Şimdi Ara

DH Tayland Kulübü [62 KİŞİ OLDUK]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
443
Cevap
33
Favori
25.238
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 9 ay
 • Cevaplayan Üyeler 165
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 63
 • Ortalama Mesaj Aralığı 5 gün 3 saat 20 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 23
 • Favoriye Eklediklerim 33
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Thailand (85 mesaj) serkanertekin (63 mesaj) Kardanadam55 (22 mesaj) WhattaHell (22 mesaj) teacher47 (15 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (205 mesaj) Mobil (97 mesaj) Tablet (8 mesaj) Mini (15 mesaj)
 • @
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Gezi ve Turizm >> Gezi ve Turizm Genel >> DH Tayland Kulübü [62 KİŞİ OLDUK]
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • DH Yönetici
  4538 Mesaj
  Konu Sahibine Özel  Tayland (Tayca: ), resmi adıyla Tayland Krallığı, eski adıyla Siyam, Hindiçin yarımadasının orta kısmında bulunan Güneydoğu Asya ülkesi. Sınırları batıda Burma (1.800 km), doğuda Kamboçya (803 km), kuzeyde Laos (1.754 km) ve güneyde Malezya (506 km) ülkeleri ile bulunmaktadır. Güney kısmında Tayland Körfezi, batı kısmında ise Andaman Denizi yer almaktadır.
  Tayland 513.120 km² yüzölçümü ile dünyanın en büyük 51. ülkesidir. Nüfusu ise yaklaşık 67 milyondur ve bu Tayland'ı dünyanın en kalabalık 20. ülkesi yapmaktadır. Etnik Tayların yanı sıra Çin, Khmer, Laos ve Malay kökenli halklar da Tayland'da yaşamaktadır.
  Ülkenin resmi dili Taycadır. Nüfusun % 95 lik bir bölümü Budizm dininin Theravada koluna mensuptur. Ayrıca animizm inanışı ve İslâm dîni de yaygındır.
  Tayland Krallığı Parlamenter Monarşi ile yönetilmektedir. 1946 yılından beri tahtta bulunan ve IX. Rama olarak da bilinen kral Bhumibol Adulyadej devlet başkanı ve silahlı kuvvetler başkanı unvanlarına sahiptir. Ülkenin başkenti ve en kalabalık şehri Bangkok'tur.


  Coğrafi Verileri:
  Konum: Güneydoğu Asya, Andaman Denizi ve Tayland Körfezi kıyısında, Burma'nın güneydoğusunda yer alır.
  Coğrafi konumu: 15 00 Kuzey enlemi, 100 00 Doğu boylamı
  Haritadaki konumu: Güneydoğu Asya
  Yüzölçümü: 514,000 km²
  Sınırları: toplam: 4,863 km
  sınır komşuları: Burma 1,800 km, Kamboçya 803 km, Laos 1,754 km, Malezya 506 km
  Sahil şeridi: 3,219 km
  İklimi: Tropikal.
  Arazi yapısı: Orta kısımlarda ovalar, doğuda Khorat Platosu, ülke genelinde dağlar yer alır.
  en alçak noktası: Tayland Körfezi 0 m
  en yüksek noktası: Doi Inthanon 2,576 m
  Doğal kaynakları: Kalay, kauçuk, doğal gaz, tungsten, tantal, kereste, kurşun, balık, alçıtaşı, linyit, işlenebilir topraklar
  Arazi kullanımı: tarıma uygun topraklar: %34
  daimi ekinler: %6
  otlaklar: %2
  ormanlık arazi: %26
  diğer: %32 (1993 verileri)
  Sulanan arazi: 44,000 km² (1993 verileri)
  Doğal afetler: Yer çökmeleri, kuraklıklar, tsunami


  Nüfus Verileri:
  Nüfus: 65,905,410 (Temmuz 2009 verileri)
  Nüfus artış oranı: %0.91 (2001 verileri)
  Mülteci oranı: 0 mülteci/1,000 nüfus (2001 tahmini)
  Bebek ölüm oranı: 30.49 ölüm/1,000 doğan bebek (2001 tahmini)
  Ortalama hayat süresi: Toplam nüfus: 68.86 yıl
  erkeklerde: 65.64 yıl
  kadınlarda: 72.24 yıl (2001 verileri)
  Ortalama çocuk sayısı: 1.87 çocuk/1 kadın (2001 tahmini)
  HIV/AIDS - hastalıklarına yakalanan yetişkin sayısı: %2.15 (1999 verileri)
  HIV/AIDS - hastalığı olan insan sayısı: 755,000 (1999 verileri)
  HIV/AIDS - hastalıklarından ölenlerin sayısı: 66,000 (1999 verileri)
  Ulus: Taylandlı
  Nüfusun etnik dağılımı: Tay %75, Çinli %14, diğer %11
  Din: Budizm %95, Müslüman %3.8, Hıristiyanlık %0.5, Hinduizm %0.1, diğer %0.6 (1991)
  Diller: Tay, İngilizce, etnik ve bölgesel lehçeler
  Okur yazar oranı: 15 yaş ve üzeri için veriler
  toplam nüfusta: %92.6
  erkekler: %94.9
  kadınlar: %90.5 (2000 verileri)


  Ulusal Marş:


  Kraliyet Marşı:


  Önemli Şehirleri:

  Bangkok
  Bangkok , Tayland'ın en büyük şehri ve başkentidir. Tayca Krung Thep olarak anılır. 2010 sayımına göre nüfusu 8,280,925'dur.

  Bangkok, 1782'de Kral I. Rama tarafından kurulmuştur. Güneydoğu Asya'nın en hızlı gelişen ve ekonomik açıdan en dinamik şehirlerdendir. Asya'nın en kozmopolit şehirlerinden biri olan Bangkok, Dünya Meteoroloji Örgütü (World Meteorological Organization, WMO) tarafından dünyanın en sıcak büyük şehri olarak tanımlanmıştır.

  Her yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlayan Bangkok, Asya'nın en önemli turistik şehirlerinden birisidir. En çok ziyaret edilen yerlerin başında Budist tapınakları Wat Arun, Wat Phra Kaew, Wat Pho ile kraliyet sarayı Grand Palace gelmektedir. Şehirde çok sayıda tarihi eser ve müze bulunmaktadır.

  Turistler için çok sayıda konaklama seçeneği vardır. Lüks otellerin büyük bölümü Suhkumvit ve Silom gibi bölgelerde yer alırken, ünlü Khao San Road bölgesi sırt çantalı gezginler için ucuz konaklama seçeneklerine sahiptir. Khao San Road and Patpong gece hayatının yoğun olduğu bölgelerdir.

  Bangkok'ta iki adet uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı ülkenin en büyük havaalanıdır. Eski havaalanı olan Don Mueang Havaalanı ise günümüzde iç hat seferleri için hizmet vermektedir.
  Pattaya

  Pattaya Tayland'ın önemli şehirlerinden biridir. Başkent Bangkok'un yaklaşık 165 km kadar güney doğusunda ve Tayland Körfezi kıyısında yer almaktadır. Şehir, idari bakımdan Chonburi iline bağlı olmasına rağmen, kendi kendini yöneten özel belediye statüsüne sahiptir. Kelime anlamı, "Güney Batı Munson Rüzgarı" anlamına gelmektedir.

  Pattaya, ismini daha sonraları Büyük Kral Taksin (King Taksin the Great) olarak anılacak Siyam Kralı Phraya Takdan gelmektedir. 18. Yüzyılın sonlarında (1767) eski Ayutthaya Krallığı, Burmalılar tarafından saldırı altındayken Phraya Tak (Kral Taksin) bu bölgede çok iyi bir savaş çıkartmış ve bölgenin adı bundan sonra Pattaya olarak kalmıştır.

  Pattaya, 1950lerin sonlarına kadar küçük bir balıkçı köyü olarak kalmıştır. 1964de belediyeye dönüşmüştür. Vietnam savaşına katılan Amerikan askerleri, Pattayayı bir dinlenme mekanı olarak kullanmaya başlayınca büyümeye başlamıştır. 1978de şehir olmuştur.

  Şehirde yaşayan, çalışan ve çoğunluğu Batı Avrupa ile Kuzey Amerika'dan gelen yabancıların talep doğurması sonucunda şehirdeki çok katlı yapıların sayısı artmıştır. Böylece şehir, yüksek katlı yapı sayısında, ülkenin başkenti Bangkok'tan sonra ikinci sıraya yerleşmiştir.

  Şehrin merkezi ve kalbi olarak Walking Street gösterilebilir. Walking Street şehrin gece hayatının merkezi niteliğindedir. Burada rock, pop, hard, striptiz, gay gibi her çok çeşitli eğlence mekanları bulunmaktadır.
  Phuket

  Phuket , eskiden batı dilinde Tha-Laang, Talang veya Junk Ceylon olarak bilinen Güneydoğu Asya ülkesi Tayland'ın Dünyaca ünlü Turizm adası. Başkenti Phuket City'dir. Phuket Uluslararası Havaalanına sahip olan Phuket'e Dünya'nın her yerinden özellikle Batılı Turistler akın etmektedir. Adanın en ünlü ve kalabalık plajı ise batı kıyısında bulunan Patong plajıdır.

  Phuket'de Thai stili Budist evlilikler yapılabilir. Aynı zamanda Phuket denizin içersindeki küçük klübeleri ve su altı sporları ile ünlüdür. Deniz suyu temiz olduğu için su altı görüşü çok uzun olmakla beraber dünyada ki en iyi 10 dalma mekanlarından birisidir.

  Phuket'de yerli halkın kullandığı Tayca erkekler için ayrı, kadınlar için ayrı selamlaşma kelimeleri vardır ve hatta Transeksüeller için de ayrı bir kelime kullanılır. Tuk-Tuk denilen küçük taşıtlarla adada kolayca istenilen yere ulaşılır.

  Bir James Bond filminde yer alan ünlü Ko Tapu adasının da bulunduğu Phang Nga Körfezine Phuket'ten tekne turları düzenlenmektedir. The Beach filminin çekildiği ünlü Phi Phi Adaları Phuket'ten günübirlik turlar düzenlenen diğer yerler arasındadır. Lost dizisinin üçüncü sezon, sekizinci bölümü de Phuket'te çekilmiştir.
  Chiang Mai

  Chiang Mai , bazen "Chiengmai" veya "Chiangmai", Kuzey Tayland'ın en büyük kentidir. Tayland'ın en önemli kültürel merkezlerinden biri olan şehir, Chiang Mai Eyaleti'nin başkentidir. Bangkok'un 700 km kuzeyinde olan Chiang Mai, ülkedeki en yüksek dağlara ev sahipliği yapar. Şehir, Bangkok'un da içerisinden geçen Chao Phraya Nehri'nin önemli bir kolu olan Ping Nehri kenarında kurulmuştur. Ping Nehri'ne yakınlığı ve stratejik ticaret yolları üzerinde olması nedeniyle Chiang Mai tarihsel bir önem kazanmıştır.

  Mayıs 2006'de, ASEAN ülkeleri ve "3" ülkeler (Çin, Japonya ve Güney Kore) arasında yapılan so-Chiang Mai Girişimi toplantısının burada yapılmasıyla şehir daha da bir önem kazanmıştır. Chiang Mai, World Expo 2020 için aday olan 3 Tayland şehrinden biridir, diğerleri Ayutthaya ve Chon Buri şehirleridir. Bununla birlikte, Tayland Parlementosu Expo 2020 için Ayutthaya şehrini aday göstermiştir.
  Kanchanaburi

  Kanchanaburi vilayeti Tayland'ın batısında bulunmaktadır. Toplam nüfusu 838,914'dür. Vilayetin merkezi Kanchanaburi Town isimli kasabadır.

  Kanchanaburi Tayland'ın ünlü turizm bölgelerindendir. II. Dünya Savaşı sırasında Japonya işgali altında olan bölgede bu dönemden kalma izler bulunmaktadır. Bunların en ünlüsü ise Kwai Köprüsü isimli film sayesinde meşhur olmuş olan çelik köprüdür. Kwai köprüsü Müttefik Devletler savaş esirleri tarafından inşa edilmiştir ve bu proje esnasında esirlerin yarıdan fazlası ölmüştür. Kwai köprüsünün yanı sıra kasabada ziyaret edilebilecek çeşitli Müttefik Devletler askeri mezarlıkları, müzeler ve anıtlar bulunmaktadır.

  Kanchaburi kasabasının dışında da çeşitli turistik yerler bulunmaktadır. Bunların en ünlülerinden birisi onlarca kaplana ev sahipliği yapan Kaplan Tapınağıdır. Aslında bir Budist tapınağı ve manastırının bulunduğu alan günümüzde kaplanların ve diğer hayvan türlerinin barındığı bir yere dönüştürülmüştür. Turistler burada kaplanlarla birlikte resimlerini çektirebilirler.

  Kanchanaburi dışındaki diğer bir önemli turisik bölge ise Erawan şelaleridir. Yedi kattan oluşan bu şelalelerin oluşturduğu havuzlarda yüzme imkanı da vardır.

  Bangkok'a yaklaşık 1 saatlik mesafede olan Kanchanaburi günübirlik turlarla ziyaret edilebilir.
  Hat Yai

  Hat Yai , Songkhla iline bağlı, Malezya sınırı yakınlarında bir şehir. Merkez nüfusu 155,585 (2005) olan şehir, il merkezi olan Songkhla şehrinden daha büyük olduğu için çoğu zaman il merkezi olarak karıştırılmaktadır.

  Görüntüler:
  Üye Listemiz:
  1-Thailand [Kurucu]
  2-kvadankpakal
  3-WhattaHell
  4-Kardanadam55
  5-serkanertekin
  6-Phoénix
  7-dogangoxel
  8-Olgi
  9-Flashover
  10-bextu
  11-TrMhMt
  12-UzakDoguMania
  13-isa2711
  14-berkaydogan
  15-mericx
  16-fastbela93
  17-Grimmjow Jaggerjack
  18-bbking
  19-asb35
  20-JohnnySins
  21-ekremx
  22-konifuji
  23-tufan2001
  24-ozanefe05
  25-mtasova
  26-Ottoman 1453
  27-altunozzz
  28-erenn.
  29-ismlunal
  30-ExxELaNc
  31-kkk77
  32-ahmet526
  33-KurotsuchiMayuri
  34-abarisa
  35-deveforum
  36-bordobereli27
  37-Anadolu Kartalı
  38-haydar6363
  39-Seradonin
  40-Turkuaz Prusa
  41-Benignand
  42-alpsf
  43-denizao
  44-dr.desalvo
  45-Art of Travel
  46-tunçmes
  47-trexrh
  48-AbusiveBoyz
  49-erenxx
  50-hysteria_
  51-alatrka
  52-nimras
  53-vuque
  54-muratbeler
  55-Contra07
  56-eminnarin
  57-celilbey
  58-gokayc
  59-xblacksonx
  60-vanini
  61-jetressive
  62-dickinson/b]
  63-Thevikings34
  64-sulak
  65-miraculous
  66-ozzyken
  67-Duratec
  68-aaguler
  69-ugurbalat
  70-serci_77
  71-jagermeistler
  72-sieve
  73-EMG1907
  74-Mark Valley
  75-onlyone
  İmzamız:


  [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_83453801/tm.htm][image]https://store.donanimhaber.com/14/0f/aa/140faa593c51c5631d2df3c6c378efe2.png[/image][/link][/center]
  < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1559 Mesaj
  oha yaz hemen hocam yaz
  _____________________________
 • Teğmen
  223 Mesaj

  ekledim hocam
  |
  |
  Marge Simpson kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  340 Mesaj

  @Quor

  Benide ekleyebilirsin. Uzun suredir Tayland'da yasiyorum.
  _____________________________
 • Teğmen
  223 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: WhattaHell

  @Quor

  Benide ekleyebilirsin. Uzun suredir Tayland'da yasiyorum.

  Ekliyorum hocam nerede yaşıyorsunuz?
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  340 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Quor

  quote:

  Orijinalden alıntı: WhattaHell

  @Quor

  Benide ekleyebilirsin. Uzun suredir Tayland'da yasiyorum.

  Ekliyorum hocam nerede yaşıyorsunuz?

  Normalde Bangsaen'de fakat suanlik Pattaya Naklua'dayim.
  _____________________________
 • Teğmen
  223 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: WhattaHell

  quote:

  Orijinalden alıntı: Quor

  quote:

  Orijinalden alıntı: WhattaHell

  @Quor

  Benide ekleyebilirsin. Uzun suredir Tayland'da yasiyorum.

  Ekliyorum hocam nerede yaşıyorsunuz?

  Normalde Bangsaen'de fakat suanlik Pattaya Naklua'dayim.

  hocam bende geldiğimde nong prue'de ev kiraladık orada kalıyorum evdemi oteldemi kalıyorsunuz bu aralar condoya geçmeyi planlıyoruzda
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  297 Mesaj
  dokuzuncu ramaya saygımız sonsuz aynı zamanda zat-ı muhterem eşlerine tabii ki. beni de eklermisiniz?
  _____________________________
 • Teğmen
  223 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Kardanadam55

  dokuzuncu ramaya saygımız sonsuz aynı zamanda zat-ı muhterem eşlerine tabii ki. beni de eklermisiniz?

  tabikide hocam buyrun :)
  |
  |
  _____________________________
 • DH Yönetici
  4538 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  serkan ertekin de eklenmek ister.. mümkün mü? malum 19 kasımda tayland yolcusu
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  340 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Quor

  quote:

  Orijinalden alıntı: WhattaHell

  quote:

  Orijinalden alıntı: Quor

  quote:

  Orijinalden alıntı: WhattaHell

  @Quor

  Benide ekleyebilirsin. Uzun suredir Tayland'da yasiyorum.

  Ekliyorum hocam nerede yaşıyorsunuz?

  Normalde Bangsaen'de fakat suanlik Pattaya Naklua'dayim.

  hocam bende geldiğimde nong prue'de ev kiraladık orada kalıyorum evdemi oteldemi kalıyorsunuz bu aralar condoya geçmeyi planlıyoruzda

  Hocam simdi geldiginde nerede ve ne kadar sure kalacagina bagli. Eger aylarca kalacaksan tabi condominiumlar daha ucuza geliyor. Butce problemi olur dersen apartmanda kiralayabilirsin biraz daha ucuz olur. Ben suan kiradayim condominiumda. Fakat sende biliyosundur bu condominiumlar ufacik, daraliyorum ben :D 1-2 sene icinde falan ev alirim saniyorum. Naklua'da condo fiyatlari pahali biraz diger bolgelere gore. Birde bazilari en az 6 ay falan kontrat istiyolar, olduresim geliyor o zaman. Sanki bos durdukca para kazaniyolarmis gibi :D 4 ay burada kalmam gerekiyor benim, condoyu zor buldum iste. Nong Prue biraz daha arka kisimda kaliyor. Oranin fiyatlari daha ucuzdur saniyorum. Ingilizce sayfalarda falan bulamadiysan eger Tay sayfalarini arastirabilirim.
  |
  |
  _____________________________
 • Emekli Yönetici
  3688 Mesaj
  Kulübünüz hayırlı olsun arkadaşlar, böyle oluşumları desteklediğimi sizler zaten biliyorsunuz.
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  223 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: serkanertekin

  serkan ertekin de eklenmek ister.. mümkün mü? malum 19 kasımda tayland yolcusu


  ekliyorum hocam

  quote:

  Orijinalden alıntı: WhattaHell

  quote:

  Orijinalden alıntı: Quor

  quote:

  Orijinalden alıntı: WhattaHell

  quote:

  Orijinalden alıntı: Quor

  quote:

  Orijinalden alıntı: WhattaHell

  @Quor

  Benide ekleyebilirsin. Uzun suredir Tayland'da yasiyorum.

  Ekliyorum hocam nerede yaşıyorsunuz?

  Normalde Bangsaen'de fakat suanlik Pattaya Naklua'dayim.

  hocam bende geldiğimde nong prue'de ev kiraladık orada kalıyorum evdemi oteldemi kalıyorsunuz bu aralar condoya geçmeyi planlıyoruzda

  Hocam simdi geldiginde nerede ve ne kadar sure kalacagina bagli. Eger aylarca kalacaksan tabi condominiumlar daha ucuza geliyor. Butce problemi olur dersen apartmanda kiralayabilirsin biraz daha ucuz olur. Ben suan kiradayim condominiumda. Fakat sende biliyosundur bu condominiumlar ufacik, daraliyorum ben :D 1-2 sene icinde falan ev alirim saniyorum. Naklua'da condo fiyatlari pahali biraz diger bolgelere gore. Birde bazilari en az 6 ay falan kontrat istiyolar, olduresim geliyor o zaman. Sanki bos durdukca para kazaniyolarmis gibi :D 4 ay burada kalmam gerekiyor benim, condoyu zor buldum iste. Nong Prue biraz daha arka kisimda kaliyor. Oranin fiyatlari daha ucuzdur saniyorum. Ingilizce sayfalarda falan bulamadiysan eger Tay sayfalarini arastirabilirim.


  hocam biz direk emlakçıdan kiralıyoruz internetten değilde arka kısımda kalmasına kalıyor ama pek sorun oluşturmuyor araç oldugu için dediğiniz gibi condolar bizede dar geldi o yüzden nong prue'de 2 katlı 3 yatak odalı bir ev tuttuk rahatız yani

  quote:

  Orijinalden alıntı: Be Happy

  Kulübünüz hayırlı olsun arkadaşlar, böyle oluşumları desteklediğimi sizler zaten biliyorsunuz.


  Saolun Adminim sizide bekleriz grubumuza :)

  quote:

  Orijinalden alıntı: teacher47

  gana merkez 25 cm herkez grubu etkinliklerinizi bekliyoruz destek


  ekliyorum hocam :)
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  223 Mesaj
  .  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Thailand -- 12 Ekim 2018; 2:11:21 >
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1301 Mesaj
  Benide yaz hocam  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
  Referanslar
  **R10: PhoenixTR
  ** WMARACI: YUSUF
  ** DH: YETISEN
 • Teğmen
  223 Mesaj

  ekliyorum hocam
  |
  |
  Phoénix kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Binbaşı
  1559 Mesaj
  bir up çekelim o zaman
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  819 Mesaj
  Benide ekle hocam.3-13 aralık oradayım
  _____________________________
 • Teğmen
  223 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: dogangoxel

  Benide ekle hocam.3-13 aralık oradayım

  Ekliyorum hocam :)  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • DH Yönetici
  4538 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  arkadaşlar klubumuze özel bir logo tasarımı gerceklestirelim.. imzamızda olsun ne dersiniz?
  D.H.Thai team.. :) gibi vs..
  _____________________________
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Cancer Clinical Trials
Canlı Tv izle
kripto para haberleri
Radyo Dinle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
2,062
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.