Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Düğün Fotoğrafçılığı yapmak istiyorum AMA

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
29
Cevap
4
Favori
8.026
Tıklama
Giriş
    295 Mesaj
    Meraba arkadaşlar hobi olarak yaptığım fotoğrafçılığı artık iş olarak yapmak istiyorum ve düğün fotoğrafçılığına başlamayı düşünüyorum fakat düğün fotoğrafçılığı hakkında pek bilgim yok bana yardım edebilirmisiniz.

|
    |

Hobi olarak oncelikli olarak akraba ve yakin arkadaslarinizdan baslayin. Bunlar hem referans fotograflarinizi olusturur hem de size bu isin incelikleri hakkinda bilgiler verir.

Bu arada bol bol ilgi alaniniz olan dugun fotografciligi hakkinda yerli/yabanci calisilmis fotograflari inceleyin.

Dugun gibi tekrari mumkun olmayan, stresli bir zamanda calisilacagi icin; buyuk bir sorumluluk alacaginizin bilincinde olmalisiniz. Mumkun olursa dugunden 3-5 gun once cekimleri yaparsaniz, hem gelin ve damadin yuzundeki gergin ifade fotograflara yansimaz hem de bu ciddi sorumluluk isteyen calismada tekrari (yakin dostunuz ise) olabilir.

Kolay gelsin.
    |
    |

Orijinalden alıntı: pilotcosmos

Fotografcilik olarak durumunuz nedir bilmiyorum. Genel olarak;

Hobi olarak oncelikli olarak akraba ve yakin arkadaslarinizdan baslayin. Bunlar hem referans fotograflarinizi olusturur hem de size bu isin incelikleri hakkinda bilgiler verir.

Bu arada bol bol ilgi alaniniz olan dugun fotografciligi hakkinda yerli/yabanci calisilmis fotograflari inceleyin.

Dugun gibi tekrari mumkun olmayan, stresli bir zamanda calisilacagi icin; buyuk bir sorumluluk alacaginizin bilincinde olmalisiniz. Mumkun olursa dugunden 3-5 gun once cekimleri yaparsaniz, hem gelin ve damadin yuzundeki gergin ifade fotograflara yansimaz hem de bu ciddi sorumluluk isteyen calismada tekrari (yakin dostunuz ise) olabilir.

Kolay gelsin.
    Öncelikle teşekkürler 2 yıldır fotoğrafla ilgileniyorum hobi olarak daha önce hiç düğün fotoğrafçılığı düşünmedim ama artık iş olarak yapmak istiyorum 2 kişiyiz şu anda nerden başlayacağımı bilemiyorum.

• Yüzbaşı
    880 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: pilotcosmos

Fotografcilik olarak durumunuz nedir bilmiyorum. Genel olarak;

Kolay gelsin.
    yaptığımdan ya da tecrübem olduğundan demiyorum ama bana göre ya stüdyo açılır ya da bir stüdyoda işe başlanır. belki internet çağında ilan falan verilir. herhalde çoğu koşula uygun ekipman ve en azından bir yardımcı da gerekiyor. ( fotoğraf çekerken düğün fotoğrafçılarıyla da karşılaşıyorum. )

yoksa bana göre doğru düzgün bir meslek olarak yürütmek zor.

bu konu da tecrübeliler yardım ederse daha iyi olur ama bana göre bu işe el atıp güzel güzel yürütmek o kadar da kolay değil.

• Yüzbaşı
    295 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: tyuıtyuı

yaptığımdan ya da tecrübem olduğundan demiyorum ama bana göre ya stüdyo açılır ya da bir stüdyoda işe başlanır. belki internet çağında ilan falan verilir. herhalde çoğu koşula uygun ekipman ve en azından bir yardımcı da gerekiyor. ( fotoğraf çekerken düğün fotoğrafçılarıyla da karşılaşıyorum. )

bu konu da tecrübeliler yardım ederse daha iyi olur ama bana göre bu işe el atıp güzel güzel yürütmek o kadar da kolay değil.

Alıntıları Göster
    quote:

Orijinalden alıntı: Hurby

Stüdyo ilk başta gereklimi sizce ?
    |
    |

• Teğmen
    186 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: powerful 22

Öncelikle teşekkürler 2 yıldır fotoğrafla ilgileniyorum hobi olarak daha önce hiç düğün fotoğrafçılığı düşünmedim ama artık iş olarak yapmak istiyorum 2 kişiyiz şu anda nerden başlayacağımı bilemiyorum.

Alıntıları Göster
    quote:

Orijinalden alıntı: dadrocker

Hocam damdan duser gibi bu ise baslanmaz. Yukarida yazdigim hobi olarak devam etmekten kastim; referans fotograflariniz yani reklaminizi yapacaginiz fotograflarinizi cekerek baslamalisiniz. Bu da ancak yakin akraba, es, dost dugun fotograflari ile mumkundur. Zira hicbir cift, ornek fotograflarinizi gormeden ne size guvenir ne de ucret verir.

Siz direk para kazanayim diyorsunuz.

Bu isi yapan arkadaslarin sitelerini inceleyin ve tekrar dusunun derim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pilotcosmos -- 30 Mayıs 2013; 16:18:18 >
    |
    |

• Yüzbaşı
    880 Mesaj

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Hurby

Stüdyo ilk başta gereklimi sizce ?

Alıntıları Göster
    düğün çekimi tecrübesi yokken, örnek çekimler yokken, yer-yurt belli değilken, reklam yokken nasıl olacak bu iş? müşteri belki de hayatının en özel günlerinden birini fotoğraflatacak ayrıca.

hani çok güzel portre ya da model çekimi yapanlar stüdyo açsa belki de eğer bunlar da yoksa birinin yanında başlamanız lazım. stüdyosu olan kişi zaten sadece düğün fotoğrafı da çekmez kanımca.
    |
    |
    Bahsedilenler: dadrocker

• Yüzbaşı
    295 Mesaj
    Soyle soyleyeyim daha once akrabalarin yakinlarin dugun fotograflarini cektim ama album yapacak sekilde degil.Reklam icinde kart bastirmayi dusunuyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Orijinalden alıntı: tyuıtyuı

düğün çekimi tecrübesi yokken, örnek çekimler yokken, yer-yurt belli değilken, reklam yokken nasıl olacak bu iş? müşteri belki de hayatının en özel günlerinden birini fotoğraflatacak ayrıca.

hani çok güzel portre ya da model çekimi yapanlar stüdyo açsa belki de eğer bunlar da yoksa birinin yanında başlamanız lazım. stüdyosu olan kişi zaten sadece düğün fotoğrafı da çekmez kanımca.

Alıntıları Göster
    Bence de çok riskli: imza atılırken, ilk dans edilirken veya gelini öperken :) o anları kaçırırsanız bitti gitti :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mericbey -- 30 Mayıs 2013; 17:17:17 >
    |
    |

• Yarbay
    12457 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: mericbey

Bence de çok riskli: imza atılırken, ilk dans edilirken veya gelini öperken :) o anları kaçırırsanız bitti gitti :)

Alıntıları Göster
    Biraz piş önce, fotoğrafı yala yut; sonra kendine güvenin de gelir zaten. Sakın balıklama atlayıp kendini ve başka insanların özel günlerini rezil etme ama, çevrede çoook var örnekleri...
    |
    |

Orijinalden alıntı: PlutosDaddy

Biraz piş önce, fotoğrafı yala yut; sonra kendine güvenin de gelir zaten. Sakın balıklama atlayıp kendini ve başka insanların özel günlerini rezil etme ama, çevrede çoook var örnekleri...

Alıntıları Göster
    facebook a gir düğün fotografcısı yaz zibil gibi bu isi yapan var.

gercekten guzel yapanda var paint terk kit lensle cekenlerde.

bana kalırsa once kendine bir portfolya yapacaksın o da eşi dostu cekmekle olur

zaten guzel cekersen sırf cevredekiler ve onlarin cevresinden bile baya is cikar.

ya isi iyice buyutur iyi para kazanirsin

ya da kendini tatmin edecek duzeyde devam eder hemde hobini yapmis olursun.
    |
    |

• Yüzbaşı
    295 Mesaj

quote:

Orijinalden alıntı: mcroses

facebook a gir düğün fotografcısı yaz zibil gibi bu isi yapan var.

gercekten guzel yapanda var paint terk kit lensle cekenlerde.

bana kalırsa once kendine bir portfolya yapacaksın o da eşi dostu cekmekle olur

zaten guzel cekersen sırf cevredekiler ve onlarin cevresinden bile baya is cikar.

ya isi iyice buyutur iyi para kazanirsin

ya da kendini tatmin edecek duzeyde devam eder hemde hobini yapmis olursun.

Alıntıları Göster
    Teşekkürler evet ilk önce portfolyo oluşturmadan müşteri bulmanın zor olduğunu anladım.Eş dost düğünü çekiyorum şu anda 3. düğününe gideceğim ama baskı yapamıyorum tek sorun o şimdilik.Yorumlarınız için teşekkürler.
    |
    |
    Bahsedilenler: mcroses , PlutosDaddy

• quote:

Teşekkürler evet ilk önce portfolyo oluşturmadan müşteri bulmanın zor olduğunu anladım.Eş dost düğünü çekiyorum şu anda 3. düğününe gideceğim ama baskı yapamıyorum tek sorun o şimdilik.Yorumlarınız için teşekkürler.

Alıntıları Göster
    merhaba bende şuan hobi olarak başladığım fotoğrafçılığa 3 senedir düğün,sünnet vs. özel gün fotoğrafçılığıyla devam ediyorum bence ilk başta stüdyo kurma gibi bir işe girme ilk önce tanıdığın veya gidip konuşabileceğin stüdyosu olan bir mekan ile görüşmen ve haftasonları öncelikle çekime gidip elemanlarla birlikte biraz biraz pişmek aynı zamanda olursa stüdyolarındaki ve dış çekimlere giderken beraber gitmen ve verilen pozları kullanılan teknikleri gün geçtikte uygulaya uygulaya devam etmen,çünkü yukardaki arkadaşların dediği gibi yapılan iş özel bir gün üzerine ve tekrarı veya geri dönüşü yok,ama gönül verirsen gerekten güzel,tatlı bir stresi olan bir iş

• Yüzbaşı
    295 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: sametkaradeniz

merhaba bende şuan hobi olarak başladığım fotoğrafçılığa 3 senedir düğün,sünnet vs. özel gün fotoğrafçılığıyla devam ediyorum bence ilk başta stüdyo kurma gibi bir işe girme ilk önce tanıdığın veya gidip konuşabileceğin stüdyosu olan bir mekan ile görüşmen ve haftasonları öncelikle çekime gidip elemanlarla birlikte biraz biraz pişmek aynı zamanda olursa stüdyolarındaki ve dış çekimlere giderken beraber gitmen ve verilen pozları kullanılan teknikleri gün geçtikte uygulaya uygulaya devam etmen,çünkü yukardaki arkadaşların dediği gibi yapılan iş özel bir gün üzerine ve tekrarı veya geri dönüşü yok,ama gönül verirsen gerekten güzel,tatlı bir stresi olan bir iş

Alıntıları Göster
    quote:

Orijinalden alıntı: sametkaradeniz

Teşekkür ederim görüşleriniz için şuan pişmeye çalışıyorum zaten şimdi bile baya stresli ama eğleniyorum.
    |
    |

• Yarbay
    3546 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı:

Merhabalar sizin aradığınız kişi benim sanırım burada

kendim edirnede fotoğrafçıda çalışmaktayım. yaşım ise 22 daha. düğün fotoğrafçılığı olayına yaklaşık son 2 yıldır ilgimi verdim. Ve her geçen gün kendimi geliştirmek için uğraşıyorum.

Öncelikle bu iş çok keyifli biraz stress li ve bi okadarda risklidir. yapacağın en ufak hata seni tazminat davasına kadar götüreblir. kadınların bir kere giydiği gelinliği düşünürsek durumun ne kadar hassas olduğunu anlayabilirsiniz. öncelikle iyi bir düğün fotoğrafçısı olmak istiyorsan tecrübelerimden dayanarak bi kaç madde çıkartayım

1) fotoğraf makinasına hakim olman gerek

2) ışığı kullanabilmen gerek

3) kullandığın ışıkta en iyi kompozisyonu yaratman gerek

4) kompozisyonuna göre gelin ve damada poz verdirtmen gerek

5) ana materyalleri kullanabilcek kadar azda olsa photoshop bilgin olması gerek

vede RAW çekmeyi unutmayın.

öncelikle piyasada dolaşan şu korsan veya seyyar fotoğrafçılardan uzak durun. üzerine tepe flaşı takmış P modunda fotoğraf çekmek değildir düğün fotoğrafçılığı.

dünyada bu işin hakkını veren bir çok usta fotoğrafçılar var. sana tavsiyem facebook üzernde aşağıda isimlerini yazdığım fotoğrafçıların fotoğraflarını bir inceleyin.

Serhan Serter

Hasan Vardar

Murat Eşitmez

nik pekridis

sakis batzalis

sergey ivanov

jerry ghionis

yervant

keda z feng

aklıma gelenler şimdilik bunlar. bu adamların ne çektiklerine bir bakın. vede imkanınız varsa seminer veya workshoplarına mutlaka katıılın. ben şahsen nik pekridir ve serhan serterin ortak yaptığı bir seminere katılma imkanı bulmuştum. ayrıca ağustos ayında nikos (dünyanın en iyi albüm tasarımcısı olarak kabul edilir) adlı düğün fotoğrafçının seminerine gideceğim inş.

düğün fotoğrafçılı çekimlerinde belli bir sıra vardır. eğer ki bir hikaye oluşturacaksanız. ilk önce gelin evinde çekimlere başlayınız. ardından kuaförde saç makyaj işlemlerinde çekimleri gerçekleştiriiz. ayrıca başka bir asistanınız var ise oda aynı şekilde damat tarafını çeksin. saç makyaj işlemleri bittikten sonra GLAMOUR tarzı dediğimiz bildiğimiz normal dış mekan çekimini yapınız. bu aşamayıda geçtikten sonra düğünün olacağı mekana gelip oradada düğün bitene kadar çekimlere devam ediniz.

çekimden sonra ki işlem ise. sırayla sabahtan düğün gecesi bitimine kadar kendinizce fotoğrafları seçip önce fotğrafları renk ışık ve kullanacaksanız efekt olarak photoshopta işeyip ardından sırayla yapacağınız kurguya göre albüm tasarımını yapın. Albüm baskısı içinde önereceğim bi kaç baskı firması Cihan Dijital, Mert Albüm, Gözde Albüm, Ebru Albüm vs (internetten hepsini bulabilirsiniz)

vede unutmayınız ki bu işin hiç bir zaman en iyisi yoktur. sizin bakış açınızla bir başka kişinin bakış açısı bir değildir. o yüzden kendinize bir still yaratıp onun üzerinden devam ediniz.

so olarak kendimden bir kaç örnek koymak istiyorum. çalıştığım fotoğrafçı dükkanı olarak bu işin gerçekten eğitimini aldık ve almayada devam ediyoruz. ben genelde çalıştığım fotoğrafçıda dış mekan çekimlerinde işin photoshop kısmına bakıyorum. vede size bir kaç örnek sunmak istiyorum. sorularınız olursada sorabilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olabilirim. kolay gelsin.

Alıntıları Göster
    bana kalırsa düğün fotografçılığı anı için yapılmaktan çıkmış özellikle ülkemizde.

baska yabancı forumlarda bakıyorum hiç üstteki gibi fotograflar ceken yok, fotograflara sözüm yok yanlış anlaşılma olmasın görsel olarak güzel duruyor.

Ama böyle düğün fotoğrafım olsun istemezdim. çünkü bu fotoğraflar bir süre sonra insana güzel gelmiyor. özellikle dış mekan çekimlerinde bu tür abartılı uygulamalar.

Bu işi yapsam daha farklı yapardım bunun dünyada da örnekleri mevcut. Aşağıdaki örneklerde ne demek istediğim daha anlaşılır.

Bizim ülkemizdeki gibi en ilginç düğün fotografını nasil cekeriz hesabından çok, en güzel ve en net nasıl anı yakalarız derdi var.

https://www.facebook.com/RyanBrenizerPhotography/photos_stream?ref=ts

http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=1308342

http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=1103732

http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=1305511
    |
    |

• Yarbay
    2841 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: mcroses

bana kalırsa düğün fotografçılığı anı için yapılmaktan çıkmış özellikle ülkemizde.

baska yabancı forumlarda bakıyorum hiç üstteki gibi fotograflar ceken yok, fotograflara sözüm yok yanlış anlaşılma olmasın görsel olarak güzel duruyor.

Ama böyle düğün fotoğrafım olsun istemezdim. çünkü bu fotoğraflar bir süre sonra insana güzel gelmiyor. özellikle dış mekan çekimlerinde bu tür abartılı uygulamalar.

Bu işi yapsam daha farklı yapardım bunun dünyada da örnekleri mevcut. Aşağıdaki örneklerde ne demek istediğim daha anlaşılır.

Bizim ülkemizdeki gibi en ilginç düğün fotografını nasil cekeriz hesabından çok, en güzel ve en net nasıl anı yakalarız derdi var.

https://www.facebook.com/RyanBrenizerPhotography/photos_stream?ref=ts

http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=1308342

http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=1103732

http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=1305511

Alıntıları Göster
    İyi ekipman da olması lazım. İmza atarken veya el öperken veya benzeri durumlar anlıktır, kargaşadan tekrar da ettiremezsiniz. O anda makina odaklamada sapıtırsa iş işten geçer. Tabi bu durum çeken kişiyle de ilgili, yeterince tecrübeniz yoksa, odaklama noktasını kendiniz seçmediyseniz cihaz saçma sapan bir yeri odaklayabilir. İyi ekipman ve tecrübe gerekir.
    |
    |

• Yarbay
    2841 Mesaj

quote:

Orijinalden alıntı:

mcroses

aslında benim yukarda yazdığım Düğün sırasında çekilen fotoğraflardan bahsediyorsunuz. gayet doğal gözüküyorlar. benim ise yukarıya koyduğum fotoğraflar daha çok Glamour tarzı yani modellerin yönlendirilip fotoğraf çekme çeşidir. işin doğaçlama, anı yakalamak diye tabir ettiğimiz kısımlarıda (nikah, düğün sırası vs) elbette var. ama mağlesef tüm günün fotoğraf çekilmesini istemeyen bir çok insan var. çiftler, gelin kuaförden çıktıktan sonra ALAY saatine kadar (bu neredeyse 1-2 saati geçmez) olan kısımda fotoğraf çekilmek için zaman ayırıyor. bu işin üzücü kısmı.

işin abartılı kısmı dediğiniz olayda (muhtemelen yapılan renk ve ışık oyunlarndan bahsediyorsunuz) TARZ meselesidir. Her kesime fotoğraf çekemessiniz zaten. Yukardada arkadaşa dediğim gibi belli bir tarzınız olacak ve insanlar o tarzınızdan dolayı sizi seçecekler. olay bu aslında. Benim tarzımı seven müşteri beni tercih eder. Yada bi başka tarzı seven müşteri sevdiği tarzı fotoğraf çeken fotoğrafçıyı tercih eder. Eleştiri ve yorumlarınız için teşekkür ederim

coxackie

ekipman bu işte çok önemli. ben bu denli ileri seviye iş yapacaklar için en azından Canon 5d m3 veyahut nikonun 800/800e seri makinalarını tavsiye ederim. bunların yanında objektif olarak PORTRE fotoğrafları için 2.8 diyaframlı 70-200 lens vede geniş açılar için 2.8 diyaframlı 24-70 full frame lens öneriyorum. hatta iişin içine biraz fantezilik katmak isterseniz ultra geniş sigma 12-24 5.6 , 85mm 1.8 ,50mm 1.4 lensler bile kullanılabilir. ama dediğim gibi en azından 70-200 ve 24-70 şart.

yapay ışık olarakta. canon(580ex2) veya nikon(sb910) flash ve tetikleyici. yansıtıcı. hatta imkan varsa sürekli video ışıkları bile gerekeblir.

bu saydıklarımı almaya kalksanız nerden baksanız 15-20bin tlnin kapısı arkadaşlar. az buz bir rakamda değil açıkçası

Alıntıları Göster
    Tabi bizim söylediğimiz ideal ekipmanlar. Arkadaşın imzasına bakıyorum, Canon 500D, Tamron 17-50mm, 50mm 1.8 ve 70-200 F/4. Bunlarla yapılamaz mı, tabi ki yapılabilir, ama sıkıntılı olabilir, onu söylemek istiyorum aslında. Tabi Tamron 17-50mm'nin AF konusunda zaman zaman problem çıkardığı biliniyor. Bence arkadaşımız durumu bilsin, ona göre karar versin. Sizin önerdiğiniz ekipmana laf yok...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coxackie -- 17 Haziran 2013; 19:40:58 >
    |
    |
    Bahsedilenler: Seca2

• Yarbay
    2841 Mesaj

quote:

Orijinalden alıntı: coxackie

Tabi bizim söylediğimiz ideal ekipmanlar. Arkadaşın imzasına bakıyorum, Canon 500D, Tamron 17-50mm, 50mm 1.8 ve 70-200 F/4. Bunlarla yapılamaz mı, tabi ki yapılabilir, ama sıkıntılı olabilir, onu söylemek istiyorum aslında. Tabi Tamron 17-50mm'nin AF konusunda zaman zaman problem çıkardığı biliniyor. Bence arkadaşımız durumu bilsin, ona göre karar versin. Sizin önerdiğiniz ekipmana laf yok...

Alıntıları Göster
    http://www.bascek.com/74429/dugun-fotografciligi-icin-lens-secimi/

http://meren.org/blog/2009/09/dugun-fotografciligi/

http://www.dijitalfokus.com/index.php?topic=9382.0

Yukardaki linklerde de tartışılmış, iyice araştırmadan bu işe girmeyin. @Seca2'nin yazdıkları çok doğru, ama Türkiye'de her düğün fotoğrafçısı böyle ekipman kullanıyor mu, tartışılır.

Kendi adıma söylüyorum, böyle bir işe girecek olsam @Seca2'nin yazdığı ekipmanla girerdim, kararı siz vermelisiniz bu noktada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coxackie -- 17 Haziran 2013; 19:39:34 >
    |
    |
    Bahsedilenler: dadrocker

• Yarbay
    3546 Mesaj

quote:

http://www.bascek.com/74429/dugun-fotografciligi-icin-lens-secimi/

http://meren.org/blog/2009/09/dugun-fotografciligi/

http://www.dijitalfokus.com/index.php?topic=9382.0

Yukardaki linklerde de tartışılmış, iyice araştırmadan bu işe girmeyin. @Seca2'nin yazdıkları çok doğru, ama Türkiye'de her düğün fotoğrafçısı böyle ekipman kullanıyor mu, tartışılır.

Kendi adıma söylüyorum, böyle bir işe girecek olsam @Seca2'nin yazdığı ekipmanla girerdim, kararı siz vermelisiniz bu noktada.

Alıntıları Göster
    tarz konusunda tamamen sana katılıyorum, zaten fotoğraf işi ile uğraşıyorsan ve üst düzey ekipman kullanıyorsan illaki güzel kareler yakalarsın.

zaten yukarıda verdiğim linklerde kullanılan ekipmanlar belli, ona görede iş çıkmış...
    |
    |

• Yüzbaşı
    295 Mesaj

quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Benim ekipmanımla tam performans alamayacağım tam performanstan kastım 17-50 nin af yavaşlığı + crop sensör body olması.Seca2 arkadaşımızın önerdiği ekipmana laf yok fakat pahalı bir set tabiki bu işi yapacaksam böyle bir set almam lazım ama ilk başta benim ekipmanımın yeteceğini düşünüyorum.
    |
    |

HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
sohbet
SEO
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
son dakika
Blogio
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,406
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.