Şimdi Ara

Din Kavramı ve İlkellik

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
201
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Din kavramı yeryüzündeki en ilkel kavramdir . Dinlerin kokeni ve tabanina bakilirsa bu durum daha iyi anlasilacaktir zaten . Simdi dinin ilkelligi bir yana din bugun icin hala devletler icin vazgecilmez bir silah . Bu silah aradan seneler gecmesine ragmen kendisinden fazla bir sey kaybetmemistir . Devletlerin cikari icin din kesinlikle ham maddeyi olusturmakta .

Cunku bu insanlari ehlilestirmek icin bir tasma lazim . Bu tasma gorevini en iyi goren kavram din .

Dinlerin sacmasapan ilkel fikirler oldugu zaten biliniyor ama bu sacmaliklara ragmen hala "guc" ve "otorite" kavraminin zemini dindir .

Örnek olarak ABD verilebilir . Yobazları bizim ülkenin yobazlarından beterdi düne kadar . Evrim teorisini bile şiddetle reddeden yine bunlardı .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Irishman -- 14 Eylül 2017; 18:6:18 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Reis saol hemen inanmayı bırakıyorum.
    Sayende gerçeği gördüm tşk
  • Din yığınlarca,sorgulamadan,araştırılmadan seçilebilen,paket halinde kabul edilen ve edilmek zorunda olunan,kuşaktan kuşağa aktarılan,bağımlılık yapan kutsal bir uyuşturucudur.
    -Yığınlarca kabul edilen bir olgu.Ne yaptınız be,gece gündüz sorguladınız,araştırdınız,iyice inceleyip,irdelediniz,deneyleyip,doğruladınız,o dinin içeriğinde hiçbir saçmalık,us dışılık,mantıksızlık,tutarsızlık olmadığı sonucuna ulaştınızda mı topluca bir dine geçiyorsunuz.Bu nedir?
    -Paket halinde kabul edilen ve kabul edilmek zorunda olunan bir olgu.Paket halinde benimsemek zorundasın,düşünebiliyor musunuz?O paketin içeriğinde yer alan bir şeyi benimsememe,beğenmeme,saçma bulma gibi seçeneğiniz de yok.Var da,yok daha doğrusu.Bulursan dinden çıkarsın çünkü.
    -Kuşaktan kuşağa aktarılan bir olgu.Atalarının öğretileriyle yapılandırılan,dine bağımlı duruma getirilen,atalarının kendilerine biçtiği rolleri oynayan,atalarının inançlarının penceresinden yaşama bakan,eylemleri,düşünceleri,kişileri buna göre değerlendiren bireyler.Nedir bu ağalar,beyler,nedir gerçekten.Neden atalarımızın yolundan gidip,atalarımızın bize biçtiği rolleri oynuyoruz,yaşama bu pencereden bakıyoruz.Bugün a dinini ölümüne savunan birileri,başka koşullarda,başka inançların egemen olduğu koşullarda yaşama getirilsin,beyinleri başka öğretilere,inançlara göre yapılandırılsın bunlar bu kezde b dinini savunurlardı.

• Gök Gürültüsü kullanıcısına yanıt
    Hocam ben de diyorum ki kuşaktan kuşağa aktarılan bu ilkel kavram sorgulanamıyor . Musaade edilmiyor bunlara . İnsanların arası en sevdikleriyle ailesinin bireyleriyle açılıyor çünkü onlarda ailesinden böyle görmüş kafalarına vura vura daha el kadar çocuklerken bu zincire bel bağlanmışlar ....

Bugün ben ailemin fertleriyle din hakkında eleştirisel tek kelime konuşamıyorsam bunun çözümü bu kavramların gerçek yüzünün aktarılmasıdır .
  • quote:

Orijinalden alıntı: ComicsCİ

Hocam ben de diyorum ki kuşaktan kuşağa aktarılan bu ilkel kavram sorgulanamıyor . Musaade edilmiyor bunlara . İnsanların arası en sevdikleriyle ailesinin bireyleriyle açılıyor çünkü onlarda ailesinden böyle görmüş kafalarına vura vura daha el kadar çocuklerken bu zincire bel bağlanmışlar ....

Bugün ben ailemin fertleriyle din hakkında eleştirisel tek kelime konuşamıyorsam bunun çözümü bu kavramların gerçek yüzünün aktarılmasıdır .

Dini eleştirmek,onların bağımlılıklarını ellerinden almaya çalışma girişimidir.Sen onların yanında dini eleştirirsen,onların içini daraltır,onları huzursuz edersin.O nedenle de sana aşırı tepki gösterirler.
    Ben sevdiklerimi bu bataklıktan kurtarmak için uğraşırım umut yoksa o zaman bırakırım . (Gerçi umut şu an bile fazla yok ...)

Tepki elbette oluyor ama zamanla umarım beni anlayacaklardır .

Bilmiyorum dostum sen de ailesel olarak sıkıntı çektin mi
  • quote:

Orijinalden alıntı: ComicsCİ

Ben sevdiklerimi bu bataklıktan kurtarmak için uğraşırım umut yoksa o zaman bırakırım . (Gerçi umut şu an bile fazla yok ...)

Tepki elbette oluyor ama zamanla umarım beni anlayacaklardır .

Bilmiyorum dostum sen de ailesel olarak sıkıntı çektin mi

Yanlarında din karşıtı sözler söyleyince,aşırı tepki veriyorlar.O nedenle artık din konusunu elinden geldiğimce,kendimi tutup açmamaya çalışıyorum bugünlerde.
    Ailemiz de sıradan insanlar . Sorgulama yetisine sahip değiller ...
  • İlkelliği şu yönden olabilir insanlık için bilim teknolojide gelecek vaadetmiyor hatta duracağını söylüyor bile olabilir bilim ve teknolojinin ilerlemesinin.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.