Şimdi Ara

dünyada yer çekimsiz ortam

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
31.106
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • kafamı hep kurcalayan soru buf ırsatını bulmuşken sorayım dedim dünyada yerçekimsiz ortamı nasıl yapıyorlar bilgisi olan varmı

• Bir yerden yer çekimine eşit bir ivmeyle aşağı düşebilirseniz yer çekimsiz ortam, tam olarak oluşur...
  • astronotları eğitirken serbest düşüşe geçen uçak kullanılıyor.
    ayrıca su altında eğitim yapıyorlar.
  • yerçekimsiz odalar falan nasıl oluyo?(vardı sanırım?)
  • Rus kozmonot eğitim okulu star cityde öyle biryer var eğer yeterince paranız varsa o deneyimi yaşayabilirsiniz....
  • arkadaş yerçekimsiz odaları sormuş sanırım JanbO'nun dediği gibi...
  • Yerçekimsiz oda diye birşeyi ilk kez duyuyorum Söylendiği gibi serbeş düşüş yapan bir kargo uçağının içinde yerçekimsiz ortam yaratılıyor onun dışında dünyada yer çekimsiz ortam mümkün gelmiyor bana.
  • quote:

Orjinalden alıntı: DefuseR

arkadaş yerçekimsiz odaları sormuş sanırım JanbO'nun dediği gibi...

arkadaşın dedigi gibi yerçekimsiz odaları merak ediyorum yoksa uçak olayını ve havuzu biliyorum hatta altta devasa pervanelerin olduğu odalarda var rüzgarı kullanıyolar ama bu odalara kafam basmıyor acaba çok büyük zıt kutuplu mıknatıslar olabilirmi fikir benimki
  • quote:

Orjinalden alıntı: talkingbrother

quote:

Orjinalden alıntı: DefuseR

arkadaş yerçekimsiz odaları sormuş sanırım JanbO'nun dediği gibi...

arkadaşın dedigi gibi yerçekimsiz odaları merak ediyorum yoksa uçak olayını ve havuzu biliyorum hatta altta devasa pervanelerin olduğu odalarda var rüzgarı kullanıyolar ama bu odalara kafam basmıyor acaba çok büyük zıt kutuplu mıknatıslar olabilirmi fikir benimki

bir iki mesaj önce yazmışım sonra ne demişsiniz?
  • quote:

Orjinalden alıntı: talkingbrother

quote:

Orjinalden alıntı: @nd@c

Rus kozmonot eğitim okulu star cityde öyle biryer var eğer yeterince paranız varsa o deneyimi yaşayabilirsiniz....

Alıntı....

Star City Moskova'nın 25 kilometre batısında yer alan 1960 yıllardan itibaren Kozmonot Yetiştirme Merkezi. Kozmonotlar burada eğitiliyor ve aileleri ile birlikte burada yaşıyorlardı. Karıları, çoçukları, hatta dedeleri ve büyük anneleri. Burası küçük bir şehri andırmaktadır. Sovyet zamanında tamamen dünyadan kopuk olan çok sıkı korunan bir yerdi. Etrafı sık ormanlarla kaplıdır.

İçersinde Soyuz 'dan Buran 'a kadar tüm uzay araçları MIR den UUİ (Uluslararsı Uzay İstasyonu) 'ye kadar tüm uzay istansyonlarının birebir kopyası bulunmaktadır. Kozmonotlar bunlarla eğitim görürler.

Ayrıca 12 metre derinliğinde uzay yürüyüşü eğitimi için yapılan özel su havuzu bulunmaktadır.

Kozmonotların G kuvvetlerine karşı alıştırılması ve eğitilmesi için yıldız üssünde özel similatörler bulunmakta. Ünlü Womit makinası bunlardan birisidir. Hani şu ucunda bir kampsül olan bir çubuk deli gibi hızlı döner ve o kapsülün içinde kozmonot vardır. İşte o makina. İşte aşağıda:

Mig-15 UTI, Tu-104 ve IL-76 uçakları ile burada kozmonotlara uzaydaki yer çekimi olmayan ortam yaratılmaktadır. Bu şöyle olmakta uçaklar çok yüksek irtifaya çıkıyorlar ve belli bir açı ve sürat ile irtifa kaybediyor ve uçağın içinde uzaydaki yer çekimsiz ortam oluşuyor.

Yıldız üssünde Yuri Gagarin ve diğer kozmonotların ofisleri vardır ve anıtları da bulunmaktadır.

http://www.rusad.com/common/showimage.asp?id=58

mıknatıslı oda filan yok galiba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Drazy -- 24 Eylül 2007; 4:33:17 >

• İnsanlar için bu sayılanlar dışında yerçekimsiz ortam yapıldığını düşünmedim ancak bazı deneysel çalışmalarda yüksek manyetik alanlara marus bırakarak kurbağa gibi deney hayvanları için bir çeşit yerçekimsiz ortam yaratıldığını biliyorum.
  • Hortlatacağım arkadaşlar ama bende hep merak etmişimdir bu deneyimi yaşayabilir miyiz yaşayamaz mıyız? Yaşayabilirsek çok mu pahalıdır, nerdedir, nasıldır?
  • Suya dal
  • Yeni konu açmaktansa burada sorayım; uzayda G kuvveti oluşur mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: metalok

Yeni konu açmaktansa burada sorayım; uzayda G kuvveti oluşur mu?

kütleçekimi etkisindeyken tabiki..
  • quote:

Orijinalden alıntı: eloko

astronotları eğitirken serbest düşüşe geçen uçak kullanılıyor.
    ayrıca su altında eğitim yapıyorlar.
  • g kuvveti ivmeli hareketlerde oluşur , tabi ki uzayda da vardır

quote:

• quote:

Orijinalden alıntı: speedy_

g kuvveti ivmeli hareketlerde oluşur , tabi ki uzayda da vardır

quote:

G kuvvetinin oluşabilmesi için ağırlığın olması gerekmiyor muydu?
  • maddeye etki eden ivmeden kaynaklandığı için maddenin ağırlığı olmalı tabiki.
    ancak bunun dünyadaki yerçekimi kuvveti denilen şeyle ilgisi yok.
    uzay boşluğunda tamamen herhangi bir kütleden uzakta, bir kapalı kutunun içinde kutunun ivmeli hareketi de size yerçekimi etkisi gibi gelir ve aradaki farkı anlayamazsınız.

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: speedy_

g kuvveti ivmeli hareketlerde oluşur , tabi ki uzayda da vardır

quote:

G kuvvetinin oluşabilmesi için ağırlığın olması gerekmiyor muydu?

• dünyada yerçekimsiz ortam bazı laboratuarlardaki makinelerde serbest düşüş tekniği kullanılarak sadece birkaç saniyeliğine elde edilir ve deneyler yapılır. bir de uçakla dalışa geçerek yapıyorlar aynı etkiyi.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.