Şimdi Ara

###DSLR - Aynasız Sistem ve Ekipman Tavsiyeleri### (108. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.259
Cevap
20
Favori
98.908
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 106107108109110
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Aynasız makineler konusunda yardımınıza ihtiyacım var. Aynasızı bir fotograf makinesi alıcam ama lensleri beni düşündürüyor. Acaba hepsinin lensi bir birine uyuyor mu? Bildiğim kadarıyla Sony ninkiler farklı ve diğer makinelere uymuyor. Ayrıca Sony'nin lensleri digerlerine göre bayagı pahalı diye biliyorum. DSLR'ların lenslerini dönüştüren dönüştürücü de hiç düşünmüyorum.

Lens konusunu ön planda tutarsak ekonomik ve fazla çeşitlilik avantajına sahip plan hangi markayı önerirsiniz?

Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: burakNSX

Arkadaşlar selam,

Aynasız makineler konusunda yardımınıza ihtiyacım var. Aynasızı bir fotograf makinesi alıcam ama lensleri beni düşündürüyor. Acaba hepsinin lensi bir birine uyuyor mu? Bildiğim kadarıyla Sony ninkiler farklı ve diğer makinelere uymuyor. Ayrıca Sony'nin lensleri digerlerine göre bayagı pahalı diye biliyorum. DSLR'ların lenslerini dönüştüren dönüştürücü de hiç düşünmüyorum.

Lens konusunu ön planda tutarsak ekonomik ve fazla çeşitlilik avantajına sahip plan hangi markayı önerirsiniz?

Teşekkürler

olympos ve fuji o konuda biraz daha iyi sanırım.

Ve evet her makine kendi lensiyle çalışıyor. Diğerleri uymuyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Piêr Dé Sans

quote:

Orijinalden alıntı: burakNSX

Arkadaşlar selam,

Teşekkürler

olympos ve fuji o konuda biraz daha iyi sanırım.

Ve evet her makine kendi lensiyle çalışıyor. Diğerleri uymuyor.

Cavabınız için teşekkürller. Biraz araştırma yaptım, Sony nin lensleri cok pahalı değilmiş, ayrıca makineleri de başarılı. Sony konusunda karar kıldım :)

• Merhaba nx300 makinem var.Üzerindeki kiti hiç sevemedim.Eskiden 500d ve 50 mm 1.8 ikilisini kullanıyordum beni gayet tatmin ediyordu.Sizce 30 mm samsung pancake lens alsam eski makinemdeki gibi fotoğraflar cekebilir miyim? Yada satıp bir 650d falan mı alsam?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bende Nx300 kullanıcısıyım, 3 haftadır. 18-55 kit lensi ile.
    Makine gayet iyi, gece çekimleri olsun, hızı olsun, video kalitesi olsun.
    Önceki makinem canon ixus serilerindendi o nedenle fazlaca sınıf atlamış hissettim.
    2 yönden eksiklik hissediyorum. Birincisi uzağı çok yakınlaştıramıyorum. Yani çok uzakları çekerken sınırlı.
    Diğer eksiklik ise makro.
    Geniş açı olarak yeterli geldi bana. Biraz daha geniş olsa fena olmaz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • osman_goksel kullanıcısına yanıt
    tele lens alarak zoom olayını,
    macro lens alarak macro sorununu,
    daha geniş açıya sahip bir lens ile de geniş açı olayını çözebilirsiniz. cihazın avantajlarından biri bu.
  • osman_goksel kullanıcısına yanıt
    Yanlış atılmıştır, silebilir misiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tokay -- 15 Temmuz 2014; 1:03:14 >

• Samsung Nx300...
    3 haftalık kullanım sonucu diyebilirim ki.
    Son derece narin ve kırılgan bir makine.
    Samsung adeta kasıtlı olarak kırılgan yapmış.
    Geçen gün başıma geleni anlatayım.
    Evde elektrik süpürgesi çalışıyor. Fotoğraf makinası ise koltuğun üzerinde duruyor yaklaşık yerden 50 cm yukarıda, aşağısı da yumuşak halı.
    Süpürgenin hortumu makinaya takıldı ve mutlu son.
    50 cm de halıya düşen makina malesef lensi gövdeyle birleşim yerinden kırıldı.
    Servise verdim ve dün beni aradılar, işte garanti dışı tamir olacak vs.
    250 tl tamir ücreti istediler. Kırılan parça sirkecide 400 tl ye satılan lens.
    Üstelik lensin kırılan kısmı minicik plastik kısmı.
    Tabi ki kalsın, tamir etmeyin dedim. O vaziyette kullandığım kadar kullanırım, sorun çıkarsa da 400 tl ye yenisini alırım diye planladım.
    Doğru da planladım. Şu anda gayet sorunsuz kullanıyorum.
    Bu kadar hafif bir düşmeden yumuşak zemine düşerek kırıldı, ve diyorum ki Samsung bunu kasıtlı yapıyor. Amaç tekrar tekrar servis ve yedek parça satışı.
    Kocaman lensi taşıyan kısım 3 adet saat vidasıyla tutturulmuş, üstelik vidaların girdiği kısım 3 mm lik plastikler. Tabiki kırılan kısım bu minicik plastikler.
    Bakın herkes kendi malını över ama ben bir tüketiciyim ve mağdur oldum. Görüşlerimi paylaşmak da hakkım.
    Tamam elektronik eşya narin olur ama bu kadar da değil. Demekki ayakta beton zemine düşse makinenin parçası kalmayacak.
    Şu anda lensi kullanıyorum. Kendi el becerimle içini açarak kırılan yerlerini japon yapıştırıcısı ile tutturdum ve tekrar vidaladım.
    Artık elim yüreğimde çünkü makinenin ne kadar narin olduğunu biliyorum, lensin iç yapısını da gördüm ne kadar narin ve dayanıksız olduğunu. İnsan vida yuvalarını metal yapar, 3 mm lik kırılgan plastiklere kocaman ağır lensi taşıtmaz...
    Samsungun diğer lenslerinin yapısını da inceledim mesela 50-200 zoom lensi, yani daha ağır ve büyük, ancak gene yapı aynı. 3 tane minik saat vidası kocaman lensi taşıyor.
    Makinanın teknik özelliklerine lafım yok. Teknolojisi vs.
    Ancak narinliği, can sıkıcı.

• quote:

Orijinalden alıntı: osman_goksel

Samsung Nx300...
    3 haftalık kullanım sonucu diyebilirim ki.
    Son derece narin ve kırılgan bir makine.
    Samsung adeta kasıtlı olarak kırılgan yapmış.
    Geçen gün başıma geleni anlatayım.
    Evde elektrik süpürgesi çalışıyor. Fotoğraf makinası ise koltuğun üzerinde duruyor yaklaşık yerden 50 cm yukarıda, aşağısı da yumuşak halı.
    Süpürgenin hortumu makinaya takıldı ve mutlu son.
    50 cm de halıya düşen makina malesef lensi gövdeyle birleşim yerinden kırıldı.
    Servise verdim ve dün beni aradılar, işte garanti dışı tamir olacak vs.
    250 tl tamir ücreti istediler. Kırılan parça sirkecide 400 tl ye satılan lens.
    Üstelik lensin kırılan kısmı minicik plastik kısmı.
    Tabi ki kalsın, tamir etmeyin dedim. O vaziyette kullandığım kadar kullanırım, sorun çıkarsa da 400 tl ye yenisini alırım diye planladım.
    Doğru da planladım. Şu anda gayet sorunsuz kullanıyorum.
    Bu kadar hafif bir düşmeden yumuşak zemine düşerek kırıldı, ve diyorum ki Samsung bunu kasıtlı yapıyor. Amaç tekrar tekrar servis ve yedek parça satışı.
    Kocaman lensi taşıyan kısım 3 adet saat vidasıyla tutturulmuş, üstelik vidaların girdiği kısım 3 mm lik plastikler. Tabiki kırılan kısım bu minicik plastikler.
    Bakın herkes kendi malını över ama ben bir tüketiciyim ve mağdur oldum. Görüşlerimi paylaşmak da hakkım.
    Tamam elektronik eşya narin olur ama bu kadar da değil. Demekki ayakta beton zemine düşse makinenin parçası kalmayacak.
    Şu anda lensi kullanıyorum. Kendi el becerimle içini açarak kırılan yerlerini japon yapıştırıcısı ile tutturdum ve tekrar vidaladım.
    Artık elim yüreğimde çünkü makinenin ne kadar narin olduğunu biliyorum, lensin iç yapısını da gördüm ne kadar narin ve dayanıksız olduğunu. İnsan vida yuvalarını metal yapar, 3 mm lik kırılgan plastiklere kocaman ağır lensi taşıtmaz...
    Samsungun diğer lenslerinin yapısını da inceledim mesela 50-200 zoom lensi, yani daha ağır ve büyük, ancak gene yapı aynı. 3 tane minik saat vidası kocaman lensi taşıyor.
    Makinanın teknik özelliklerine lafım yok. Teknolojisi vs.
    Ancak narinliği, can sıkıcı.

sizin adınıza üzüldüm, neyse ki kullanılır durumda , bir de zorunlu tamir gerektiren bir durum olsaydı vay halinize...geçmiş olsun diyelim...

• Teşekkürler. Diğer markalar, sony,canon nikon dayanıklılık olarak Samsungdan daha iyidir diye tahmin ediyorum artık. En azından bilinçaltıma öyle yer etti.
    Eski canon ixus serisi makinam tank gibiydi. Dağ bayır kullanmıştım.

• Bende bugun baktım nx3000 e. Makina özellik olarak harika fakat düşürürüm ben o makinayı. Elim büyük makina küçük birde lens ile düştüğünü hayal ettim ki kesin kırıldı. Çok kafam karıştı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Uygun yollu bir aynasız makine aramaktayım.. Eos M ve Olympus e-pl 3 arasında kalmıştım iki cihaz da 800 tl bandında tek lensli olanlar. Ayrıca Nikon J1'in de fiyatı epey düşmüş. Bu cihazlardan birini aldığımda ileride lens bulma konusunda sıkıntı yaşar mıyım ? Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: WestSyde4Lyfe

Uygun yollu bir aynasız makine aramaktayım.. Eos M ve Olympus e-pl 3 arasında kalmıştım iki cihaz da 800 tl bandında tek lensli olanlar. Ayrıca Nikon J1'in de fiyatı epey düşmüş. Bu cihazlardan birini aldığımda ileride lens bulma konusunda sıkıntı yaşar mıyım ? Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz ?

eos m af hızı hariç çok iyi makine. e-pl3 den de j1 den de iyidir. Lens konusunda adaptörle tüm canon EF lensleri kullanılabiliyor eos m de. Fakat alacaksanız 1000 tl ye çift lens almanızı öneririm. Ya da sony a3000'i de incelemenizi tavsiye ederim.
  • K@sToR kullanıcısına yanıt
    Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Evet Eos m'nin af hızı sorunu olmasa hiç durmam zaten alırım fakat o biraz muallakta bırakıyor. a3000 de uygun görünüyor onu da alternatifler arasına koydum .
  • quote:

Orijinalden alıntı: WestSyde4Lyfe

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Evet Eos m'nin af hızı sorunu olmasa hiç durmam zaten alırım fakat o biraz muallakta bırakıyor. a3000 de uygun görünüyor onu da alternatifler arasına koydum .

+1...

sony a3000 ideal makina, vizörü de diğer artısı...
  • evet onu ben de farkettim bakarken , diğerlerinden sıyrılıyor daha çok dslr'a yaklaşmış böylece
  • O kazadan buyana Nx 300 makinemi halen kullanıyorum. Çok şükür sorun yok.
    Bir lens düşünüyorum. 20 mm pancake mi alsam yoksa 50-200 lens mi karar veremedim.
    Biri zoom kabiliyeti yok ama geniş açı diğeri zoom kabiliyetli. Ha bir de diyafram açıklığı değeri var. 20 mm lens 2,8 değere sahip, 50-200 ise 4. Sanırım 20 mm lens loş ışıkta farkını ortaya koyar. Ne dersiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi osman_goksel -- 16 Ağustos 2014; 0:45:00 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: osman_goksel

O kazadan buyana Nx 300 makinemi halen kullanıyorum. Çok şükür sorun yok.
    Bir lens düşünüyorum. 20 mm pancake mi alsam yoksa 50-200 lens mi karar veremedim.
    Biri zoom kabiliyeti yok ama geniş açı diğeri zoom kabiliyetli. Ha bir de diyafram açıklığı değeri var. 20 mm lens 2,8 değere sahip, 50-200 ise 4. Sanırım 20 mm lens loş ışıkta farkını ortaya koyar. Ne dersiniz?

zaten 18-55 varken 20mm. almaya gerek yok, 18mm. ile 20mm. arasında hissedilir fark olmaz, 2.8 ile 3.5 arasındaki fark ta çok büyük değil...

aslında size lazım olan 18-200 sınıfı bir lens, samsung nx 18-200 çıkardı ama sizin makinayla uyumlu mu bilemem, fiyatı da yüksek olabilir...

bu durumda 20mm. yerine 50-200 almak daha isabetli olur...

• 18-200 sanırım 2000 TL.
    Evet uyuyor. Ama ben 18-55 li nx300 gövde ye 1500 TL verdim.
    2000 TL bir lens benim bütçeyi aşar malesef.

• 
Sayfa: önceki 106107108109110
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.