Şimdi Ara

DVB-T & DVB-T2 Ana Konu (34. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.271
Cevap
31
Favori
156.534
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3233343536
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Sorunuza bu yeterli olur sanırım ;
    http://www.kies.co.kr/en/english2/ITSoC/soc02.jsp

Ürün chip'i bile hazırdır. Karar vericilerin hayata geçirmesi kalıyor sadece...

=========================================

Ancak;

Herkesin değiştirebileceği bir web alanında yazılanları, hangi kıstasa göre genel bilgi olarak ekliyorsunuz ki !? Orada yazanlar üzerinden de eskide kaldı türünden kanaat bildirmekten de geri kalmıyorsunuz.

Ben uzun mesajlarım da, saha testleri yeni yeni tamamlandı diye belirtmeme rağmen, siz eskide kaldı diye betimliyorsunuz.

Hani polemik olmasın diye bu cümleleri ilk mesajınıza binaen özellikle yazmadım ki, konunun çerçevesini kavrayabilesiniz diye...

Belli bir band içinden, hücresel gönderim yaptığınızda; gönderdiğiniz şey, ses olur, video olur, banka datası olur, internet datası olur. Yada DVB datası olur.

Sonuçta farketmez ki, cep telefonları hücresel çalıştığında eskimiyor da, DVB-H hücresel çalıştığında neden eskiyormuş !? Ki, daha ortada DVB-H 'ın seri olarak üretilmiş ekipmanları bile devreye alınmadı.

Hasılı kelam; konuyu burada daha teknik ifadelerle ele alıp, okuyucuları sıkmak istemem. Çünkü uzun mesajlarımda fazla teknik anlatıma kaçmadan yazdıklarım bile anlaşılmadı. Esasında anlaşılmayacak birşey de yok ta, kavramlara hakim olunmadığı için kavranılmakta zorluk yaşanıyor.

Herneyse... Yazdıklarımı kavrayanlar da vardır elbet...

• TheWealdstoneRaider kullanıcısına yanıt
    Sayın wealdstone peki şöyle bir şey olmuş olamaz mı.yani dvb-h modası gecmiş bir teknolji olsun bence bu teknoloji korede ki çalışmaların sonucunda dvb-h2 olarak yeniden piyasaya surulemez mi belki kore deki çaba bunun içindir saygılar
  • serkanguzel_ kullanıcısına yanıt
    Bu verdiğiniz linkte de yeni bir test hakkında bilgi yok. En son 2005-2006 gibi Avrupa'da kullanmaya başlanacak yazmışlar. Ne oldu peki? Avrupa'daki yayınlar yaygınlaşmadan sonlandı. Niye inatla bunu benim bir 'betimlemem' olarak görüyorsunuz, anlamıyorum gerçekten.

Bu teknoloji yaygınlaşmamıştır ve bundan dolayı da başarısız olmuştur. Üstüne artık 4G/LTE varken ve 5G geliyorken DVB-H'nin hiç bir mantığı yok. Sanki kendi icadınız da ben bunları söyleyince size hakaret etmiş gibi oluyorum.

Ayrıca DVB-H eski demiyorum, artık gereksiz diyorum. İngilizce 'obsolete' diye bir kelime var, o anlamda yani gereksiz
  • multisongohan M kullanıcısına yanıt
    Hocam tabii ki mümkün olabilir, ama konsept olarak gereksiz ve demode zaten.

Yani H2-3-4 vs. yapsalar bile neden bunun için ülkenin her tarafına yayın kuleleri dikilsin, her telefona yeni parçalar eklensin ki? Zaten dünyanın her yerinde mevcut olan GSM şebekesi ile internet üzerinden canlı TV izlenebiliyor, benim demeye çalıştığım bu.

Yani neden böyle bir masraf sonucunda zaten mümkün olan bir şey için uğraşılsın ki?
  • TheWealdstoneRaider kullanıcısına yanıt
    Hocam bakın siz global düşünüyorsunuz fakat internet ücretli ve pahalı ayrıcada aten kotalı ülkemizde yani dvbth free siz her yere kule lazım demissiniz bakın bu dediğimiz turkiyedeki operatörlerin batıdaki ucuzlayan gsm altyapısını çok pahalı bir şekilde bizlere dayatmalarindan kaynaklanıyor ya mesela hem gsm hemde tv vericisi olarak kullanılacak bir baz istasyonu üretilemez mi üstad bence dünyada mutlaka bu işi bu şekilde çözen ülkeler vardır. Bir de ek cihaz sorun demissiniz bu gayet doğal ya cihaz harici olacak ya da fabrikadan entegre olarak piyasaya sürülecek başka çare yok saygılar...
  • @TheWealdstoneRaider,

Güney Kore'nin yaptığı çalışma; önceki mesajlarımdan birinde değindiğim üzere, DVB-H tuner'li prototip cep telefonlarında denemekti.

Güney Kore'deki çalışma 2017 yılı içerisinde yapıldı. Testlerin olumlu sonuçlandığı piyasa dinamiklerine duyuruldu. Kore 2017 yılının ilk çeyreğinde test sonuçlarını paylaşırsa, sizi buradan bilgilendiririm.

Yani, teknoloji geliştiricisi ülkeler, DVB-H tuner'ini cep telefonlarına entegre etmeye uğraşıyorlar. Siz ise, eskide kaldı, gündemden düştü, gereksiz vs tarzında mesneti olmayan şeyler iddia ediyorsunuz...

DVB-H 2015 yılında DVB-IP/MPE kodlamalı olarak, uydu üzerinden denendi.

Bakınız 2015 yılındaki frekans bilgileri ;
     DVB-T & DVB-T2 Ana Konu

Bakınız bu da daha önce açılan frekanslardan bir demet ;
    http://enosat.euweb.cz/dvbip.htm

Bunlar da analiz çalışmalarına ait bazı görseller ;
     DVB-T & DVB-T2 Ana Konu

DVB-T & DVB-T2 Ana Konu

Neden ilk testler uydu üzerinden yapıldı. Dünyanın birçok bölgesinden ulaşılıp, herkesin test çalışmalarına katılması için...

Bu bilgileri vermekten maksat, siz 6 - 7 yıl öncesi demişsiniz ya... Wiki, miki vs yerlerde okuduklarınızın doğru olmadığını anlatmak içindir.

Uydu üzerinden çalışmalar başarılı olunca, Kore'liler cep telefonuna entegre edilebilecek chip tasarımı ile uğraşmaya başladılar... İşte 2017 yılı içinde de cep telefonlarında denendi, yani...

Son olarak ta; 2006, 2007 avrupada kullanılmaya başlanacak diye okuduğunuz yazı, anılan tarihte kullanılabilir hale gelecek anlamındadır. Kullanılabilir hale gelmemesi, sistemi eskitmez. Çünkü yerine yeni bir sistem çıkmalı ki, DVB-H eskisin... Peki yerine yeni bir sistem çıkmış mı ? Hayır. Sizin GSM şebekesi diye bahsettiğiniz sistemlerde aynı hücresel veri iletim modülasyonunu kullanıyor. DVB-H'ta aynı modülasyonu kullanıyor.

Mimar Sinan haklıymış. Minare eğri dendi mi, doğru olsa bile düzeltmesi zaman alıyor.

• @TheWealdstoneRaider,

"Eskide kaldı", "gündemden düştü" yada "gereksiz" türünden görüşlerde/iddialarda hala ısrarlıysanız, buyurun siz ispatlayın.

Ama ilk mesajınızda verdiğiniz gibi wiki'den alıntı yapmayın lütfen...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanguzel_ -- 4 Aralık 2017; 20:41:16 >
  • serkanguzel_ kullanıcısına yanıt
    Tamam hocam haklısınız, hatta o kadar ikna oldum ki bence 2020'ye kadar dünyanın tamamı DVB-H üzerinden yayın alıyor olacak.

Böyle bir şey mi dememi istiyorsunuz? Daha hala bir kaynak bile gösteremiyorsunuz bu Kore'deki test için.

"Piyasa dinamiklerine" sonuçlar duyurulmuş muş. Ya dinamik ne demek biliyormusunuz siz, "piyasadaki önemli aktörlere duyuruldu" falan deseniz anlarım ama piyasa dinamikleri çok ilginç yani gerçekten.

Ayrıca ben en azından vikipedi'yi gösteririyorum ama kabul etmeme rağmen her mesajınızda sanki suçlarcasına vikipedi'yi kullandım diyorsunuz. Siz ise daha hala bu hayali test'in sonuçlarını paylaşamadınız.

Daha fazla bu konuyu tartışmak istemiyorum, son bir kez tekrar söyleyim: adım gibi eminim ki DVB-H yakın gelecekte hiç bir şekilde dünyada yaygın olarak kabul görmeyecek.

• @TheWealdstoneRaider,

İlk testleri 2015 yılında uydu üzerinden yapıldı dedim ya...

İki önceki mesajımda resimler verdim, test çalışmalarına ait frekans link'i verdim.

Neyse... İkimiz de ölmez, sağ kalırsak, yine bu başlık altından DVB-H sistemini durumunu bu konu başlığı altından paylaşırız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: serkanguzel_

@TheWealdstoneRaider,

Güney Kore'nin yaptığı çalışma; önceki mesajlarımdan birinde değindiğim üzere, DVB-H tuner'li prototip cep telefonlarında denemekti.

Güney Kore'deki çalışma 2017 yılı içerisinde yapıldı. Testlerin olumlu sonuçlandığı piyasa dinamiklerine duyuruldu. Kore 2017 yılının ilk çeyreğinde test sonuçlarını paylaşırsa, sizi buradan bilgilendiririm.

Yani, teknoloji geliştiricisi ülkeler, DVB-H tuner'ini cep telefonlarına entegre etmeye uğraşıyorlar. Siz ise, eskide kaldı, gündemden düştü, gereksiz vs tarzında mesneti olmayan şeyler iddia ediyorsunuz...

DVB-T & DVB-T2 Ana Konu

Bakınız bu da daha önce açılan frekanslardan bir demet ;
    http://enosat.euweb.cz/dvbip.htm

DVB-T & DVB-T2 Ana Konu

DVB-T & DVB-T2 Ana Konu

Neden ilk testler uydu üzerinden yapıldı. Dünyanın birçok bölgesinden ulaşılıp, herkesin test çalışmalarına katılması için...

Bu bilgileri vermekten maksat, siz 6 - 7 yıl öncesi demişsiniz ya... Wiki, miki vs yerlerde okuduklarınızın doğru olmadığını anlatmak içindir.

Uydu üzerinden çalışmalar başarılı olunca, Kore'liler cep telefonuna entegre edilebilecek chip tasarımı ile uğraşmaya başladılar... İşte 2017 yılı içinde de cep telefonlarında denendi, yani...

Son olarak ta; 2006, 2007 avrupada kullanılmaya başlanacak diye okuduğunuz yazı, anılan tarihte kullanılabilir hale gelecek anlamındadır. Kullanılabilir hale gelmemesi, sistemi eskitmez. Çünkü yerine yeni bir sistem çıkmalı ki, DVB-H eskisin... Peki yerine yeni bir sistem çıkmış mı ? Hayır. Sizin GSM şebekesi diye bahsettiğiniz sistemlerde aynı hücresel veri iletim modülasyonunu kullanıyor. DVB-H'ta aynı modülasyonu kullanıyor.

Mimar Sinan haklıymış. Minare eğri dendi mi, doğru olsa bile düzeltmesi zaman alıyor.

Peki bu sistem nasıl işlemiş. Malum uydu fekansından sabit noktadaki çanak antenle bile sorunlar yaşanıyorken, hareket halindeki cep telefonundan nasıl performans alınmış.

Bir de söz konusu frekanslardaki kanalların bitrate oranları neydi?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: selodonanımhaber

quote:

Orijinalden alıntı: serkanguzel_

@TheWealdstoneRaider,

DVB-T & DVB-T2 Ana Konu

Bakınız bu da daha önce açılan frekanslardan bir demet ;http://enosat.euweb.cz/dvbip.htm

DVB-T & DVB-T2 Ana Konu

DVB-T & DVB-T2 Ana Konu

Peki bu sistem nasıl işlemiş. Malum uydu fekansından sabit noktadaki çanak antenle bile sorunlar yaşanıyorken, hareket halindeki cep telefonundan nasıl performans alınmış.

Bir de söz konusu frekanslardaki kanalların bitrate oranları neydi?

Çanak antenlerle sinyal alırken sorun filan yaşanmaz. Soruna kalitesiz ekipmanlar ve ekipmanlardaki ayarsızlıklar ve yetersizlikler neden olur.

Uydu sinyaline odaklanma ile karasal sinyal yayımı farklıdır.

Uydu sinyalini alırken, uydu ışını toplayan bir parçaya ihtiyaç varken, karasal sinyal tekniğinde, sinyal yayın yapılan bütün sahayı kapsar.

Sinyal bütün sahada olduğu içindir ki, mobil cihazların hareket halinde olmasının önemi yoktur.

Uydu üzerinden DVB-IP/MPE kodlamalı, yani kapsül içine alınarak yayın iletimi ile ilgili bilgileri, 2015 yılında burada paylaşmıştık ;https://rickcaylor.websitetoolbox.com/post/hotbird-12245-dvbip-mpe-7812917?highlight=dvb-ip/mpe&trail=15

Konuyu epeyce detaylı işlemiştik. Biraz uzunca bir başlık ama teknik hakkında merak ettiğiniz herşeyi bulabilirsiniz.

Ayrıca, bu teknikle gönderilen kanalların "bit rate" yani çözünürlüklük değeri yönünden herhangi bir zafiyeti bulunmamaktadır.

Çünkü 3ncü paragrafta izah ettiğim gibi, sinyal yayın sahasında hazır olup, akmama( no stream ) gibi bir zafiyet söz konusu değildir.

Bu arada, bu link'lerde de benim DVB-T2 çalışmalarım var;
    http://www.dvbsat.org/forum/showthread.php/110119-CrazyScan2-ve-DVB-T2-Yayınlar
    http://www.dvbsat.org/forum/showthread.php/110386-DVB-T-meter(-Android-cihazla-anten-ayarı-)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanguzel_ -- 4 Aralık 2017; 23:14:41 >

• Bence boşuna tartışıyorsunuz :)
    ne dvb-t2 nede dvb-h olur anca analog ve uydu yayını devam eder .
    Mobil gsm şirketleri örnek turkcell tv ulusal kanalları aylık 1 tl ucretten tablet ve telefondan verir.
    Devlet mutlu kullanıcı mutlu gsm şirketi mutlu olur hersey unutulur :)
  • HAKANIM1987 kullanıcısına yanıt
    Hakan bey yönetmeliği bile hazır resmi gazetede yayınlandı birde teknik acıdan analog artık zor analog tinerli tv neredeyse üretilmiyor bu saatten sonra crt tv mi olacak yani öylede böylede olacağı şu tv de mobil cihazlarda dahil dvb-t2 hevc ve ses dolby sorround ac3 yada he-aac olacak radyodada dab plus oda aac olacak şimdi söyleyeceklerimin sizinle bir alakası yok hakan bey ya ben anlamıyorum yok radyo dab daha testteymiş yok efendim dab radyo mute yapıyormuş yok dvbt2 cöpmüş ya arkadaş saçma sapan şeyler ya arkadaşlar dvbt ve dab 1998 deb beri avrupada kullanılıyor 10 yıl önce dvbt2 ve dab plus kullanılıyor bu sistemler gerçekten böyle tukaka olsa avrupada bunların şebekesi falan hayatta kurtulmazdı ve onlar bu sistemleri çok ilkel şekilde kurdular yani mpeg4 xvid ve mp3 bizde ise yani aslında onların 3g gibi kullandığı teknolojiyi biz 4.5g gibi kullanacağız eleştiri tabiiki yapılmalı bakin ben mesela iddiaları doğru olarak kabul ettiğimde dab-h yi tercih ederim yani şebeke dvbh olarak kurulursa anlatılanlar doğru ise bu müthiş olur ama dvbt2 de hevc destekli bence önemli yani eleştirilere bakıyorum bu iş olmasın diyolar nedenini bende anlamıyorum çanak yetermiş madem çanak yeter ozaman git telefonunu 5110 internetide wi-fi değil kablolu kullan arkadaşlar mobilize olacağız bunun hiç kaçarı yok ya adam marstan nasaya görüntü ve ses aktarıyor daha ne diyim bilmiyorum saygılar.....

• ARKADAŞLAR BUDA YÖNETMELİK

27 Ekim 2015 SALI
    Resmî Gazete
    Sayı : 29515

YÖNETMELİK

Radyo ve Televizyon Üst Kurulundan:
    VERİCİ TESİS VE İŞLETİM ŞİRKETİ İLE MULTİPLEKS İŞLETMECİLERİ
    HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA
    DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 9/4/2013 tarihli ve 28613 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Verici Tesis ve İşletim Şirketi ile Multipleks İşletmecileri Hakkında Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “b) Sayısal yayınları, TS 13538 “İkinci Nesil Sayısal Karasal Televizyon Yayın Sistemi (DVB-T2) İçin Televizyon Alıcıları- Genel Kurallar” standardında belirtilen özelliklere uygun olarak DVB-T2, HEVC ve Üst Kurulca belirlenen standartlara uygun olarak iletir.”
    MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 18 inci maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “ç) Video sıkıştırmada, HEVC, ses sıkıştırmada HE-AAC veya E-AC3 formatını veya teknolojik gelişmelere uygun Üst Kurulca belirlenecek formatları kullanır.”
    MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 27 nci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “(2) Türkiye’de üretilen veya ithal edilen tüm set üstü cihaz ve tümleşik sayısal televizyon alıcıları, TS 13538 “İkinci Nesil Sayısal Karasal Televizyon Yayın Sistemi (DVB-T2) İçin Televizyon Alıcıları- Genel Kurallar” standardında belirtilen özelliklere uygun olarak üretilir. Test ve Doğrulama Merkezi, gerekli testleri yapmak ve set üstü cihaz ve tümleşik televizyon alıcılarının TS 13538 standardında belirtilen özelliklere uygun olmasını sağlamakla yetkili ve sorumludur.”
    MADDE 4 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
    MADDE 5 – Bu Yönetmelik hükümlerini Radyo ve Televizyon Üst Kurulu yürütür.

Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazete'nin

Tarihi

Sayısı

9/4/2013

28613

Yönetmelikte Değişiklik Yapan Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazete'nin

Tarihi

Sayısı

4/2/2015

29257

SAYGILAR.......

• quote:

Orijinalden alıntı: multisongohan

Hakan bey yönetmeliği bile hazır resmi gazetede yayınlandı birde teknik acıdan analog artık zor analog tinerli tv neredeyse üretilmiyor bu saatten sonra crt tv mi olacak yani öylede böylede olacağı şu tv de mobil cihazlarda dahil dvb-t2 hevc ve ses dolby sorround ac3 yada he-aac olacak radyodada dab plus oda aac olacak şimdi söyleyeceklerimin sizinle bir alakası yok hakan bey ya ben anlamıyorum yok radyo dab daha testteymiş yok efendim dab radyo mute yapıyormuş yok dvbt2 cöpmüş ya arkadaş saçma sapan şeyler ya arkadaşlar dvbt ve dab 1998 deb beri avrupada kullanılıyor 10 yıl önce dvbt2 ve dab plus kullanılıyor bu sistemler gerçekten böyle tukaka olsa avrupada bunların şebekesi falan hayatta kurtulmazdı ve onlar bu sistemleri çok ilkel şekilde kurdular yani mpeg4 xvid ve mp3 bizde ise yani aslında onların 3g gibi kullandığı teknolojiyi biz 4.5g gibi kullanacağız eleştiri tabiiki yapılmalı bakin ben mesela iddiaları doğru olarak kabul ettiğimde dab-h yi tercih ederim yani şebeke dvbh olarak kurulursa anlatılanlar doğru ise bu müthiş olur ama dvbt2 de hevc destekli bence önemli yani eleştirilere bakıyorum bu iş olmasın diyolar nedenini bende anlamıyorum çanak yetermiş madem çanak yeter ozaman git telefonunu 5110 internetide wi-fi değil kablolu kullan arkadaşlar mobilize olacağız bunun hiç kaçarı yok ya adam marstan nasaya görüntü ve ses aktarıyor daha ne diyim bilmiyorum saygılar.....

Avrupa birliği yasaları çerçevesinde engeliler kanunu çıktı hayatları kolaylaştırmak için özel ve kamu kuruluşlarında asansör zorunlu tutuldu yollarda rampa belediye otobüslerinin belli miktarında rampa bulundurulma zorunluluğu getirildi ilk başta 5 yılda bu dönüşüm olacak denildi. Bu yasa tam 11 yıl önce çıktı dönüşüm %26 gibi seviyelerde bu gibi önemli bir konun bu düzeylerde olması göz önündeyken DVB-T2 yayının gelişmesi ilerlemesi hiç inandırıcı gelmiyor üstelik buna geçildiği taktirde uydu alıcısı ve uydu yayını sektörü ciddi sıkıntı yaşar. Ülkede yeni uydu furyası varken kim takar karasal yayını gözüyle bakılıyor. Bu yeni dvb-t2 sistemi devlete yük getireceği için zaten soğuk bakılıyor. İhale surecı yavaş ilerliyor sonra mahkemeye veriliyor iptali için mahkeme karar mekanizması yavaş ilerliyor. Bence dediğime tekrar geliyorum önümüzdeki süreçte devlet zaten böyle yayın filan işiyle uğraşmayacağı için 5g çıktığında mobil şirketlere baskı yapıp komple bu karasal yayını bitirip mobil üzerinden tv yayını yapımının yolunu açacaklar. Örnek türkcell tv 1tl aylık ücret tüm ulusal kanalları yayınlayacak.

Fark ediyorsanız devleti uydu fırlatmak daha fazla heyecanlandırıyor. karasal yayın umurlarında değil çamlıca tepesine dikilen anten bölgedeki görsel kirlilik için Karasal digital yayın denildiğinde bakarız rtük ilgileniyor gibi yuvarlak sözler söyleniyor.

Hakan bey soylediklerinizde kısmen haklısınız fakat bu da bir rant meselesi bununda cihaz satıcısı altyapı hizmeti sunanı var yani ayrıca dünyada bir kaç örnekte dvbt2 nin ücretli versiyonlarıda var mesela azerbaycanda 2 tip dvbt2 var 1 free 2. Seçenek ise aynı digitürk gibi ücretli.mobilden bahsetmişsiniz daha 4.5g hizmetini bile doğru dürüst veremeyen yok kotalı yok efendim hız düşük bu sorunları bile çözemeyen gsm şirketlerimi 5g den tv yayını verecek çok komik bence. Saygılar..
    Birde devlete yük demissiniz anten aş kuruldu cimri medya patronları işi yürütemediler birazda sabote ettiler anten aş benim bildiğim su an pasif konuma geldi devlet ne yaptı ptt ye kule aş yi kurdurttu sırf dvbt2 için ha başına da yiğit bulutu atadı bence çokta doğru bir atama olmadı neyse bu bile devletin dvbt2 projesini önemsediğini gösterir tabi bana göre saygılar...
  • Üst Kurulun ne anlama geldiğini ve Üst kurulun yetkilerinden bi haber olununca, hakanın ortaya böyle garabet yorumu çıkmış.

Ver mozartı ver.
  • Yaşınız çok mu genç arkadaşlar konu açılış tarihi 06 Kasım 2010 :)
    serkanguzel_ 7 senede çöp üstüne çöp konulmadı.
    7 yılda teknolojıde degışenlerı say bakıyım .
    Egtım sıstemı kaç kez degıştı birde onu say bakıyım :)
    Ben bu ülkede yaşıyorum bu kadar sallanan hiç bir teknoloji gelmedi

welcome to turkey
  • @HAKANIM1987,

Konu dışı olacak ama, eğitim sistemine de kısaca değineyim. Bütün dünya ülkeleri için eğitim sisteminin mükemmeli yoktur. Çağın gereklerine göre değiştirilir. Önemli olan iyiye bir adım daha yaklaşmaktır.

Sayısal karasal yayınlara gelince;

DVB-T2'nin Türkiye'ye kurulması, yayın hayatına başlaması zor değildir. Yedi senede 1 defa defa değil, 70 defa bile yapılırdı...

Ancak her kafadan bir ses çıkınca gecikiyor maalesef...

Anayasanın birçok maddesi değiştirilmiş ve revizyona tabi tutulmuş olmasına rağmen, yürürlükteki anayasamızda, hala 1982 anayasasından kalma bir çok madde var. İşte yürürlükteki bu RTÜK kanunu da bunlardan biridir. RTÜK yasası biraz tırtıklanarak revizyona uğramış olsa da, RTÜK'ün medyayı kontrol etmesi nedeniyle, siyasi partilerin elini kolunu her zaman içeride tuttukları bir üst kuruldur. Yani, anayasanın değiştirilen maddeleri, uzlaşı ile değiştirildiği için, RTÜK yasasında çok küçük revizyonlar yapılabilmişti.

Hasılı; 7 sene de, DVB-T2'nin hayata geçirilememiş olması, tamamıyla RTÜK 'ün hizipleşmiş yapısından kaynaklanmaktadır.

Hükümet eden parti, RTÜK'te üye sayısı olarak çoğunluğu sağladı. Bundan sonra RTÜK'te işler takılmadan yürür. Yürür yürümesine de, önceki ihalenin mahkeme süreci devam ediyor hala... Mahkeme karar verir vermez, RTÜK yeni bir süreç başlatarak, DVB-T2'nin kısa bir sürede hayata geçirilmesini sağlayacaktır.

Hasılı; bir önceki mesajımda değindiğim üzere, üst kurulun yetkileri bilinmeden, yapılamadı, edilemedi diyerek, icracı makamları eleştirmek, doğru bir yaklaşım değildir, kanaatindeyim.

Üst kurulu arada iken, görmezden gelinerek eleştiride bulunulursa;

Ver mozartı ver. tarzı garabet yaşanır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanguzel_ -- 13 Aralık 2017; 22:16:12 >

• 
Sayfa: önceki 3233343536
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.