Şimdi Ara

DVB-T & DVB-T2 Ana Konu (29. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.271
Cevap
31
Favori
156.494
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2728293031
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: multisongohan

http://www.haberturk.com/ekonomi/is-yasam/haber/1379031-basbakan-yildirim-camlica-tv-radyo-kulesini-ziyaret-etti

bizde bu haberi gördükten sonra olayı kaşıdık ama değinildiği üzere bu dijital yayın hakkında çıt yok , ankarada anten.aş bakıyordu galiba onlarda bırakmışlar anlamadık nereye gidiyor olay
  • admalar çamlıcada turistik tesis açıyormuş gibi yorum yapıyor ben yazıyım bu işin daha kafadan 2 senesi var...arabic yatırımcılara manzara eşliğinde ist keyfi yemeği yaşatmaya yonelik gibi duruyor anca şimdilik...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 12 Şubat 2017; 16:27:59 >
  • alperen_69 kullanıcısına yanıt
    rahat olun devlet bu işin peşini asla bırakmaz kulenin 3 te 1.75 i bitmiş durumda kule bittikden sonra işlemler çok hızlı ilerleycektir emin olun buna.Aslında kulenin protokolü 10 yıl önce kadir topbaş ve o dönem ubak bakanı binali yıldırım tarafından imzalandı ancak o dönem cami projesi yoktu ve dvb-t2 piyasaya yeni adım atmıştı geçiş süreci bu gibi nedenlerle çok sıkıntılı oldu hatta o dönem dvb-t nin testleri başlamıştı bile
  • çamlıca tv kulesi inşaatında 200 m. aşılmış arkadaşlar..

http://www.milliyet.com.tr/camlica-kulesinde-200-metre-asildi--ekonomi-2410326/
  • Konunun adını çamlıca olarak değiştirin bence

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam bu kule bu konu adı ile çok alakalı olduğu için bu tür haberleri takip ediyoruz ve haberdar ediyoruz diğer arkadaşları.
  • Sözleşmesi 10 yıl önce yapılmış daha 200 metre çıktı diye seviniliyor ortada yayın bile yok siz hd yayın bu teknoloji ile kaç kanal olabilir o bile belli değil tam bir komedi

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • hunhun34 kullanıcısına yanıt
    uydu yayını gibi çok kanal olmaz. ancak kötü hava şartlarında uydu yayını giderken bu sistemde gitmeyecektir. sonra bu sistem hayata geçtiğinden üretilecek olan tv'ler tak-kullanmaya başla modunda çalışacaktır. antenle kabloyla uğraşma derdi ortadan kalkacaktır.

sözleşmesi yıllar önce yapılmış olabilir ama ekim 2015 tarihinde inşaata başlandı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hunhun34

Sözleşmesi 10 yıl önce yapılmış daha 200 metre çıktı diye seviniliyor ortada yayın bile yok siz hd yayın bu teknoloji ile kaç kanal olabilir o bile belli değil tam bir komedi

DVB-T & DVB-T2 Ana Konu
    kule sadece 5-6 ayda bu hale geldi ve yazın açılacak
    ancak kuleyi dvbt-2 yayınların başlamasıyla tam ilişkilendirmek doğru değil
    sonuçta sadece bir kule yapılıyor ve yayınların yapılma tekniği sadece yüksekliğe bağlı değil farklı emisyonlardan yayın yapmayı da gerektiriyor
    bittiğinde 365.5 metre olacak bu kule 218 metre rakımdan çıktığından deniz seviyesinden 583.5 metre yüksekliğinde olacak ve 180-200 metre arası seyir terası ve restoranıyla ışıklandırmasıyla güzel görünecek istanbulu seyretmek de çok güzel olacak
    tekrar etmek isterim ki dvbt2 yayınlar sadece istanbul için bu kuleden yapılabilir çok da güzel olur ancak ülke geneline yayılacağını hiç tahmin etmiyorum

• Bahsettiginiz kuleden yayın yapmak için planlanan fm radyo istasyonu sayısı 180 imiş ancak şu anda İstanbulda yayın yapan ruhsatlı radyo kanalı sayısı ise 205 miş şimdiden kavga başlamış bu olay sadece radyo istasyonları için , digital yayın ,için ise açılan ihale kaç kere iptal edildi , hele bir son ihale varki tam evlere şenlik , bu sistemin ülke çapında yaygınlaşması malesef masal gibi, kule turistik açıdan iyi bir seyir terası olur o kadar , bu arada o kadar yogun radyosyon ortamında kim gelirde yemek yer ayrı hikaye , selamlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: hunhun34

Bahsettiginiz kuleden yayın yapmak için planlanan fm radyo istasyonu sayısı 180 imiş ancak şu anda İstanbulda yayın yapan ruhsatlı radyo kanalı sayısı ise 205 miş şimdiden kavga başlamış bu olay sadece radyo istasyonları için , digital yayın ,için ise açılan ihale kaç kere iptal edildi , hele bir son ihale varki tam evlere şenlik , bu sistemin ülke çapında yaygınlaşması malesef masal gibi, kule turistik açıdan iyi bir seyir terası olur o kadar , bu arada o kadar yogun radyosyon ortamında kim gelirde yemek yer ayrı hikaye , selamlar

kuleden yapılması planlanan fm radyo sayısı 5 adet 5 KW fm combiner sistemli 4*11 ve 1*12 toplam 56 fm radyo yayınıdır
    şu anda istanbulda yayın yapan radyo sayısı 99 dur (2-3 yerel radyoyu saymazsak)
    verdiğiniz bilgilerde biraz uçmuşsunuz
    trt radyo(7 adet) ve tv yayınları eski trt çamlıca tv kulesi kalacağından oradan yayınlarına devam edecek
    ama dediğiniz gibi yine de geriye 35 radyo kalıyor bunun bir belirsizliği yaşanıyor şuan radyo camiasında
    bir de nasıl olacak da 4-5 radyoya yine 4-5 tv ye sahip bazı gruplar sahibi olduğu kocaman 150 metrelik direklerini yıkıp buraya kiraya çıkacaklar
    dvbt-2 için tekrar bir ihale yapılacağına inanmıyorum en güzeli rtükün uhf den 10 kadar kanalı boşaltarak buradan geçici izinle digital yayına izin vermesi bu da 40 adet hd karasal yayına olanak saglar bu da yeter

• Ben radyo sayılarını ve sorunu yine radyoda bu konu tartışılırken verilen bilgilerden duymuştum ama sizin verdiğiniz bilgiler daha doğru fakat sorun daha ciddi sizin verdiğiniz bilgilere göre mevcut istasyonların nerede ise % 30 devre dışı ve yeni önümüzdeki 20 25 yıl için ise hiç plan yapılmamış, tv ler için ise konu tam bir muamma , not , yurt dışında seyir terası ,restoran ve tv kulesi olarak yapılmış bir çok kuleyi gördüm .kiminde yemek yedim kiminde fotoğraf çektim ama bunların çoğu 70 yıllarda yapılmış ve 1 kaç analog tv yayınının olduğu kuleler şimdiki digital teknoloji ile ,yeni ortaya çıkan sağlık sorunları ile bu işler Nasıl olacak bende merak ediyorum doğrusu,

• arkadaşlar radyo ve tv kanal sayıları meselesi şöyle benim bildiğim bir sorun yok şu anki sistemde müstakil ev gibi her kanalın kendi frekansıve analog vericisi var fakat bunların verimli olark çalıştığını söylemek çok zor dvb-t2 ise site yada apartman evlere benziyor yani tek verici ana anten en önemlisi yanılmıyorsam 4-8 kanal aynı frekans üzerinden yayın yapabiliyor yani aksine boş frekans sayısı artıyor yani bazı arkadaşlar radyo yada tv de açıkta kanal kalacak deniyor yani kullanılacak teknolojinin fıtratına aykırı hatta en verimli codecler tercih edildi hevc ve he-aac şimdi bunu iddia eden arkadaşlar ancak şöyle haklı olabilir yayınlar tv de hepsi 4k olur ses tv ve radyoda dts 7.1 dolby atmphos olur tamam ozaman çok kanal açıkta kalır fakat öyle bir durum yok ve ilerleyan dönem için kuleye 4.5 ve 5g içinde verici yerleştirileceği planlanıyor ama kesin değil
  • quote:

arkadaşlar radyo ve tv kanal sayıları meselesi şöyle benim bildiğim bir sorun yok şu anki sistemde müstakil ev gibi her kanalın kendi frekansıve analog vericisi var fakat bunların verimli olark çalıştığını söylemek çok zor dvb-t2 ise site yada apartman evlere benziyor yani tek verici ana anten en önemlisi yanılmıyorsam 4-8 kanal aynı frekans üzerinden yayın yapabiliyor yani aksine boş frekans sayısı artıyor yani bazı arkadaşlar radyo yada tv de açıkta kanal kalacak deniyor yani kullanılacak teknolojinin fıtratına aykırı hatta en verimli codecler tercih edildi hevc ve he-aac şimdi bunu iddia eden arkadaşlar ancak şöyle haklı olabilir yayınlar tv de hepsi 4k olur ses tv ve radyoda dts 7.1 dolby atmphos olur tamam ozaman çok kanal açıkta kalır fakat öyle bir durum yok ve ilerleyan dönem için kuleye 4.5 ve 5g içinde verici yerleştirileceği planlanıyor ama kesin değil

Fm yayinlar analog devam edecek ancak ayni kuleden 100 fm yayini yapmak mumkun degil bu yuzden istanbuldaki bazi radyolar bu kule disinda farkli bir noktadan yayin yapmak zorunda kalacak dedik..digital tv yayinlari icin bu kulede kapasite sorunu olacagini dusunmuyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• zetira Z kullanıcısına yanıt
    sayın zetira fm yayınlar analog devam etmeyecak dab plus olacak bilginize
  • Radyo yayınlarının dab modülasyona geçmesi şart. FM yeterli gelmiyor artık.

Fakat tv yayınlarında karasal dvb-t çözümlerinin kullanılması uzun vadede dezavantaj oluşturabilir. Karasal yayın yapabilmek için yurt çapında çok sayıda kule faaliyete geçirilmesi gerek ve bu kulelerin planlaması, işletimi, bakımı gibi birçok konu var. Ayrıca karasal tv'de spektrumun geniş tutulması spektrumun verimli kullanılmamasından dolayı zarar getirebilir. Dar tutulması ise yayıncı kuruluşlara baskı oluşturacaktır.

Ayrıca akıllı telefonlar ve mobil teknolojilerdeki ilerlemelerle birlikte spektrum çok değerli bir hale geldi. 3G-4G-5G-wifi vs. derken spektrum ihtiyacı ve halkın talebi gittikçe arttı. Mevcut spektrumun sadece tv yayını için kullanılması artık çok da verimli bir yöntem olarak görünmüyor. TV yayın teknolojileri hızlı değişiyor. HD-UHD-4K-8K vs. bunlara adapte olmak sürekli yatırım ihtiyacı oluşturacaktır ve ülkedeki yayıncı kuruluşların bu anlamda istikrarlı bir katkı sağlayabileceklerine pek inanmıyorum. Mevcut sistemi yürütmenin bile masrafı olacaktır. Özel kanallar bu masrafı üstleneceklermi daimi olarak?

Çözüm ne derseniz de şahsi fikrim uydu ve mobil teknolojilerini 5-6 sene daha takip ederek yayıncılık standartlarındaki değişimi gözleyerek buna göre hareket edilmelidir. Şuanda uydu yayıncılığı Türkiye için yeterli gelmekte. Uydu sayısı artırılarak daha düşük bütçeli kanallarında uyduya rahatça çıkması sağlanırsa bence yayıncılık anlamında 5-6 sene bir problem olmayacağını tahmin ediyorum. Bunların yanısıra mobil operatörlerin LTE-Broadcasting sistemini devreye alma konusunda planları var. Mobil operatörlerinde LTE-B ile yayın iletiminde sektöre girmeleri izleyici alışkanlıklarını değiştirecektir (LTE-B bir anlamda dvb-t2 'nin yaptığını operatörlerin kendi kulelerinden ve kendi spektrumları üzerinden yayın yapması gibi düşünülebilir. Tek yönlü bir yayın standardı). Şu anda yabancı firmaların ve uydu üreticilerininde çok farklı projeleri var. Bütün dünyaya düşük ücretle veya yer yer ücretsiz uydudan internet projeleri var. Ve uygulamaya geçmenin tam arefesindeler. İnternet ile birlikte izleyicinin kullanım alışkanlıkları hızlıca değişime gidiyor. Evlerdeki tv'lerin hepsi smart özellikli olmaya başladı. Sektörde bu tip gidişat ve büyük bir değişim sözkonusuyken; 50-60 kanallı dvb-t2 'nin cazibesi gitgide azalıyor gibi sanki...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Logic_Man -- 11 Mart 2017; 21:21:49 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• şuan alternatif olarak iptv yi cepte izliyorum.. ama en az 4mb falan gerekli..internet kotası ve iptv fiyatı ek maliyet tabi .. şu dvb t2 çıksada heryerden rahatlıkla tv izlenebilse
  • quote:

sayın zetira fm yayınlar analog devam etmeyecak dab plus olacak bilginize

ben bir çobanım dağın tepesinde önceleri minicik radyomdan sw dinlerdim sonra lw ve mw cızırtılı da olsa eski şarkılar söyleşiler haber alırdım taa ankara polatlı vericisinden kmler ötesinden evimin bodrumundan da olsa yatagımın köşesinden dinlerdim..bunları benden aldınız...
    şaka değil çok güzel bir örnek
    şimdi de diyorlar ki fm analog tarih olacak
    biz bu filmi çok gördük bu masalı da çok dinledik
    şimdi arabanıza atlayın trt radyo1 i istanbuldan izmire gidene kadar sadece 4 frekans değiştirerek dinlersiniz kesintisiz
    ama dab için en az 20 istasyon kurulması gerektiğini biliyormusunuz kim kurar bunu
    dab belli bir db nin altında mute yapar yani sesi keser
    radyoculuk sesi herzaman yüksek kalitede sunmak değildir kesintisiz sunmaktır
    müzik dinlemek isteyen telefonundan açabilir..

• Öyle yada böyle analog radyo ve tv yayınları sonlanacak.

• 
Sayfa: önceki 2728293031
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.