Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (1243. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
18 Misafir (2 Mobil) - 16 Masaüstü2 Mobil
5 sn
235.536
Cevap
1.165
Favori
11.787.472
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1149 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
23. Sırada  bugün en iyi #2
Sayfa: önceki 12411242124312441245
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: isviçreli bilim adamı

Enflasyon ne ara 10.13 oldu la Doların artmasından daha sıkıntılı durum.

Dolar arttığı için enflasyon artıyor yalnız.
  • Ziraat bankası, thy, halkbank, milli piyango, botaş gibi türkiyeni en önemli kuruluşları varlık fonu adı altında, halktan alınıp erdoğan ltd şti ye devredildi.

Bu şirketler varlık olarak gösterilip yurtdışından borç alınacak. Borcu ödeyemediğin taktirde (ki bizim gibi üretemeyen toplumlarda, tübitakın geri çevirdiği bilim projelerinin avrupada ödüller aldığı teknoloji açısından acınacak durumda olan ülkelerde, eğitimin 60 ülke arasından 49. sırada olduğu ülkelerde sittin sene borcunu falan ödeyemezsin) yabancılar tarafından el konulacak.

Eğer bu halkın varlıkları ipotek olarak gösterilip borç alındıysa ve buna rağmen dolar bu durumdaysa ekonomik kriz beklediğimizden erken gelecek demektir. Henüz borç alınmadıysa, alınıp dolar bi miktar düşürülebilir e nihayetinde kaçınılmazı ertelemekten başka bi boka yaramaycaktır.
  • 3.5 tl den demiştir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu kurumları ipotek ederek dış borç aldık isek bunun kamuoyu ile paylaşılması gerekmez mi ? Aslında idam cezasından daha çok bu gibi şeylerin referanduma götürülmesi gerekir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yine dolarımız yükseliyor

• Euro 3.96 a yürüyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ali_ihsan21

Bu kurumları ipotek ederek dış borç aldık isek bunun kamuoyu ile paylaşılması gerekmez mi ? Aslında idam cezasından daha çok bu gibi şeylerin referanduma götürülmesi gerekir.

Ne idamı? Küçük bir il müdürlüğünün kömür ya da akaryakıt alımı bile sayıştay denetimine tabi iken bunlar ziraat bankası, halk bankası, botaş, milli piyango gibi kurumları denetim dışına çıkardılar.

Referandum zaten önünde. Karar senin.
  • #mosoko kullanıcısına yanıt
    3,5 liraya 1kg hıyar alamıyoruz, 5kg muz aldım diyor. hakkaten bu kadar çok hıyarın olduğu memlekette neden bu hıyarın pahalılığı

• quote:

Orijinalden alıntı: suicide

3,5 liraya 1kg hıyar alamıyoruz, 5kg muz aldım diyor. hakkaten bu kadar çok hıyarın olduğu memlekette neden bu hıyarın pahalılığı

Turkiyede sorunlu cok hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: Barış26

quote:

Enflasyon doğrudan dolara bağlı olmaz , enflasyonu 8,5-9 aralığında tut dolar 4,5 tl olsun etki alanı belirli alanlarda olur
    ama dolar 3tl enflasyon 11 olsun paranın geçtiği her yerde yerli yabancı eline verirler(faizi)

• quote:

Orijinalden alıntı: #mosoko

quote:

Orijinalden alıntı: İl teber

8 TL muz mu ? Sizi pazar diye nereye götürüyorlar kazıklamaya. 3.5 TL'ye 5 kg muz aldım daha geçen hafta pazardan. 2 günde bitti ama orasını karıştırma.

Aldigin seyin muz oldugundan emin misin

Ülkemizde muz üretimi olduğu için muz da %145 gümrük vergisi var , üstüne kdv vb eklenince bu fiyatlar gayet doğal.
  • quote:

quote:

quote:

Enflasyon doğrudan dolara bağlı olmaz , enflasyonu 8,5-9 aralığında tut dolar 4,5 tl olsun etki alanı belirli alanlarda olur
    ama dolar 3tl enflasyon 11 olsun paranın geçtiği her yerde yerli yabancı eline verirler(faizi)

Direk dolara bağlı olmadığını biliyorum ancak doların artışı da ciddi bir etken. Şu aralar enflasyon artışının en büyük tetikleyicilerinden biri. Son 6 ayda TL %30 değer kaybetti.

• #mosoko kullanıcısına yanıt
    ahahhaahah
  • Haftaya dolar 3.70 e düşerse yandaş medya dolar tepetaklak oldu diye başlık atarlar.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Direk dolara bağlı olmadığını biliyorum ancak doların artışı da ciddi bir etken. Şu aralar enflasyon artışının en büyük tetikleyicilerinden biri. Son 6 ayda TL %30 değer kaybetti.

Aynen, doları arttıran etkenler enflasyonda etkili ama hepsi değil, doların artması daha çok bizle ilgili olduğu için
    (üretim yok borç çok) haliyle enflasyon da artıyor.
    Enflasyon artınca banka kredisi dahil her türlü anlaşma riske giriyor yani kaba tabirle bankadan para
    çekip ev alayım araba alayım dönemi bitiyor. Millet elindeki parayı kayıpsız tutmaya çalışacak , harcama yapmayacak
    önce işverenler sonra çalışanlar riske girecek.( Gerçi bizde önce çalışanlar riske girer genelde)
    işsizliği azaltacaklardı bu enflasyonla çok zor bunu sağlamaları.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi isviçreli bilim adamı -- 3 Mart 2017; 15:44:27 >

• Dolar 5 tl olmazsa dolara yatırım yapanların elinde patlar (ironiyi anlamazlar yandaşlar diye açıklayayım dedim)
  • quote:

Orijinalden alıntı: 12 Angry Men

Haftaya dolar 3.70 e düşerse yandaş medya dolar tepetaklak oldu diye başlık atarlar.

A haberden bekliyorum boyle haberleri

• quote:

Orijinalden alıntı: baaydin

Dolar 5 tl olmazsa dolara yatırım yapanların elinde patlar (ironiyi anlamazlar yandaşlar diye açıklayayım dedim)

15 sene boyunca öyle kazandılar ki adamlar elbette büyük düşünüyor artık, 5 olmadığı sürece uğraşılmaz o işle diyor olabilirler.

• oha enflasyon 10.13'e mi çıktı? Yeni görüyorum çift hanelere geldik yani.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ali_ihsan21

quote:

Orijinalden alıntı: baaydin

Dolar 5 tl olmazsa dolara yatırım yapanların elinde patlar (ironiyi anlamazlar yandaşlar diye açıklayayım dedim)

15 sene boyunca öyle kazandılar ki adamlar elbette büyük düşünüyor artık, 5 olmadığı sürece uğraşılmaz o işle diyor olabilirler.

Anlamazlar, hocam inan kocakafalarına girmiyor :(
  • 
Sayfa: önceki 12411242124312441245
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.