Şimdi Ara

dizel motorlar anlatildigi gibi ekonomik mi ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
1.977
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • yılda 10 bin km yaparsan kendini amorti etmesi 7.4 yıl sürüyor.

Az km yapıyorsan benzinli al uzun yıllar sorunsuz kullanırsın. 2. el olayına bakma. Burda hem dizel olan daha pahalı satılır derler hem de 100 binden sonra dizel alınmaz derler. 100 bin olmadan satarsan hepten zarara gireceksin 100 binden sonra da emin ol benzinli fiyatına çok yakın olarak satacaksın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Turuncu Sakal

yılda 10 bin km yaparsan kendini amorti etmesi 7.4 yıl sürüyor.

Az km yapıyorsan benzinli al uzun yıllar sorunsuz kullanırsın. 2. el olayına bakma. Burda hem dizel olan daha pahalı satılır derler hem de 100 binden sonra dizel alınmaz derler. 100 bin olmadan satarsan hepten zarara gireceksin 100 binden sonra da emin ol benzinli fiyatına çok yakın olarak satacaksın.

Hocam şöyle bi hesap yapalım, Yılda 10 bin km yapacak diyelim, dediğiniz gibi 7.4 yıl sonra araç 74 bin km'ye geldi ve araç kendini amorti etti. Şimdi dizel araca vermiş olduğu fiyat farkı aradan çıktı, gelelim satışa, Aynı model ve özellikte 7.4 yaşında 74 bin km'de aracın dizelini benzinlisinden en az 2-3 bin lira fazlaya satacaktır ve bu 2-3 bin lirada dizel almanın ufakta olsa avantajlı olduğunu gösterir. Km çoğaldıkça avantajının arttığını zaten biliyoruz.

• Dizeli satarken de pahali satiyorsunuz. Onun icin ekonomi icin.dizel

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sanki Dizeli Benzinliden pahalıya alıp satınca Benzinliyle aynı fiyata satıyormuş amorti filan diyorlar ya
  • quote:

Orijinalden alıntı: serco05

Dizeli alıp çok km yaparsanız aradaki farkı yakıttan çıkarırsınız, az km yaparsanız 2.elde altın değerinde olur zaten benzinliden marka modeline göre 2-5 bin pahalıya satarsınız, bence dizel her şekilde ekonomik, En azından rahat rahat binersiniz gezip dolaşırken gözünüz sürekli benzin göstergesinde olmaz, 40-50 bine araba alıp lpg taktırıp arabanın kimyasınıda bozmamış olursunuz.

İşte doğru cevap bu. dizel alırken pahalı alırsın, satarken pahalı satarsın. 3 yılda her sene 15-20bin yapmazsan kar etmezsin diye bir şey yok 10bin km yapsan bile 3 yaşında 30bin'deki aracı çok iyi fiyattan satarsın her türlü kardasın. çok km yaparsan yakıt parasından çıkarırsın satarkende benzinliye göre 2 bin tl pahalı satarsın fazlası ile kar ettirir. az kilometre yaparsan benzinliye göre 4bin tl karla satarsın gene kardasın.

• quote:

Orijinalden alıntı: naczet24

quote:

Orijinalden alıntı: Aydoğan*

2005 yılından itibaren dizel yakıtlı araç kullanıyorum.

Şu anda aracımı değiştirsem tekrar dizel araç alırım.

Benzinli alıp yaklaşık 3.000 TL'ye LPG taktıracağıma baştan dizel alırım.

Senede 10.000 km altı da olsa dizel derim.

3000 tl mi lpg kitleri

ben 1250tl ye piknik tüpü mü taktırdım diye düşündüm.......

"3000 tl mi lpg kitleri

ben 1250tl ye piknik tüpü mü taktırdım diye düşündüm......."

Okuduğunu anlamayan, anlamak istemeyen ve aklına geldiği gibi yorum yapanlar yüzünden DH Otomobil bölümünden iyice soğudum.

Yaklaşık 3.000 TL dedim. Özellikle sıfır alınan benzinli araçlarda rakamlar bu seviyeye çıkabiliyor.

Yani her araç için geçerli olmadığı açıkça görülüyor. Piknik tüpü takanlar da var; bu da ayrı bir konu. Yaklaşık 500 TL'ye LPG taktıranlar da var. Ama bütün bunlar sonucu değiştirmez.

ASLINDA CEVAP VERMEYE BİLE DEĞMEZ. SEVİYE İYİCE DÜŞTÜ!

Örneğin, bir arkadaşım sıfır kilometre aldığı benzinli araca yaklaşık 3.000 TL harcayarak LPG taktırdı. Ona söylediğim ise "3.000 TL daha verseydin de dizel olanı alsaydın. Ya da fabrika çıkışlı LPL'li araç alsaydın." şeklinde.

Bunlar benim görüşlerim.

Nazik bir üslupla katılmadığınızı belirtebilirsiniz. "Piknik tüpü" şeklinde seviyesiz yorum yapmanız; sizin seviyenizi ortaya koyuyor.

Kendi adıma istediğinizi yazın; cevap vermeyeceğim.

İyi formlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: cancakmak

Chevrolet in Yeni Aveo modellenin benzinli ve dizel verisoynlarini karsilastirdim.

Dizel motorlu modeli 100km de 3.7 litre tuketirken, benzinli modeli 5.5 litre tuketim yapiyor burada bariz bir avantaj gibi gorunsede dizel modeliyle benzinli model arasinda 7000 lira gibi astronomik bir fiyat farki var.

Dizel motorlarin bakimlarinin daha sik yapilmasi gerektigi ve bakim maliyetinin yuksek oldugu dusunulurse

Aradaki 7000lira farki kac bin kilometrede kapatir ?

dizelin bakımı 15binde bir yapılırken benzinde 10binde birdir... tam tersidir...

ayrıca senede benim gibi 20bin km yol yapan biri dedigin rakamı 2 bucuk senede amorti eder yani 50binde dizel aracım benzinli ile kafa kafaya gelir üzerinde bi 50bin daha binersem hepsi kardır...

ayrıca satmaya kalktınmı benzinli dizelden ucuz olur arasında nereden baksan en az 3-4 bin fark olur...

lütfen bilgilendirme yapacaksanız biraz mantıklı yapın ...

Ayrıca açık oto pazarına çıkın... bakın hali... dizel araç yok pazarda niye ? cunku benzinliyi kimse almıyor... lpg li olanıda adam benzinli ile aynı fiyata alıyor... dizelde böyle bir sorun yok... 180binde dizel araç sattım tak diye aldılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sissil -- 6 Ağustos 2012; 9:30:16 >

• quote:

LPG'nin maliyeti her şeyiyle birlikte 2k TL.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fortune1905

yokuşlar harika yaratıyorda sanki wrc de yarışıyor.

günlük kullandığın araç sonuçta.

düşük beygirli ve ağır kasa araçları anlarımda bir nebze.

Günlük kullanım demişken;

Piyasadaki çeşitli modellerin dizel ve benzinli seçeneklerinin esneklik değerlerini bir araştırın. (70-110, 80-120kmh vs.)

Dizellerin çok daha rahat olduğunu göreceksiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hazrecevs

Sanki Dizeli Benzinliden pahalıya alıp satınca Benzinliyle aynı fiyata satıyormuş amorti filan diyorlar ya

+10000000000000000000

Bir türlü öğrenemedik zaten, hep aynı muhabbet. Piyasaya bakın bakalım 2. el aynı marka aynı model aracın dizeli kaça benzinlisi kaça gidiyor. O fark ne olacak şimdi?
  • dizel motorlar haliyle daha pahalı bu fark 13-15 bin tl civarı değil 7-8 bin tl civarıdır..dizel araç alırken bu fark ödeniyor fakat benzınli araç alındıgında da genelde lpg takıldıgından en kaliteli kitlere 3.000tl verilebiliyor..bu durumda dizel ile benzin-lpg motor arasında ki fark 5.000 tl ye düşüyor..lpg faktörü benzinli araçların dizel kadar az yakmasını sağladıgından aynı yakıyorlar diyebiliriz..bu durumda bir tarafta benzin-lpg li araç diğer tarafta da 5.000 farkla hiçbirşeye bulaşmadan dizel motor kalıyor.(çoğu kişi lpg olayına sıcak bakmıyor kullanım zorlukları da cabası..alışveriş merkzlerine girilemiyor vs)

bu 5.000 lik fark ı ne benzin-lpg li motor çok yakarak ne de dizel az yakarak kapanabilir..yani bu 5.000 tl lik farkı dizel alacaksanız unutacaksınız..şu kadar km de yapsan bu kadar km de yapsan benzinli -lpg takılı bir araçla karşılastırıldıgında bu 5.000tl yi geri getiremezsiniz..faaaakaaattt dizel arabanın verdiği torku da hiçbir zaman lpg den alamazsınız...yokuşta rampada dağda bayırda arabanın nefesi tükendiğinde acaba dizel mi alsaydım diyebilirsiniz...ayrıca dizelin ara hızlanmaları vs daha çok şehiriçine uygun gibi arkadasların dediği gibi esnekliği daha iyi..

ve hep unutulan bir başka nokta..dizeli satarken benzinli fiyatına satmıyorsunuz yine dizel olmasından ötürü belli bir farkı oluyor..

kısaca dizel motor kaybettirmez 8.000 tl fark da olsa verilir alınır...dizel buna değer...

(zaten benzinli alınan araca lpg düşünülmüyorsa o zaman baştan vermediğiniz 8.000 tl lik fark fazlasıyla sizden cıkacaktır..baştan uygun fiyat gibi görünse de senelik değer kaybı,fazla yakıt yakması, o farkı kapayacaktır..herkes 1-2 sene kullanmak için araba almadıgından 3-5 sene sonra fark kapandıgı gibi eksiye de geçmeye başlanacaktır

• arkadaşım boyle hesap mı olur. hangi dizel 3.7, hangi benzinli 5.5 tüketiyor. senin rover 6 litre mi yakıyor.
  • quote:

quote:

quote:

3000 tl mi lpg kitleri

"3000 tl mi lpg kitleri

Okuduğunu anlamayan, anlamak istemeyen ve aklına geldiği gibi yorum yapanlar yüzünden DH Otomobil bölümünden iyice soğudum.

Yaklaşık 3.000 TL dedim. Özellikle sıfır alınan benzinli araçlarda rakamlar bu seviyeye çıkabiliyor.

Yani her araç için geçerli olmadığı açıkça görülüyor. Piknik tüpü takanlar da var; bu da ayrı bir konu. Yaklaşık 500 TL'ye LPG taktıranlar da var. Ama bütün bunlar sonucu değiştirmez.

Örneğin, bir arkadaşım sıfır kilometre aldığı benzinli araca yaklaşık 3.000 TL harcayarak LPG taktırdı. Ona söylediğim ise "3.000 TL daha verseydin de dizel olanı alsaydın. Ya da fabrika çıkışlı LPL'li araç alsaydın." şeklinde.

Bunlar benim görüşlerim.

Nazik bir üslupla katılmadığınızı belirtebilirsiniz. "Piknik tüpü" şeklinde seviyesiz yorum yapmanız; sizin seviyenizi ortaya koyuyor.

İyi formlar.

Kusura bakmayın konuyla alakam yok ama sormadan edemedim "Piknik tüpü" demenin neresi seviyesiz, hani adam şahsınıza dese haklısınız.

• o şehir içi 5.5 yaksın, deve izi yaparım!
  • Direkt benzinle gezmek kağıt üstünde mantıklı görünsede verdiğin para ile yaptığın yol seni psikolojik olarak etkiler.en az 6 ay sonra LPG için araştırmalara başlarsın.

Kaliteli bir LPG kiti vizesi ile işletmesi vs ile 2000 lirayı buluyor.

BRC 1600-1800 arasında ve daha vize ve işletmesi var bunu...

Bagajın küçülecek.

LPG 2. elde değer arttıran bir olay değil, çabuk satılmasını sağlar ama fiyat farkı koyarsan millet benzinli alıp kendi taktırmayı düşünür yada dizellerine bakar.

Dizel araçlar ile benzinli araçlar arasında 2. elde en az 3 bin fark olur.

Verdiğin 7 bin liralık farkın 3 bin lirasını bu şekilde geri alırsın.

LPG takan 2 bin lirasını alamaz.

Şimdi sen 2 bin lira kar etmek için benzinli araba alıp LPG bağlatmakla uğraşacak ve bagajı küçülteceksin.

LPG yi severim ama dizel alternatifi olmayan arabada severim.

Örnek olarak; Honda alacak olsam illa dizel demem/diyemem, beğeniyorsam alır LPG takar geçerim.

• quote:

quote:

Hocam şöyle bi hesap yapalım, Yılda 10 bin km yapacak diyelim, dediğiniz gibi 7.4 yıl sonra araç 74 bin km'ye geldi ve araç kendini amorti etti. Şimdi dizel araca vermiş olduğu fiyat farkı aradan çıktı, gelelim satışa, Aynı model ve özellikte 7.4 yaşında 74 bin km'de aracın dizelini benzinlisinden en az 2-3 bin lira fazlaya satacaktır ve bu 2-3 bin lirada dizel almanın ufakta olsa avantajlı olduğunu gösterir. Km çoğaldıkça avantajının arttığını zaten biliyoruz.

Herkesin tercihi farklı olabilir tabiki ama ben 7 sene sonra 9-10 bin lira kazanacam diye bugünden 7 bin lirayı harcamam. 7 sene sonra neyin ne olacağı belli değil. Bugün şehir içi 5 litre yakan dizel motorlar 7 sene sonra belki de 2-3 litreye düşecek ve şimdiki dizellerin hiç bir albenisi kalmayacak hatta 7 sene sonra belki de herkes de elektrikli araç olacak bunu bilemeyiz.

• quote:

quote:

quote:

Herkesin tercihi farklı olabilir tabiki ama ben 7 sene sonra 9-10 bin lira kazanacam diye bugünden 7 bin lirayı harcamam. 7 sene sonra neyin ne olacağı belli değil. Bugün şehir içi 5 litre yakan dizel motorlar 7 sene sonra belki de 2-3 litreye düşecek ve şimdiki dizellerin hiç bir albenisi kalmayacak hatta 7 sene sonra belki de herkes de elektrikli araç olacak bunu bilemeyiz.

7 sene sonra dedikleriniz olursa bugün 7 bin tl az verip aldığı benzinli arabada garajda çürümeye mahkum olur, dizeli ufacıkta olsa, çok ucuzada olsa satma ihtimali olur, 7 bin tl fiyat farkınıda çıkarmış olacak zaten.

• quote:

quote:

quote:

3000 tl mi lpg kitleri

"3000 tl mi lpg kitleri

Bunlar benim görüşlerim.

İyi formlar.

Ben abartı rakama takıldım
    Sıfır araçlarda genelde brc ve landi renzo takıyolar oda 1500-1600 en fazla 2000 tl tutuyor.
    Bilgilendirme olsun

• FSİ motorlarda LPG takma rakamı 5.000'lere çıkabiliyor.

http://www.vwtr.net/forum/golf-v/fsi-motor-ve-lpg-t22334.56.html
  • quote:

Dizeli alıp çok km yaparsanız aradaki farkı yakıttan çıkarırsınız, az km yaparsanız 2.elde altın değerinde olur zaten benzinliden marka modeline göre 2-5 bin pahalıya satarsınız, bence dizel her şekilde ekonomik, En azından rahat rahat binersiniz gezip dolaşırken gözünüz sürekli benzin göstergesinde olmaz, 40-50 bine araba alıp lpg taktırıp arabanın kimyasınıda bozmamış olursunuz.

+1. Kelimesi kelimesine

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.