Şimdi Ara

Dinin bize sunduğu sey (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
85
Cevap
0
Favori
953
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Baboli gerçekten öyle ama sana şunu diyim dışarıda iyi insanlar var lan. Yemin ediyorum var..
    Yollar.. bu yüzden var işte.. Nese ya konu dağılmasın..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sınavda eşit miyiz sorusunu açıklamışsınız da yinede şöyle bir konu var; İslama göre bir çocuk/bebek öldüğü zaman direkt cennete gidiyor öyle değil mi? Hiç adil bulmuyorum açıkçası.. O sınava girmeden cennete girecek olanlar ne olacak? Mesela biz bir üniversiteyi kazanmak için sınava girmek zorundayız öyle değil mi? E peki, bu bahsettiğim kullar niçin sınava girmeden üniversiteyi kazanıyor? Bizim harcadığımız çabaları sarf etmeden, çalışmadan, kulluk etmeden ödüle konmaları hiç adil değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: stxanger

Atatürk dinsiz dahi olsa bu onun kötü olduğunu göstermez bıraksın artık insanlar bu geyikleri.Atatürk olmasaydı neler olurdu biz buna bakalım ? devrimleri olmasaydı neler olurdu şuan bu ülke hangi orta doğu ülkesi gibi olurdu biz buna bakalım ? Atatürk din tüccarları ve yobazlara gereken cezayı vermiştir.Vermesine rağmen halen din tüccarları her yerde şuan.Dinsizmiş dindar olsaydı nolacak acaba adamın müthiş dehasından ders çıkaracağımıza adamın dindar olup olmadığına bakıyoruz vay halimize.

Geçen okulda arkadaşlarımın yanında muhabbet ediyorduk, ben Atatürk'ün bize sağladığı imkanlardan bahsediyordum, arkadaş aynen böyle söyledi; ''Hz.Muhammed çok daha iyi bi insan'' Ben orada kesinlikle karşılaştırma yapmıyordum ama dediğiniz gibi halkımız insanların ne kadar iyi olduğunu dinine göre sınıflandırıyor...

• quote:

Mantıklı düşünen her insan zamanla dinden uzaklaşacaktır eskiden ben de dindardım

aslında bir yanılgı söz konusu..zira iman etmek ve dindarlık çok daha derin bir anlam ifade eder..

Hucurat 14. ayette bahsettiğim durum göze çarpar..

iman taklid ile başlar bu kaçınılmazdır...tahkike ve yakine giden bir yolda..

ilk önce taklidi de olsa iman şarttır ancak günümüzde durum öylesine tuhaflaştı ki..en düşük derece olan taklid bile zor ele geçmekte..
  • quote:

Din var olsa da olmasa da ben bir şey kaybetmiyorum.Bir artı veya eksi olarak görmüyorum ama şu bir gerçek ben o kadar uzaklaşmak istesem de dinden uzaklaşamıyorum bir şekilde gece yatarken kötü hisettiğim dönemler oluyor bu gerçeği de yazıyorum ama yine de din bana mantıksız geliyor.

Mantıksız gelen hususlar nedir hocam istersen biraz açarmısın?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

ben bu konuda dinle alakası olmayan ülkelere bakarak bakıyorum mutlu ve huzur yaşıyorlar o yüzden dinin yüzyıllardır kan ve savaştan başka bir şey getirmediği ortadadır.

https://twitter.com/EbubekirSifil/status/693038735030640640

aslında tüm bu olup bitenin ardında o baktığınız ülke ve zihniyetleri var..bunu ben değil bir alman gazeteci söylüyor

Dinin bize sunduğu sey

• quote:

ben bu konuda dinle alakası olmayan ülkelere bakarak bakıyorum mutlu ve huzur yaşıyorlar o yüzden dinin yüzyıllardır kan ve savaştan başka bir şey getirmediği ortadadır.dinlerin zamanında bir çok şeyi yasakladığını ve halen de geçerli olduğunu biliyoruz.

Bende severim iskandinav ülkelerini. Nüfus popülasyonları az . Burada sinir stress yaşıyoruz bilmiyorum İstanbulda yaşıyorsanız biliyorsunuzdur sizde. Bende ne güzel kafamı dinlerdim oralarda :)

Dinin getirdiği demişsiniz de dinsizliğin getirdiği kan ve vahşetlerde var. Stalin, Mao zedong, Pol pot gibi diktatörler milyonları katletti.

Günümüzde ise politik nedenler ortada, bir oyun var ama o da bir kenara, insanlar kandırılıyor işte.

İnsanoğlu genel manada masum değil. Din getiriyorsa dinsizlikte getiriyor pek birşey farketmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rebellion -- 31 Ocak 2016; 2:23:34 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Anarşist69

quote:

ben bu konuda dinle alakası olmayan ülkelere bakarak bakıyorum mutlu ve huzur yaşıyorlar o yüzden dinin yüzyıllardır kan ve savaştan başka bir şey getirmediği ortadadır.

https://twitter.com/EbubekirSifil/status/693038735030640640

aslında tüm bu olup bitenin ardında o baktığınız ülke ve zihniyetleri var..bunu ben değil bir alman gazeteci söylüyor

Dinin bize sunduğu sey

Dünyayı Hristiyanlar- Müslümanlar olarak bloklara ayırmanın gereği yok. Yine bir insanın şahsi düşüncesini, bir dayanakmış gibi kullanmayada gerek yok. Çünkü değil. Galaksi ateistler, batılılar, komünistler, zındıklar, kafirler, evrimciler konfederasyonu başkanı da demiş olsa fark etmez, almanın biri de demiş olsa fark etmez.
    Olay baştan hatalı zaten. Bunları yapanlar Müslümanlar değildi. Hristiyanlar mıydı acaba? Mesela isveçliler mi yaptı? San marinolular mı yaptı? İskoçlar var mıydı bu işin içinde? Ne bileyim belçikalılar var mıydı? Finler var mıydı? Olanları da suçlayabilir miyiz? Hitlerin yaptığından dolayı her Alman suçlu mudur? Bence değildir. Suçlu olan Hitleri haklı bulandır. Doğru yapmış diyendir. Destekleyendir. Yaptığı şeyleri onurlandırandır. Ona kılıf uydurandır. Aslında biz onu herkesin iyiliği için yaptık diyendir. Bu anlamda suçlu, benim şerefli milletimin tarihinde hiçbir haksızlık yoktur diyen Almandır. Benim dinimden dolayı hiçbir katliam olmadı hiç kan dokulmedi diyen Hristiyandır. Haçlıyı haklı bulan Hristiyandır. Biz kimseyi sömürmedik, herkese barış ve adalet goturduk diyen İngilizdir. Bilmem anlatabildim mi?

• Lokomatif Portakal kullanıcısına yanıt
    haklısın dostum .. ben yorum yapmadan alman gazetecinin ifadelerini aktardım hepsi bu..farklı şeyler düşünmüyoruz ..yada dur bak bi konu açmıştım ..bakıver ne demek istediğimi daha rahat aktarmış olurum

http://forum.donanimhaber.com/m_113866253/tm.htm
  • Ben ateist iken bende doluydum ve üstelik büyük bir kinim ve nefretim vardı.

İnsanların yaptıklarını dine mal ederdim, bu konuda din ne diyor umursamazdım.

İslam dininde bizi bağlayıcı olanlar Allahın sözleri onun elçisinin yaptıkları ve sözleridir. Hz. Muhammedin yaptıkları bizi bağlar. Herkesin malumudur ki bu dini en iyi o anlamıştır heralde. Bu yüzden onun yaptıkları üzerinden dini konuşmakta yarar var.

Mustafa koç vefat etmiş, Allah rahmet eylesin diyorum. İslam, ölen bir kişinin arkasından konuşmayı doğrulamaz, hatta başka biri hakkında gıybet etmeyi "ölü eti yemek" olarak tarif eder. Şimdi bu cahil insanların söyledikleri üzerinden İslam hakkında yorum yapmak ne kadar doğru olur?

Din tüccarı dediğin adamlar herzaman olmuştur. Mesela Hasan Sabbah Müslüman dahi değildi ve Haşhaşiler tarikatını kurdu ve insanları din ile kandırarak cinayetler işletti. Fakat bu konuda İslam ne diyor baktıkmı acaba?

İslam gayet açıktır esası itibariyle. Kaynaklar ortada. Allahın dininde eksik yok.

İnsanların zihinlerinde İslam berrak değil, bu yüzden İslama muhalif söylemler geliştirdiklerini görüyoruz. Okuyup öğrenmek araştırmak gerekiyor. Çevrene bak. Kaç kişi yapıyor bunu?

Bak mantıksız bulduğun şeylerin aslı yok, kafanda başka ne mantıksızlıklar var söylede onları giderelim kardeşim.

• Hayatımın bir anlamının olmasını yaşamımın bu kadar kısa bir zamanda anlamsız bir nefes ile son bulmasını istemiyorum ya da hazmedemiyorum.Ben o dediğiniz gibi dua edenlerden değilim.Ama bir Tanrı'nın varlığına inanıyorum.İşin ironik yanı ise ölümden korkmayıp intihara kalkışabiliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tyler Durden-

Hayatımın bir anlamının olmasını yaşamımın bu kadar kısa bir zamanda anlamsız bir nefes ile son bulmasını istemiyorum ya da hazmedemiyorum.Ben o dediğiniz gibi dua edenlerden değilim.Ama bir Tanrı'nın varlığına inanıyorum.İşin ironik yanı ise ölümden korkmayıp intihara kalkışabiliyorum.

Intihara kalkismak olumden korkmamanin bir gostergesi degil,herhangi bir cesaret ornegi hic degil. Tam tersi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mephalay

quote:

Hayatımın bir anlamının olmasını yaşamımın bu kadar kısa bir zamanda anlamsız bir nefes ile son bulmasını istemiyorum ya da hazmedemiyorum.Ben o dediğiniz gibi dua edenlerden değilim.Ama bir Tanrı'nın varlığına inanıyorum.İşin ironik yanı ise ölümden korkmayıp intihara kalkışabiliyorum.

Intihara kalkismak olumden korkmamanin bir gostergesi degil,herhangi bir cesaret ornegi hic degil. Tam tersi.

İntihara kalkışan kişi ölümden korkuyor mu yani?Peki neden?

• quote:

quote:

quote:

tyler durden :D yalnız dediğin yanlış insan ölümden korksa bile intihar edebilir çünkü .başka seçeneği kalmamış olabilir. çaresizlik yani bu onun korkmuyacağı anlamına gelmez.hiç bir zorunlu baskı altında kalmadan intihar etmiş kişi için ise evet korkmaz diyebiliriz.

• quote:

quote:

quote:

Bir şeylerden korktuğu kesin de, bu ölüm olmak zorunda değil. Ölümden de korkuyor olabilir. Akrebin kendini sokmasi gibi, yanmaktansa kendi kontrolunde can veriyor, cunku yanmaktan korkuyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: KNO3

quote:

quote:

quote:

tyler durden :D yalnız dediğin yanlış insan ölümden korksa bile intihar edebilir çünkü .başka seçeneği kalmamış olabilir. çaresizlik yani bu onun korkmuyacağı anlamına gelmez.hiç bir zorunlu baskı altında kalmadan intihar etmiş kişi için ise evet korkmaz diyebiliriz.

Şimdi bir düşündüm de gerçekten haklısınız.Neyse sabah olsun da psikiyatristimi arayayım bi.İntihara kalkıştığımı söyleyeyim.Bakalım ne diyecek?

• quote:

Orijinalden alıntı: musayalcin

quote:

Orijinalden alıntı: KNO3

Aslında demek su dindarlar her zaman tanrının sana müdahale etmeyeceğini ahirette hesap sorulacagini söylüyor .mesela yağmur yağması için dua eden insan allahın ona yardım için dünyaya mudahalede bulunacağını söylüyor . ama aynı durumda .afrikada ölen çocuklar için bir şey yapılmamasını sınav, yada kötü bir şeye tanrının mudehalede bulunmamasına ise ahirette gorucek o deniyor , ama bugün googleden arattiginizda her şeyin duası var ? Dış ağrısı için dua yahu madem tanrı senin kiytirik dış agrini çözmek için mudehalede bulunuyor, daha önemli meselelere niye bakmıyor ? Mobildeyim yazım hatası olduysa özür dilerim

din insana bir bakış açısı sunuyor
    kabul edersin veya etmezsin senin bileceğin iş
    nerden geliyorsun nereye gidiryorsun necisin gibi 3 önemli soruya cevap veriyor

soğuk olmadan sıcak, hastalık olmadan sağlık, açlık olmadan tokluk ve nimetler bilinmez
    herşey zıddıyla bilinir anlaşılır
    dünyada bunlar karışıktır
    öyle olması gerekiyor ki imtihan şartları sağlansın

Ne zamana kadar bu zıtlık kalacak?

• quote:

Orijinalden alıntı: Metin2nin Demircisi

Sınavda eşit miyiz sorusunu açıklamışsınız da yinede şöyle bir konu var; İslama göre bir çocuk/bebek öldüğü zaman direkt cennete gidiyor öyle değil mi? Hiç adil bulmuyorum açıkçası.. O sınava girmeden cennete girecek olanlar ne olacak? Mesela biz bir üniversiteyi kazanmak için sınava girmek zorundayız öyle değil mi? E peki, bu bahsettiğim kullar niçin sınava girmeden üniversiteyi kazanıyor? Bizim harcadığımız çabaları sarf etmeden, çalışmadan, kulluk etmeden ödüle konmaları hiç adil değil.

bir bebek, çocuk cennete gidiyorsa bütün iyi insanlar girmeli. Din farketmeksizin.

• quote:

quote:

Intihar da farketmediginiz bir cesaret var.

Kişi cehennemi veya hiç olmayı göze alıyor.
    Diğer taraftan hayatın diğer acılarını (ölmeseydi çekeceği diğer çileler) kaldiramayacak kadar güçsüz, korkak oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TEKİN 1881 -- 2 Şubat 2016; 14:21:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: TEKIN corp.

quote:

Orijinalden alıntı: Metin2nin Demircisi

Sınavda eşit miyiz sorusunu açıklamışsınız da yinede şöyle bir konu var; İslama göre bir çocuk/bebek öldüğü zaman direkt cennete gidiyor öyle değil mi? Hiç adil bulmuyorum açıkçası.. O sınava girmeden cennete girecek olanlar ne olacak? Mesela biz bir üniversiteyi kazanmak için sınava girmek zorundayız öyle değil mi? E peki, bu bahsettiğim kullar niçin sınava girmeden üniversiteyi kazanıyor? Bizim harcadığımız çabaları sarf etmeden, çalışmadan, kulluk etmeden ödüle konmaları hiç adil değil.

bir bebek, çocuk cennete gidiyorsa bütün iyi insanlar girmeli. Din farketmeksizin.

Saçma işte. İslam doğru dindir, dünyanın herhangi bir yerinde doğan birisi araştırıp doğruyu bulması gerekir vs diyorlar. Ama aynı şekilde bir Hristiyan da sana gelip ''Hristiyanlık tek doğru dindir, dünyanın herhangi bir yerinde doğan birisi araştırıp doğruyu bulması gerekir'' derse sakın şaşırma :)

İleride bende din kurmayı düşünüyorum. Tarihte yazılmış çok fazla mitoloji okurum, sonra hepsinden bir şeyler kapar ortaya güzel bir kitap harmanlarım. Sonra kendimi Allah tarafından gönderilen son peygamber olduğumu söylerim. Kanıt isteyecekler ya hani; diyelim ki kitabımın ismi 'tabatak' olsun, tabataka göre son peygamber benim, alın size kanıt! Benim yolumu izleyenleri ödülleri boğacağım, inkar edenlere ise sonsuz acı vereceğim. Benim dinim dışındaki bütün dinler geçersizdir.

Ve ''iyi bir insan'' sınıfına girmek için dinimin kurallarına uyacaksınız, yoksa ne yaparsanız yapın yoldan çıkmış bir kafir olacaksınız.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.