Şimdi Ara

DH LİNEA TAKIMI (69 ÜYE ) (8. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5.672
Cevap
47
Favori
534.993
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • sıfır lineayı inceledim aracın arka koltuklarında başlık yok fiatın megane-focus-astra gibi modelle rakip olarak ürettiği araçta bence baya daha yol katetmesi gerekiyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: raven1974

Avni bey, Linea da kullanılan yağmur sensörü sistemi Fiat'ın kendi üretimimidir yoksa Fiat bunu başka bir firmadanmı tedarik edip kullanmıştır.

selamlar..
    linea'da kullanılan yağmur sensörü uzun zamandır fiat,lancia ve alfa romeo modellerinde kullanılıyor.Başka pek çok markada kulanılan bu sistem cama özel bir jelle monte edilmiş bir sensörün yağmur damlalarının sonic iletişimle elektronik bir kontrol sistemiyle mekanizmayı kontrol esasına göre çalışıyor...

bu sistemler tüm üreticiler tarafından tedarik sistemiyle sağlanmaktadır.

pek çok araçta hassasiyet sorunu duydum.ancak linea'daki gibi bir sorunu daha önce duymamıştım.

saygılarımla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi havnitekin -- 8 Nisan 2008; 14:12:13 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: iceman2005

sıfır lineayı inceledim aracın arka koltuklarında başlık yok fiatın megane-focus-astra gibi modelle rakip olarak ürettiği araçta bence baya daha yol katetmesi gerekiyor.

incelediğiniz Linea active versiyonu....bayiideki tek araç olabilir...

arka koltuk kafalıkları dynamic ve emotion'da standart....

bakınız fiat linea donanım tablosu:
    http://www.fiat.com.tr/linea_donanim.aspx
  • Bunlardaki sorun zaten sensörle ilgili değil. Bunun elektronik kontrol devresi var. bütün sorun bu elektronik devre için yazılmış proğramda. Bu diğer markalarda kullanılan sadece sensör mü? yoksa buna elektronik devreside dahil mi? Sensör bu sistemin sadece bir parçası. Diğer araçlardaki elektronik devrede aynı ise bu problemi onlarda da görmek mümkündür. Ancak sadece sensör kullanılıyorsa arıza görülmez. Çünki bahsettiğim gibi bu sistemde arızalı olan sensör değil elektronik kontrol devresidir.
    quote:

Orjinalden alıntı: havnitekin

quote:

Avni bey, Linea da kullanılan yağmur sensörü sistemi Fiat'ın kendi üretimimidir yoksa Fiat bunu başka bir firmadanmı tedarik edip kullanmıştır.

selamlar..
    linea'da kullanılan yağmur sensörü uzun zamandır fiat,lancia ve alfa romeo modellerinde kullanılıyor.Başka pek çok markada kulanılan bu sistem cama özel bir jelle monte edilmiş bir sensörün yağmur damlalarının sonic iletişimle elektronik bir kontrol sistemiyle mekanizmayı kontrol esasına göre çalışıyor...

bu sistemler tüm üreticiler tarafından tedarik sistemiyle sağlanmaktadır.

pek çok araçta hassasiyet sorunu duydum.ancak linea'daki gibi bir sorunu daha önce duymamıştım.

saygılarımla...

• Bir süredir burada @mehmethlx arkadaşımızın sorunlu olduğunu bildirdiği

yağmur sensörünü başka bir Fiat modeli olan Stilo'mda büyük bir keyifle kullanıyorum...

sadece kontağı çevirdikten sonra bir kez silecek koluna dokunarak aktif hale getiriyorum.

gerisini o hallediyor...hızını ve silme sayısını yağmurun şiddetine göre ayarlıyor....

umarım Tofaş bu duyarsız tavrından vazgeçer ve bir çözüm üretip yağmur sensörlü

araçları servise çağırıp, Linea sahipleri için can sıkıcı ve kendisi için olumsuz reklam nedeni

bu sorunu ortadan kaldırır....
  • Orjinalden alıntı: gendarme

Orjinalden alıntı: iceman2005

sıfır lineayı inceledim aracın arka koltuklarında başlık yok fiatın megane-focus-astra gibi modelle rakip olarak ürettiği araçta bence baya daha yol katetmesi gerekiyor.

incelediğiniz Linea active versiyonu....bayiideki tek araç olabilir...

arka koltuk kafalıkları dynamic ve emotion'da standart....

bakınız fiat linea donanım tablosu:
    http://www.fiat.com.tr/linea_donanim.aspx

Active modeli olabilir fakat sonucunda üst sınıf bir araç günümüzde güvenliğin bu kadar ön plana tutulduğu günlerde arac active modeli olsa bile bulunması gerektiğini düşünüyorum sonucunda bu aracın fiyatı 32.000 ytl dizel modelin fiyatı.

• quote:

Orjinalden alıntı: mehmethlx

Bunlardaki sorun zaten sensörle ilgili değil. Bunun elektronik kontrol devresi var. bütün sorun bu elektronik devre için yazılmış proğramda. Bu diğer markalarda kullanılan sadece sensör mü? yoksa buna elektronik devreside dahil mi? Sensör bu sistemin sadece bir parçası. Diğer araçlardaki elektronik devrede aynı ise bu problemi onlarda da görmek mümkündür. Ancak sadece sensör kullanılıyorsa arıza görülmez. Çünki bahsettiğim gibi bu sistemde arızalı olan sensör değil elektronik kontrol devresidir.

Haklısınız

Bence de sorun sensörde değil....sonuçta sensör sadece yağmuru algılıyor...

sorun yazılımından kaynaklanıyor...

• quote:

Active modeli olabilir fakat sonucunda üst sınıf bir araç günümüzde güvenliğin bu kadar ön plana tutulduğu günlerde arac active modeli olsa bile bulunması gerektiğini düşünüyorum sonucunda bu aracın fiyatı 32.000 ytl dizel modelin fiyatı.

Bu konuda sizinle aynı düşüncedeyim....
  • quote:

Orjinalden alıntı: gendarme

Bir süredir burada @mehmethlx arkadaşımızın sorunlu olduğunu bildirdiği

yağmur sensörünü başka bir Fiat modeli olan Stilo'mda büyük bir keyifle kullanıyorum...

sadece kontağı çevirdikten sonra bir kez silecek koluna dokunarak aktif hale getiriyorum.

gerisini o hallediyor...hızını ve silme sayısını yağmurun şiddetine göre ayarlıyor....

araçları servise çağırıp, Linea sahipleri için can sıkıcı ve kendisi için olumsuz reklam nedeni

Bizde kontağı çevirdikten sonra birkez silece koluna dokunupaktif ettiğimizde sorun olmuyor.
    Sadece aktif etmeden ön camı yıkadığımızda bu sorunla karşılaşıyoruz.

Mehmet Beyin dediği gibi sizde deneyip aynı sorunun sizde de olup olmadığını bildirebilirseniz sevinirim.

• Sizden rica etsek benim tarif ettiğim gibi bir deneyebilirmisiniz. (Silecek konumunuzun auto konumunda olduğunu görüyorsunuz değilse auto konumuna alıyorsunuz. Kontağı çeviriyorsunuz veya aracınızı çalıştırıyorsunuz. Sonra kolu kendinize doğru çekip cam yukamayı çalıştırıyorsunuz. araç cama suyu atıyor ve 4 defa siliyor. sonra hiç bir şeye dokunmadan 12 saniye bekliyorsunuz. Daha sonra sileceğinizi çalıştırmak için kumanda kolunu hangi konuma alırsanız alın sileceğiniz çalışmıyor. Bu 30 saniye sürüyor ve 30 saniye sonra herşey normal'e dönüyor. Bunu bir daha görebilmeniz için kontağı kapatıp açmanız gerekir. Bunu sizin araçta bir denerseniz sevinirim. Teşekkürler.

quote:

Orjinalden alıntı: gendarme

Bir süredir burada @mehmethlx arkadaşımızın sorunlu olduğunu bildirdiği

• quote:

Sizden rica etsek benim tarif ettiğim gibi bir deneyebilirmisiniz. (Silecek konumunuzun auto konumunda olduğunu görüyorsunuz değilse auto konumuna alıyorsunuz. Kontağı çeviriyorsunuz veya aracınızı çalıştırıyorsunuz. Sonra kolu kendinize doğru çekip cam yukamayı çalıştırıyorsunuz. araç cama suyu atıyor ve 4 defa siliyor. sonra hiç bir şeye dokunmadan 12 saniye bekliyorsunuz. Daha sonra sileceğinizi çalıştırmak için kumanda kolunu hangi konuma alırsanız alın sileceğiniz çalışmıyor. Bu 30 saniye sürüyor ve 30 saniye sonra herşey normal'e dönüyor. Bunu bir daha görebilmeniz için kontağı kapatıp açmanız gerekir. Bunu sizin araçta bir denerseniz sevinirim. Teşekkürler.

Sevgili ronintr ve mehmethlx

Stilo'mda hiçbir zaman böyle bir sorunla karşılaşmadım...

Sizin isteğiniz üzerine az önce istediğiniz şekilde test ettim...

Sorunsuz çalıştı..12 saniye bekledikten sonra kumanda kolu isteğime yanıt veriyor...

• arkadaşlar yağmur sensörü ile ilgili olarak kullanım kitapçığının 69. sayfasında uyarı var. uyarıdan anladığım kadarıyla arabayı yağmur sensörünün otomatik konumunda iken çalıştırmamak lazım. çalıştırılması halinde ise kapatıp tekrar devreye sokulması lazım. bu durum da sorun yaratmıyor. lakin diğer araçlarda da bu tip bir uygulama varmı bilmiyorum.burada şöyle diyor yağmur sensörü otomatik konumda ikeh aracın çalıştırılması halinde sensör yeniden devreye girmez sensörü tekrar devreye sokmak için düğmeyi otomatik pozisyonu hariç herhangi bir pozisyona alıp tekrar otomatik pozisyona almak gerekir diyor bu halde sorun kalmıyor. ama bunun diğer araçlarda da aynı olup olmadığı araştırılıp ona göre bir eksikliğin olup olmadığına karar vermek lazım. bu konuda bilgisi olanların paylaşımını bekliyorum
  • Siz bu konuyla ilgili yaklaşık 2 hafta süreli yazışmalar devam ediyor bilmiyorum bunları takip ettiniz mi ama. böyle bir durum yüzünden sadece forum sitesinde 3 kişi kaza tehlikesi atlatmış. Bunların biride benim. Bariyerlere girmemize az birşey kaldı. Böyle bir hata kabul edilebilir cinsten değil. Bu forum sitesinde sadece 3kişi kaza atlatmış. Ya forum sitesine girmeyenlerden acaba kaç kişi atlatmış veya kaza yapıp can veya mal kaybına sebep olmuş acaba. Sizin kullanma kitabında okuduğunuz sadece yağmur sensörü devreye girmez diyor. Yağmur sensörünün devreye girmemesi o anda yağmur başlasa camlarınız otomatik olarak silinmez manasındadır. Bu kesinlikle sileceğiniz tamamen kilitlenip hangi konuma alısanız alın çalışmayacak manasına gelmez. Sizin dediğiniz gibi olsa şöyle yazması lazım aracınızı silecek auto konumunda çalıştırırsanız silecekleriniz tamamen devre dışı kalır. Yazması gerekir. Böyle birşey yazsa zaten bu eksiklikliği kendileride kabul etmiş olurlar. Peki bu normal birşey normal ise aracımı aldığım Orta Anadolu otomotiv yetkili servisi bana bu olay aracın normalidir diye bir belge veremiyor. Ben böyle bir belge veremem bana merkez ver diyecekki vereyim diyor. Pekii merkez niye böyle birşey diyemiyor. Çünki bunun onlarda arıza olduğunu çok iyi biliyorlar. Siz demişsiniz ki auto konumunda çalıştırmazsınız olur biter. Bunu nereden anladınız forum sitesinden. Forum sitesine girmeyen bunu nasıl anlayacak. Kaza yaparak mı? Silecek kumandası aracı hangi pozisyonda çalıştırırsanız çalıştırın, ne yaparsanız yapın manuel konuma alınca çalışmak zorundadır. bu 2 kere 2 nasıl 4 se bunu gibi birşeydir.
    quote:

Orjinalden alıntı: rıza61

arkadaşlar yağmur sensörü ile ilgili olarak kullanım kitapçığının 69. sayfasında uyarı var. uyarıdan anladığım kadarıyla arabayı yağmur sensörünün otomatik konumunda iken çalıştırmamak lazım. çalıştırılması halinde ise kapatıp tekrar devreye sokulması lazım. bu durum da sorun yaratmıyor. lakin diğer araçlarda da bu tip bir uygulama varmı bilmiyorum.burada şöyle diyor yağmur sensörü otomatik konumda ikeh aracın çalıştırılması halinde sensör yeniden devreye girmez sensörü tekrar devreye sokmak için düğmeyi otomatik pozisyonu hariç herhangi bir pozisyona alıp tekrar otomatik pozisyona almak gerekir diyor bu halde sorun kalmıyor. ama bunun diğer araçlarda da aynı olup olmadığı araştırılıp ona göre bir eksikliğin olup olmadığına karar vermek lazım. bu konuda bilgisi olanların paylaşımını bekliyorum

• Çok teşekkür ediyorum. Hala kullanma kitabındaki 69 ncu sayfayı yanlış yorumlayan arkadaşlara duyurulur.

Sizden rica etsek benim tarif ettiğim gibi bir deneyebilirmisiniz. (Silecek konumunuzun auto konumunda olduğunu görüyorsunuz değilse auto konumuna alıyorsunuz. Kontağı çeviriyorsunuz veya aracınızı çalıştırıyorsunuz. Sonra kolu kendinize doğru çekip cam yukamayı çalıştırıyorsunuz. araç cama suyu atıyor ve 4 defa siliyor. sonra hiç bir şeye dokunmadan 12 saniye bekliyorsunuz. Daha sonra sileceğinizi çalıştırmak için kumanda kolunu hangi konuma alırsanız alın sileceğiniz çalışmıyor. Bu 30 saniye sürüyor ve 30 saniye sonra herşey normal'e dönüyor. Bunu bir daha görebilmeniz için kontağı kapatıp açmanız gerekir. Bunu sizin araçta bir denerseniz sevinirim. Teşekkürler.

Sevgili ronintr ve mehmethlx

Stilo'mda hiçbir zaman böyle bir sorunla karşılaşmadım...

Sizin isteğiniz üzerine az önce istediğiniz şekilde test ettim...

Sorunsuz çalıştı..12 saniye bekledikten sonra kumanda kolu isteğime yanıt veriyor...

• selamlar...

burda açık olan ,araba çalıştırılmadan önce auto moddaysa çalıştırınca 30 sn boyunca öğrenme süresi olduğudur..yani çalıştırıp aracı kaldırdığınızda eğer 12 sn içinde kola dokunmazsanız 30 sn silecek çalışmıyor anlamına gelir.bu bile sürücünün en azından kolla uğraşırken dikkatinin dağılması demektir ki,yolda giderken sorun yaşayan kullanıcılar herhalde kimbilir aracı çalıştırdıktan sonra kaçıncı 30. saniyedeydiler!!!!

üstelik bu araca oturan herkes de 69.sayfayı okumak zorunda değil...araç kiraladınız ve yolda ölmek üzereyken 69.sayfayı karıştıramazsınız...

bu durum sileceğe komut veren yazılımda kesinlikle bir sorun olduğu şüphesini inanılmaz derecede güçlendiriyor...

yetkililer kulanıcı hatası olduğu yönünde son derece ısrarlılar..

ben bu işten birşey anlamadım..

69.sayfadaki ifadeyi savunma haline getirmek abesle iştigaldir.

inada binerse kaybedenleri değil ayıp edenleri affetmeyeceğim.

anlayan varsa anlatsın lütfen...

saygılarımla..

• Evet çok haklısnız. O zaman ben aracımı bu arızadır diye servise bırakmak istiyorum. Bu aracı teslim almak zorundalar. teslim alsınlar ve bana bu bir kullanıcı hatası aracın bütün fonksiyonları normaldir diye rapor versinler. Niye veremiyorlar bunu bir sormak lazım ama her zaman olduğu gibi kime soracağız mesele burada. Benim tüketici mahkemesi duruşma zamanı yakında belli olur diye düşünüyorum. Bakalım bilirkişiyede bunu kullancı hatası diye yutturabilecekler mi?
    quote:

selamlar...

burda açık olan ,araba çalıştırılmadan önce auto moddaysa çalıştırınca 30 sn boyunca öğrenme süresi olduğudur..yani çalıştırıp aracı kaldırdığınızda eğer 12 sn içinde kola dokunmazsanız 30 sn silecek çalışmıyor anlamına gelir.bu bile sürücünün en azından kolla uğraşırken dikkatinin dağılması demektir ki,yolda giderken sorun yaşayan kullanıcılar herhalde kimbilir aracı çalıştırdıktan sonra kaçıncı 30. saniyedeydiler!!!!

üstelik bu araca oturan herkes de 69.sayfayı okumak zorunda değil...araç kiraladınız ve yolda ölmek üzereyken 69.sayfayı karıştıramazsınız...

bu durum sileceğe komut veren yazılımda kesinlikle bir sorun olduğu şüphesini inanılmaz derecede güçlendiriyor...

saygılarımla..

• Ve sizin öğrenme süresi diye tabir ettiğiniz. Araç çalıştırınca hemen devreye girmiyor. Araç çalıştırıp camınız ilk yıkandığında devreye giriyor. yani bu yola çıktıktan 100 km. sonrada aynı olayla karşılaşabileceğimiz anlamına geliyor. Yukarıda okumuşsunuzdur stiloda aynı formulü arkadaş denedi ve lineadaki gibi böyle saçma bir olayla karşılaşmadı. Yani arkadaş tam anlamıyla formülü uyguladıysa stilolarda böyle bir problem görülmüyor.
    quote:

selamlar...

saygılarımla..

• Mehmethlx arkadaşım şimdi yazacaklarımdan dolayı bana karşı tepkinizi anlarım çünkü kötü bir kazanın eşiğinden dönmüşsünüz. Amacım sizi kızdırmak değil sadece kendi fikrimi söylüyorum.Bence burada hem satıcı, hemde kullanıcı hatası var. Bence bunun kullanıcı hatası olduğunu çok rahat ispatlayabilirler. Çünkü ,silecekler otomatik modda iken aracın çalıştırılmamasını zaten kullanma kılavuzunda önermişler. Çalıştırılsa bile sileceklerin normal konuma getirilip tekrar otomatik moda alınmasınıda önermişler. Bu yazılanlara uyduğunuzda otomatik modda su fışkırttığınızda bir sorun meydana gelmiyorsa kullanıcı hatası diyeceklerdir...
    Siz bence mahkemede satıcıya bunun bir üretim hatası olduğu yönünde değil, açıklamanın yeterli olmadığı ve dolayısı ile ölümcül bir kaza atlattığınız konusunda yoğunlaşın.Bence daha faydalı olacaktır... Böyle yaparsanız hem kilitlenmeyi düzeltebilirler, hemde aracı kiralayan herhangi bir insan evladıda tehlikeye girmemiş olur.

• Benim zaten bunula ilgili bir sorunum yok. Bu sileceklerin nasıl kilitlendiğini fiat'a öğreten benim. Ben artık bu olayın nasıl gerçekleşip nasıl gerçekleşmeyeceğini gayet iyi biliyorum. Benim burada amacım kimsenin canı yanmasın, kimsenin aracı kaza yapmasın. Yoksa bana ne derim çekilir köşeme bakarım keyfime. Beni kızdırıp kızdımamanızda hiç önemli değil ama bazı arkadaşlar gibi sizde kullanma kılavuzunu yanlış yorumluyorsunuz. Kullanma kılavuzunda açıklanan auto konumunda aracınızı çalıştırır yola çıkarsanız ve yolda yağmur başlarsa silecekler otomatik olarak camınızı silmez. Bu anlam kesinlikle bu silecekleri manuel kumanda edemeyeceğiniz manası taşımaz. Bunun otomatik devreye girmeme sebebide defalarca anlatmama rağmen yine anlatayım diyelimki buzlu bir hava sileceğiniz auto konumunda aracınızı çalıştırdınız. O özellik olmazsa ne olur sileceğiniz buzu otomatik siler yani silecekleriniz halolur. Kullanma kitabında anlatılan olay bu ama siz anlamak istemiyorsanız buyurun anlamayın keyfiniz bilir. Ben bu aracı almadan önce bana böyle bir olayı birisi anlatsa ben almazdım ya siz alırmısınız?
    quote:

Mehmethlx arkadaşım şimdi yazacaklarımdan dolayı bana karşı tepkinizi anlarım çünkü kötü bir kazanın eşiğinden dönmüşsünüz. Amacım sizi kızdırmak değil sadece kendi fikrimi söylüyorum.Bence burada hem satıcı, hemde kullanıcı hatası var. Bence bunun kullanıcı hatası olduğunu çok rahat ispatlayabilirler. Çünkü ,silecekler otomatik modda iken aracın çalıştırılmamasını zaten kullanma kılavuzunda önermişler. Çalıştırılsa bile sileceklerin normal konuma getirilip tekrar otomatik moda alınmasınıda önermişler. Bu yazılanlara uyduğunuzda otomatik modda su fışkırttığınızda bir sorun meydana gelmiyorsa kullanıcı hatası diyeceklerdir...
    Siz bence mahkemede satıcıya bunun bir üretim hatası olduğu yönünde değil, açıklamanın yeterli olmadığı ve dolayısı ile ölümcül bir kaza atlattığınız konusunda yoğunlaşın.Bence daha faydalı olacaktır... Böyle yaparsanız hem kilitlenmeyi düzeltebilirler, hemde aracı kiralayan herhangi bir insan evladıda tehlikeye girmemiş olur.

• Birde size şunu sormak istiyorum. Bu normal birşeydi de o zaman fiat niye benim aracımda silecekle ilgili ne var ne yok değiştirdi. Bana niye baştan bak kullanma kılavuzunda böyle yazıyor o yüzden sende böyle kullanacaksın diye söylemedi. Onların böyle bir olaydan haberleri bile yoktu. Beyefendilere bulduk gösterdik. Onlar çözüm üretecek yerde bizim Türk milleti bunu nasılsa yutar deyip kullanma kılavuzuyla biz bunu geçiştiririz diye düşünüyorlar ve sizin yazdıklarınızlada kısmen başarılı olmuş gibi görülüyorlar. Ben bu işlerin içerisinde biri olaraktan Uçak elektronik teknisyeniyim bu işi sonuna kadar kovalayacağım. Servisin bu oyunlarına gelme gibi bir niyetim yok. Kullanma kitabında yazanlarıda gayet iyi anlıyorum. Kendilerine çok güveniyolarsa bana bu aracın orijinalidir diye bir belge verirler ciddiyetlerini görürüz. Bende bu belgeyi açtığım dava dosyasına ekletirim. bilirkişi beni haklı bulursa artık neler olur siz düşünün.
    quote:

Mehmethlx arkadaşım şimdi yazacaklarımdan dolayı bana karşı tepkinizi anlarım çünkü kötü bir kazanın eşiğinden dönmüşsünüz. Amacım sizi kızdırmak değil sadece kendi fikrimi söylüyorum.Bence burada hem satıcı, hemde kullanıcı hatası var. Bence bunun kullanıcı hatası olduğunu çok rahat ispatlayabilirler. Çünkü ,silecekler otomatik modda iken aracın çalıştırılmamasını zaten kullanma kılavuzunda önermişler. Çalıştırılsa bile sileceklerin normal konuma getirilip tekrar otomatik moda alınmasınıda önermişler. Bu yazılanlara uyduğunuzda otomatik modda su fışkırttığınızda bir sorun meydana gelmiyorsa kullanıcı hatası diyeceklerdir...

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.