Şimdi Ara

Donanımlar-Elektrik-Dayanıklılık Hakkında Birkaç Soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
252
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Birkaç sorum var yardımcı olursanız sevinirim:

1-Yaşadığım yerde bol bol elektrik dalgalanması oluyor bu sebeple ups alıp tüm bilgisayarları onlara bağlamayı düşünüyorum. Ancak marka,model,özellik olarak nasıl bir seçim yapmam gerektiğini bilmiyorum hepsi için tek tek almak daha mantiklı olacak sanırım tavsiye verebilir misiniz rica etsem?(ev tesisatı yeni,tesisattan yana sıkıntı yok kaçak akım sistemi, topraklama ve jeneratör mevcut, ama bölgesel sıkıntı var malesef)

2-Pcleri upse bağladık diyelim,interneti de ethernet kablolu olarak bağlı bu pclerin.upslerde ethernet girisi olmadigindan Ethernet üzerinden herhangi bir sıkıntı olabilir mi donanımlara zarar verebilecek?(özellikle şimşekli,yıldırımlı havalarda)
    Bu durumda kablolu bağlantıyı devre dışı bırakmak ve wifi adaptör ile bağlanmak daha sağlıklı olur mu,bağlantı performansını etkiler mi?Marka-model-ozellik tavsiyeniz var mıdır?

3-Kullanmadığımız zamanlarda pclerin bulunduğu odanın sigorta şalterini her ihtimale karşı kapatıyorum küçük kızım biraz meraklı olduğu ve elektrik tehlikeli olabileceği için.bu durum ups sisteminin kullanılmasına bir engel teşkil eder mi yani hep elektriğe aktif olarak bağlı kalması gerekir mi bu cihazların?

4-son olarak da yukarıda bahsettiğim meraklı cadı bizim gozetimimizde o odaya girebildiği zamanlarda kaşla göz arasında kendi bilgisayarının USB, ethernet vb kablolarını kasadan sökebiliyor,malzemelere çok nazik davrandığı da söylenemez.bu durumda kasa ve anakarttaki USB,ethernet,hdmi yuvaları çok dayanıksız mıdır yani çabuk bozulabilir parçalar mıdır tak çıkar yaparak? Bu parçalar tak çıkar yapıldıkça kırılıp bozularak elektriksel/donanımsal bir arıza yapabilir mi elektrik sigortadan kapalı olsa dahi?

Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teyzen nevfik -- 21 Ağustos 2017; 15:26:52 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 2- Modemi de UPS'e bağladığınız sürece modem ile bilgisayar arasındaki bağlantıdan kaynaklanan elektriksel bir sıkıntı olmayacaktır diye tahmin ediyorum. Ankastreden modeme gelen kablodan bahsediyorsanız, eğer yapabiliyorsanız CAT6 CAT7 yalıtımlı kablo kullanıp topraklamasını düzgün bir biçimde yaptırın. Kablosuz bağlantı her zaman kablolu bağlantıya göre daha az performans verecektir.

3- Bildiğim kadarıyla UPS'in yapısına bağlı. Ancak çoğu model sürekli elektriğe bağlı olmak istiyor. Almadan önce modeline göre araştırma yapmanızda fayda var.

4- Pek nazik davranılmıyorsa ileride sorun çıkma ihtimali yok diyemeyiz. Bu konuda kimse garanti veremez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: wakari_mayo

2- Modemi de UPS'e bağladığınız sürece modem ile bilgisayar arasındaki bağlantıdan kaynaklanan elektriksel bir sıkıntı olmayacaktır diye tahmin ediyorum. Ankastreden modeme gelen kablodan bahsediyorsanız, eğer yapabiliyorsanız CAT6 CAT7 yalıtımlı kablo kullanıp topraklamasını düzgün bir biçimde yaptırın. Kablosuz bağlantı her zaman kablolu bağlantıya göre daha az performans verecektir.

3- Bildiğim kadarıyla UPS'in yapısına bağlı. Ancak çoğu model sürekli elektriğe bağlı olmak istiyor. Almadan önce modeline göre araştırma yapmanızda fayda var.

4- Pek nazik davranılmıyorsa ileride sorun çıkma ihtimali yok diyemeyiz. Bu konuda kimse garanti veremez.

Cevabınız için teşekkürler hocam internet daire içinde fiber kabloyla geliyor modeme modemden ethernet switchle bilgisayarlara dağıtılıyor.dolayisiyla anladığım kadarıyla internet hattı ethernet üzerinden gelmediği için çok bir risk yok,daire içinde ethernet hattı da var her odada ama internet fiber kablo üzerinden geldiği için bir işe yaramıyor boşta duruyor.

Model araştırmaya çalışıyorum en az 1000valik almam gerekiyor diye öğrendim ortalama 600watti besliyor diye yazıyor internette.pclerdeki psular zaten 600watt zaten yeter herhalde arada çok fark yoksa bir tık üstünü alabilirim.

Şimdilik bir sorun yok cadı cadılık yapmıyor bu aralar pek.zamanla tamamen vazgeçer umarım bu huyundan

Tekrar teşekkürler ve iyi bayramlar hocam

• teyzen nevfik T kullanıcısına yanıt
    Ne demek hocam rica ederim. Aynı zamanda UPS alırken sadece VA değerine değil üreticinin kalitesine de dikkat edin. Yüksek VA değerine sahip kalitesiz UPSlerde kısa zamanda hücrelerin ölmesi ve VA değerinin düşmesi söz konusu olabiliyor.

Daire içine fiber ile geliyorsa hiç korkmanıza gerek yok hocam. Fiberoptik kablo yalıtkan malzemeden üretilmiştir elektriği iletmez ışık ile veriyi taşır. Yine de internet hattınızı UPS, hoparlör ve diğer elektrikli aletlerin elektromanyetik girişiminden mümkün mertebe korumak ve içinizin rahat olmasını istiyorsanız modemle PC arasındaki kabloyu yüksek kaliteli CAT7 Shielded (yalıtımlı) kablo ile değiştirmenizi öneririm.

İyi bayramlar diler küçük cadınızın gözlerinden öperim. Analı-babalı büyüsün, adıyla yaşasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wakari_mayo -- 4 Eylül 2017; 1:26:36 >

• wakari_mayo kullanıcısına yanıt
    Coooook teşekkürler hocam yabancı markaları pek bilmiyorum büyük ihtimalle yerli firmalardan birisini tercih edeceğim garanti,yedek parça vb konularda da daha avantajlı olur diye düşünüyorum bu şekilde.tuncmatik ve makelsan var evdeki akım korumalı prizlerim tuncmatik marka ve memnunum bildiğim bir marka olduğu için muhtemelen tuncmatik alacağım hocam. modemle switch arasındaki kablo gereğinden biraz fazla uzun belki oda içinde yerini degistiririm düşüncesiyle uzun bıraktirmistim ama kablo cinsini tam bilmiyorum.yeri sabitlendigine göre kablo kalabalığını bir nebze ortadan kaldırma amaçlı kisalttirmak için çağıracağım elektrikciye sorarım eğer ki sizin dediğiniz cat7 shileded kablo değilse onunla degistirtirim switch ve switchten pclere dağılan kabloları.

Ben de size iyi akşamlar dilerim.kucuk cadı biraz geç de olsa ellerinizden öper ama baştan uyarayim çok uyanıktır bedavaya opmez bayram harçlığı ister 3 gündür bayramlasiyoruz bu yüzden

• cat6 cat7 kabloya gerek yok ups uzerinde zaten rj-22 girişi var telefon hattı ilk oraya girecek(adsl/vdsl) çıkışı modeme, bu şekilde yalıtılmış oluyor zaten.
    ups olarak tavsiyem online olanı tercih edin fiyatları katlanıyor biraz ama en azından sabit stabil bir 220v olur(hattı regule ediyor dalgalansa dahi) diğer online olmayanlar voltaj aralığına göre devreye girer(170v/230v gibi)
    2-3 tunçmatık kullandım servisleri cok iyi cihaz kalitesi olarak malesef iyi değil tabi gene siz bilirsiniz.Ney var iyi derseniz APC var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Psikobat

cat6 cat7 kabloya gerek yok ups uzerinde zaten rj-22 girişi var telefon hattı ilk oraya girecek(adsl/vdsl) çıkışı modeme, bu şekilde yalıtılmış oluyor zaten.
    ups olarak tavsiyem online olanı tercih edin fiyatları katlanıyor biraz ama en azından sabit stabil bir 220v olur(hattı regule ediyor dalgalansa dahi) diğer online olmayanlar voltaj aralığına göre devreye girer(170v/230v gibi)
    2-3 tunçmatık kullandım servisleri cok iyi cihaz kalitesi olarak malesef iyi değil tabi gene siz bilirsiniz.Ney var iyi derseniz APC var.

Teşekkürler hocam yalnız net fiber kablodan geldiği için modemlik bir sıkıntı olmazmis hocam,elektriksel sorunlar için de online UPS aldım bile konu kapanabilir.

Evet sizin için geçerli değil, genel bilgi olarak kalır artık :) Hayırlı olsun tunçmatik mi aldınız ?
  • Psikobat P kullanıcısına yanıt
    Evet hocam paylaştığınız bilgiler ve yardımlar için tekrar teşekkür ederim. Yok hocam tanıdık vasıtasıyla makelsan marka aldım servis vb gerektiği konular olursa yardımı dokunur ve Türk markası diye.

Anladım teşekkürler, tekrar hayırlı olsun :)
  • Psikobat P kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam saygılar...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.