Şimdi Ara

Dosya Paylaşımı/Erişimi Ve Ev Grubu Problemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
2.045
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 4-5 yıldır aynı modem ve pcler ile çalışıyordum.

Geçenlerde SSD de yaşadığım problem sonrası yeni sdd aldım ve işletim sistemim sıfırlandı.

1- Ev grubunu 5 yıl önce oluşturduğum pc artık yok. Fakat ev grubu o pc adıyla var ve o varken yeni grup kuramıyorum. Var olan guruba katılamıyorum cunku artık boyle bir gurup yok diyor.

2- Ev grubuna bağlanamayınca pcler arası paylaşım yapamıyorum. Şifre kullanmadan oturum açıyorum fakat agda pc yi görünce kullanıcı adı ve şifre istiyor.

3- 2 HDD 1 SSD var sistemde. SSD yi değiştirdim. HDD ler ile olduğu gibi devam ediyorum. Bağzı kalsörler ilk erişimde yönetici yetkisi istiyor. Eyvallah verip açıyorum fakat bazı resim dosyaları falan açmaya izniniz yok diyor.

Ya kafayı kıracağım ya pc'yi.

• Tam olarak bunu nerde yapıyorsunuz ? Yani internet cafe mi yoksa şirket falan mı ? Klasör mü paylaşırken bu sorunu yaşıyorsunuz yoksa paylaşım gerektiren herşey de mi ? Bir de bu kurulum yaptığınız bilgisayar server olarak mı kullanılıyor yoksa client bilgisayar mı ? Bunları sormamdaki sebep size daha iyi yardımcı olabilmek için.

Ben düz mantıktan yapmanız gerekenleri anlatayım. Dosya ve yazıcı paylaşımları için ev grubu - iş grubu olması önemli değil. Hepsi farklı farklı olabilir. Benim dükkandaki her pc de farklı yani ordan tecrübeliyim. Sizin için ağ grubu değil çalışma grubu önemlidir. Yani çalışma grubu WORKGROUP ise hepsi aynı olmalı. Ağ grubunun pek önemi yok burda. Sizde bağlanmak isteyince parola sorma sebebi ağ paylaşım ayarlarından parola korumasının devre dışı OLMAMASI..

Diğer husus gelişmiş paylaşım ayarlarını düzenlemeniz lazım. Onu ise şöyle yapacaksınız.

Masaüstündeki ağ ikonuna sağ tık özellikler diyeceksiniz. Açılan menüden gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştir diyeceksiniz:

1 - Özel yazan sekmeden sırası ile şunları işaretleyin. Ağ Bulmayı Aç ve altındaki Ağa Bağlı Cihazların Otomatik Kurulumunu Etkinleştir. Dosya ve Yazıcı Paylaşımı yazan yerin altındaki Dosya ve Yazıcı Paylaşımı Aç yazanı seçeceksiniz. Ev Grubu Bağlantıları yazan yerin altındaki Windowsun Ev Grubu Bağlantılarını Yönetmesine İzin Ver ( Önerilen ) bunu seçeceksiniz.

2 - Konuk veya Ortak yazan sekmenin altından şunları işaretleyeceksiniz. Ağ Bulmayı Aç ve Dosya ve Yazıcı Paylaşımı Aç yazanları seçeceksiniz.

3 - Tüm Ağlar yazan yerin altından ise şunları işaretleyeceksiniz. Ortak klasör paylaşımı yazan en üstteki yer size kalmış ister açın ister açmayın bende açık. En alta inip Parola Korumalı Paylaşımı Kapat yazanı seçeceksiniz; bunu seçerseniz hiçbir bilgisayar parola istemez.

En son olarak eski bilgisayarın masaüstündeki Bilgisayar ikonuna sağ tık yapıp özellikleri açın. Çalışma grubu yazan yerde ne yazıyor ise yeni bilgisayarda aynı yeri açarak sağ tarafta yer alan AYARLARI DEĞİŞTİR yazan butonu tıklayın. Açılan yerden alt tarafta DEĞİŞTİR yazan yeri tıklayın. Ve çalışma grubu yazan kısıma diğer bilgisayarlardaki çalışma grubu ne ise onu aynen eksiksiz yazın. Tamam diyip çıkan uyarıları onaylayın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Bu işlemler size uzun gelebilir ancak yazarken ayrıntıya girdiğim için zor gibi durabiliyor. Normalde 2 dakikanızı alır. Basit bir işlem yine de takılırsanız yardımcı olurum.

Umarım sorun benim dediğim gibidir. Çünkü sürekli bu işlemlerle uğraştığım için daha detaylı yardımcı olabilirim. Siz bu yazdıklarıma göre durum nedir tam belirtin elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: MexeSs

Tam olarak bunu nerde yapıyorsunuz ? Yani internet cafe mi yoksa şirket falan mı ? Klasör mü paylaşırken bu sorunu yaşıyorsunuz yoksa paylaşım gerektiren herşey de mi ? Bir de bu kurulum yaptığınız bilgisayar server olarak mı kullanılıyor yoksa client bilgisayar mı ? Bunları sormamdaki sebep size daha iyi yardımcı olabilmek için.

Ben düz mantıktan yapmanız gerekenleri anlatayım. Dosya ve yazıcı paylaşımları için ev grubu - iş grubu olması önemli değil. Hepsi farklı farklı olabilir. Benim dükkandaki her pc de farklı yani ordan tecrübeliyim. Sizin için ağ grubu değil çalışma grubu önemlidir. Yani çalışma grubu WORKGROUP ise hepsi aynı olmalı. Ağ grubunun pek önemi yok burda. Sizde bağlanmak isteyince parola sorma sebebi ağ paylaşım ayarlarından parola korumasının devre dışı OLMAMASI..

Diğer husus gelişmiş paylaşım ayarlarını düzenlemeniz lazım. Onu ise şöyle yapacaksınız.

Masaüstündeki ağ ikonuna sağ tık özellikler diyeceksiniz. Açılan menüden gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştir diyeceksiniz:

1 - Özel yazan sekmeden sırası ile şunları işaretleyin. Ağ Bulmayı Aç ve altındaki Ağa Bağlı Cihazların Otomatik Kurulumunu Etkinleştir. Dosya ve Yazıcı Paylaşımı yazan yerin altındaki Dosya ve Yazıcı Paylaşımı Aç yazanı seçeceksiniz. Ev Grubu Bağlantıları yazan yerin altındaki Windowsun Ev Grubu Bağlantılarını Yönetmesine İzin Ver ( Önerilen ) bunu seçeceksiniz.

2 - Konuk veya Ortak yazan sekmenin altından şunları işaretleyeceksiniz. Ağ Bulmayı Aç ve Dosya ve Yazıcı Paylaşımı Aç yazanları seçeceksiniz.

3 - Tüm Ağlar yazan yerin altından ise şunları işaretleyeceksiniz. Ortak klasör paylaşımı yazan en üstteki yer size kalmış ister açın ister açmayın bende açık. En alta inip Parola Korumalı Paylaşımı Kapat yazanı seçeceksiniz; bunu seçerseniz hiçbir bilgisayar parola istemez.

En son olarak eski bilgisayarın masaüstündeki Bilgisayar ikonuna sağ tık yapıp özellikleri açın. Çalışma grubu yazan yerde ne yazıyor ise yeni bilgisayarda aynı yeri açarak sağ tarafta yer alan AYARLARI DEĞİŞTİR yazan butonu tıklayın. Açılan yerden alt tarafta DEĞİŞTİR yazan yeri tıklayın. Ve çalışma grubu yazan kısıma diğer bilgisayarlardaki çalışma grubu ne ise onu aynen eksiksiz yazın. Tamam diyip çıkan uyarıları onaylayın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Bu işlemler size uzun gelebilir ancak yazarken ayrıntıya girdiğim için zor gibi durabiliyor. Normalde 2 dakikanızı alır. Basit bir işlem yine de takılırsanız yardımcı olurum.

Umarım sorun benim dediğim gibidir. Çünkü sürekli bu işlemlerle uğraştığım için daha detaylı yardımcı olabilirim. Siz bu yazdıklarıma göre durum nedir tam belirtin elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Detaylı anlatım için teşekkürler,

Server olarak kullandığım bir pc yok. Ofiste herkesin kullandığı pcler var. Total 8-9 adet.

Zamanında benim kullandığım pc den Ev ağı kurmuşum.

Pc'ler güncellendikçe veya yeni pc'ler eklendikçe aynı ev ağına şifre ile katılıyor rahat rahat ağ bağlantılarımdan Ev ağı ile paylaş dediğim tüm klasörleri paylaşıyordum.

Fakat o ilk ev ağını kurduğum pc artık mevta. Haliyle şu anki pclerden ev ağını kaldır diyemiyorum.

Ev ağında yaşanana bir problem var ağa bir türlü bağlanamıyor yeni pcler.

Ağa bağlanamıyor ama ağda ev ağı grubu olduğundan yeni grupta kurulamıyor.

Sanırım anlattığınız Parola koruma tikini kaldırınca sorun çözülecek pc başında değilim test edemiyorum.

Fakat 3 numaralı sorunumu çözemeyecek bu.

Aynı pcdeki eski HDDlerin içindeki resim dosyasına tıkladığımda yetkiniz yok diyor. Aynı klasördeki farklı bir dosyada ise sıkıntı çıkmıyor.
    Dosyalara veya klasorlere tek tek sağ tıklayıp sahiplik atama işlemi ile sorunu çözüyorum.
    Fakat iç mimarlık firmasıyız.
    Katalog render doku vb işler için her projede 2000-3000 dosya var.
    30-35 proje var. Tüm dosyaların işlenmesi aylar alır.
    Zaten klasör klasör uygula dediğimde sürekli bu dosyaya yetki verilemedi hatası çıkıyor.

• interior designer kullanıcısına yanıt
    Anladım umarım soruna çözüm bulursunuz. Naçizane benimde bu konularla alakalı bir fikrim var. Profesyonel bir ağ kurdurtmak sizin işler için daha avantajlı. En azından yedeklerinizi barındırabileceğiniz güvenilir bir alan oluşturulur. Bunu siz ise kendi imkanlarınızla benim anlattığım şekilde server oluşturarak yapabilirsiniz. Birincisi bir tane sağlam bilgisayarı genel server olarak kullanmak. Aynı ayarları yaparsanız direk tek ağ üzerinden bunu anlattığım şekilde yapabiliyorsunuz. İkincisi ise aynı sistemin bir kaç yedeğini farklı hdd veya laptopta tutmak. En azından şifre ya da ağ hatası almazsınız. Çünkü server olarak hangisini kurarsanız kurun direk ana dosyaları paylaşıma açıp okuma ve yazma izni verdiğinizde sorun ortadan kalkar.

O kısmı da anlatımda atlamışım. Dosya ve klasörü paylaşıma verirken paylaşım ayarlarından Everyone ağa ekleyip okuma/yazma izni verirseniz herkes aynı ağdaki paylaşılan herşeye direk ulaşır. Bu gibi sorunlarda yaşanmaz.

Tekrardan kolay gelsin meşakatli bir durumla karşı karşıyasınız. O da sanırım birebir sistemi yakından görüp halledilebilecek bir sorun gibi duruyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.