Şimdi Ara

Dinin bize sunduğu sey (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
85
Cevap
0
Favori
953
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Duanın kabulu edilmesi kişiler arası sınıf tur ekonomi farkları hak Teala ilgili değil.

Gokteki kainat tefekkuren annemiz olup bize bir şey söyledi. Hak Teala kainatı yararak bir duaya karşılık vermez. Zira o evlad sahibi değildir.

Ona evlad isnad ettiler diye neredeyse gok çatlayacak yarılacaktı denmekte.

Bu açıdan hakkın evladı olmadığını duşunur iseniz dünyadaki emvalin tipin doğduğunuz ülkenin seçiminde birisine evlad gibi davranılmışsa işte o hak Teala değildir.

Ama hak Teala vardır öyleyse ne olacak ben hala adalet(genelde para kız karıdır da kısaca adalet derler) istiyorum denirse o zaman ilah ve evladı kavramını aklınızda oluşturun benzerlikleri bulun bunlar muşahhaslaşmış kimseler mi bakın.

Bu kimselerle hak ve adalet hakkında konuşun sorularınız bir nebze cevab bulacaktır.

Tecavızler açlıklar kıtlıklar neden olur neden olabilir soruları da bir nebze aydınlanır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ben basimdan gecen bir olayi anlatayim..
    bizzat yasadigim icin ben inaniyorum.. Burada bana itibar edecek olan varsa onlarda guvenir anlatacaklarima. Bana itibar eden yoksa, zaten ne benim umurumda olur, ne de ben onlarin umurunda...

7-8 sene once bir aksam, isten donerken yol kenarinda bir kadinin kucaginda kucuk bir cocukla kalem sattigini gordum. Yoksuluz, esim hasta Allah rizasi icin satin alin dedi. O zaman tam hatirlamiyorum ama ? tl veya ? tl para verip, Allah rizasina can feda gibi birsey soyledim...
    Aradan bir kac gun gecti.. Sabah ise gidiyorum. Kaldirima arac parketmisler, mecbur yolun kenarindan yuruyorum. Ikide bir kaldirima in cik yapmaktanda biktim.. Derken bir araba kut diye sag ayagimin arkasina, asil tendonu denen kismina carpti. Donup baktim geriye, soforde yanindakide bembeyaz kesilmis, korkudan. Yan sokaktan bir araba cikmis, buda carpmamak icin kirmis direksiyonu; arabanin tamponu benim ayak bilegime carpti durdu.. Kardesim dikkat etsenize dedim. Hicbirsey olmamis gibi yurudum gittim. Millet kenarda durmus bana bakiyordu..

Allah için ne verirseniz, Allah onun yerine [daha iyisini, daha fazlasını] verir.) [Sebe 39]

• mahmudhudavendi kullanıcısına yanıt
    Ben size inanıyorum. Bu tur olaylar herkesin başından geçtiği için inanmayan da olmaz sanırsam.

Bunun tevafuk ettiği de soylenebilir sizin metafizikçe korunduğunuz da. Ancak ne önemi var Koca dünya zaten bizi kainatın gailelerinden korumuyor mu?

İşte bu yüzden hep duşunmuşumdur biz sadaka olarak ne verdik de dünya bize bir beşik kılındı...

• HADO77 kullanıcısına yanıt
    Seytan insani yoksullukla korkutur. Malimi kaybedersem birdaha geri gelmez, kazanamam diye dusundurur..
    Halbuki o mali verende Allah, sonra yine verecekte olan Allah tir..

"Şüphesiz ki sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar ve ALLAH'a güzel bir borç verenler var ya, (verdikleri) onlara kat kat ödenir. Ayrıca onlara çok değerli bir mükafat da vardır." Hadid 18.ayet

Ihtiyac sahibine verilen her sadaka, Allah'a borc vermektir diyor Kuran... Ben kimimki hasa Allah a borc verecegim. Herseyin sahibi Allah, fakirlere yaptigimiz yardimlari kendi ustune borc kabul ediyor. Ve suphesiz Allah sozunu tutar, borcunu fazlasiyla geri oder.
  • Dua, buyu demek degildir... Insanlar sanki buyu gibi algiliyor.
    Disim agridi, felanca duayi okurum agrisi hemen gecer demek komik olur.

Dua, yardim istemektir.
    Dua eden kisi; Allah in sonsuz gucune ve ilmine, merhametine iman etmis kisi demektir.

“Rabbinize için için yalvararak, başka nazarlardan uzak, gizlice dua edin.” (A’raf, 7/55)

“De ki: “Duanız olmazsa Rabbim size ne diye değer versin ki?” (Furkan, 25/77)

Allah a dua etmeyen kisi, ya Allah a iman etmiyordur yada Allah a ihtiyac hissetmiyor, kendisinin her ise yetebilecegine inaniyordur.

"Duada esas olan, kulun Allah’a muhtaç olduğunu, O’ndan başka çaresi olmadığını bilmesidir. Zaten en çok kabul edilmeye yakın olan da, bu tür dualardır."

‘Dua’ mü’minler için bir ibadettir. Allah’ı Rab bilip O’nun önünde secdeye kapananlar, ihtiyaçlarını Allah’a bildirirler ve O’ndan yardım dilerler. Nitekim Fatiha sûresinde sürekli “Yalnız Sana ibadet eder, yalnız Senden medet umarız.” derler.

“Bana dua edin ki size karşılık vereyim. Zira Bana ibadet, yani dua etmeyi kibirlerine yediremeyenler, aşağılanmış ve rezil olarak cehenneme gireceklerdir.” (Mü’min, 40/60)

Sonuc:

Evet burasi bir sinav dunyasi ve bu sinavi gececek olanlarda en cok dua edenler olacak. Felanca kisi cok zengin, herseyi var. O neden dua etsin? Servetinin onu yoldan cikartipta saptirmamasi icin dua edecek. Dua, ibadettir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahmudhudavendi -- 20 Ocak 2016; 17:51:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: KNO3

Bırakın ya. Adam doğru diyor ben neyi anlamlandırmaya çalışıyorum ki . sınav olması için önce esitlik olmalıdır .kimi kör doğar isyan eder , sonra aynı sistemde yargılanır ,yakışıklı Zengin doğmuş biriyle ,milyon tane mantiksizlik bulabilirim . ama sizin en son vereceğiniz cevap allah öyle istemiş demek olacaktır.

Ozaman pekte güzel anlatamamışsınız. Sizin düşüncenize oturttuğunuz kesimlerin fikirlerini alıp tabağa koyup bu yemek niye böyle diyorsunuz karman çorman birşey olmuş. En başta adaletsizlikten bahsedin. Diş duası miş duası bahsetmişsin. Karışmış orası.

Görme özürlü bir insanın hafıza gücünün daha gelişmiş olduğunu, yürüme özürlü olan kişilerde el becerileri başta olmak üzere zihinsel yönlerinin daha da gelişmiş olduğunu müşahede edebiliriz. Biraz çağrışım yapabilir. Adaletsizlikten isyan eden engelli var ise tamam. Onlar kendilerini eşit olmayarak görmez belki senden benden daha yetenekli olduğu konular vardır. Dışardam görünen gibi olabilir herşey. Ona göre engelli değildir aklına bile gelmez. Sana göre bana göre engelli.

Bunuda unutmamak gerekir ki: DÜNYA DA İKİ ÇEŞİT İNSAN VARDIR. ENGELLİLER VE HER AN ENGELLİ OLMAYA ADAY OLANLAR.

Birgün hiç unutmam 2009 yılıydı, otobüs durağa yanaşınca görme engelli biri bindi otobüse. Geldi tam karşı koltuğa oturdu yardımcı olduk. Gülümseyip ne desin:) buranın manzarasıda ne güzelmiş :) Benim hayatım boyunca unutamıyacağım bir anıdır. Ve ben hiç isyan edenlerine rastlamadım.

Fakir fakirliğinden, çirkin olduğundan memnunda olabilir.. Olmayanda vardır sonrada olupta bozulanı vardır. Size göre adalet eşitlik nedir sizin gözlemledikleriniz mi? Mesela sen zenginsindir ama ben kendimi fakir olarak daha huzurlu hissesidiyorum. Ne olacak şimdi. Peki hoşnut değilim eşit değilim nasıl değerlendirebilirim, çirkinsem bakımlı olur çeki düzen veririm kendime, fakirsem çalışır çabalar her zengine gökten düşmüyor para. Öyle sınava tabi ol herşeyi Allahtanmı bekliyorsun. Zenginide sınava tabi, fakiride, engelliside herkes.

Demek Allah öyle istemiş deriz. Bu ne ön yargı böyle ya sabit fikirlisin. Şu milletin en büyük sorunu ön yargı ve tahammülsüzlük. Ön yargınla seni yalnız bırakıyorum.....

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• rebellion kullanıcısına yanıt
    Bence misal ahiretde soyle birsey olacak:

Zenginlerden bazilari cehenneme gidecegini anlayinca soyle isyan edecekler;
    Allah im bizide fakir yaratsaydin, O zaman israf etmez, yoldan cikmazdik. Para pul gozlerimizi kor etti, fakir fukarayi unuttuk..

Yada guzel veya yakisikli kimseler de isyan edebilir; Allah im benide cirkin yaratsaydin, kimse pesimden kosmaz, benimle ilgilenmez, bende vaktimi sana ibadetle gecirirdim.

:)
  • Hocam o konuya hiç girmedim bile içimi okumuşsunuz:)) Ne kadar mal o kadar dert.

NAZİAT-46
    (Diyanet İşleri):Kıyameti gördükleri gün onlar, sanki dünyada ancak bir akşam, yahut bir kuşluk vakti kadar kalmış gibidirler.

Kısacık bir ömür,sahne gibi. Rüyadan uyanır gibi uyanıcaz (kıyam) kanaatindeyim :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rebellion -- 20 Ocak 2016; 18:21:03 >
    evet.. birde soyle bir durum var..

kalpten verilen 1 lira.. gonulsuz verilen 1 milyon liradan daha fazla kiymetlidir.

O yuzden bu sinavda adaletsizlik yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mahmudhudavendi

Allah im bizide fakir yaratsaydin, O zaman israf etmez, yoldan cikmazdik. Para pul gozlerimizi kor etti, fakir fukarayi unuttuk..

Yada guzel veya yakisikli kimseler de isyan edebilir; Allah im benide cirkin yaratsaydin, kimse pesimden kosmaz, benimle ilgilenmez, bende vaktimi sana ibadetle gecirirdim.

Kişinin yakışıklı veya çirkin yaratılması Islama gore Allahin eseridir.

Mal ve zenginlikte, Islama göre Allahın belirlediği, kimine çok kimine az verdiği bir faydalanma biçimidir.

Allah, kendi verdiği şeylerden, sadece daha fazla verdi diye insanı neden sorumlu tutsun ki?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kemalist42 kullanıcısına yanıt
    Allah insanlari sahip oldugu veya olmadiklariyla yargilamaz.
    Onlarla yaptigi seyler hakkinda yargilar.
  • quote:

Allah insanlari sahip oldugu veya olmadiklariyla yargilamaz.
    Onlarla yaptigi seyler hakkinda yargilar.

Kesinlikle.

Ama senin alintiladigim mesajinda bunun tersi ifadeler yazıyorda ondan şey ettim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kemalist42

quote:

Kişinin yakışıklı veya çirkin yaratılması Islama gore Allahin eseridir.

Mal ve zenginlikte, Islama göre Allahın belirlediği, kimine çok kimine az verdiği bir faydalanma biçimidir.

Allah, kendi verdiği şeylerden, sadece daha fazla verdi diye insanı neden sorumlu tutsun ki?

İnsanda irade var çalışır çabalar miskin olmaz kazanır. Lâkin şuda var, zekatı emretmedi mi?

• Kemalist42 kullanıcısına yanıt

Yada guzel veya yakisikli kimseler de isyan edebilir; Allah im benide cirkin yaratsaydin, kimse pesimden kosmaz, benimle ilgilenmez, bende vaktimi sana ibadetle gecirirdim
    Adam zekatini Islama uygun biçimde veriyorsa peki? Şimdi ben görece varlıklı biriyim. Sırf bu mal varlığımdan dolayı, daha az zengin insanlara göre 1-0 geridemi başlayacağım sorguya?

• Veriyorsa sıkıntı yokki. Ee paylaş biraz ne olacakk:)) Afrikada açlık adaletsiz dağılım var diyoruz. Yaradıcı bize dengeleyin diyor işte verin infak edin diyor :) Ama mal konusu inanın zor. 5 vakit camiye gidip zekattan kaçınanlarda var. Kendi müdahele etme muhabbetinden yukarıda da bahsettik zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rebellion -- 20 Ocak 2016; 18:35:22 >
    Afrikadaki sorun, emperyalizmin eseridir, senin benim verecegim infakla hiçbir alakası yok. Afrika kıtası kendini yeterince besleyecek doğal kaynaklar ile dolu, fakat emperyalistlerden onlara sıra gelmiyor.

Şimdi paylaşalım paylaşmasinada, günümüzde kimin ihtiyaç sahibi kimin dilenci olduğu, kimin sahtekar olduğu açıkçası hiç net değil.

• Evet orada da haklısınız, emperyalist sömürgelerine rağmen birşeyler yapmaya yardım etmeye çalışanlarda var. Ne kadar çok olursa o kadar karın doyar, hastalıklardan arınır o bölgeler.

Malesef kullananlar var yani bazı şeyler vardır anlatılmaz. Sadece üstünkörü şunu söyleyebilirim kendi yaşadığım bir olay var. Resmen teşkilat olmuşlar ben paradan çok gıda yardımı yapma taraftarıyım ama yinede kullanan onu bile kullanıyor.

Herşeyin sınava yorulmasınada karşıyım. Herşey yani böceğine kadar herkes şikayetci olur ozaman. Engelli ile empati kuramayız ama onun mükafatı var yada işte ne bileyim, neden engelli bu kişiler adalet nerede der iken. O engelliye sormadan hareket ediyoruz. Onun engeli olmaktan kalkmış artık bize engel gözüküyor. Bizim gözlemimize dayalı oluyor herşey. Ne biliym belki ben yanlış konuşuyorumdur. Kötü düşünmüyorum ama.

• quote:

Orijinalden alıntı: rebellion

Evet orada da haklısınız, emperyalist sömürgelerine rağmen birşeyler yapmaya yardım etmeye çalışanlarda var. Ne kadar çok olursa o kadar karın doyar, hastalıklardan arınır o bölgeler.

Malesef kullananlar var yani bazı şeyler vardır anlatılmaz. Sadece üstünkörü şunu söyleyebilirim kendi yaşadığım bir olay var. Resmen teşkilat olmuşlar ben paradan çok gıda yardımı yapma taraftarıyım ama yinede kullanan onu bile kullanıyor.

Herşeyin sınava yorulmasınada karşıyım. Herşey yani böceğine kadar herkes şikayetci olur ozaman. Engelli ile empati kuramayız ama onun mükafatı var yada işte ne bileyim, neden engelli bu kişiler adalet nerede der iken. O engelliye sormadan hareket ediyoruz. Onun engeli olmaktan kalkmış artık bize engel gözüküyor. Bizim gözlemimize dayalı oluyor herşey. Ne biliym belki ben yanlış konuşuyorumdur. Kötü düşünmüyorum ama.

Bu konu istismara çok uygun olduğu için ve bu saydiklarina benzer daha çok ve daha ağır istismar oluştuğu için Atatürk laikliği getirdi bu ülkeye zaten. Laiklik dinsizlik değildir. Bütün bu sorunların önüne geçiyor. Din ve inanç, kullanılmaya uygun kavramlar, toplum bu konuda hassas. İşte dediğin gibi, Müslüman kardeşlerimize yardım adı altında ne dümen çeviriyorlar bunları görüyoruz yani hayal değil. Devlet, bunlari engellemelidir. Önüne geçmelidir.

Islamdaki sınav kavramı adaletsiz değildir, çünkü herkesin durumuna gore hesaba çekileceği söylenir, Kuranda bu ifade edilir.

Fakat dünya kesinlikle adaletli değildir. Kan zulüm vahşet açlık savaş hastalık engellilik hortumculuk vs. Uzun bir liste.

• Hep düşünürüm. Bu ortadoğu arap baharlarından ötürü silah şirketleri milyar dolarlar kazandı. Bir yerde savaş var düşünsenize diğer yerde hisse senedi tavan yapıyor. Eller ovuşturuluyor, gülüşmeler sevinçler kazandık demeler. Bir yanda da kan, göz yaşı kararan hayatlar.

Hocam bende biliyorum laiklik dinsizlik olmadığını. Ön yargı ile yaklaşıyoruz herşeye. Yada kör bir şekilde şirk şirk diye haykırılırken asıl şirkleri görmez millet. Bir yere takılınıyor işte.

Atatürke laf eden kesim şeyhini şıhını göklere çıkartiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rebellion -- 20 Ocak 2016; 19:28:42 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.