Şimdi Ara

***DH MEKATRONİK KLUBÜ*** >>>Güncel<<<

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
564
Cevap
23
Favori
61.837
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 3 yıl
 • Cevaplayan Üyeler 278
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 69
 • Ortalama Mesaj Aralığı 6 gün 15 saat 52 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 6
 • Favoriye Eklediklerim 23
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Smoch (69 mesaj) Ctrlshft (23 mesaj) aksoy93 (23 mesaj) BİLÂL85 (17 mesaj) mktrnk (12 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (60 mesaj) Mobil (21 mesaj) Tablet (1 mesaj) Mini (2 mesaj)
 • @
1 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Elektronik ve Mekanik >> Elektronik >> ***DH MEKATRONİK KLUBÜ*** >>>Güncel<<<
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Yarbay
  4502 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Mekatroniğin Doğuşu ve Gelişimi

  Mekatronik ilk kez 1960'ların sonunda Japonya'nın Yaskawa Elektrik Şirketi'nde görevli bir mühendis tarafından elektrik motorlarının bilgisayarla kontrolünün sağlanması için kullanılmıştır. Temelde ise "mekanik" ve "elektronik" kelimelerinin uygun bir şekilde parçalanması ve bu parçaların birleştirilmesi ile bu kelime ortaya çıkmıştır.

  Bu kavram Japonya'dan yola çıkarak tüm dünyaya yıllar ilerledikçe yayılmaya ve yerleşmeye başlamıştır. Dünyada artan uygulamalarıyla gelişen mekatronik, lisans ve master programlarıyla da üniversitelerde desteklenmektedir. Türkiye'de ise maalesef çok yavaş bir şekilde endüstriyel ve akademik kabul görerek, çalışma ve pratikte ilerlemektedir.

  Birçok mühendis mekatroniğin robotikten oluştuğunu iddia etmektedir. İlk robot kollar, hareketlerini algılayıcılarla geri besleme olmadan düzgün bir biçimde gerçekleştiremiyordu. Bununla birlikte, kinematikteki ilerlemeler dinamik, kontrol, algılayıcı teknolojisi ve üst düzey programlamayla, gelişimleri desteklenmiştir. Aynı zamanda, modern teknolojiler, robotları daha esnek ve kullanışlı hale getirmiştir. Böylece, her tür makina ve sisteme adaptasyonları ve yüksek performansla çalışmaları sağlanmıştır.

  1970'lerde mekatronik , daha çok servo teknolojisinin kullanıldığı, otomatik kapı açıcılar, otomatik odaklamalı kameralar gibi ürünlerde kullanılmıştır.

  1980'li yıllarla birlikte, bilgi teknolojisinin hayata girişiyle, mühendisler mekanik sistemlerin performansını arttırmak için mikroişlemciler kullanmaya başladılar. Sayısal denetimli makinalar ve robotlar daha da yaygınlaştı ve bunların otomotiv uygulamalarında, elektronik motor kontrolü ve ABS fren sistemleri kullanılmaya başlandı.

  1990'lara gelindiğinde, iletişim teknolojisi de oluşan bu bilgi karışımına eklendi ve üretim hatlarının büyük şebeke ağlarına bağlanması gerçekleşti. Bu, özellikle robot sistemlerinin, uzaktan kontrollü biçimde işletimine olanak sağladı.

  Aynı zamanda, daha küçük algılayıcı ve kumanda teknolojileri de artan bir şekilde yeni ürünlerde kullanılmaya başlandı. Otomobillerin hava yastıklarının açılmasını kontrol eden küçük silikon ivmelendirme algılayıcıları gibi mikroelektromekanik sistemler ise son zamanlarda kullanıma sunuldu.

  Mekatroniğin Uygulama Alanları

  Mekatronik genel olarak, bilgisayar kontrollü sistemlerin veya elektromekanik sistemlerin, ürün tasarımında ve/veya üretiminde görev alan hem endüstri hem de akademik kariyerli mühendisler tarafından kullanılmasıyla uygulanır. Buna ilave olarak mühendis statüsünde olmayan teknik elemanlar ve bu işe merak ile birlikte kendini geliştiren kişiler tarafından da uygulanabilir.

  Birden fazla mühendislik branşının ortak kullanımıyla birlikte gelişmesi, içinde yeraldığı mühendislik branşlarının da ilerlemesini sağlamaktadır. Mekatronik, aslında yeni bir kavram değildir. En son teknolojilerin, daha çok işleve sahip ve uygulaması kolay olan ürünlerin proseslerini dizayn etmek için, basit olarak makina mühendisliğine, kontrol teorisine, bilgisayar bilimine ve elektroniğe uygulanmasıdır.

  Buradan da anlaşılacağı gibi teknoloji geliştikçe mekatronik ilerler, böylece teknoloji daha da gelişir. Yani arada sürekli bir çevrim vardır ve bu çevrim dışarıya açık olup, çeşitli mühendislik ve bilimlerle de etkileşim halindedir ve bunların gelişmesine katkıda bulunur.

  Mekatroniğin kullanımıyla ilgili en güzel örneklerden biri bilgisayar sabit disk sürücüsüdür. Hızlı cevaplama, doğruluk ve sağlamlık gibi özelliklerle mekatroniğin kullanım amaçlarına uygun niteliklere sahiptir.

  Bilgisayar sabit disk sürücüleri, mekatronik uygulamalarının ilk örneklerindendir. Bu makinalar, çok hızlı bilgi aktarımına ve hassas pozisyonlamaya sahip olup, değişken sistem etkilerine de dayanıklıdırlar.


  Mekatronik Tasarım Ürünleri

  Çağdaş mekatronik teknolojisi ürünleri, bir veya bikaç mikroişlemci çevresinde yerleştirilen duyucular (sensörler), eyleyiciler (motor sistemler), ve tüm sistem veya makinayı merkezi veya dağınık yapıda denetleyebilen bilgisayar programlarından oluşmaktadır. Bu tanıma uygun sistem ve makinalar kendisine tanımlanan çevreyi gözlemlemekte, çevredeki değişimleri algılamakta, ve algıladığı bilgileri yorumlayarak gerekli motor sistemler yardımı ile çevresini değiştirebilmektedir. Mekatronik makinalar mekanik işlevsellik ile tümleşik algoritmik denetimi beraberce içeren ürün ve sistemlerdir. Gelişmiş mekatronik ürünler basit makinalar yerine çevrelerini değiştirebilen bilgisayar sistemlerine dönüşmüştür. Doğal olarak bu yapıdaki makina ve sistemler akıllı davranışlar göstermektedir. Mekatronik ürünlerde yer alan yazılımlar genellikle yapay zeka tekniklerini kullanmakta ve böylece mekatronik tasarım ürünleri, basit işlevsel makinalar yerine, çeşitli koşullara uyum sağlayabilen yetenekli sistemlere dönüşmektedir.


  Mekatronik Mühendisliğinin önde gelen uygulama alanları şunlardır:

  * Üretim Mühendisliği
  * Tarım Robotları
  * Otomotiv Endüstrisi
  * Mikro Sistemler (MEMS)
  * Uçan Robotlar
  * Robot Görme
  * Endüstriyel otomasyon
  * Akıllı Silah ve Silah Sistemleri
  * Mikro robotlar
  * Gezer Robotlar
  * Endüstriyel Robot Kollar


  Mekatronik tasarım felsefesi, özellikle yüksek teknoloji ürünü akıllı makina ve sistemlerde uygulanmaktadır. Bu makina ve sistemlerin bazı örnekleri şunlardır:


  � Taşıtlarda hava yastığı güvenlik sistemleri, ABS fren sistemleri, uzaktan kumandalı kapı kilitleri, sürüş ve seyir denetimi, motor ve güç sistemleri denetimi, yolcu güvenlik sistemleri, ve taşıt araçlarındaki benzer sistemler,
  � NC, CNC, AC v.b. tezgahlar, hızlı protip üretim tezgahları, ve benzeri otomatik üretim tezgahları,
  � Fotokopi makinaları, faks makinaları, elektronik daktilolar, ve benzeri büro makinaları,
  � MR cihazları, atroskopik cihazlar, ultrasonik problar, ve benzeri diğer tıbbi cihazlar,
  � Otomatik odaklamalı fotoğraf makinaları, Video kameraları, Video, CD ve DVD göstericileri, CD kayıt ve benzeri kişisel kullanım amaçlı elektronik cihazlar,
  � Lazer yazıcıar, Sabit disk kafa konumlayıcıları, Teyp sürücü ve yükleyicileri, CD okuyucu ve yazıcıları, ve benzeri bilgisayar aksesuarları,
  � Kaynak robotları, Fabrika içi kendinden yönlenmeli araçlar (AGV), Uzay araştırmalarında kullanılan robotlar, Askeri amaçlı mayın imha robotları, bomba taşıyıcıları, ve benzeri gezer robotlar,
  � Uçuş denetim eyleyicileri, İniş sistemleri, Kokpit kumanda ve cihazları, ve benzeri hava taşıtları sistemleri,
  � Garaj kapısı otomatik açma sistemleri, Güvenlik sistemleri, İklimlendirme denetim sistemleri, ve benzeri ev ve büro uygulamaları,
  � Çamaşır makinaları, Bulaşık makinaları, Otomatik buz makinaları, ve benzeri ev uygulamaları,
  � Değişken hızlı matkaplar, Sayısal tork anahtarları, ve benzeri takımlar,
  � Malzeme test cihazları, ve benzeri laboratuar cihazları,
  � Bar kodlu sistemler, Konveyör sistemleri, ve benzeri fabrika otomasyon sistemleri,
  � El ve otomatik kumandalı hidrolik krenler ve benzeri malzeme taşıma ve inşaat makinaları,
  � Otomatik etiketleme, Kalite denetiminde kamera, ve benzeri kalite denetimi ve paketleme uygulamaları,
  � Video oyunları ve Sanal gerçeklik uygulamalarında gerçek girdi denetim sistemleri.


  Ülkemizde Sabancı, Kocaeli, Atılım, Bahçeşehir Üniversitelerinde Mekatronik Mühendisliği bölümü bulunmaktadır. Diğer bir çok üniversitede de Mekatronik Mühendisliği Bölümü kurulma çalışmalarına devam edilmektedir.  Klüp Amacı: Mekatronik teknolojisinin herkes tarafından bilinmesini sağlamak.Bunların akabininde yararlı proje,dosya paylaşımı ve bunun gibi bir çok faaliyet gerçekleştirmek,tartışmak,fikir beyan etmek vs...
  Mekatronik Klubüne üye olmak isteyen arkadaşlar sadece topic'e cevap verecek ve yakında belirlenecek olan imzamızı imzalarına eklemeleri gerekecek...


  Hayırlı Olsun


  Üye Listesi ;

  1-)Méchatronic
  2-)BİLÂL85
  3-)serkanc
  4-)strykr
  5-)brq_35
  6-)CyberX_reel
  7-)cidik
  8-)Hazar
  9-)ali_cool
  10-)_KARDELEN_
  11-)oguzg
  12-)stromkreis
  13-)Liu Kang
  14-)ultrAslan99
  15-)dergul
  16-)Ctrlshft
  17-)jhoosen
  18-)__EFENDİ__
  19-)schumi42
  20-)@oğuzhan@
  21-)klutch
  22-)aksoy93
  23-)Fletch
  24-)cad_kurdu
  25-)nebula449
  26-)MzkC
  27-)rcn_mchn
  28-)ibo3458
  29-)emreonal69
  30-)efecelebi
  31-)tan90
  32-)dj_fLeiN
  33-)canturk222
  34-)FuLL__MaNiAc
  35-)gurci
  36-)omarr35
  37-)CONSTANTİNE_8905
  38-)Görkem !
  39-)corhi
  40-)makif1992
  41-)mcroll
  42-)idealtepeli
  43-)MeSS2342
  44-)dus_sokagi
  45-)astra06
  46-)swant
  47-)mcmanemen
  48-)şampiyon bilo
  49-)JEDI
  50-)darkfir3  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Smoch -- 11 Mart 2011; 14:40:08 >  |
  |
 • Yarbay
  4502 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Evet arkadaşlar imzamız daha henüz belirlenmedi bu konuda sizinde yardımlarınızı bekliyoruz...
  |
  |
 • Binbaşı
  1798 Mesaj
  ekle beni abi şartlar ne olursa olsun
  |
  |
 • Yarbay
  4502 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Eyvallah...hoşgeldin
  |
  |
 • Yarbay
  4502 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Daha iyileri gelene kadar şimdilik imzamız aşağıdaki gibi olsun...
  Kaynak Kod :

  [center] 
  [image]https://store.donanimhaber.com/4b/cd/77/4bcd772caba89f440c1d6675825f1f04.gif[/image]
  [b][link=http://forum.donanimhaber.com/m_23567761/tm.htm]..:: DH Mekatronik Kulübü ::..[/link][/b]
  [/center]  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Smoch -- 31 Mayıs 2008; 17:43:54 >
  |
  |
 • Binbaşı
  1209 Mesaj
  Yeni Grup hayırlı olsun. Elektronikle hobi olarak ilgilenen Makina Mühendisi için daha ideal bir grup olamaz. İmza eklemek için değil de takım çalışması olması dileğiyle....
  Web sayfası düşüncesi var mı?
  Hayırlı olsun... ( Beni de ekleyin tabii )
  |
  |
 • Yarbay
  44903 Mesaj
  hayırlı olsun. ekleyin benide
  |
  |
 • Teğmen
  236 Mesaj
  klüp hayırlı olsun. benim bölüm de mekatronik ama klüp açma düşüncesi aklıma gelmemişti. daha doğrusu elektronik bölümüne pek girmiyordum. ama bundan sonra (öss den sonra) daha sık uğrarım. çok ileri seviyede bilgiye sahip değilim ama elimden geldiğince yardımcı olurum. tekrardan hayırlı olsun...

  iyi forumlar
  |
  |
 • Yüzbaşı
  444 Mesaj
  Bu forumda bir sürü klüp var
  ama "beni de ekle" den öteye bi icraat yok
  elektronik klübü
  diy audio
  vs
  vs
  |
  |
 • Yarbay
  3242 Mesaj
  quote:

  Orjinalden alıntı: morcin

  Bu forumda bir sürü klüp var
  ama "beni de ekle" den öteye bi icraat yok
  elektronik klübü
  diy audio
  vs
  vs  Çoğu dediğin gibi ama konu dışında buluşmalar oluyor dh izmir club buluşması gibi
  |
  |
 • Yarbay
  4502 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  @serkanc teşekkürler hoşageldin.Web sayfasını önümüzdeki aylarda düşünüyorum inşallah

  @strykr teşekkürler aramıza hoşgeldin

  @brq_35 sana da teşekkürler.Öss'den sonra daha sık görüşmek dileğiyle

  @morcin bugüne kadar ki başarısızlıklar bundan sonraki başarıların önünü kapatmamalı ve olumsuz düşüncelere sebep olmamalıdır.Sonuçta burda insanların yararına birşeyler sunmak ve ortak beğenileri olanları bir araya toplama amacındayız.Lütfen biraz olumlu yaklaşmayı dene
  |
  |
 • Yüzbaşı
  449 Mesaj
  Hayırlı olsun. DH a böyle bi klup lazımdı. benide ekleyebilirsin. Size yardımımdan çok sizden yardım alacağım ama olsun:)
  |
  |
 • Yarbay
  4502 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  @CyberX_reel ne demek seve seve
  |
  |
 • Yarbay
  3779 Mesaj
  hayırlı olsun beni de eklersen sevinirim
  |
  |
 • Yarbay
  6028 Mesaj
  İmzam dolu, olmasa

  PM'deki artizliklerini bir yana bırakırsak, üni işini halledelim ondan sonra istediğin kulübe girerim ben. Şimdi sırası değil sadece, lafta kalmasın diyorum.
  |
  |
 • Yarbay
  4502 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  @cidik ekledim hoşgeldin aramıza

  @Hazar hoşgeldin seni de ekledim
  |
  |
 • Onbaşı
  31 Mesaj
  Gençler merhabalar... Böyle bir oluşumun güzel olacağını düşünüyorum.Yanlız klubun kıstasları nedir acaba? Harbi mekatronikçilermi var? yoksa mekatroniki merak edenler felanmı?
  Bu arada ben mekatronik mühendisiyim. Şu anda y. lisans yapıyorum.. Görüşmek üzere...  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali_cool -- 30 Mayıs 2008; 12:24:59 >
  |
  |
 • Binbaşı
  1798 Mesaj
  ben otomotiv ögrencisiyim mekatronikle aram yok ama merak ediyorum finaller bittsin bu ilikiyi idare edebilecekmiyim diye bi araştırma yapacam
  |
  |
 • Yüzbaşı
  444 Mesaj
  quote:

  Orjinalden alıntı: Méchatronic

  @serkanc teşekkürler hoşageldin.Web sayfasını önümüzdeki aylarda düşünüyorum inşallah

  @strykr teşekkürler aramıza hoşgeldin

  @brq_35 sana da teşekkürler.Öss'den sonra daha sık görüşmek dileğiyle

  @morcin bugüne kadar ki başarısızlıklar bundan sonraki başarıların önünü kapatmamalı ve olumsuz düşüncelere sebep olmamalıdır.Sonuçta burda insanların yararına birşeyler sunmak ve ortak beğenileri olanları bir araya toplama amacındayız.Lütfen biraz olumlu yaklaşmayı dene


  Ben burada kurulmakta olan sistemi eleştirmekten ziyade ateşlemeyi düşünerek didikledim.
  Elbetteki şimdiye kadar olan başarısız kulüp kurma çabaları bundan sonrakilerin başarısız olacağı anlamına gelmemeli.
  Ancak bir nevi fun kulüp gibi de olmamalı
  "beni de ekle" demek yerine buraya bilgi, proje veya bilgi paylaşımına neden olacak soruları soranlar paylaşımı yapanlar otomatikman üye olmuş olmalı. Bence mantık bu
  Yoksa beni de ekle yazıp bi daha uğramayanlardan cacık olmaz bu kulüp

  Bu bağlamda beni ekleme ta ki bi proje veya başkalarını da bilgilendirici soru sorana kadar
  Başarılar diliyorum
  |
  |
 • Binbaşı
  1513 Mesaj
  Bölüm imzanız kural dışı 79X111 piksel en fazla 100X100 olabilir
  |
  |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
vp satın al;valorant vp satın al;Valorant VP Fiyat
Radyo Dinle
Instagram takipçi satın al
triple negative breast cancer
kripto para haberleri
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,547
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.