Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (3680. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: programmer_onur , Stopwaitasec , samuray_x , Chosen312 Daha Az
4 Kayıtlı Üye (2 Mobil) ve 33 Misafir (5 Mobil) - 30 Masaüstü7 Mobil1 iOS
5 sn
235.536
Cevap
1.165
Favori
11.787.432
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1149 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
23. Sırada  bugün en iyi #2
Sayfa: önceki 36783679368036813682
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Equris

Bir sürü tweet yedik hiçbirşey olmadı neden?

Çünkü bizde şuan dolarizasyon var, cari fazla var, swap piyasasını kurtuttuk bu yüzden volatiliteden para kazanamazlar, dünyada genişlemeci para politikası varken bu olmazdı olmadıda.

Ha çok ilerisi için düşünüyorlarsa zaten doğru adres borsadır. Ben meselea 8 ayda %100 kardayım borsada bir önceki sayfada paylaştım.

Dolar Euro tutanların amacı kar etmek değilse ne zarar etmek mi? Çünkü hepsi %30 zararda ortalama.

Bakın dolar yarın 7.75tl olsa 6.20'den dolar alanlar ne karda ne zararda. O halde neden dolar aldılar elbette dolar 12tl olcak diye aldılar ellerinde patladı.

Herşeyin fiyatı arttı dolar belli bir bantta kaldı. Hem paralarının tl karşılığı değeri artmadı, hem bizde herşeyin fiyatı arttı hemde dolar enflasyonuna karşı senelik %3 eridi.
    Anlatmak istediğiniz şey sanırım şu.

Sadece tweet ile yaptırım yaparız sopa göstermek ile dibi zaten gördük. Yani bu ülkenin normali değil dediniz. Çünkü tahvil %24 lerde iken göstergenin bazı zamanlar %17 de olduğunu yani aradaki farkın swap faizleti ile yorumlandığında geçici olduğunu söylediniz. %12 faizler ise küresel risk on modu ile bizim gibi ülkelere para girişi veya bizim özelimizde cari açığın fazlaya dönmesi ile alakalı olduğunu belirtmişiniz.

Size cevaben bist dolar bazında tarihi diplerde ve uluslararası veya yabancı fon ilgisi çok düşük. Yani borsanın 90k dan 110k ya gelmesi, tahvilin 24 lerden 12 lere gelmesi size %100 kazanç sağlıyorsa bu genel değil sizin risk kumar algısı ile yatırım anlayışınızın sonucudur.

Normalde bu kadar über faiz indirimine bistin uçması cds primlerinin çok düşüyor olması gerek.
    Burada temel dayanak cari fazla ise bu yanıltıcı. Ülke tarihine bakın ne zaman sürdürülebilir fazla vermişiz. Hiç bir zaman. Ve cumhuriyet tarihinde büyük kur hareketlerinden sonra döviz hareketlerinden yaklaşık 24 ay sonra kurun oynadığını ve cari açığa hızla döndüğümüzü görüyoruz. Ortalama süre itibariyle.

Yani bist 100 ün ralli yapacağı düşüncesinde olanlar neye istinat ettiklerini hiç bilmiyorum.
    Katar kuveytten gelen paralara mı
    Yoksa üretim gücümüze mi
    İhracat pazarlarının düzelmesine mi
    İç pazarda tüketim ile hem büyüyüp hemde enflasyonu düşürecek olacağamıza mı

Ege cansen 2000 başlarında akp kurulduğunda ali babacan ile sohbet ediyor. Diyor ki enflasyonu düşürünce nasıl büyüyeceksiniz büyürseniz enflasyonu nasıl dizginlersiniz. Yani hangisini yapacaksınız sorulduğunda babacan 2 sini demiştir. Ve gerçekten ikiside olmuştur.

Peki nasıl
    Özelleştirme, abd, ab ile olan iyi ilişkiler, bankacılıkta reform, bazı düzenlemeler. Yani çıkış hikayesi olan bu yapılanların hangisi yapılıyor. Veya yapılacak. Hiç biri. Hatta tam tersi bozulan ilişkiler bizi geriye götürecek.
    Bizim ekonomik modelimiz ingiltere varidir. Üretime dayanmayan sadece siyaset ile. Finansal piyasa üssü olma bölgesel tabiiki.

Kısaca üretime önem vermeyen, eğitimi al aşağı eden, halkın yarısının çok mutsuz olduğu bir ülkede bist ten para kazanmak kumardan farksızdır. Döviz ve altın pozisyonlarının bozulmaması da bu yüzdendir. Kimse risk modunda değil. Korumacıdır.

Bu sözler benim değil piyasanın algısıdır. Bana kalırsa burada savunduğum şey ise doğal dengedir. Yani bizim gibi ülkelerin uzun yıllar çok yüksek işsizliğe dayanamayacağı, 90 lı yıllarda ki işsizlik düzeyine gelmesinin sadece daha da ucuz olmaktan geçtiği bir dönemdeyiz. O yüzdendir ki asgari ücretin 200 dolar civarında oluşu ile gerçek dipten dönüşün olacağı, rant piyasanın tamamen biteceği kanaatindeyim. Hepimiz bu rüyanın eninde sonunda biteceğini çok çok iyi biliyoruz. Sadece bitmesini istemiyoruz. Şu an sayıklamaya başladık. Uyanmamız yakındır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: acquiles

Serbest piyasa ekonomisi değil o.
    Taksici ve ailelerini toplarsaniz kaybedeceğinz oy oranı azimsanmayacak kafar yüksek. Aksi olmasını beklemiyorduk zaten.
    Sadece taksiye odaklanmayin aynı durum minibüs için de geçerli.. Standart dışı, güvenlik önlemi sıfır, kafasına göre durup kafasına göre kalkan, tüm trafik kurallarını hiçe sayan bir yapı.. Ama yaptırım sıfır. Yaptırım demek oy kaybı demek bizim ülkede..
    Hal böyle olunca çok beklentiyi yukseltmemek gerek..
    Serbest piyasa ekonomisi yoksa fakirlik var, minibuscu ve taksicilerin sonu zaten issizlik, ne olursa olsun orta-uzun vadede bu tarz meslekler zaten olmayacak. Simdilik uberi kovabilirler ama canlar zaten bu tarz beyin yerine kol gucune dayali calisan meslek gruplari icin caliyor.

Ha lojistik olmez ama surucusuz arac teknolojileri gelistikce, metro aglari genisledikce, taksici ve minibuscu diye kavramlar kalmayacak, iyi de olacak.

Uber surucusuz taksi calismasina zaten baslamisti
    https://www.theverge.com/2019/9/17/20870969/uber-self-driving-car-testing-dallas

Beyin agirlikli calisanlar haricinde kalan cogu is kolu yok olacak. Bunlarla gecimini saglayanlar ne yerler, orasi beni hiiic ilgilendirmiyor cunku bu is gruplarinda calisanlardan duzgun muamele goren sayisi bir elin parmagini gecmez. Herkes ektigini bicecek.

Cok yakinda bu sinemada.

2020`de ekonomi duzelecekmis, daha evvel soylemis miydim ?

Ben teknik analiz bilmem, burada bilenlere soruyorum, uzunca suren bir duzeltme sonrasi (Bazi mudaheleler yuzunden gereginden fazla suren) simetrik ucgen olusumu ve bunun yukari yonlu kirilmasi, ne anlama geliyor acaba ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mitokondrioglukadayi -- 23 Aralık 2019; 23:53:3 >

• hayir hersey iyi guzel hesaplamalarda bu amerikanin faizleri dusurecegini bilen varmiydi faizleri dusurmese durum ne haldeydi suan borsa konusur yeri gelir altin yeri gelir doviz konusur herseyin bir zamani var dimi birazda sans cogu kisi sansizligimdan ben bozdummu cikar ben aldimmi duser diyor sans icin beklemesini bilmeli.

• Dostlar ciddi anlamda göstergelere bakarak 6 ay sonrasında dolar tahminleriniz nedir? Şuan için 5.94 seviyesinden yüklü dolar almak mantıklı mıdır?

• quote:

Orijinalden alıntı: OrQuN

Dostlar ciddi anlamda göstergelere bakarak 6 ay sonrasında dolar tahminleriniz nedir? Şuan için 5.94 seviyesinden yüklü dolar almak mantıklı mıdır?
    benimde bu konuda yardıma ihtiyacım var takip
  • bu mesaj silindi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0EF48BDE1 -- 18 Temmuz 2020; 18:25:30 >
  • Sene sonuna kadar 6'ya gelir ve asarsa senlik olur. Ama 5.95 lerden dusmeye baslarsa 5.84'lere kadar geriler. YTFD
  • Altın 285 i geçti muazzam yükseldi

• Leipold kullanıcısına yanıt
    6 ya gelecek bir durum yok zira abd ve Avrupa tatil.. 2 Ocak a kadar savaş çıkmazsa yukarı hareket olmaz.

• Seneye

• https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/141270497

BIST100 113.310

Dolar henüz düşmedi 5.90-5.95 arası dalgalanmaya devam ediyor ama ben kısa vadede birşey olacağını düşünmüyorum.
    Beklediğim gibi BIST eğer bu seyirde yükselmeye devam edecek olursa dolar daha fazla 5.90 üstünde dayanamaz. 5.80 altına geri dönecektir.

ytd.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi climanjero -- 24 Aralık 2019; 15:4:53 >
  • quote:

6 ya gelecek bir durum yok zira abd ve Avrupa tatil.. 2 Ocak a kadar savaş çıkmazsa yukarı hareket olmaz.
    Bence de 6 beklentisi çok anlamsız bir kaç gün coştu ya gün doğdu uçacak kaçacakçılara. Altın da dövizden aldı hızını hepten yukarı vurdu ama ben halen bir 275'e geri çekilme bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali_ihsan21 -- 24 Aralık 2019; 15:23:31 >
  • Dolar bu kadar yüksek olmasına rağmen CDS neden düşük ve halen düşüyor?

284,69'da şu an
  • Ya CDS dovizi ya da doviz CDS`i yakalar.

Bu arada

"Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün maliyeti 3 milyar dolar diye açıklanmıştı! Şimdi köprünün yüzde 51'i 660 milyon dolara Çinlilere resmen kelepir fiyata satılıyor... "

http://www.patronlardunyasi.com/haber/Yavuz-Sultan-Selim-Koprusu-nun-yuzde-51-i-660-milyon-dolara-satiliyor/229481
  • 20 Ata lira 1800 TL maliyetle şuan 2000 TL kâr yaptım Altın uzun vadede en güvenilir yatırım bence TL de kalsam para erimişti şimdiye

• Dolar 4 lira olacağı gün (2 yıl olmadı) hiç unutmam bizim merkez bankası faiz kararı açıklayacağı gündü. Yine de almıştım bir mikar. Çevremdekiler ooouuvv hoooo ööööh demişti. Şimdi o günleri fazlasıyla arar olduk. %50 artmış resmen.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evet gençler,
    Sene sonu geldi, yeni vergilerimiz bir bir gelmeye başladı.
    İlk parti televizyon, radyo, video cihazlarına..

Pamuk eller cebe hadi bakalim

www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/yurt-disindan-getirilen-cihazlara-ek-vergi-5526927/amp/?espv=1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 24 Aralık 2019; 21:22:45 >
  • mitokondrioglukadayi kullanıcısına yanıt
    Köprünün maliyeti o değil, yanlış anlamışsınız.
    Biz o paranın üzerinden garanti araç geçişi verip ödeme hesapları yaptık.
    Satınalma fiyatı ile maliyet aynı olacak diye birşey yok, taş mı yesin adamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 24 Aralık 2019; 21:18:38 >
  • quote:

Köprünün maliyeti o değil, yanlış anlamışsınız.
    Biz o paranın üzerinden garanti araç geçişi verip ödeme hesapları yaptık.
    Satınalma fiyatı ile maliyet aynı olacak diye birşey yok, taş mı yesin adamlar
    Tasi her turlu biz yiyecegiz gibi gorunuyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: OrQuN

Dostlar ciddi anlamda göstergelere bakarak 6 ay sonrasında dolar tahminleriniz nedir? Şuan için 5.94 seviyesinden yüklü dolar almak mantıklı mıdır?
    6 ay artık bize fazla uzun. O kadar çok bilinmeyen var ki...

Bu seviyede destek olması şunu gösteriyor. Bir sonraki faiz indiriminde kur oynaklığı daha da artacak. Gardını kaldıran boksör karşı tarafı devamlı tahrik eder. Örn. Muhammed ali.. Kur ataklarına karşı bakalım nasıl kelebek gibi uçacaz

• 
Sayfa: önceki 36783679368036813682
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.