Şimdi Ara

DS18BS20 uzun hatta 4 adet sensör ve parazit sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
500
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    4 adet ds18b20'den ID kontrolü ile bilgi alıyorum bunların mesafeleri 6,9,12,15 metre uzunlukta ısıtıcıya bağlılar. Pullup direnci 470ohm daha yüksek bir değerde bilgi alamıyorum. Sensörlerden başda sorunsuz bilgi gelirken sonlara doğru hatalı sıcaklık değerleri gelmeye başladı ve en son işlemci dahi düzgün çalışamaz hale gelerek sistem bozuldu. Sensör hatları ile işlemci bacağı arasında herhangi bir ayırıcı optocoupler yok. Direk data bacağı işlemciye giriyor. Böyle bir devrede karşılaştığım sorun için ne öneririsiniz.

• Mesafe uzadıkça Pull-up direncinin değerini düşürmeniz gerek sanırım düşürmüşsünüz o zaman sorun kullandığınız kabloda nasıl bir kablo kullanıyorsunuz?

15 mt sonundaki 18B20 nin + pinini ölçün kaç volt okuyacaksınız?

PCB de buraya koyarsanız bakayım sorun pcb den kaynaklı da olabilir.
  • Çalışmayla ilgili ilk 1.5 saat hiçbir sorun yaşanmadı yavaş yavaş sensörlerden birinin hatalı bilgi sayısı arttı ve sonunda pic'e kadar zarar verdi. KAblo 3x0.50 LYIC örgülü sensör kablosu
  • Hatalı bilgi sayısı arttı ne demek? hatalı okuma yaptı diyorsunuz sanırım,

Hatalı okuma işlemciye zarar vermez öyle şey olmaz,

Kullandığınız kablo twisted pair olmalıdır parazitleri önlemek için yeterli olacaktır.

Veya RS 485 kullanarak 4 damarlı kablo ile hem DATA hem Vdd aktararak yapabilirsiniz.

Kolay Gelsin
  • Hatalı bilgi saysı arttıdan kastım şu. Değerleri bilgisayardan takip ediyorum ve bozulan sensör 54,54,55,54,55 gibi tam istediğim değerleri vererek yarım saat kadar devam etti daha sonra bu değerlerin arasına 0 dereceler girmeye başladı ve bunun sayısı arttı 55, 0, 56, 0, 0, 0 , 55 gibi ardından işlemci dondu ve kapatıp açtığımızda bağlı olan portla her iletişimde işlemci kendini resetler hale geldi.
  • Söylediğinizden şunu anlıyorum PCB çiziminiz de sorun var havadan kartınıza parazit giriyor lcd ekranın donma sebeplerinden birisidir ,LCD ekran kablosuna Alüminyum folyo sarın ve bu folyonun 1 ucunu GND bağlayın,

Kart çiziminiz verin bakayım Sorununuz KART ÇİZİMİNDE .

Kolay Gelsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi egealtay -- 2 Mart 2015; 13:15:20 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.