne çıkan iki gerekçesi vardı.

* Karasal analog yayınların seyrüsefer sistemlerini ve uçakları etkilediğinden bahsedilmekteydi. Geçen zaman içinde, uçaklar bu analog sinyallerin etkisini ortadan kaldıran sistemlerle donatıldılar. Yani bu gerekçe ortadan kalktı. Dolayısıyla da, EBU'nun taraf olan ülkelere ilettiği, karasal analog yayınların kapatılması konusundaki tavsiye kararı iyice zayıflamış oldu.

* Temiz ve parazitsiz bir tv yayını. Bu gerekçe günümüzde de hala geçerliliğini korumaktadır.

DVB-T2 modülasyonu & H.264 codec bileşimi ile ile pratikte 55 - 60 kanal yayın yapabilmektedir.

Bu sayıyı, DVB-T2 modülasyonu & H.265( HEVC ) codec bileşimiyle, 150 kanala kadar çıkarabilmek mümkündür.

Bir başka sıkıştırma tekniği olarak;

Hücresel yayın olarak adlandırabileceğimiz, DVB-LTE & H.264 bileşimi ile 150 civarı,

Yada DVB-LTE & H.265( HEVC ) bileşimi ile 300 - 350 civarı kanal sığdırabilmek mümkün olabilmektedir.

Hasılı kelam; ülkemizde karasal yayına geçilmekte geç kalınması, önümüze yeni fırsatları da beraberinde getirmektedir.

• serkanguzel_ kullanıcısına yanıt
    Hocam zaten öyle, ben ihtimalin imkansızlığını vurgulamak için öyle yazdım. Her iki ihtimalin de gerçekleşme ihtimali yok.

Hocam faydaların ötesinde mali olarak kâr getirmeyecekse hatta zarara sebep olacaksa dahi DVB-T2 yayının gelmesini istiyorum çünkü bir çok ülkede bu yayın varken bizim hala analog yayında takılı kalmamız beni çok üzüyor.

• quote:

Hocam zaten öyle, ben ihtimalin imkansızlığını vurgulamak için öyle yazdım. Her iki ihtimalin de gerçekleşme ihtimali yok.

Hocam faydaların ötesinde mali olarak kâr getirmeyecekse hatta zarara sebep olacaksa dahi DVB-T2 yayının gelmesini istiyorum çünkü bir çok ülkede bu yayın varken bizim hala analog yayında takılı kalmamız beni çok üzüyor.
    Aynen... Hepimizi çok üzüyor.

Özellikle dijital karasal tv yayınların hayatımızı daha da mobilize edeceğini dikkate aldığımızda, büyük bir yeniliğe adım atmakta gecikiyoruz maalesef...

Mobilizasyonla ilgili örnek vermek gerekirse; otobüste yada tramvayda giderken, kulaklıkla tv kanallarından haberleri yada sevdiğimiz dizileri cep telefonundan izleyebileceğiz.

Dijital karasal yayınların, resmen ve ilk olarak İstanbul'dan başlatmak istiyorlar sanırım. Kulenin cephe kaplamasından bağımsız olarak, tv yayınlarının 2019 ortalarında test yayını olarak başlatılacağını umuyorum. Resmen ne zaman başlar, şimdilik bir öngörüde bulunamıyorum.

• serkanguzel_ kullanıcısına yanıt
    Hocam esasında bu DVB-T2 süreci tüm herkesin kulağına küpe olmalı. Bu. işe rezaletten başka yakışan bir tanım yok bence.

Bir de hocam ben DAB radyoyu da özellikle bekliyorum. O da bayağı faydalı olacak sanırım. Özellikle parazitsiz ve kesilmeden radyo dinlemek çok güzel bir şey. İnternet alternatifi olsa da her yerde yayını stream edecek kadar hız olmayabiliyor özellikle şehirler arası yollarda.

• quote:

Hocam esasında bu DVB-T2 süreci tüm herkesin kulağına küpe olmalı. Bu. işe rezaletten başka yakışan bir tanım yok bence.

Bir de hocam ben DAB radyoyu da özellikle bekliyorum. O da bayağı faydalı olacak sanırım. Özellikle parazitsiz ve kesilmeden radyo dinlemek çok güzel bir şey. İnternet alternatifi olsa da her yerde yayını stream edecek kadar hız olmayabiliyor özellikle şehirler arası yollarda.
    Tabi özellikle, "DVB-T2 sürecini mahkemeye götürenlerin bir rezaleti" olarak vurgulamalıyız.

DAB 'da radyo yayıncılığında yeniliklerden biri... Hayatımıza büyük kolaylıklar sunacağı açıktır. Ancak yayın yapılabilecek frekansların kısıtlı, yayın yapmak isteyenlerin sayısının fazla olması sebebiyle, ihale aşamasına gelindiğinde çok sayıda yayıncının çıkarının çatışacağı kesindir.

Ülkemizdeki radyo yayıncılığınında, analog yayınların tamamen sonlandırılması düşünülmemektedir. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bile, analog radyo yayınları varlığını hala korumaktadır.

• quote:

Tabi özellikle, "DVB-T2 sürecini mahkemeye götürenlerin bir rezaleti" olarak vurgulamalıyız.

DAB 'da radyo yayıncılığında yeniliklerden biri... Hayatımıza büyük kolaylıklar sunacağı açıktır. Ancak yayın yapılabilecek frekansların kısıtlı, yayın yapmak isteyenlerin sayısının fazla olması sebebiyle, ihale aşamasına gelindiğinde çok sayıda yayıncının çıkarının çatışacağı kesindir.

Ülkemizdeki radyo yayıncılığınında, analog yayınların tamamen sonlandırılması düşünülmemektedir. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bile, analog radyo yayınları varlığını hala korumaktadır.

Alıntıları Göster
    Üstat Merhaba bir konuyla ilgili sana bir şey danışmam lazım şimdi benim arkadaşım evini ip TV aldı fakat ip TV izlemek için receiver olacak iki tane marka var Bunların hangisi daha iyidir linkler aşağıda en kısa süre içerisinde bana Cevap verebilirsen çok makbule geçer Çok fazla zamanımız yok

http://www.vatanbilgisayar.com/next-kanky-hd-uydu-alici.html?stk=True

Diğer cihazın linki yok fakat ismi şu arnix fiber ip TV marka ve ismi ile piyasada satılıyor

Saygılar.......

• 
Sayfa: önceki 4849505152
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.