Şimdi Ara

Düzgün işlemci overclock nasıl yapılır? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
25
Favori
5.070
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
43 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

hayli güzel bir anlatım olmuş.uçup kaçmayan gerçekçi bilgiler yazılmış.bişey olmaz demeyin,olur. birkaç öneri de benden. O/C yaparken donanım takıp çıkarırsanız dalgınlıkla PSU şalterini açık unutmayın. bir de sentetik stres testleriyle elde ettiğiniz en yüksek değerleri not edin. günlük kullanım için bu max değerlerin 5% falan altında kullanın. uzun süre kullanımda sistemde yıpranma ve stabilite sorunları yaşamamış olursunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: sieger

@U011E Neden?

@Çetooooo Valla hocam isilara nasil yaklasmak lazim yazdim, bahsettigim testi yapin 80 alti kasmak zorunda ve residuallar ayni olmali. Bunu yapabiliyorsa sorun yok.

Cok tesekkurler destek olanlara, @Muten Baba Senden ek yorumlar bekliyoruz, oyle kuru kuru olmaz.

Bilgiyi aktarmak yazıyla bir yere kadar mümkün oluyor. Video olduğunda görerek yakından takip etmek daha kolay oluyor.

İnternette böyle yararlı bilgiler paylaşırsanız, bir youtuber gelir kendisine aitmiş gibi videolaştırır, üzerinden binlerce lira kazanır. sizin ruhunuz bile duymaz.

Yazılı da olsa çok değerli bilgiler paylaşmışsınız. 10900k kullanıcısı olarak aldığımdan beri default game boost dışında OC işine girmemiştim, dün konunuzdan esinlenerek XTU yükleyerek başladım, Corsair H150i RGB PRO XT ile elde ettiğim sonuçları hafta içinde başlayacağım.

• Tesekkurler arkadaslar,

@kuasudba Aslindacok zor degil, dedigim gibi sag tiplayip affinity tanimlayacaksiniz.

@Festigkeitt elektronik TUM aletler icin isi sinirlari aynidir. Cunku bunun o parca ile degil fizikle alakasi var. 4.4 5.6 8.9 hizin hic bir onemi yok.

@meqlotkobo 4 cekirdek icin yapmadim, ancak denemeniz 10 dakikanizi almaz, siz deneyip yazarsaniz biz de bir seyler ogrenmis oluruz.

@U011E Yani tabi haklilik yaniniz olsa da, ben okumayan/okumayi sevmeyen insanlara bir sey anlatmak istemem asla. Video yapabilirim ancak burada 2 saatimi harciyorsam, onu guzelce hazirlamak icin min 4-5 saatimi hazirlamam bir cok kez editlemem ve guzel bir hale sokmam gerekir. Simdilik o kadarlik vaktim yok maalesef, yazi olunca bos oldukca yaza yaza devam edebiliyorum. Diger yandan isteyen bilgileri alip video yapabilir, bilgiler bana ait degil, hic birisini ben icat etmedim ozunde biliyorsunuz. Bunlarin neredeyse tamami zaten var olan seyler, ben sadece toplardim, o yuzden de asla diyemem ki benden bilgi calindi. Belki video yaparim gelecekte bilmiyorum, ama o motivasyonumun olmasi lazim.

@aycibin Hocam benim anlattigim zaten sadece gunluk kullanim, %5 niye indirisn ki? :D yok xoc diyorsaniz zaten onun hic bir alakasi yok.

• @sieger

Çok güzel rehber bilginize emeinize salık  

• @sieger hocam elinize sağlık, bir fizikçi olarak konunun gerçek yönü olan kısımdan ele almış olmanız bu forum için değerli (en azından benim gözümde olması gereken) ne yazık ki bir çok kişi sadece rakamları önemsiyor ve sizinde bahsettiğiniz gibi gördükleri değerleri çok iyi değerlermiş gibi lanse ediyorlar.

İşin içindeki ince kısımları görmedikleri için 1.2v verdim işlemci ateş ediyor moduna bağlıyorlar kendilerini.

İşin özünde fizik kanunlarının sınırlarında çalışmak için onları iyi bilmek gerekiyor. OC işlerinde Soğutmanın önemini, işlemcinin sınırını, Cache yapısının çalışmasını bilmeden sadece şunu verdim şöyle oldu deyip geçiyorlar.

Bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız ve akıcı bir yazı yazmış olduğunuz için teşekkürler.

Nöbet sırasında çay ile iyi gitti  

• Güzel olmuş elinize sağlık, lakin Core/Ring arasındaki gecikmeyi günlük hayatta bir tane delikanlı gösterin bana. Tabiki Core-Ring aralığı 3'ün üstüne çıkmamasında fayda var.

Emin olun gece bilgisayarınıza oturup ayarlarınızı değiştirsem, farketmeden devam edersiniz.

47-47 değeri için stabilite kovalamaya değmez işlemciyi stok bırakın, hem ısı hem voltaj olarak zaten makul seviyelerde kalacaktır (10. nesil intel için söylüyorum).

Bahsini ettiğiniz gecikmeler sadece kağıt üstünde nano saniyeler ile ölçülen, etkisi plasebodan öteye gitmeyen değerler.

Kullanılan en hızlı TN monitörün bile 2.4 - 2.8 ms gibi gecikmeleri oluyor. İnternet bağlantısına hiç girmiyorum. ( Bu ince ayarları single play oyun için yapmanınsa zaten bir anlamı yok.)

Bunlar benim kişisel görüşüm, yazdıklarınız büyük emek içeriyor ve doğruluğunuda tartışmıyorum lakin bunları günlük hayatta farkedebilecek herhangibi insanoğlu yok. Tekrardan emeğinize sağlık.

• donda kullanıcısına yanıt

Maalesef bu konularda kisisel goruslerin pek bir onemi olmuyor, cunku ispat edilebilen, akiciliktaki farklari onlarca kisi tarafindan fark edilen, hatta blurbusters forumunda onlarca insanin bir sorun var bu ne diye sormasi, sonra bu sekilde akiciligi elde etmesi gibi durumlar soz konusu. Ayrica ekran foton testleri ile bariz bir sekilde sonuclar ortaya da seriliyor. Boyle bir konuda dogru olani kullanmadan neyin yanlis oldugunu fark etmek hayli zor size de bir sey demiyorum.

Ornek olarak bir video ekliyorum, cok bariz bir sey, ve en basit islem. bilgisayardaki HER seyin o kadar gecikme oldugunu dusunun, ayrica latency lineer bir hesaplama ile cikmaz. Her sey islemci tabanin 3ddir, yani islemci 2 boyutlu bir duzlemde calismaz, o yuzden latency 2ms olsa, o 2 uzeri3 ten 8ms hissedilen olarak onunuze cikar. Bu bilgisayarin yaptigi her islemle alakalidir, yani ekranda gordugunuz 2.8ms lik monitor, her sey + 2.8 olarak calisir. Diger yandan benim bu yazida bahsettigim de bu degil, stabilize etmekten bahsettim yani stabil sekilde atiyorum 2ms alin, bi 1.9ms bi 3 ms arasinda dalgalanip durmayin diye yazdim.

Bu konu ayni seneler once ilk 120 hz ciktiginda da vardi, herkes forumlarda bagirdi, 60 hz vs 120 hzyi fark edin ben size alicam bedava diye, hatta sanirim mavi bilgisayardi adamla kavga ettim, 120hz istedim, niye ki dedi, anlattim, fark edemezsin dedi, iddiaya girelim, kazanirsan 5 kati para veririm sana, kaybededersen sen bana satin alacaksin dedim sinirlendi.

Emin olun insan evladi dusundugunuzden cok daha hassas, ancak daha iyiyi denemeden, dogru olani denemeden ne yanlis bilemiyorsunuz. Bu konuda abartisiz yuzlerce test yapmisimdir, hatta en son raspberry pie ile bi foton detektoru yaptim, verilen bilgi ekranda ne kadar surede tepkiye sebep oluyor diye, 360hz monitorum var, ancak 240la bile gozle fark edilebiliyor.

Mesela: https://forums.blurbusters.com/viewtopic.php?f=10&t=1134&sid=19a2a6a107bfb2f8219940f9f043ea7a bunu deneyebilirsiniz benim son yaptigim 4ms le 25 tanede 21ini dogru bilmek.

Oyunlarda ayni anda bu test gibi 1 degil milyarlarca hesap yapilinca fark edilememesi imkansizlasiyor. Ve bence bu konulari anlayamayiz demek yerine, duzeltmeye odaklanmaliyiz, 2012de bile avrupadan amerikaya fiber kablo ile veri gondermek 1msden daha kisa surede olurken, mousedan ekrana veri gonderip tepki almak kac ms lerde geziyor. Bu inanilmaz bir sorun, ve fps odakli testler ve bilincsiz kullanicilar yuznden teknoloji firmalari kolaya kacip bunu duzeltmek adina adim bile atmiyor.

• quote:

Maalesef bu konularda kisisel goruslerin pek bir onemi olmuyor, cunku ispat edilebilen, akiciliktaki farklari onlarca kisi tarafindan fark edilen, hatta blurbusters forumunda onlarca insanin bir sorun var bu ne diye sormasi, sonra bu sekilde akiciligi elde etmesi gibi durumlar soz konusu. Ayrica ekran foton testleri ile bariz bir sekilde sonuclar ortaya da seriliyor. Boyle bir konuda dogru olani kullanmadan neyin yanlis oldugunu fark etmek hayli zor size de bir sey demiyorum.

Ornek olarak bir video ekliyorum, cok bariz bir sey, ve en basit islem. bilgisayardaki HER seyin o kadar gecikme oldugunu dusunun, ayrica latency lineer bir hesaplama ile cikmaz. Her sey islemci tabanin 3ddir, yani islemci 2 boyutlu bir duzlemde calismaz, o yuzden latency 2ms olsa, o 2 uzeri3 ten 8ms hissedilen olarak onunuze cikar. Bu bilgisayarin yaptigi her islemle alakalidir, yani ekranda gordugunuz 2.8ms lik monitor, her sey + 2.8 olarak calisir. Diger yandan benim bu yazida bahsettigim de bu degil, stabilize etmekten bahsettim yani stabil sekilde atiyorum 2ms alin, bi 1.9ms bi 3 ms arasinda dalgalanip durmayin diye yazdim.

Bu konu ayni seneler once ilk 120 hz ciktiginda da vardi, herkes forumlarda bagirdi, 60 hz vs 120 hzyi fark edin ben size alicam bedava diye, hatta sanirim mavi bilgisayardi adamla kavga ettim, 120hz istedim, niye ki dedi, anlattim, fark edemezsin dedi, iddiaya girelim, kazanirsan 5 kati para veririm sana, kaybededersen sen bana satin alacaksin dedim sinirlendi.

Emin olun insan evladi dusundugunuzden cok daha hassas, ancak daha iyiyi denemeden, dogru olani denemeden ne yanlis bilemiyorsunuz. Bu konuda abartisiz yuzlerce test yapmisimdir, hatta en son raspberry pie ile bi foton detektoru yaptim, verilen bilgi ekranda ne kadar surede tepkiye sebep oluyor diye, 360hz monitorum var, ancak 240la bile gozle fark edilebiliyor.

Mesela: https://forums.blurbusters.com/viewtopic.php?f=10&t=1134&sid=19a2a6a107bfb2f8219940f9f043ea7a bunu deneyebilirsiniz benim son yaptigim 4ms le 25 tanede 21ini dogru bilmek.

Oyunlarda ayni anda bu test gibi 1 degil milyarlarca hesap yapilinca fark edilememesi imkansizlasiyor. Ve bence bu konulari anlayamayiz demek yerine, duzeltmeye odaklanmaliyiz, 2012de bile avrupadan amerikaya fiber kablo ile veri gondermek 1msden daha kisa surede olurken, mousedan ekrana veri gonderip tepki almak kac ms lerde geziyor. Bu inanilmaz bir sorun, ve fps odakli testler ve bilincsiz kullanicilar yuznden teknoloji firmalari kolaya kacip bunu duzeltmek adina adim bile atmiyor.

Yani şuan beni anladığınızı hiç zannetmiyorum

Ben dedikleriniz yanlış demiyorum. Sizin burada gönderdiğiniz şeylerin ne olduğunu biliyorum.

Verdiğiniz örnek ''60hz-120hz monitör kıyaslaması'', Bu ikisi arasındaki farkı Core-Ring arasındaki nanosaniyelik fark ile aynı olduğunu düşününmek komik olur.

Özetle gecikmeye en düşük etken sayısı yaratıcak figür olan 51-49 ring ratio örneğiniz için diyorum. Ki zaten Core-Ring hızlarını düşürdükçe 47-47 gibi rakamlara farklı yönden gecikme yiyip ayrıca bandwith kaybediliyor, bu gerçeğide unutmamak lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donda -- 23 Haziran 2021; 18:47:21 >

Yanlis anladiysam kusura bakmayin. O bahsettigim sey https://dacemirror.sci-hub.se/proceedings-article/0031d237a7c5aaf982a007973558954c/ir-drop-and-ground-bounce-awareness-timing-model.pdf bu makaleden gorebileceginiz bir durum. Yani aradaki gecikme tabi ki nanosaniye, bilgisayardaki her sey nanosaniye, her sey atom bazinda, ama bunun gercek dunyadaki etkileri cidden cok buyuk olabiliyor. Oradaki olay mesela 51-49 ya da 47-47yi hissetmek degil ve emin olun, 47-47 daha soguk calisip, bir cok kullanici icin daha iyi bir tecrube de sunabilir, su anda kendim 49-49 ve 50-49 arasindaki farklara bakiyorum mesela, dedigim testlerde ikisi de %100 stabil ve sogukken hic bir fark bulamadim. Fark orani hissetmeyi gecin, 100 test ortalamalari direk ayniydi, ancak 50 daha cok isindi.

Ve bilirsiniz isindikca hata orani artar, hani 10 sene bisi olmaz sonra mavi ekran olur ya, ne kadar stabil olursa olsun isindigi icin bunun olma riski artar ve buna gerek yoktur. Nasil desem bilirsiniz herkes 47 uncore sabittir, bazen 43e iner avx offset varsa, core da 55e cikartir 1.5Vla takilirlar, derdim o kisileri bilgilendirmek, daha stabil, daha dogru bilgisayar kullandirmak, ve belki uzun vadede birileri daha merak edip, daha bir seyleri sorgulayip daha sonra da bir seyleri degistirebilir.

Misal nvidianin yeni latency checkeri bilirsiniz, github da bir arayuz yaptilar piyasadaki her mouse u alip test ediyorlar, bunu resmi aciklamadilar ama bazi firmalar bunu ogrendikleri icin hile yapmaya baslamislar(asus ve logitech gibi gordum ben, cunku benim testlerimde cok alakasizken nvidia latency checkerda asiri dusuk sonuclari vardi) sirf bu sebeple kaldirdilar. Ama bu bir seye isaret,artik insanlar fark etmeye basliyorlar.

• quote:

Yanlis anladiysam kusura bakmayin. O bahsettigim sey https://dacemirror.sci-hub.se/proceedings-article/0031d237a7c5aaf982a007973558954c/ir-drop-and-ground-bounce-awareness-timing-model.pdf bu makaleden gorebileceginiz bir durum. Yani aradaki gecikme tabi ki nanosaniye, bilgisayardaki her sey nanosaniye, her sey atom bazinda, ama bunun gercek dunyadaki etkileri cidden cok buyuk olabiliyor. Oradaki olay mesela 51-49 ya da 47-47yi hissetmek degil ve emin olun, 47-47 daha soguk calisip, bir cok kullanici icin daha iyi bir tecrube de sunabilir, su anda kendim 49-49 ve 50-49 arasindaki farklara bakiyorum mesela, dedigim testlerde ikisi de %100 stabil ve sogukken hic bir fark bulamadim. Fark orani hissetmeyi gecin, 100 test ortalamalari direk ayniydi, ancak 50 daha cok isindi.

Ve bilirsiniz isindikca hata orani artar, hani 10 sene bisi olmaz sonra mavi ekran olur ya, ne kadar stabil olursa olsun isindigi icin bunun olma riski artar ve buna gerek yoktur. Nasil desem bilirsiniz herkes 47 uncore sabittir, bazen 43e iner avx offset varsa, core da 55e cikartir 1.5Vla takilirlar, derdim o kisileri bilgilendirmek, daha stabil, daha dogru bilgisayar kullandirmak, ve belki uzun vadede birileri daha merak edip, daha bir seyleri sorgulayip daha sonra da bir seyleri degistirebilir.

Misal nvidianin yeni latency checkeri bilirsiniz, github da bir arayuz yaptilar piyasadaki her mouse u alip test ediyorlar, bunu resmi aciklamadilar ama bazi firmalar bunu ogrendikleri icin hile yapmaya baslamislar(asus ve logitech gibi gordum ben, cunku benim testlerimde cok alakasizken nvidia latency checkerda asiri dusuk sonuclari vardi) sirf bu sebeple kaldirdilar. Ama bu bir seye isaret,artik insanlar fark etmeye basliyorlar.

Elbette bahsettiğim 51-49 arasındaki gecikmeyi hissedemeğimiz gibi, 50-49 yerine, 49-49 kullandığımızdaki performans farkıda farkedilmeyecek kadar azdır, ve evet dediğiniz gibi ısı-voltaj daha düşük olacağı için daha iyi bir deneyim sunacaktır.

Aldığım günden beri işlemciyi 52-50 kullanıyorum. Ama ne kadar stabil buna cevap veremem, ama kendi günlük tasarım işleri için kullanımımda ve oyun kullanımımda bana sorun yaratmadı. Ama hiç kalkıp 2 saat Prime95 smalll yada Linx denemedim.

Benim de kastetiğim şey şu bahsini ettiğiniz 49-49 yada mümkünse 50-50 kullanım, stabilite ve ısı-voltaj verimliliği adına 52-49'dan daha iyi olacaktır ama bu üç rakam içinde core-ring farkının olduğu versiyonda dahi gecikmeye etkisi en düşük faktör.

Bir süre bilgisayarımı 50-50 modda günlük deneyeceğim, deneyimlerimide sonrasında ben de paylaşayım.

Benim kişisel tavsiyem bu kadar emeğiniz üzerine, denediğiniz frekans aralıklarının en basitinden aida testlerini, sıcaklık değerlerini paylaşırsanız bir çoğumuzun kafasında daha iyi şekillenir.

tabi tabi deneyimlerinizi zevkle beklerim, ne kadar cok test o kadar iyi sonuc, ancak denerken stabilite ve isilara ve ne kadar sure %100 de calistigina da bakar misiniz rica etsem? Deneyimlerinizi aktarirken yazarsaniz daha iyi bir bilgi kutuphanemiz olusur. Tesekkurler yorumlariniz icin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sieger -- 23 Haziran 2021; 19:32:4 >
  • bizde hala bi kule sogutucu 2500k 5ghz yapip havaya gireriz adam kingpini cekmis delidlemis emegine saglik

• Öncelikle tebrik ediyorum foruma can katacak bilgiler paylastiginiz için.

Yeni sistemlerde kisem cok bunları değerlendireceğini düşünmüyorum. Ama benim gibi 10 yıllık sistem kullananların hemen dikkatini çekecektir.

Yazınızı okudum. Anlayamadigim konular oldu 47/47 mevzusu nedir acabilir misiniz?

Birde ring olayını anlamadım..

Ben son 3 yıldır sistemimi %25 o.c. yaparak kullanmaktayim ve yeni oyunlara uygulamalara zor yetişmektedir.

İşlemcim 1090 t 3.2/3.6 defult degerleri

Kule tipi büyük bir soğutucum mevcut

System Model: GA-880GA-UD3H

BIOS: Award Modular BIOS v6.00PG (type: BIOS)

Processor: AMD Phenom(tm) II X6 1090T Processor (6 CPUs), ~4.0GHz

Memory: 12288MB RAM

Available OS Memory: 12284MB RAM

Page File: 4792MB used, 10179MB available

NVIDIA GeForce GTX 660 Ti

Samsung 500 gb ssd mevcut.

Ben sistemi direk 4.0 ghz de çalıştırıyorum.

Boşta sıcaklık 33-35 derece oyunlarda 50-55

Aşırı işlemci kullanımı durumunda 58-62 derecelerde

Yanlış hatırlamıyorsam cok cok az bir voltaj yukseltmesi yapmış olabilirim.

Ramlerim 4+4+2+2 1600 mhz hizda. Ama 4+4 ramin 1860mhz o.c desteği var.

Dediginiz ring ve 47-47 olayini cozersem sistemi mi daha stabil hale getirebilirim.

Birde birseyi merak ediyorum uzun suredir kafama takılıyor.

İslemci uzerindeki sogutucularda bakir borular oluyor sözde isiyi büyük bloga dağıtıyor.

Ben sogutucumu ilk aldigim sene 2014 yıllarında

İslemcim boşta 24-28 derecede çalışıyordu. Yükte 33-40 derece aralarında geziyordu. Bu bakır borunun icinde gaz vs gibi bir sey var ve ömrünü mü tamamladida bu calisma sıcaklıkları arttı. Zaman zaman islemcinin bakımlarını ve macun yenilemesi yapiyorum.

Bu konudaki tecrubelerinizide öğrenmek isterim.

Lütfen tüm sorularıma cevap verir misiniz?

@sieger

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustafa1403 -- 24 Haziran 2021; 15:20:59 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba. i7 8700k kullanıyorum, 4.8 ghz için ideal llc ve voltaj ne olmali? Asus anakartlar da mce kapatmalı mıyız?

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Bunu okuyacağıma çalışır daha güçlü işlemci alırım daha iyi. Overclock mu kaldı.

• Hocam ben overlok yaptırmak istiyordum ama doğru mu aradım selam  

• bende set affinity kısmı çıkmıyor yani türkçe olarak da yok :D

bu nasıl açılır?

ve diyelim bir oyun oynuyorum bu oyuna core lardan 1 tane mi atamalıyım?

çünkü multi kullananalar da var oyunlarda onlar ne olacak? tek bir tanesi her şeyi sorunsuz karşılarmı?

• Alıntı

metni:
    Anakart: EVGA z490 Dark Kingpin

Zamaninda bu anakarta "çöp" dediğinizi hatırlıyorum. Şimdi APEX den KPE ye geçme sebebiniz nedir ?

• @steamroller Aynen hocam hala cop oldugunu dusundugum icin iade ediyorum. donanim olarak guzel olsa da, biosu, bios programcilari lanetler maalesef. duzgun OC boardu olmasina ragmen bir cok ozelligi kapali, degistiremiyorsun, biosu modlarsan aciliyor, degistirirsen boot etmiyor, hepsini kilitlemisler. O yuzden oc icin berbat, son kullanici icinse gereksiz. Kendi technical supportu ile bile kac kez kavga ettim nafile. Sonraki seriye odaklandilar ve neredeyse biraktilar z490u. z590 da 1temmuzda cikiyor. Senelerce xoclerimi evgada yapmis olsam da z590i es geciyorum. Bugun yeni anakart geldi z590 oc formula.

@Lonestalker sag tiklayip, go to details yapin, sonra cikar. ya da google.

@zerosun hic bir fikrim yok, zaten olmamali, isi testleri ile siz bulmalisiniz. asuslarca llc seviyesi ne kadar yukselirse o kadar duzlesir. Sanirim o seri anakartlarda en cok llc7 vardi, o yuzden llc5-6 kullanin.

@mustafa1403 ozel bir soru sormamissiniz ozunde. 47/47 konusu, 47 core, 47 cache demek. cache bazi anakrtlarda ring/ uncore diye de gecebiliyor. Oc %25 ne demek hic bir fikrim yok, o sekilde otomatik oc inanilmaz mantiksiz bir sey,o yuzden zaten bu yaziyi yazdim, yoksa 1 cumle ile %25 basin gecin benim de, herkesin de isine gelirdi. Ve benim yazim su an ozunde calismayani bu ayarlar calistirir degil, o cok baska bir konu, bu yazdigim overclock duzgun nasil yapilir, yazdigim adimlari takip ederseniz ulasilabilecek en ust performansa islemci baglaminda zaten ulasirsiniz, ancak bir oyunun duzgun calismasi hic bir zaman sadece islemciye bagli degildir. Sogutucu hakkinda yorum yapamayacagim, cunku onlarca etmen var, kullandiginiz termal macun, onu nasil surdugunuz, fanin eskiyip eskimemesi, o demirlerin icerisinde sivi olur bazen gaz olur degisir, ancak o yuzden olacagini zannetmiyorum. ya da islemcide stabilite sorunu vardir isiniyordur, toz vardir isiniyordur, 10 senelik demissiniz her sey olabilir. 10 sene onceki yazilimlarla simdikiler de ayni degiller, daha cok zorlaniyor da olabilir fiziksel her seyi dogru olsa da.

@mertstar15 tesekkur ederim.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.