Şimdi Ara

Dizel motor tekleme yaptığı sırada sürüşe devam etmek motora ağır hasar verir mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
119
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Meraba arkadaşlar. 189 binde Passat 1.6 TDI 2011 model aracım var. Bu gün yolda giderken dalgınlığıma geldi ve düşük hızda 3. vitese taktım, motoru zorladım, titrettim. Motor rolanti devrinin bile altına düştü ama neyse toparladım. Tekrar düzgün bir şekilde hızımı aldım. Motor 1600 devirlerde ve sonra 25 - 30 saniye ya geçti ya geçmedi motor aniden teklemeye başladı. Eyvah dedim ne yaptık, yol kenarına çekmek istemedim çünkü aşırı işlek biryerdi ve motorun bir daha çalışmamasından endişe ettim, dursaydım trafik alt üst olacaktı. Sanırım silindirlerden 1 yada 2'si çalışmayı durdurdu tam olarak ne oldu bilemiyorum. Motor o şekilde teklerken yaklaşık 900 metre sonra bir ara sokağa girdim ve uygun biryerde stop ettim. Bu arada motor arıza ışığı (kızdırma bujisi lambası) tekleme başlar başlamaz yandı. Aracı tekrar çalıştırdığımda herşey normale döndü. Ama kızdırma buji arızası hala yanmaya devam etti ve eve gittikten sonra 20 dakika kadar bekledim ve sonra yine çalıştırdığımda o hata mesajıda gitmişti. Sizce aracı o şekilde motor teklerken 900 metre sürerek pistonlara, piston kollarına vs.. ağır bir hasar vermiş olabilir miyim ? Servise gitmem gerekiyor mu ? Yoksa bu normal bir durum mu ? Yani düşük hızda yanlış vitese takarak motoru bir anlık zorlamanın sonucunda olan bişey. Şu an herşey düzgün çalışıyor, herhangi bir anormallik, garib bir ses falan hiçbişey yok. Bu benim başıma ikinci defa geliyor aslında. Daha önce Opel vectra aracım vardı, 2019'da yine aynı şekilde bir sorun yaşamıştım. Sert bir tümsekten aracı atlattığımda arac tümseği geçer geçmez yine bu şekilde bozuk çalışmaya başlamıştı. Olduğum yerde stop ettim, yeniden çalıştırdım düzeldi. Ama o zaman 3 metre bile sürmeden stop etmiştim. Şu an beni tek endişelendiren şey aracı 900 metre sürmüş olmam arkadaşlar.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.