Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (348. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41.239
Cevap
277
Favori
4.325.877
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 346347348349350
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    50-30 işletmede yoğuşmasız kombi ile ısınan birinin, yoğuşmalı uygulasında, ilk yatırım maliyetini makul bir sürede (bana göre 5-6 yıl) amorti etmesi için dairesinin ısıtma m2 sinin min 100 m2 üstünde olması gerekir. Isıtma m2 si net 100 m2 olan bir dairenin kullanım neti 110-115 m2 brütüde yaklaşık 140-145 m2 dir.
    Yoğuşmalı ürünlerin kullanılmasını kesinlikle destekliyorum , ama yoğuşmalı ürün kullanıcam diye astarı yüzünden pahalı uygulamalara girip, her ay 20-25 tl az ödedim diye sevinmek , sadece iyimserlik olur.

Yoğuşmalı ürün ve uygun ısı dağıtım projesi ile elde edilen tasarruf , yeni bir yoğuşmasız ürün ve uygun proje ile olana göre pratikde %12 leri aşamaz (bana göre maks. %10 civarında ya hadi neyse) ayda ortalama 250 m3 tüketen bir kullanıcı sürekli %14 tasarruf etse (ki bu petek boyları ve mevsimsellik faktöründen dolayı mümkün değil) 35 m3 gaz eder ki bunun bedeli de Ocak ayı için 26,5 tl (kdv her şey dahil dip toplam) ederdi.

Bu da yılda 160 tl etsin, buna göre düşünün, ilk başta peşinen verdiğiniz yoğuşmalı kombi farkı, petek boyu farkı, işçilik farkı, finans gideri , ürünün işletme gideri farkı vb. bunları çok iyi düşünün, hesabını yapın. 5-6 senede geri dönüş varsa ne ala yok 7-8 yıl ise alacağınız ürünün kalitesine dikkat edin 9-10 yıllı buluyorsa ekonomiklik adına değil , çevrenin korunması ve TR nin doğal gaza bağımlılığını azaltmak adına bu uygulamayı yaptırın.
    Bu arada örnekdeki 250 m3 ortalama tüketim, İstanbulda arakat olarak yaklaşık 160 m2 lik net ısıtma alanı olan daireye eşdir, dikkatinizi çekerim.
    Buda brütü yaklaşık 200 m2 demekdir.

Ben sistemimde 15 mt pkkp22 h:60 DD plus kullandım.Tesisat bakır boru ve süpürgelik üstü tüm evin dışa bakan duvarlarını ve bazı iç duvarlarınıda dolaşıyor. 160-170mt boru kullanıldı. Buna rağmen sistem ancak 60-40 olarak yapılandırılabildi, yani 50-30 değil.
    50-30 olsaydı petek metresine kayıplarla 750-760 kcal civarında ısı düşecek şekilde hesaplamak gerekirdi. Bu da (2,7 *40* 167= 18036/750=) 24 mt petek gerektirirdi tabi ki bunlar için yer ve sirküle problemide beraberinde gelir.
    Yani uzun lafın kısası, yoğuşmalı için 50-30 işletme hazırlamak , yalıtımsız veya yeterli yalıtımı olmayan yer için öyle kolay değildir. Ciddi maliyet çıkarır.
    Bende bir çok binadakinden iyi bir yalıtım olmasına rağmen (yeni yapılanlara göre ancak orta derecede ), bu sene 2 ile -2 derece arasındaki dış sıcaklıklarda kombiyi sürekli olrak 46 yada 49 derecede tuttum yani 58-40 gibi çalışdı odalar ancak 20-21 dereceyi buldular.

Isıtma veya soğutma en başta yalıtım, yalıtım olmazsa ekonomik ısınmayı unutun, kombiden sağlayacağınız fayda , yalıtımın yanında en fazla dörtte bir kadar dır.
    İyi bir yalıtım, en az %50 tasarrufu garanti ederken. Siz yoğuşmalı bir ürün olarak pratikde ancak %10 ları yakalarsınız.
    Bakmayın %20-25 ler deniyor, bu eski pilot alevli , artık ömrünü doldurmuş ürünlerle kıyaslanıyor. Yeni nesil yoğuşmasız ürünlerle böyle farklar yok.
    Bu konuları son 25-30 sayfada çok ciddi olarak verilerle defalarca tartışdık. Bunları inceleyin.

Yine yoğuşmalı kullanımı ve makul fiyatta çıkacak bir tesisat için (Petek boyu) m3 düşen birim değer mesela bölgeye bakmaksızın, 25 kcal değerini aşamamalı 20 kcal civarında olmalıdır. Zira 120 m2 net ısıtma alanı olan bir daireye bölgeye göre yapılan yalıtımın durumuna göre 6500 kcal ile 9000 kcal yeterli olmalıdır ki yoğuşmalı ürünün 50-30 derecelik işletmeye göre çalışabilecek petek boyuna ulaşılabilsin. en azından 60-40 gibi işletmelere uygun olsun, 60-40 lık bir işletme bile tüm ısıtma sezonunda %90-95 oranında tam yoğuşma yaparak çalışır.
    Ama bunun sağlanması için İzmirde 2 cm istanbulda 4 cm lik yalıtım malzemesi kullanılırken Ankara da bu değer 6 cm Erzurumda 8-10 cm ile ayrıca özek yapı malzemesi kullanılması gerekir.

Tabi ki bu yalıtımlar yapılırsa petek satan firmalarında işlerinin azalacağı kaçınılmaz. Ama öte yandan Türkiyedeki binaların nerdeyse %90 nın yalıtımsız olduğu gibi kanıtlanmış bir gerçek varken , yoğuşmalı kombi kullanımı bana göre yalıtımlı olan, öncelikle yeni yapılmış yapı denetimden geçmiş iskan almış binalarda kesinlikle teşvik edilmelidir. Bunun dışında kalan uygulamalarda , bütçeye göre hareket edilmesi şarttır.

Bu konuda karar verecek arkadaşlar çok iyi araştırın. Yoğuşmalı ürün kullanımı rastgele yapılacak bir uygulama değildir.
    %100 üzerinde verim gibi, hiç bir bilimsel tarafı olmayan yalanlara inanıp , satıcıların da gazına gelmeyin.
    Bu forumda bu konuda çok tartışdık, burda çok değerli bilgiler ve bunları yazan, paylaşan arkadaşlar var. Ben inanıyorum ki, burda tüm sorularınızın cevablarını bulmanız mümkün olacakdır.
    Herkese kolay gelsin.

• arkadaşlar yoguşmalı kombiyi gözünüzde ne kadar büyütmüşsünüz.aslında haklısnızda fiyatları normalin o kadar üzerindeki sizlerede hak veriorum vailant,buderus,viesmann ve digerleri yoguşmalı kombiyi degerinin çok üstünde satıkları için herkez çok iyi araşdırmak zrorunda piyasada çok köklü bazı firmalar daha uyguna verior araşdırın içine bakın kombinin kullanılan parçalar hep aynı termoteknik mesela banada kızacaksınız termotekniklemi çalışıyosun diyeceksiniz ama hayır çalışmıyorum termoteknigin yoguşmalı kom,bisini 1500 tl aldım 2 sene oldu maşallah tık demedi.bence araşdırın
  • quote:

Orijinalden alıntı: lakasivam

............................ banada kızacaksınız termotekniklemi çalışıyosun diyeceksiniz ama hayır çalışmıyorum termoteknigin yoguşmalı kom,bisini 1500 tl aldım 2 sene oldu maşallah tık demedi.bence araşdırın

Arkadaş ya sen düpedüz yalan söylüyorsun ya da ben yanlış anlıyorum.

Ya yukarıda yazdığın yalan ya da aşağıya aldığım 16 Temmuz 2009 13:19:47 de bu topiğin 84. sayfasında yazdığın yalan..

Yoksa sen Termoteknik Yetkili Servis olmayı termoteknikte çalışıyor olarak kabul etmiyormusun.

quote:

termo teknigin servisligini yapıyorum ama aç bıraktı termoteknik bizi ilkç çalışdırmayı yapıyoruz sonra ne arayan ne soran var yıllık bakım yaptıranlar olursa ne ala yoksa yandık. baymak kombilerede bakıyoruz onlar olmasa aç kalıcaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ege.. -- 6 Nisan 2010; 10:59:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Egé

quote:

............................ banada kızacaksınız termotekniklemi çalışıyosun diyeceksiniz ama hayır çalışmıyorum termoteknigin yoguşmalı kom,bisini 1500 tl aldım 2 sene oldu maşallah tık demedi.bence araşdırın

Arkadaş ya sen düpedüz yalan söylüyorsun ya da ben yanlış anlıyorum.

Ya yukarıda yazdığın yalan ya da aşağıya aldığım 16 Temmuz 2009 13:19:47 de bu topiğin 84. sayfasında yazdığın yalan..

Yoksa sen Termoteknik Yetkili Bayi olmayı termoteknikte çalışıyor olarak kabul etmiyormusun.

quote:

termo teknigin servisligini yapıyorum ama aç bıraktı termoteknik bizi ilkç çalışdırmayı yapıyoruz sonra ne arayan ne soran var yıllık bakım yaptıranlar olursa ne ala yoksa yandık. baymak kombilerede bakıyoruz onlar olmasa aç kalıcaz

helal Ege valla iyi yakalamışsın..Adamı cok acayip bozdun yaww...

• Çok böyle adam var diyorlardı ama denk gelmemişti bana forumda, ama açık açık reklam yaptığından belliydi zaten. Ayıp birşey, sen anlat ürünü alan alır zaten. Bu yollara girmenin anlamı var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: maxfocus

Selamlar,
    50-30 işletmede yoğuşmasız kombi ile ısınan birinin, yoğuşmalı uygulasında, ilk yatırım maliyetini makul bir sürede (bana göre 5-6 yıl) amorti etmesi için dairesinin ısıtma m2 sinin min 100 m2 üstünde olması gerekir. Isıtma m2 si net 100 m2 olan bir dairenin kullanım neti 110-115 m2 brütüde yaklaşık 140-145 m2 dir.
    Yoğuşmalı ürünlerin kullanılmasını kesinlikle destekliyorum , ama yoğuşmalı ürün kullanıcam diye astarı yüzünden pahalı uygulamalara girip, her ay 20-25 tl az ödedim diye sevinmek , sadece iyimserlik olur.

Yoğuşmalı ürün ve uygun ısı dağıtım projesi ile elde edilen tasarruf , yeni bir yoğuşmasız ürün ve uygun proje ile olana göre pratikde %12 leri aşamaz (bana göre maks. %10 civarında ya hadi neyse) ayda ortalama 250 m3 tüketen bir kullanıcı sürekli %14 tasarruf etse (ki bu petek boyları ve mevsimsellik faktöründen dolayı mümkün değil) 35 m3 gaz eder ki bunun bedeli de Ocak ayı için 26,5 tl (kdv her şey dahil dip toplam) ederdi.

Bu da yılda 160 tl etsin, buna göre düşünün, ilk başta peşinen verdiğiniz yoğuşmalı kombi farkı, petek boyu farkı, işçilik farkı, finans gideri , ürünün işletme gideri farkı vb. bunları çok iyi düşünün, hesabını yapın. 5-6 senede geri dönüş varsa ne ala yok 7-8 yıl ise alacağınız ürünün kalitesine dikkat edin 9-10 yıllı buluyorsa ekonomiklik adına değil , çevrenin korunması ve TR nin doğal gaza bağımlılığını azaltmak adına bu uygulamayı yaptırın.
    Bu arada örnekdeki 250 m3 ortalama tüketim, İstanbulda arakat olarak yaklaşık 160 m2 lik net ısıtma alanı olan daireye eşdir, dikkatinizi çekerim.
    Buda brütü yaklaşık 200 m2 demekdir.

Ben sistemimde 15 mt pkkp22 h:60 DD plus kullandım.Tesisat bakır boru ve süpürgelik üstü tüm evin dışa bakan duvarlarını ve bazı iç duvarlarınıda dolaşıyor. 160-170mt boru kullanıldı. Buna rağmen sistem ancak 60-40 olarak yapılandırılabildi, yani 50-30 değil.
    50-30 olsaydı petek metresine kayıplarla 750-760 kcal civarında ısı düşecek şekilde hesaplamak gerekirdi. Bu da (2,7 *40* 167= 18036/750=) 24 mt petek gerektirirdi tabi ki bunlar için yer ve sirküle problemide beraberinde gelir.
    Yani uzun lafın kısası, yoğuşmalı için 50-30 işletme hazırlamak , yalıtımsız veya yeterli yalıtımı olmayan yer için öyle kolay değildir. Ciddi maliyet çıkarır.
    Bende bir çok binadakinden iyi bir yalıtım olmasına rağmen (yeni yapılanlara göre ancak orta derecede ), bu sene 2 ile -2 derece arasındaki dış sıcaklıklarda kombiyi sürekli olrak 46 yada 49 derecede tuttum yani 58-40 gibi çalışdı odalar ancak 20-21 dereceyi buldular.

Isıtma veya soğutma en başta yalıtım, yalıtım olmazsa ekonomik ısınmayı unutun, kombiden sağlayacağınız fayda , yalıtımın yanında en fazla dörtte bir kadar dır.
    İyi bir yalıtım, en az %50 tasarrufu garanti ederken. Siz yoğuşmalı bir ürün olarak pratikde ancak %10 ları yakalarsınız.
    Bakmayın %20-25 ler deniyor, bu eski pilot alevli , artık ömrünü doldurmuş ürünlerle kıyaslanıyor. Yeni nesil yoğuşmasız ürünlerle böyle farklar yok.
    Bu konuları son 25-30 sayfada çok ciddi olarak verilerle defalarca tartışdık. Bunları inceleyin.

Yine yoğuşmalı kullanımı ve makul fiyatta çıkacak bir tesisat için (Petek boyu) m3 düşen birim değer mesela bölgeye bakmaksızın, 25 kcal değerini aşamamalı 20 kcal civarında olmalıdır. Zira 120 m2 net ısıtma alanı olan bir daireye bölgeye göre yapılan yalıtımın durumuna göre 6500 kcal ile 9000 kcal yeterli olmalıdır ki yoğuşmalı ürünün 50-30 derecelik işletmeye göre çalışabilecek petek boyuna ulaşılabilsin. en azından 60-40 gibi işletmelere uygun olsun, 60-40 lık bir işletme bile tüm ısıtma sezonunda %90-95 oranında tam yoğuşma yaparak çalışır.
    Ama bunun sağlanması için İzmirde 2 cm istanbulda 4 cm lik yalıtım malzemesi kullanılırken Ankara da bu değer 6 cm Erzurumda 8-10 cm ile ayrıca özek yapı malzemesi kullanılması gerekir.

Tabi ki bu yalıtımlar yapılırsa petek satan firmalarında işlerinin azalacağı kaçınılmaz. Ama öte yandan Türkiyedeki binaların nerdeyse %90 nın yalıtımsız olduğu gibi kanıtlanmış bir gerçek varken , yoğuşmalı kombi kullanımı bana göre yalıtımlı olan, öncelikle yeni yapılmış yapı denetimden geçmiş iskan almış binalarda kesinlikle teşvik edilmelidir. Bunun dışında kalan uygulamalarda , bütçeye göre hareket edilmesi şarttır.

Bu konuda karar verecek arkadaşlar çok iyi araştırın. Yoğuşmalı ürün kullanımı rastgele yapılacak bir uygulama değildir.
    %100 üzerinde verim gibi, hiç bir bilimsel tarafı olmayan yalanlara inanıp , satıcıların da gazına gelmeyin.
    Bu forumda bu konuda çok tartışdık, burda çok değerli bilgiler ve bunları yazan, paylaşan arkadaşlar var. Ben inanıyorum ki, burda tüm sorularınızın cevaplarını bulmanız mümkün olacakdır. Herkese kolay gelsin.

Selamlar Ege,

İyi araştırma ve detayı yakalamışsın, bu işin ticareti yapanların dürüst olması hususunu özellikle , ana üreticilerin denetlemesi gerekiyor.Bayilik almak o kadar kolay olmamalı. Markalar kolay yaratılmaz ama çok kolay yok edilir.
    Bu arada meselede Yoğuşmalı kombileri abartmak veya yermek değil, önemli olan her ne olursa olsun bir proje yapıyorsanız ve bütçe sizin için önemliyse , projenin maliyet, fayda ilişkisi , değerlendirilmesinin yapılması şarttır. Bütün konu bundan ibaret.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 6 Nisan 2010; 12:00:13 >

• Ege, tebrik ediyorum güzel çalışma, iyi yakalamışsın. şimdi insanların kafasına soru işareti kalacak, ne gerek varki buna. burda satıcıda yazabilir teknik serviste zaten bir sınırlama kısıtlama yok hic gerek yoktu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yeniceri Ege, tebrik ediyorum güzel çalışma, iyi yakalamışsın. şimdi insanların kafasına soru işareti kalacak, ne gerek varki buna. burda satıcıda yazabilir teknik serviste zaten bir sınırlama kısıtlama yok hic gerek yoktu.

Selamlar,

Bu forumda çoğunlukla son kullanıcılar var ve kimsenin satıcı veya servis yazmasın diye bir itirazı olacağını zannetmiyorum.
    Önemli olan, bunu net olarak açıklaması ve savunduğu konuyu, markayı, ürünü her ne ise , olumlu ve olumsuz yönleri ile paylaşmasıdır.
    Eğer amaç faydalı olmaksa , bu arkadaşda bir markanın temsilcisi ise, ürünün üstünlüklerini anlatır, mesela der ki bizim ürünlerde filanca malı şu marka brülör kullanılır, eşanjörün malzemesi budur, sirküle motoru şu markanındır, ürünler kalitelidir.
    Mesela burda TT adı geçti, mesela denseydi ki, Peteklerimizin saç kalınlığı budur, bu kalteyi kullanırız, misal çinko fosfat ve kataforez teknikleri (tt de bu teknik yok)kullanılır. Benzeri örnekler verir. Bizlerde bunlardan yararlanırız.

Ama burda, aç kaldım, tu kaka marka havası yaratan bir ifade, arkadan şu ürünü aldım, fiyatı budur çok memnunum.
    Oldu mu şimdi bu, eğer bir satıcı veya servis çalışdığı marka hakkında bu şekilde çelişki yaratmamalı. Bunu arkadaş ürün kaliteli diye espiri olarak söylemiş diye yorumluyorum, ama yanlışda anlaşılabilir.

Burda akıl karışacak bir şey yok, Ege güzel yakalamış ve bu arkadaşı tutarlı olmaya ve dürüstlüğe davet etmiş. Benim anladığım budur.

Ben asıl burda kişisel bir yaklaşımdan dolayı, TT markasının düştüğü duruma dikkat çekmek isterim.
    Üst yazıda da yazdım, marka kolay yaratılmaz ama çok kolay yok edilir. Benim çalıştığım yerde bu konu birinci önceliklerden biridir.Aksi düşünülmez.
    Bilinçli bir kullanıcının bu durumu markaya bağlamadan , kişisel bir durum olarak karşılaması düşünülebilir. Ama bu çok da gerçekci olmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 6 Nisan 2010; 16:33:04 >

• Arkadaşlar bence durumlar markayı tanıtmak , sevdirmek amacıyla yapılıyor ancak yalan yazılıyor...Bu kombi hiç bozulmuyor, aç kaldık, baymak tan para kazanıyoruz, sonra falan kombiyi aldım çok memnunum....BİLMEDİĞİNİZ BİR KONU VAR...BURADA YAZANLARIN VE OKUYANLARIN ÇOĞU DEĞİL BİRÇOĞU 20-60 YAŞ ARASI NEYİN NE OLDUĞUNU ÖĞRENMEK İÇİN ARAYAN SORAN , ARAŞTIRAN İNSANLAR..Belki yazdıklarınız bu insanlar sizin bilginizn 20 katına sahipler...YALANCININ MUMU YATSIYA KADAR YANAR....deenir...Bunlara gerek yok...Yazdığınız insanlara saygı gösterirseniz saygı görürsünüz....Ben akıllıyım onlar aptal, ne yazsam yutarlar.....Çok yanlış düşşünce...Çoook yanlış...Bu duruma düşmeye hiç gerek yok...Özür dileyin konu kapansın..Karar sizin......Saygılarımla.. Yanlış anlama olmasın...Burada kimseye ambargo yok...Yetkili servis, satıcı, firma görevlisi, son kullanıcı , isteyen istediğini yazsın...Bildiklerini diğer insanlara anlatsın...Faydalı olsun....ANCAK YALANA GEREK YOK...YALAN YAZMASIN...Ben tt yetkili servisiyim marka ve kombi konusunda sorularınızı cevaplamak isterim...Yazıp ayrıntılı ürün tanıtımı yapsa çok daha doğru bir davranış şekli olurdu...Şahsi düşüncem böyle....Saygılarımla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 6 Nisan 2010; 17:46:54 >

• şu kombi seçimi ne kadar zormuş yahu. tam birine karar veriyorum okudugum yorum her şeyi alt üst ediyor. elimizde kullanıcı istatistikleri yokki daha sağlıklı karar verelim.

neyse, soruma geçeyim. ev istanbul küçükyalıda. yeni ev oldugu için sanırım izolasyonu fena değildir. yeni evlerde belli bi standart oluyordur herhalde.
    brut 180, net 150 mt falan. çatı dubleksi, 3 ve 4. kat. 10 mt gibi petek varmış.

şöyle bozuldugunda servisinden başımız ağrımayacak, yedek parçaları çok pahalı olmayacak, yakıt içmeyecek bişeyler bakıyorum. kafamda üç dört model var şimdilik. bu modeller hakkında fikri olan tecrübesi olan varsa sevinirim. başka model önerilerinide beklerim. özellikle su sıcaklıgını sabit tutabilmsi önemli bu arada.

E.C.A Confeo Premix S Hermetik Yogusmali Kombi- (25800kcal/h)

DEMIRDOKUM Sargon Premix Hermetik Yogusmali Kombi (25800kcal/h)

Ariston Genus Premium Hermetik-Yogusmali Kombi (25800kcal/h)

BAYMAK Luna3 Duo Tec Premix 280-Hermetik-Yogusmali-Kombi- (24080kcal/h)

• slm arkadaşlar acil yardıma ihtiyacım var.1-2 gün içerisinde evime kombi taktırmam gerekiyor.çünki taşınmam lazım evim yeni inşaatten teslim.kombileri araştırdıkça kafam allak bullak oldu ne kadarda karışık bir olaymış.hangi kombiciye gitsem diğer markayı karaladı.ve aralarında fiyat farkı oluştu.herkes kendi malını övdü ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.yardımlarınız için teşekkürler....

BRÜT 150 M2
    NET KULLANIM 105 M2 YAKLAŞIK
    PETEK UZUNLUĞU TOPLAM 7 M
    DUVAR ARASI 2 CM STRAFOR KONULDU
    GÜNEY-DOĞU-KUZEY 3 CEPHELİ
    8 KATLI BİNADA 4.KAT

YOĞUŞMALIMI YOĞUŞMASIZMI GEREKİR....

BAYMAK : en son dijital kumandalı yoğuşmalı modelini diğer marka yoğuşmalı kombilerden 300 tl aşağı veriyo tesisat döşemesindede 300 tl avantajı var.yoğuşmada 2 yıldır almanyanın en iyisi olduğunu söylüyor.2100 kombi + 750 bağlantı ücreti ve daire girişinden kombiye doğalgaz hattı

VAİLANT: kesinlikle 7 m peteğe yoğuşmasız taktırmam gerektiğini yoğuşma yapmayacağını gereksiz yatırım olacağını tasarruf edemeyeceğini söylüyor.6 güvenlik sistemiyle, düşük barda çalışabilmesiyle, hazır sıcak su haznesiyle,türkiye şartları için özel üretilmiş olmasıyla,donmaya karşı korumalı olmasıyla, en iyi kombi olduğunu söylüyor.2300 kombi + 900 bağlantı ücreti ve daire girişinden kombiye doğalgaz hattı

VİSSMAN: en iyi cihaz olduğunu iddaa ediyor ve şaşmayın diyor ..vailantın 7 m de yoğuşma yapamayacağını ama kendi markalarının yoğuşma yapabilceğini söylüyor.2400 kombi + 900 bağlantı ücreti ve daire girişinden kombiye doğalgaz hattı

BU BENİM KÜÇÜK ARAŞTIRMAM.BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLAR BANA EVİMİN ÖLÇÜLERİNE GÖRE BU KOMBİLERDEN HANGİSİNİ ÖNERİRSİNİZ.VE YOĞUŞMALIMI YOĞUŞMASIZMI AÇIKLARMISINIZ.YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER...

• quote:

Orijinalden alıntı: tirip38
    ...................................................

YOĞUŞMALIMI YOĞUŞMASIZMI GEREKİR....
    .....................

9 Mart 2010; 12:45:19 da 114. sayfada yazmış olduğum mesaj ;

quote:

Yoğuşmalımı yoğuşmasız mı sorusunu soran arkadaşlarıma genel bir açıklama;

Yoğuşmalı mı yoğuşmasız mı konusu kombi alma aşamasında hemen herkesin takıldığı bir nokta.
    Bende takılmıştım ama yoğuşmalıya ilk alışta yaklaşık 800 TL daha fazla ödemek gerekiyordu ve ben şu anda Eca Confeo ile ayda o da kış aylarında en fazla 135 TL gibi ödüyorum. Yaz aylarında ise 10 TL gibi oluyor. Bu hesapla 135 x 6 = 810 TL kış için, 6 x 10 = 60 TL de yaz için olmak üzere toplam 870 TL yıllık gibi gaz ücreti ödüyorum.

Yoğuşmalı ürünler çok abartılsa da normal kullanımda en fazla % 10 gibi bir tasarruf sağlar. Bu durumda ben yoğuşmalı alsaydım yılda 87 TL tasarruf edecektim. Yani yoğuşmalıya baştan vereceğim fazladan parayı faiz gibi gelirler hesaplanmadan 9-10 yılda amorti edecektim. Ben bir kombinin ekonomik ömrünün zaten 10 yıl gibi bir süre olduğunu düşündüğümden yoğuşmasız bir kombi tercih ettim, buna da gerçek kullanımda gördüğüm kadarıyla pişman değilim.

Ama sizler, olsun baştan fazla ödeyeyim ama sonradan gaz ücreti daha az olsun diye düşünürseniz yoğuşmalı da tercih edebilirsiniz. Karar sizin..

• Ege arkadaşımın yazısı çok güzel ve mantıklı...İzmir için yazıyor....Dikkatle okuyunuz...Bu soruda iki yerde takıldım...150 m2 bürüt ev 105 m2 net nasıl olur ?..Evin 105 m2 neti varsa bu eve 7 mt. pkkp 60 cm panel radyatör çok rahat yeter...Israrla kollama fiyatlardan bu yoğuşmalı ve yoğuşmasız kombi teklifleri nedir ?...Size 7 mt toplam boyda 60 lık panelle yoğuşmasız kombi uygun....Onların fiyatıda 7 mt panel 60 lık olsa 700 Lira....20.000 kcal hermetik bir kombi 850 - 1500 Lira arasında. Bir çok marka ve model var...Daha daha üstü.... Bol tuzlu işkembe çorbası..Bol sarımsak ve sirke dökülürse lezzetli olur.....Kombi doğalgazı yakarak ısıttığı sıcak suyu bir pompa ile evin içindeki borularda dolaştıran biraz gelişmiş şofben..NASA da yapılma uzay mekiği değil...Karar ve para ve tercih sizin...Saygılarımla..Not..Doşalgaz tesisatı 500- 700 Lira arası yapılıyor...Planı, boru döşenmesi , gazı açtırması dahil..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 10 Nisan 2010; 12:12:47 >

• Merhaba Arkadaşlar tavsilerenize ihtiyacım var..

Evim yaklaşık 130 m2 3 katlı müstakil binanın 2. katı. Üst kat boş dış cephe yalıtımını bu yaz 4 cm köpükle

yapıcam. Ev de 2000 sistem dedikleri kalorifer tesisatı ve demirdöküm plus 9.60 metre toplam petek var.Bir

odada doğalgaz sobası kullanıyorum ama bu yaz kombi almaya karar verdim. Öncelikle yoğuşmalı mı yoksa

normal bir kombi mi almalıyım bunu bilmiyorum. Buderus kombilere kafam takıldı ama çok pahalı geldi

kombi tavsiyesine ihtiyacım var. forumu takip ettim bu işi bilen arkadaşlar

Yardımcı olursanız sevinirim.. teşekkürler..
  • arkadaşlar selam, bir sorum olacak

altımızdaki daire evine doğalgaz yaptırdı. kombi bacaları bizim dairenin iki odasının tam ortasına denk gelecek şekilde yerleştirmişler, 2 metre falan aşağımızda. Bu durum beni pinpiriklendirdi. Bacalarından çıkan zehirli yanma gazlarının bizim camlarımız açıkken ters yönlü bir rüzgar ile içeriye girebileceği aklıma geldi. Sonuçta kışın da olsa evi havalandırmak için camları hergün açıyoruz. Bu anlarda yükselen gaz ters akımla bizim odalara girer mi acaba..Biliyorum enteresan bir soru oldu ama pinpirik yaptım ve cevabını merak ediyorum bilgilendirirseniz sevinirim..
  • Euro da düşüş var..Kombi fiyatlarına etkisi olur mu sizce, bir de 1500-2000 arası en ekonomik ve işlevsel yoğuşmalı kombi hangisi olur?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: maxfocus
    ......................................................

Hele hele sıcak su konusu yani tam bir taraflı yaklaşım, bu dediğiniz buderusdan viessmanna bir çok üründe var olan bir sorundur. Buderus u52 haşlanan çok kişi duydum, ayrıca 35 derece ayarında muslukdan 35 su beklemeniz için kombinin en azından 45 derece cviarında çıkış vermesi gerekir, zira siz tesisat boyunda olacak kayıpları sıfır olarak düşünemezsiniz, üreticiler bunu dikkate alır kombi ile banyo arasında 15 mt tesisat olsa, sizce 35 dereceye ayarlandığında 35 derece çıkan su 15 mt sonunda 35 derece mi olur. Güldürmeyin . Böyle komik bir şey olmaz.
    Sizin mantığınıza göre musluk çıkışınada bir ısı ölçer ileve edilip kombiye bağlanmalı.
    Bunları bir araştırıp tekrar değerlendirmenizi öneririm.

Sıcak su konusunda kısmen haklı görüyorum ben bu arkadaşı, gerçi dediğiniz gibi diğer kombilerde de bu sorun olabiliyor.

Eca Confeo kullanıcısı olduğumu biliyorsunuz burada sıcak su ile ilgili anlatılanları bire bir yaşıyorum desem yalan olmaz. Hani arkadaş demişya Eca kullanıcıları elini vicdanına koysunda cevap versin diye. Bende öyle yapıyorum ve cevaplıyorum. Evet doğru kombi üreticileri tesisattaki kayıpları hesap ediyor ama bu çok farklı bir durum. Bende bizzat yaşadığım için anlatmaya çalışayım. Çok sayıda denemeler yaptım bir türlü yaklaşık aynı derecelerde ya da yakın derecelerde sıcak su almayı başaramadım. Gerçekten dediği gibi su ısınmaya başlıyor, hah tamam diyorsunuz birkaç dk sonra suyun altından kaçmak zorunda kalıyorsunuz, kaçmasanız haşlanacaksınız. Dur bakalım ne olacak diye bekledim dendiği gibi, hakikaten bu defa da suyun ilk baştaki gibi soğumaya başladığını gördüm. Bu sirkülasyon böyle devam edip duruyor. Verilen linklerdeki şikayetlere baktığımda da açıkçası oldukça şaşırdım çünkü benim durumda olan başka kullanıcılarda varmış, yani bir tek ben değilmişim bu durumu yaşayan..

Ben bu durumun önlenemez veya düzeltilemez bir durum olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta şofben mantığı ile çalışan cihazlar bunlar. Daha önce de bu topikte yazmıştım, daha önce kullandığım demirdöküm üretimi arçelik termostatik şofbenimi arıyorum diye. O şofben ayarladığınız derece civarlarında sıcak su üretiyordu, ne yanıyordunuz ne de su soğuyordu. Yaklaşık ayarladığınız derecelerde su üretiyordu ve konfor süperdi. Aynı şeyi kombilerde sağlamak çok zor olmasa gerek diye düşünüyorum. haa bu durum diğer kombilerde de yaşanıyor olabilir tam olarak bilemiyorum. Diğer marka kullanan arkadaşlarda bu durum nasıl yazarlarsa bizlerde öğrenmiş oluruz. Hepsinde bu durum varsa boşu boşuna Eca yı suçlamaz kimse..

ECA da sıcak su problemini ben de yaşıyorum..Su bir ısınıyor bir soğuyor..Ama daha önce kullandığım demirdöküm arçelik gibi şofbenlerde de bu durumu yaşadığımdan bana pek garip gelmemişti..Sıcak suyu daima ayarlanılan derecede verebilen bir kombi markası var mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: gilbert

arkadaşlar selam, bir sorum olacak

altımızdaki daire evine doğalgaz yaptırdı. kombi bacaları bizim dairenin iki odasının tam ortasına denk gelecek şekilde yerleştirmişler, 2 metre falan aşağımızda. Bu durum beni pinpiriklendirdi. Bacalarından çıkan zehirli yanma gazlarının bizim camlarımız açıkken ters yönlü bir rüzgar ile içeriye girebileceği aklıma geldi. Sonuçta kışın da olsa evi havalandırmak için camları hergün açıyoruz. Bu anlarda yükselen gaz ters akımla bizim odalara girer mi acaba..Biliyorum enteresan bir soru oldu ama pinpirik yaptım ve cevabını merak ediyorum bilgilendirirseniz sevinirim..

bütün binalarda hemen hemen aynı durum var mesala bizim balkonlarda ama balkon devamlı acık aynı mantıkla balkondanda iceri girer bütün hermetik bacalar bu durumda. siz çok pinpirik yapıyorsanız eğer 80 tl ye karbonmonoksit gaz dedektörü alın takın rahat edin hatta 20 tl daha vererek ilave olarak doğalgaz dedektörüde alabilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: yeniceri

quote:

Orijinalden alıntı: gilbert

arkadaşlar selam, bir sorum olacak

bütün binalarda hemen hemen aynı durum var mesala bizim balkonlarda ama balkon devamlı acık aynı mantıkla balkondanda iceri girer bütün hermetik bacalar bu durumda. siz çok pinpirik yapıyorsanız eğer 80 tl ye karbonmonoksit gaz dedektörü alın takın rahat edin hatta 20 tl daha vererek ilave olarak doğalgaz dedektörüde alabilirsiniz.

işte bizim balkon üzeri balkon değil ya, balkon olsa sorun yapmayacam. iki odanın altı kombi bacasının çıktığı balkon yani direk cam açıkken atmosfere açık odalar. ordan çıkıp yükselen gazın ters akımla içeri girmesi korkutuyor beni. Ama yanma gazı atmosfere verildiğinde, oksijenle ölüyo da olabilir yani girse bile etkisi kalmıyor da olabilir bunu bilemiyorum.

• merhaba. kombi konusunda cahilim, internetten bilgi toplarken sitenize ulaştım, yardım ederseniz sevinirim.
    evim istanbul'da, güney cephe, içten yalıtımlı (dıştan da yapılacak), net 115 m2 ve 11 metre petek var.. hangi güçte kombi tavsiye edersiniz? hermetik veya yoğuşmalı arasında kararsız kaldım…ve en önemlisi hangi güçte olmalı? 20 binlik hermetik bir kombi işime yarar mı ? bazı arkadaşlarım 20 binlik az diyor çünkü petek boyu fazla uzunmuş…teşekkürler şimdiden..
  • 
Sayfa: önceki 346347348349350
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.