Şimdi Ara

Dünya Türkiye’ye yardım eli uzattı: Hangi ülke ne kadar deprem yardımı gönderdi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
1
Favori
4.538
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
34 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dünya Türkiye’ye yardım eli uzattı: Hangi ülke ne kadar deprem yardımı gönderdi?
    Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen depremlerin sonrasında Türkiye, uluslararası yardımı da içeren dördüncü seviye alarmın ilan etti. Türkiye, uluslararası camiadan arama kurtarma faaliyetleri için yardım talebinde bulunurken neredeyse tüm dünya deprem bölgesine yardım eli uzattı.

Kahramanmaraş’ta yaşanan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler 13.5 milyon kişiyi doğrudan, dolaylı olarak ise tüm Türkiye’yi etkiledi. Tüm ülke deprem bölgesine deprem yardımından bulunurken dünya da yardımlarını gönderiyor. 400’den fazla personel ile en fazla ve ilk olarak yardım gönderen Azerbaycan oldu. Yine Yunanistan, İsrail ve diğer komşu ülkeler yardım gönderen ilk ülkelerden oldu. Gönderilen personel an itibariyle bölgede kurtarma faaliyetlerine devam ediyor.

Dünya, Türkiye'ye yardım eli uzatıyor

Dünya Türkiye’ye yardım eli uzattı: Hangi ülke ne kadar deprem yardımı gönderdi?
    Son verilere göre 50’den fazla ülke Türkiye’ye personel gönderiyor, ayrıca daha pek çok ülke maddi veya malzeme yardımı da gönderiyor. Aktarılanlara göre Çin’den okyanusun öteki yakası ABD’ye kadar ülkeler profesyonel ekiplerini bölgeye gönderiyor veya göndermiş durumda. Ekipler tam teçhizat malzemeleriyle gelirken yanlarında arama kurtarma köpeklerini de getiriyor.

Ayrıca Bkz.Türkiye’de yaşanan deprem sonrasında dünya yardım için seferber oldu

Türkiye'deki deprem bölgesine yardım gönderen bazı ülkeler

• Azerbaycan: 420

• KKTC: 200

• İsrail: 167

• ABD: 161

• Rusya: 147

• Meksika: 145

• Fransa: 139

• Macaristan: 116

• Güney Kore: 110

• Avusturya: 105

• Hindistan: 102

• Kazakistan: 101

• Özbekistan: 100

• İspanya: 90

• Ukrayna: 87

• İsviçre: 80

• İngiltere: 77

• Polonya: 76

• Malezya: 75

Elbette tüm yardım gönderen bu ülkelerle sınırlı değil. Daha pek çok ülke yardımlarını gönderiyor. Avrupa Birliği (AB) Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, AB Sivil Koruma Mekanizması kapsamında şu ana kadar 30 arama kurtarma ekibi ve tıbbi ekip Türkiye'ye gönderildi. Toplam 21 Avrupa ülkesinden 1200 arama kurtarma görevlisi ve 79 arama kurtarma köpeği bölgeye geldi veya geliyor.

Benim gördüğüm kadarıyla İtalya çok güzel de bir jestte bulunmuş durumda. İtalya’nın Türkiye Büyükelçiliği’nin resmi hesabından gönderilen yardımlara ilişkin “Ümitsizliğin ardında nice ümitler var, Karanlığın ardında nice güneşler var.” sözleri paylaşıldı. Hatırlanacağı üzere Türkiye, Covid-19 kapsamında İtalya’ya gönderdiği yardım malzemelerinin üzerinde bu söze yer vermişti.

Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/gundem/bircok-ulke-arama-kurtarma-ekiplerini-turkiyeye-yonlendirdi/2810853

• www.aa.com.tr
    BAE'den Türkiye'deki deprem bölgeleri için 50 milyon dolarlık destek
    https://www.aa.com.tr/tr/dunya/baeden-turkiyedeki-deprem-bolgeleri-icin-50-milyon-dolarlik-destek/2810485

türkiye gazetesi
    BAE, deprem bölgeleri için 50 milyon dolar yollayacak - Türkiye Gazetesi
    https://www.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/bae-deprem-bolgeleri-icin-50-milyon-dolar-yollayacak-947549

Sidik yarıştırmayı bırakın. Az veren candan çok veren maldan. Herkes kendine yakışanı yapar böyle zamanlarda.

Bu felaket, çok büyük bir felaket. Her an herkesin başına gelebilir.

Görüldüğü üzere yine, yeniden hazır değilmişiz depreme. Yani gelecek her yardım, kurtarılacak bir can demek. Yok o yardım yaptı, yok bu yapmadı. Bırakın bu işleri. Kimse zorunda değil. Herkes kendine yakışan kadar yapar.

Ufacık KKTC kadar yardım gönderemeyen koca koca devletler, o devletlerin vatandaşları kendine yakışanı yapmış. Para lazım değil. O gelecek 20 30 milyon dolara ihtiyacı mı var Türk milletinin. En lazım olan şey profesyonel ekipman ve profesyonel arama kurtarma ekibi, sokakta, soğukta kalan vatandaş için temel ihtiyaç, barınma, en önemlisi ısınma.

Değil birkaç milyon dolar, isterse trilyon dolar göndersinler, para hiçbir işe yaramaz şu anda. 3. gece geliyor. Artık yüzde tek haneli rakamlara indi kurtarılma şansları. Artık ya enkazdan ya da soğuktan yitti canlar.

Ve yine, yeniden Türk halkının dostu, komşusu, kardeşi kim gördüğümüz günler. Azerbaycan ve Kıbrıs halkına gönülden teşekkür ederiz. İsrail, Polonya, Çekya, Macaristan, İtalya, Katar, İspanya gibi maddi değil personel ya da temel ihtiyaç yardımıyla gelen her millete canı gönülden teşekkür ederiz. Kendileri için hiçbir değeri olmayan, barda pavyonda harcadığı para bile olmayan miktarı sadaka gibi yolladım diyenlere de "sağol" diyip geçiyorum.

Gün hesap vakti değil biliyorum. Umarım birileri gerçekten ceza alır.

Depreme dayanıklı olup olmadığını kontrol etmekle, binalara ruhsat vermekle yükümlü belediyenin bizzat kendi binası yıkıldı. Yeni yeni hastaneler yıkıldı, bir kaç yıllık apartmanlar çöktü. Bunları yapan müteahhitten, bunları denetleyen belediyelere, ruhsat veren belediyelerden, imza atan memura, belediye çalışanına, mimarından, mühendisine, şehircilik bakanlığından artık ne kadar sorumlu yerel ve merkezi yönetim varsa herkes tek tek hesap verecek mi göreceğiz.

• guney kibrisin arama kurtarma ekibi gonderme istegine hukumet hayir demis

• var mı, din kardeşlerimiz araplardan bir yardım?

• Çin, Japonya, Yeni Zelanda, Pakistan, Sırbistan... diye liste devam ediyor. Dünyanın her yerinden yardım geliyor.

Bu arada Katar da deprem bölgelerine 10bin prefabrik ev gönderiyor diye bir haber okudum.

Kaynak:
    quote:

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/katar-turkiye-ve-suriyedeki-depremzedelere-10-bin-konteyner-ev-gonderecek/2809737

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CWaRRioR -- 8 Şubat 2023; 15:08:12 >
  • dreamblue35 D kullanıcısına yanıt
    Dünya Türkiye’ye yardım eli uzattı: Hangi ülke ne kadar deprem yardımı gönderdi?www.aa.com.tr
    BAE'den Türkiye'deki deprem bölgeleri için 50 milyon dolarlık destek
    https://www.aa.com.tr/tr/dunya/baeden-turkiyedeki-deprem-bolgeleri-icin-50-milyon-dolarlik-destek/2810485

Dünya Türkiye’ye yardım eli uzattı: Hangi ülke ne kadar deprem yardımı gönderdi?türkiye gazetesi
    BAE, deprem bölgeleri için 50 milyon dolar yollayacak - Türkiye Gazetesi
    https://www.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/bae-deprem-bolgeleri-icin-50-milyon-dolar-yollayacak-947549

• MustafaC5 M kullanıcısına yanıt

Diğerlerine neden teşekkür etmiyorsun C5, onlar ülke değil mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • cocainbar kullanıcısına yanıt
    Güney Kıbrıs bir devlet değildir. Devlet olmadığı için tabiki yardımı kabul edilmez. Kabul edersek tanımadığımız bir yeri tanımamız için farklı baskılar oluşur. Kabul edilmemesi doğrudur. Ülke içi değil uluslararası bir siyaset bu.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Böyle afetlerde tüm Dünyanın ortak koordine şekilde hareket etmesi lazım atıyorum 5 saat içinde ülkelerin arama kurtarma ekibi jeneratör ve diğer ekipmanlarla yola çıkmalı ülkeler arasında böyle bir protokol imzalanıp acil eylem planları hazırlanmalı çok geç kaldık malesef insanlar soğuktan hayatını kaybediyor

• Hala din kardeşlerimizden yardım var mı diyenler düzgünce okuyun haberi 🤦 Eğer bu genel kültür bilgisine sahip değilseniz hangi ülke din kardeşi hangi ülke din kardeşi değil bilgisi için Google'da araştırma yapabilirsiniz 🤦

• Irak Kurdistan bolgesini niye yazmadiniz? :)

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lunique

Güney Kıbrıs bir devlet değildir. Devlet olmadığı için tabiki yardımı kabul edilmez. Kabul edersek tanımadığımız bir yeri tanımamız için farklı baskılar oluşur. Kabul edilmemesi doğrudur. Ülke içi değil uluslararası bir siyaset bu.
    Evet doğru bize göre ülkemize göre ülke değildir lakin farkındaysanız sıradan bir zaman değil ve zor günlerden geçiyoruz bugün bu konuları az da olsa kenara koyabiliriz

• @dreamblue35 cevap versene lan adama

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Her yardıma ihtiyaç var şuan yeni ulaşılan enkazlar var ne yazıkki

• Din kardeşi demek yerine kçını yaladığınız araplar desek daha doğru. Onlar bize düşman ama biz inatla onlara benzemeye uğraşıyoruz. Bae para yollayacakmış malum 20 sene toplanan deprem vergilerini yemişler şimdi bu gelen paralar depremzedelere mi gidecek yoksa ymyamlar mı paylaşacak belli değil.

• eksik olmasınlar, gerçekten her bir yardıma sonuna kadar ihtiyaç var, öyle bir felaket bu

• Italyanin mesaji guzelmis

• Sidik yarıştırmayı bırakın. Az veren candan çok veren maldan. Herkes kendine yakışanı yapar böyle zamanlarda.

Bu felaket, çok büyük bir felaket. Her an herkesin başına gelebilir.

Görüldüğü üzere yine, yeniden hazır değilmişiz depreme. Yani gelecek her yardım, kurtarılacak bir can demek. Yok o yardım yaptı, yok bu yapmadı. Bırakın bu işleri. Kimse zorunda değil. Herkes kendine yakışan kadar yapar.

Ufacık KKTC kadar yardım gönderemeyen koca koca devletler, o devletlerin vatandaşları kendine yakışanı yapmış. Para lazım değil. O gelecek 20 30 milyon dolara ihtiyacı mı var Türk milletinin. En lazım olan şey profesyonel ekipman ve profesyonel arama kurtarma ekibi, sokakta, soğukta kalan vatandaş için temel ihtiyaç, barınma, en önemlisi ısınma.

Değil birkaç milyon dolar, isterse trilyon dolar göndersinler, para hiçbir işe yaramaz şu anda. 3. gece geliyor. Artık yüzde tek haneli rakamlara indi kurtarılma şansları. Artık ya enkazdan ya da soğuktan yitti canlar.

Ve yine, yeniden Türk halkının dostu, komşusu, kardeşi kim gördüğümüz günler. Azerbaycan ve Kıbrıs halkına gönülden teşekkür ederiz. İsrail, Polonya, Çekya, Macaristan, İtalya, Katar, İspanya gibi maddi değil personel ya da temel ihtiyaç yardımıyla gelen her millete canı gönülden teşekkür ederiz. Kendileri için hiçbir değeri olmayan, barda pavyonda harcadığı para bile olmayan miktarı sadaka gibi yolladım diyenlere de "sağol" diyip geçiyorum.

Gün hesap vakti değil biliyorum. Umarım birileri gerçekten ceza alır.

Depreme dayanıklı olup olmadığını kontrol etmekle, binalara ruhsat vermekle yükümlü belediyenin bizzat kendi binası yıkıldı. Yeni yeni hastaneler yıkıldı, bir kaç yıllık apartmanlar çöktü. Bunları yapan müteahhitten, bunları denetleyen belediyelere, ruhsat veren belediyelerden, imza atan memura, belediye çalışanına, mimarından, mühendisine, şehircilik bakanlığından artık ne kadar sorumlu yerel ve merkezi yönetim varsa herkes tek tek hesap verecek mi göreceğiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gcb1903 -- 8 Şubat 2023; 19:36:45 >

• lunique L kullanıcısına yanıt
    Hocam yapma, anlamayacaklar. Her uluslararasi yardim haberinin altina gram arastirma zahmetinde bulunmadan "din kardeslerimiz nerdee yiaa" diye yorum yazmayi kendine görev edinmis insanlara carsaf carsaf kaynak göstersen de olmuyor.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.