Şimdi Ara

Doktor 2 yaşındaki kızıma yanlış ilaç verdi napmam lazım?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
1
Favori
8.250
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Doktora kızımı götürdüm, belli bazı teşhisler koyarak ilaç verdi. Daha sonra kızıma ilacı vermeden bir de baktımki birini 6 yaşın altında kesinlikle kullanmayın yazıyor. Diğerinden pediatrik yani çocuklara kullanmayın yazıyor!

Bu durumda doktoru ben şikayet etmek istiyorum napabilirim?

Doktorun yazdığı reçete vs var elimde, böyle saçmalık mı olur!

• Bakın hocam, yavrunuz için endişelenmenizi anlıyorum fakat konunuza yorum yapıp yardımcı olmaya çalışan, içinizi rahatlatmaya çalışan, kendi düşüncelerini paylaşan insanlara böyle ters bir üslup ile cevap vermenizden şahsen rahatsız oluyorum ve sakin olmanızı rica ediyorum. Bu forumda sizin konunuzu görüp de yorum yapacak en bilgili kişi anca bir tip öğrencisi olabilir, o da kendi görüşlerini paylaşıp panik yapmamanız gerektiğini belirtmiş.

Çocukluğumuzda her duyduğumuz rahatsızlıkta bebe aspirini dayadı anne babamız, 5 senedir ''bebek aspirini öldürüyor aman dikkat'' haberlerini duyuyoruz. En masum en zararsız ilacın bile yan etkisi vardır. 6 yaş altı kullanmasın ifadesi sanıyorum sudafed değil çoğu ilacın üzerinde yazıyor, çünkü kimse bebeğinizde teşhis konulmamış gizli bir kalp hastalığı var mı vs bilmiyor, küçük çocuk da kendini savunamaz diye sağlama alınmak isteniyor. Şahsen ben de üstteki arkadaş gibi küçükken sudafed içtiğimi hatırlıyorum. Eğer doktor bir hastalık geçsin diye yarım doz vermişse bir bildiği vardır, hangi rahatsızlıktan gittiniz doktora bilmiyorum ama eminim ki hastalığın riskleri yarım ölçek sudafedden daha tehlikelidir, Allah korusun daha ölümcüldür.

Bu da size ders olsun bundan sonra kızınıza ilaç verirken vermeden önce okursunuz kullanım talimatlarını, 6 yaş altı yazdığını görürseniz doktorunuzu arayıp sorarsınız, alternatifini istersiniz. İş işten geçtikten sonra malum pek bir şey ifade etmiyor buraya konu açmanız sizin de bildiğiniz gibi.

Geçmiş olsun.
  • http://www.saglikaktuel.com/haber/hemsirelere-doktor-olmanin-yolu-aciliyor-37399.htm

Böyle giderse daha çok yaşarız bunları.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok paran veya vaktin varsa git mahkemeye başvur. Ama benim vaktim veya tanıdık avukat falan yok (ki tanıdık olsa bile parasız yaptığı iş bir-şeye benzemez.) diyorsan en fazla bimer, sağlık bakanlığı gibi yerlere başvurmalısın. Ama ilk önce eczacıya ve doktora bir sor niye yazdın bu ilacı diye.
  • oray kullanıcısına yanıt
    Sağlık bakanlığı şikayet hattına bildirin derim hocam

• Daha ayrıntılı yazar mısınız doktorunuz hangi ilaçları verdi, günde kaç sefer ne kadar kullanmanızı istedi, çocuğunuz kaç yaşında, kaç kilo? Aile hekimi mi pediatri uzmanı mı?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Droyts

Daha ayrıntılı yazar mısınız doktorunuz hangi ilaçları verdi, günde kaç sefer ne kadar kullanmanızı istedi, çocuğunuz kaç yaşında, kaç kilo? Aile hekimi mi pediatri uzmanı mı?

sudafed diye bir surup, prospektusunda 6 yas ve atinda kullanilmaz yaziyor kocaman, benim kizim 2 yasina yeni girdi ve 11 kilo.

diger ilac netira goz damlasi, onda da zorunlu olmadikca pediatrik olarak kullanilmamasi gerektigi, eger kullanilicaksa da surekli doktor gozetimi altinda kullanilmasi gerektigi yaziyor. temelde pediatrik olmayan bir goz damlasini yazmis burda da...

yazan pediatri uzmani...
    Bu mesaja eklenen görseller:

• baş hekime gidebilirsin.
  • maalesef şikayet dava vs. tonla para ve vakit kaybı olacaktır. ki zaten sonucun hüsran olacağını düşünüyorum.
  • Doktorla görüştüm ve az dozaj verdim zaten, bi zararı olmaz merak etmeyin dedi. "dedim üzerinde kocaman 6 yaş altında kullanmayın yazıyor", kadının tepkini "o zaman kullanmayın"... bu da büyük bir özel hastanenin doktoru! Ünlü doktorlardan güya!

Siz siz olun alacağınız ilacın prospektüsünü okumadan araştırmadan kullanmayın! Bunların teşhislerine de güvenemez oldum artık, bi doktora gidiyorsun bir şey diyor, diğerine gidiyorsun başka bir şey!
  • Tıp okuyorum sudafed 30mg şurup 2 yaşından büyük çocuklarda düşük dozajda kesinlikle kullanılabilir. Dünyanın neresine giderseniz gidin o şurup gayet reçete edilebilir. Çok istiyorsanız hakkınızı mahkemede arayabilirsiniz ama hem paranıza hem zamanınıza yazık olur.

Ben olsam doktoru döverdim yazan şahıs sana şuan tüm doktorların dava açma hakkı var. Yerli yersiz yorum yapmayın ergenliğin vermiş olduğu gereksiz cesaretinizi kendinize saklayın. Klavye delikanlılarını klinikte de görüyoruz elimiz kırmızı hatta girer girmez süt dökmüş kedi gibi elinizde 1 tepsi baklava ile geliyorsunuz sonra. Yok ben klavye delikanlısı değilim diyorsanız İstanbul Tıp Fakültesine gelin buyrun aynı sözleri söyleyin hatta sözde kalmasın eyleme geçirin. Yerse.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mon

Tıp okuyorum sudafed 30mg şurup 2 yaşından büyük çocuklarda düşük dozajda kesinlikle kullanılabilir. Dünyanın neresine giderseniz gidin o şurup gayet reçete edilebilir. Çok istiyorsanız hakkınızı mahkemede arayabilirsiniz ama hem paranıza hem zamanınıza yazık olur.

Ben olsam doktoru döverdim yazan şahıs sana şuan tüm doktorların dava açma hakkı var. Yerli yersiz yorum yapmayın ergenliğin vermiş olduğu gereksiz cesaretinizi kendinize saklayın. Klavye delikanlılarını klinikte de görüyoruz elimiz kırmızı hatta girer girmez süt dökmüş kedi gibi elinizde 1 tepsi baklava ile geliyorsunuz sonra. Yok ben klavye delikanlısı değilim diyorsanız İstanbul Tıp Fakültesine gelin buyrun aynı sözleri söyleyin hatta sözde kalmasın eyleme geçirin. Yerse.

peki neden kutusunda (yukarıda da yazıyor) 6 yaş altında çocuklar kullanmamalıdır yazıyor? İlacı üreten 6 yaş altı kullanmamalı yazıyor, sen diyorsun 2 yaş üstü uygundur? Nasıl alacaksın o diplomayı merak ediyorum?

belki eskiden dediğiniz gibiydi, ama şu anda demekki 6 yaş altındaki çocuklarda bir etkisi görüldü vs, artık bu maddeyi içeren tüm ilaçlar 6 yaş altına verilmemeye başladı? Hiç bu açıdan düşünmüyor musunuz?

"The American Academy of Pediatrics (AAP) advises against giving OTC cough and cold medicines to children younger than 6 years old. Medicines in this group include decongestants, expectorants, antihistamines, and cough suppressants. Studies show that they don't actually help to soothe symptoms in kids this age."

"Over-the-counter cough and cold medicines do not work for children younger than 6 years and in some cases may pose a health risk. The efficacy and risk of such medications needs to be studied in children. As the AAP has testified: “If a medicine will be used in children, it should be studied in children. Cough and cold medications should not be exceptions to this rule.” The labeling needs to reflect what we know—the medications are not effective for children younger than 6 years and their use, and misuse, could cause serious, adverse side effects. - See more at:https://www.aap.org/en-us/professional-resources/practice-support/pages/Withdrawal-of-Cold-Medicines-Addressing-Parent-Concerns.aspx#sthash.9XeDkUjK.dpuf"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oray -- 23 Şubat 2016; 14:37:23 >

Kutunun içindeki prospektusu okudunuz mu? İçindeki prospektusta 2-6 yaş arası yarım ölçek günde 3-4 defa kullanabilirsiniz yazıyor. Hatta 6 aydan 2 yaşa kadar da çeyrek ölçek kullanabilirsiniz tabii ki doktorunuzun tavsiyesiyle. İlaç firmaları olası herhangi bir durumda kendilerini kurtarmak için böyle dipnotlar düşebiliyor bu yüzden kişisel olarak haksız değilsiniz. Doktorunuzun içinizi rahatlatması gerekirdi "kullanmayın o zaman" biraz ters bir cümle olmuş ama gönül rahatlığıyla doktorunuzun size kullanmanızı önerdiği dozda kullanabilirsiniz.
  • quote:

Kutunun içindeki prospektusu okudunuz mu? İçindeki prospektusta 2-6 yaş arası yarım ölçek günde 3-4 defa kullanabilirsiniz yazıyor. Hatta 6 aydan 2 yaşa kadar da çeyrek ölçek kullanabilirsiniz tabii ki doktorunuzun tavsiyesiyle. İlaç firmaları olası herhangi bir durumda kendilerini kurtarmak için böyle dipnotlar düşebiliyor bu yüzden kişisel olarak haksız değilsiniz. Doktorunuzun içinizi rahatlatması gerekirdi "kullanmayın o zaman" biraz ters bir cümle olmuş ama gönül rahatlığıyla doktorunuzun size kullanmanızı önerdiği dozda kullanabilirsiniz.

o eskidenmiş, artık yasaklanmış! prospektus da yenilenmiş, eskisine de ulaştım biraz araştırma sonunda...

Ayrıca kendi sitesinde bile tavsiye etmiyorlar!

http://www.sudafed.com/know/sudafed-dosage-informationhttp://www.sudafed.com/know/sudafed-dosage-information "Children under 6 years do not use this product in children under 6 years of age"

Bu ilaç bir antibiyotik değildir çocuğunuzu tedavi etmez sadece semptomlarını giderir ve çocuğunuzun bağışıklık sistemi hastalığı yener. Çocuğunuzun hastalığı daha rahat atlatması için verilmiş bir ilaç bu yüzden kullanmak zorunda değilsiniz. Her ilacın olduğu gibi tabii ki bunun da yan etkileri var ama çocuğunuz atopik değilse ciddi yanetkilere sebep olmaz. Yan etkilerin görülme olasılıkları prospektusta yazar. Unutmayın ki bütün ilaçların olası yan etkileri vardır. Vücüda verdiği zarar sağlayacağı yararın yanında korkulacak kadar büyükse zaten kimse bu ilacı reçete etmez.
    Kutunun üzerindeki değil de prospektustaki yaş-doz tablosunun fotoğrafını çekme imkanınız var mı?
  • Pseudoephedrine for children yazarsan google'a zaten bununla ilgili milyon başlık var. Tüm dünya bunu 6 yaş altına önermiyor değil kullanmayın diye bağırıyor resmen... Siz de kulaktan dolma bilgilerle yazıyorsunuz buraya araştırmadan, eski bilgilere dayanarak ve bu işin okulunda okuyorsunuz bir de... Eczacılık işi görünse de bu reçeteyi yazacak olan siz doktor adayları için daha önemli bir konu...

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1556-4029.2007.00391.x/full makaleyi tam indirmek istersen de yardımcı olurum ama öğrenilmesi gereken bilgiler bunlar.

Ayrıca gazete haberlerine değil bilimsel makalelere güvenmenizi öneririm.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21638074 buyrun pubmed'den bulduğum bir makale. Rinit dışında herhangi bir sağlık sorunu olmayan çocuklarda psödoefedrin (sudafed) herhangi bir kardiyak disritme neden olmadığı bilimsel olarak kanıtlı. Doktorunuza güvenin lütfen.
  • buyrun prospektus...
    Bu mesaja eklenen görseller:

• quote:

Ayrıca gazete haberlerine değil bilimsel makalelere güvenmenizi öneririm.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21638074 buyrun pubmed'den bulduğum bir makale. Rinit dışında herhangi bir sağlık sorunu olmayan çocuklarda psödoefedrin (sudafed) herhangi bir kardiyak disritme neden olmadığı bilimsel olarak kanıtlı. Doktorunuza güvenin lütfen.

hocam gazete haberi değil, biri Amerika Pediatri Derneğinin önerisi, diğeri ilaç firmasının kendi sitesi, bir diğeri de konuyla ilgili makale...

Kulaktan dolma bilgiler dediğiniz şey google'dan bulduğunuz kirli bilgiler değil de fakültelerde profesörler tarafından öğretilen bilgiler mi oluyor acaba? Dediğim gibi bu ilaç hastalığı tedavi edici değil semptomlarını giderici bir ilaçtır ve doktorunuzun önerdiği düzeyde kullanırsanız herhangi ciddi bir etkisi olmayacaktır. Kullanıp kullanmamak size kalmış. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu ilaç rinit olan bir çocuğa reçete edilir.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.