Şimdi Ara

dizel motorlar anlatildigi gibi ekonomik mi ?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
1.975
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Chevrolet in Yeni Aveo modellenin benzinli ve dizel verisoynlarini karsilastirdim.

Dizel motorlu modeli 100km de 3.7 litre tuketirken, benzinli modeli 5.5 litre tuketim yapiyor burada bariz bir avantaj gibi gorunsede dizel modeliyle benzinli model arasinda 7000 lira gibi astronomik bir fiyat farki var.

Dizel motorlarin bakimlarinin daha sik yapilmasi gerektigi ve bakim maliyetinin yuksek oldugu dusunulurse

Aradaki 7000lira farki kac bin kilometrede kapatir ?

• yılda 20 bin ve üzeri yapmıyorsan 10 senede kapatamazsın kapatmak içinde çok km yapmak gerekiyor yani araba eskir ve değeri düşer gerisini sen düşün.
  • dizel motor benzinliye göre baya bi ekonomik bu bir gerçek,

fakat aradaki fiyat farkı çok fazla benzin parasını baştan veriyosun peşin peşin.

çok kilometre yapılacaksa ve araca en az 3 yıl binilecekse her türlü o fark veilip dizel alınır

ancak az yol yapılacaksa tabiki benzinli almak daha mantıklı diye düşünüyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozden05 -- 5 Ağustos 2012; 16:05:28 >
  • 1999 model rover 400 arabami aradan gecen 13 seneye ragmen hala kullaniyorum, oyle sik sk araba degistirmeyi sevmiyorum cunku ekonomik olmuyor benim icin arabamin,uzun yillar verimli calismasi ve yakit tuketiminin cok tasarruflu olmasi.

aksesuarinda performasinda gozum yok araba ayaklarimi yerden kessin ve bozulmasin yeter

yilda 15bin km filan yapiyorum.

yalniz fiyat farki cok fazla 7bin lira bana cok gibi geldi

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • dizel arac marka ve modeline gore uygunlugu tartisilir.

Mesela VW dizel almak inanin akil kari is degil, dizelle benzinli arasindaki fark 13-15bintl arasinda degismektedir. 15bintlyi birde krediyse oduyorsaniz size ektradan senelik 2-3bintllik faiz yuku binmektedir ve de daha da kotu duruma gelmektedir, siddetle kacininiz.

Ancak benzinliyle dizel arasindaki fark B-C segmenti icin konusuyorum 3-7bintl arasindaysa ve de senelik 12-15bin km uzerinde yapiyorsaniz deger.

ornek vereyim, dizel aracla 3000-4000devirlerde gezinirken bile arac ortalamasi 5,5-6ltlerde gezinirken benzinlide yuksek devirde 10-12lt arasi yakarsiniz.

isin bakim boyutunu bir kenara birakalim simdilik.

orta segmentte kampanyali ve de benzinliye yakin bir model elbetteki alinir ancak isin icine ayrica kredi olayi girmemeli.

VW ornegine tekrar gelelim,

mesela jetta comforline 1.2 ile 1.6 tdi arasindaki fark benzinlinin indirimiyle birlikte 15bintldir. hesaplamalarima gore kendisini 90binkmde amorti etmektedir. 90kmyi 4 senede ve hatta senelik 22500km yapan biri icin soyluyorum ki bu rakamlarda azimsancak kadar az da degildir.

15bintlnin 4 senelik faiz getirisi %10-11 arasinda su an olan seviyeler, 21-22bintlyi net gormekteyiz. eger bu tutar krediyle alindiysa 27-30bintl arasinda olacaktir.

sizce deger mi? bence VW'da kesinlikle ama kesinlikle degmez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dkerem2

yılda 20 bin ve üzeri yapmıyorsan 10 senede kapatamazsın kapatmak içinde çok km yapmak gerekiyor yani araba eskir ve değeri düşer gerisini sen düşün.

Bence dizel araçla benzinli araç arasında fiyat farkı bir defa ödenip geri dönüşü olmayan bir rakam değil,
    aracı kullanırken dizel olarak kullanacaksınız,
    satarken de dizel olarak satacaksınız,
    Özellikle dizel motor seçenegi olmayan markaların öne sürdüğü bir tezdir bu; yılda şu kadar km yapıyorsan dizel, bundan az yapıyorsan benzinli diye,
    Ben buna katılmıyorum,
    yeni dizel motorlar yokuşlarda harikalar yaratıyor, bakımı- servis ücreti en fazla % 10- 15 gibi fazla olabilir,
    Şimdiye kadar üç aracım benzinli diğerleri dizeldi, ben dizel araçları seviyorum!
    Dizel motor bende bir tutku oldu.
    Çok beğendiğim ama dizel motor seçeneği olmadığı için satın almadığım modeller var.
  • Dizel özellikle 2.elde aradaki 2-3bin TLye değer.
  • yokuşlar harika yaratıyorda sanki wrc de yarışıyor.

günlük kullandığın araç sonuçta.

düşük beygirli ve ağır kasa araçları anlarımda bir nebze.
  • Bu devirde, hele hele Türkiye gibi bir ülkede, trafiğin milim milim aktığı bir trafikte benzinli arabaya binmek akıl işi değil.
    Tabi aradaki farkı önemsemeyip performansçı abiler, 0 100 cü Colin McRae ci abileri tenzih ederim!
  • 2005 yılından itibaren dizel yakıtlı araç kullanıyorum.

Şu anda aracımı değiştirsem tekrar dizel araç alırım.

Benzinli alıp yaklaşık 3.000 TL'ye LPG taktıracağıma baştan dizel alırım.

Senede 10.000 km altı da olsa dizel derim.
  • senede 15.000km den fazla yapmıyorsanız dizel alırsanız zarara girersiniz,yinede size kalmış bi tercih
  • Normalde dizel olmayan araçla 10.000 km yapan, araç dizel olunca 15.000 km yapıyor...

Psikolojik olarak araç az yakıyor şeklinde algılanıp daha fazla km yapılıyor.
  • Ben olaya ikinci el olarak bakıyorum , uzun vadede yakıt sarfiyatından edilen karda artısı ; geçen sene 63.000 TL'ye aldığımız Black Pack 1.5 Dci QQ şu anda liste fiyatı 73.000 ; yani elimizi öpene hiç zarara girmeden satabiliriz , saygılar ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aydoğan*

2005 yılından itibaren dizel yakıtlı araç kullanıyorum.

aynı fikirdeyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: RaptorFX

Dizel özellikle 2.elde aradaki 2-3bin TLye değer.

Katılıyorum. Sıfır araç olarak çok avantajlı mı tartışılır fakat 2. elde 2-3 neyse fazla verip dizel almak bana da mantıklı geliyor.
  • Az kullanilmis dizel araci ikinci elde satarken daha rahat ve piyasasinin da biraz ustunde satabilirsiniz, zira bakimlari zamaninda yapilmis az km yapmis dizel aracç yuksek km.li dizel araca gore daha degerlidir, satin alirken arada fark var evet, ama satarken araci benzinli parasina satmiyorsunuz dizelin fiyati dah yuksek, ha diyelim araci satmadiniz hurda cikana kadar kullandiniz yine kardasiniz, bakimlari arasinda da oyle aman aman fark yok, bundan onceki aracim dizeldi ve dik yokuslarda bile en ufak yasamazken su anda 1.6 atmosferik aracim duz yolda bile dip gazla hizlanmiyor, benim tercihim dizel tabi butun dh uyelerinin goruslerine de saygim sonsuz

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok km dizel az km benzinli..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aydoğan*

2005 yılından itibaren dizel yakıtlı araç kullanıyorum.

3000 tl mi lpg kitleri

ben 1250tl ye piknik tüpü mü taktırdım diye düşündüm.......
  • Dizel benzinliye göre elbette daha ekonomik ama orada-burada anlatıldığı kadar da değil!
  • Dizeli alıp çok km yaparsanız aradaki farkı yakıttan çıkarırsınız, az km yaparsanız 2.elde altın değerinde olur zaten benzinliden marka modeline göre 2-5 bin pahalıya satarsınız, bence dizel her şekilde ekonomik, En azından rahat rahat binersiniz gezip dolaşırken gözünüz sürekli benzin göstergesinde olmaz, 40-50 bine araba alıp lpg taktırıp arabanın kimyasınıda bozmamış olursunuz.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.