Şimdi Ara

Doktor olmak tıp okumak çok mu zor (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
95
Cevap
7
Favori
138.422
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • zor bi meslek. Şahsen ben okadar kasamam kendimi. Durmadan ot gibi çalış parası güzel ama okadarı bana göre abartı
  • En düşük 1350 tl alıyorlar döner ile o da benim kuzenim doktor aynı evde kalıyoruz ordan biliyorum
  • o kadar para için bence çalışılır abi amele olcağına otur evde çalış
  • Tıp... Staj yaptığım yerde bir adam vardı soyle demişti " Kazanması zor okuması daha zor" gerçektende oyle sınavı kazanıp girmesi zor ama okuması daha zor... Yani birçok bolumde sınavı kazanıp yerleşince rahatlarsın dersi dersde dinleyip birazda gayretle mezun olursun ama tıp bu şekilde değil. Memurluk iyi ama maaşı az degil bir arkadaş vardı biraz araştırın Örnegin dsi ddy gibi kurumalra mühendis olarak girerseniz hem memur saatlerinde calısırsınız hemde fena para almazsınız yani. Ayni zamanda büyük şehir belediyelerinin kendi şirketleri var. Örnegin ibb nin kanalizasyon boruları kaldırım taşları bankalrını hazır betonunu filan ürettildği şirket var İSTON bir ananom şirketi ama belediyeye bağlı sanırım bu sekilde birçok şirket var. Buralarda muhendis-bilgi işlem- teknik ressam olarak iş bulabilrseniz hayatınız boyunca calısırsınız. Memur saatlerinde çalışırsınız ama daha fazla alırsınız tabi bu tür yerlere girmek birazda torpille

Doktorluk kazanmış olsam bile okuycagımı sanmam. Bahsi gçen yıllar dile kolay geliyor. Düşünsenize yaşıtlarınız coluk cocuga karışmış hatta cocugu okula başlamış siz ise daha yeni tam anlamı ile uzman doktor olmuşssunuz. Kaybettiğiniz yılları para ile telafi etmeye calısırsınız. Bence bunun temel sebebi verilen yanlış eğitim kullanılacak bilgileri tam anlamı ile vermek yerine herşeyi vermeye calısıyorlar hem zaman uzuyor hemde talebede kafa diye birşey kalmıyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xreleave -- 7 Kasım 2009; 22:32:28 >

• 6+2 okunuyor yanılmıyorsam. Şurada çekeceğiniz 8 sene sonra kralsınız..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Amorph

quote:

Orijinalden alıntı: 53

Kaçla girdin ve sıralama vs. kaç ?

2007'de girdim. 360 küsür puan 3500 sıra.

iyiymiş
  • Okumasıda zor, kazanmasıda zor, kazandıktan sonra mesleği yapmasıda zor. Her türlü zor meslek. Bende lise 3'teyim. Hiç sağlık sektörü istemiyorum. Mühendislik dalları benim daha çok ilgimi çekiyor. Zaten ilgimi çeksede gerçekten kazanmak için bayağı kasmak gerek.
  • yurtdışında oku tıp sora orda iş bul (çok zormudur bilmem ülkeden ülkeye değişir sanırsam) ev al araba al çocuk yap geçin yada türkiyede 12 yıl oku ordaki paranın 3/2 sini al senin tercihin ama bunun için maddi durumun baya bi iyi olması lazım yada burslu kazanıcaksın
  • O mesleği ben şahsen yapmazdım...Düşünsenize ameliyattasınız,yanlış birşey yaptınız hasta hayatını kaybetti.Ömür boyu vicdan azabından kurtulamazsınız...
  • 16 yıl sayısala (loto) kasarım daha garantili
  • quote:

Orijinalden alıntı: kasanı yan yatır

O mesleği ben şahsen yapmazdım...Düşünsenize ameliyattasınız,yanlış birşey yaptınız hasta hayatını kaybetti.Ömür boyu vicdan azabından kurtulamazsınız...

Onu öğretiyorlar zaten sana Tıp'ta . Okumadan anlamanı bekleyemez kimse. Duygusal bağ kurmamayı çözüyorsun.
  • Ömür boyu hayvan gibi çalışmak , zor. Ama adamca yaşamak için şart. Bende tıp okumak istiyorum adam gibi yaşamak için.
  • Kuzenimin tıpta 2. senesi yüksek bi puan yapıp girmişti, Türkiyede 2500 küsür falan olmuştu. Şuan cerrahpaşada okuyor, üzülüyorum kıza ne sosyal hayatı var ne başka bişey hergün çalışıyor. Okulun duvarıyla bitişik ev tuttu yolda zaman kaybetmemek için üstüne bide acile gelen hastalar 25 yıllık kadavra incelemeler vs.. Çekilecek iş değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AlmosT

Kuzenimin tıpta 2. senesi yüksek bi puan yapıp girmişti, Türkiyede 2500 küsür falan olmuştu. Şuan cerrahpaşada okuyor, üzülüyorum kıza ne sosyal hayatı var ne başka bişey hergün çalışıyor. Okulun duvarıyla bitişik ev tuttu yolda zaman kaybetmemek için üstüne bide acile gelen hastalar 25 yıllık kadavra incelemeler vs.. Çekilecek iş değil.

Hocam yapma o kadar kötü mü ya
  • Mühendislik okuması tıp okumasından daha zor fakat mühendisliğin ülkemizde hiç bir değeri olmadığından insanlar bunun farkında bile değiller. Tıp dediğin ezberden başka birşey değil. Oturup latince ezberleyeceksin. 1'de teorik giriş dersler 2. ve 3. sınıfta temel tıp bilimleri derslerini göreceksin ve sadece bu sınıflarda kendini kasacaksın. 4. sınıftan itibaren hastane ile dersler arasında gidip geleceksin 5. sınıfa stajlara başlayıp 6. sınıfta full hastanede olacaksın. Tıp fakültesi bilindiği ve tahmin edildiği gibi zor değil. Öss sınavında kazanması daha zor. Tıp fakültesinde okuyanlar 4.sınıftan itibaren TUS sınavına hazırlandıklarından dolayı günün neredeyse 4de birini (6 saat) bunu düşünerek çalışarak vakit harcıyorlar. Kolay kolay tıp fakültesinde kimseyi sınıfta da bırakmıyorlar. Tüm tanıdığım arkadaşlar çok gerizekalıca hareket edip davranmazsan hiç bir hoca seni sınıfta bırakmaz derdi. Zaten gördüklerimde bu şekilde. 6 yıl olması ve çıktıktan sonra yüksek maaş alması öss sınavında yüksek puanlı olması bölümün zor olduğu izlenimini bırakıyor fakat alakası bile yok bence. Bir çok mühendislik hazırlıkla birlikte zaten 5 yıl. Ayrıca bir çok insan yüksek yapıyor 7 yıl tabi uzatmazsan. Tıp fakültesindeki gibi çok esnek olamıyorsun mühendislikte. 1 dersten bile 1 yılın gidiyor. Şu an deseler ki doktora 2 bin lira maaş veriyorum dönerden para almayacak deseler kimse yüzüne bakmaz. Herkes yüksek para kazandığını gördüğünden dolayı çok tercih ediyor ve öss puanları yükseliyor. Fakat bir mezun olan mühendisine devlet 2 bin lirayı neredeyse çok görüyor. Kim mühendis olmak ister ki! Ama durumları değerlendirirsek şu an okunması gereken tek bölüm bence tıp. Çocuğum olsa kesinlikle tıp okumasını isterdim. Çıktığında eline dünyanın parası geçiyor saygıdeğer bir mesleğin oluyor. Her yerde havanı atıyorsun. Okurken bile eğitim fakültesindeki kızlar gelip kendi elleri ile cep numaralarını veriyorlar (kaç kez şahit oldum). Yani tıp fakültesini kazandıktan sonra çok salakça hareket etmedikten sonra ortama ayak uydurup rahatlıkla bitirebilirsin. Bir de TUS sınavını kazanmak için kendini kasacaksın. Sonrası aydınlık gelecek ve güzel kazançlar.
    Fakat şunu söylemeden edemeyeceğim. Ülkemizde sanayiye yani mühendisine önem vermediği sürece ne dünyada söz sahibi olabiliriz ne de refah bir hayat yaşayabiliriz.

• quote:

Kuzenimin tıpta 2. senesi yüksek bi puan yapıp girmişti, Türkiyede 2500 küsür falan olmuştu. Şuan cerrahpaşada okuyor, üzülüyorum kıza ne sosyal hayatı var ne başka bişey hergün çalışıyor. Okulun duvarıyla bitişik ev tuttu yolda zaman kaybetmemek için üstüne bide acile gelen hastalar 25 yıllık kadavra incelemeler vs.. Çekilecek iş değil.

Bu ülkede birileri de doktor olup insanları iyileştirmek zorunda. Aferin ona ilerde demek ki iyi bir doktor olacak
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nymphetaminé

quote:

Hocam yapma o kadar kötü mü ya

Kız zaten lisenin son 2 senesi dışarı çıkmıyordu ÖSS için, şimdi kazandı istese de çıkamıyor. Bide o bilgisayar mühendisliği falan istiyordu babası tıp seçtirdi. Düşün artık

• Sana en önemli tavsiye,

Para için tıp'a gitme.Gidersen pert olursun.

Konu ile alakasız olarak;

Ben mühendislikten başka bir meslek bile düşünemiyorum örneğin.Diyorlar yok iş, mühendis çok vsvsvs. Benim umrumda değil.Kendini geliştirerek iyi bir üniversiteyi bitiren her mühendis iyi bir iş bulabilir.Bulamasam bile sırf bu yüzden tıp okumam şahsen
  • @Alp M. bundan önceki mesajımı okumanı tavsiye ederim... Eğer imkanın varsa kesinlikle tıp oku derim... Bir mühendisin nasıl bir yaşamı bile olduğunu ve gerçek hayatın insana neler getirdiğini ne şartlarda çalıştığını ancak okulu bitirdikten ve çevrendeki çalışanlara baktıktan sonra anlayabiliyorsun... Mühendislikte son sınıfta bile bu olayın farkında değilsin. O yüzden işe girdikten sonra mühendislik okuduğuna bin pişman olman yüzlerce tanıdığım kişi mevcut. Maddi anlamda da bir mühendis 3 bin liraya çok para derken bir doktor 10 bin liraya az diyor. Mühendislik ülkemizde değerini hiç bir zaman göremeyecek bir meslek dalı. Şu an senin için davulun sesi uzaktan kulağına hoş geliyor hepsi bu... Eğer bu yolda ilerlersen ilerde bu söylediklerimin haklı olduğunu göreceksin...
  • Tıpta mühendislikte riskli işler. Sonuçta insan faktörü var içinde... Bu aralar ciddi ciddi diyorum " Hesaplarını kendim yaptığım bir binada oturmam" diye...
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.