Şimdi Ara

~ DH KASTAMONU GRUBU (155 Kişiyiz) ~

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
441
Cevap
5
Favori
28.571
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 5 yıl
 • Cevaplayan Üyeler 192
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 68
 • Ortalama Mesaj Aralığı 8 gün 4 saat 50 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 1
 • Favoriye Eklediklerim 5
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • ettunc (68 mesaj) Eşref_37 (25 mesaj) caiz2005 (19 mesaj) aoe_ (15 mesaj) Plan-M (10 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (22 mesaj) Mobil (7 mesaj) Tablet (2 mesaj)
 • @
0 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> ~ DH KASTAMONU GRUBU (155 Kişiyiz) ~
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Binbaşı
  1354 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  ~ DH KASTAMONU GRUBU ~
  Kastamonulu kardeşlerimizi bekliyoruz.

  Kendi çekimim olan fotoğraflar:

  Galeri:http://img197.imageshack.us/gal.php?g=donanimhabercomkastamon.jpg

  Kastamonu

  Kastamonu ili, Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Sinop, Bartın, Karabük, Çankırı ve Çorum ile sınırı olan Karadeniz kıyısındaki il.

  Terminoloji

  Kastamonu nun adının Yunanca Rahipler kalesi anlamındaki Kastro Moniden ya da bölgenin eski hakimleri olan Kaşkaların Gastumannadan geldiği sanılmaktadır.Dünyaca ünlü İtalyan yönetmen Cicinho Şaldo Kastamonu Taşköprüde doğmuştur.Burada "Zemzem" suyu cıkmaktadır . Birçok tarihi ve doğal güzellikleri barındıran Kastamonu son zamanların gelişmekte olan bir şehridir .

  Genel Bilgiler

  7000 yıllık tarihi geçmişe sahip eski bir yerleşim merkezi olan Kastamonu ilinin merkezi ve ilçelerinde birçok tarihi eser bulunmaktadır. Belli başlıları Başta TOSYA olmak üzere çünki dünyanın 4 biyanına dağılan pirinç tosayada üretilin dünyaca ünlü tosya pirinçleri daha sonra Araç, Taşköprü, Küre, Abana ilçeleri sit alanı kapsamındadır. Taşköprü'de Zımbıllı Tepe (Pompeipolis), İnebolu'da Abaş Tepesi, Geriş Tepesi, İslam Tepesi, Çatalzeytin'de Ginolu Koyu, Cide'de Gideros Koyu arkeolojik sit alanıdır. Türkiye'nin meşhur sarımsağı Kastamonu'da üretilir. MDF, sunta ve baklalı zincir (zintaş) üretimi de yapılmaktadır.ayrıca en meşhurekmek etli ekmektir.

  Kalesi, saat kulesi, camileri, medreseleri, han, hamam, şadırvanları, bedestenleri, külliyeleri ve geleneksel Türk evleri ile Osmanlı mimarisi örneklerini yoğun olarak barındırır. Ilgaz Dağı Milli Parkı ve Küre Dağları Milli Parkı ile dağcılık ve kış sporları için kayda değer bir merkezdir. Zengin bir doğa örtüsü ile yaban hayvanlarına da ev sahipliği yapan il; dağları, kanyonları, göl ve akarsuları, denizi ve yeşil ormanlarıyla da ideal bir tatil bölgesidir.

  Kastamonu İli doğal ve kültürel değerler yönünden zengin bir bölgedir. Küre Dağları, bir milyon yıllık Ilgarini Mağarası, dünyaca ünlü Valla kanyonu, Ilgaz Dağı kış sporları turizm merkezi, Karadeniz ’e 170 km.lik sahili, kaya mezarları, yaylaları ,konakları, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait tarihi ve mimari özelliklere sahip olan yapıları zenginliklerden bazı örneklerdir.

  Nüfus

  Merkez ilçeyle birlikte 20 ilçe 21 belediyesi ve 1072 köyü bulunan Kastamonu’nun 2007 yılı sayım sonuçlarına göre nüfusu 360.366 kişidir. Kastamonu ilk nüfus sayımımız olan 1927 yılı sayımı sonuçlarına göre nüfus büyüklüğü açısından 335.601 kişilik nüfusu ile Türkiye’deki 63 il arasında 8. sırada bulunmaktaydı. 2007 yılı sayım sonuçlarına göre ise merkez nüfus büyüklüğü açısından 81 il arasında 61. sıraya gerilemiştir. Kastamonu’nun günümüzdeki nüfus yoğunluğu km2'ye 29 kişidir. Şu an Kastamonu merkez nüfusu 82.300 civarındadır.

  Ulaşım

  İl, İstanbul’a 507 km, Ankara’ya 244 km mesafededir. Kastamonu Havaalanı'nın 2370 m. uzunluğundaki pist yapımı tamamlanmıştır. Karadeniz'e 170 km.lik bir sahil bandı ile açılan ilin İnebolu, Cide, Abana, Çatalzeytin, Bozkurt ilçeleri deniz kıyısındadır. Bunlardan İnebolu, Cide, Abana, Çatalzeytin ilçelerinde küçük limanlar mevcuttur.

  İl Yapısı

  İdari Yapı

  Kastamonu İli'nde ilçe sayısı 20’dir ve merkez dahil olma üzere 21 Belediye, 1071 köy bulunmaktadır. Köy sayısı bakımından Türkiye’de ikinci sırada yer almaktadır. Ayrıca köylere bağlı 2.558 adet yerleşim birimi vardır.

  Fiziki Yapı

  Türkiye’nin Batı Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Kastamonu İli doğusunda Sinop, batısında Bartın ve Karabük, güneyinde Çankırı ve güney-doğusunda Çorum İl’ i ile sınır oluşturmaktadır. Kuzeyinde ise Karadeniz ile çevrilidir. 13.108 km2 alan üzerinde yer alan Kastamonu Türkiye topraklarının %1.7’ sini oluşturmaktadır. İl merkezinin denizden yüksekliği 780 mt dir. Karadeniz’e 170 km’ lik sahil bandı ile açılır.


  Coğrafi Yapı

  Kastamonu İli, fiziki olarak doğu-batı yönünde uzanan kuzeyde İsfendiyar (Küre) ve güneyde Ilgaz dağları ile şekillenmiştir. İsfendiyar dağları sahile paralel uzanır ve kıyıdan itibaren yükselerek güneyde Gökırmak ile sınırlanır.İsfendiyar dağları sarp yamaçlı ve geçilmesi güç dereler meydana getirerek uzanırlar.

  Toprak Yapısı

  Kastamonu İlinde iklim, topografya ve ana madde farklılıkları nedeniyle çeşitli büyük toprak grupları oluşmuştur.Bunların yanı sıra toprak örtüsünden yoksun bazı arazi tipleri de görülmektedir. Kastamonu İli toprak varlığının büyük bir kısmı organik maddece zengin orman toprağı içermektedir.İklim ve fizyoğrafik yapının müsaade ettiği kadar üzerinde her türlü kuru tarım ve sulanabilen alanlarda da sulu tarım kültürü yapılması uygundur.bu nedenle tarım yapılabilir.

  Kültürel Yapı

  Tarihçesi binlerce yıl öncesine dayanan önemli uygarlıklar merkezi olan ve kültür şehri olarak gelişen Kastamonu zengin tarihi ile arkeolojik bakımdan zengin illerimizden biridir.

  İl'in görülmeye değer başlıca noktaları arasında külliyeler, medreseler ve türbeler bulunmaktadır.

  Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi ilin en büyük ve en önemli dini turizm merkezidir. Hisarardı semtinde yer alan külliye; Camii, Türbe, Asa Suyu,Şadırvan, Kütüphane ve Ahşap Konaklardan meydana gelmektedir. Külliyede M.1575-1900 yılları arasında yapılanmalar ile genişlemiştir. Buna ek olarak Karanlık Evliya Türbesi, Aşıklı Sultan Türbesi, Atabey Gazi Türbesi, Hepkebirler Türbesi, Müfessir Alaaddin Türbesi, Hatun Sultan Türbesi, Şeyh Mehmet Efendi (Sacayaklı Sultan) Türbesi, Yılanlı Külliyesi, Nasrullah Külliyesi ve içerisinde yer alan Münire Medresesi (Bayraklı Medrese), Benli Sultan Külleyisi diğer başlıca turizm noktaları arasında yerini almaktadır.

  Taşköprü ilçesinde Pompeipolis (Zımbıllı) harabeleri, Kastamonu Endüstri Meslek Lisesi yanında Ev-Kaya mezarı, İsmailbey Şehinşah kaya mezarları, Arslantaş mezar odası, Tekkeşin ve Ömerli köyleri arasında Kalenderağa kaya mezarları, Emirler köyünde Berat kaya mezarları, Kayalı köyünde İnönü mağaraları, Kavak köyünde Arı kayası, Baltacıkuyucağında Molla Ahmet kayası, Pınarbaşında Ilgarini Mağaraları arkeolojik alanlardan bir kaçıdır.

  Kastamonu Arkeolojik ve Etnoğrafya Müzesi Batı Karadeniz bölgesinin Milli Sanat ve kültür kalıntılarının toplandığı bir müzedir. Müze binası Mimar Celaleddinbey tarafından 1909 yılında planı çizilmiş ve 1910 yılında İttihak ve Terakki Kulubü olarak inşa edilmiştir. İstiklal Savaşı yıllarında Kastamonu Gençlik Teşkilatı, sonra İstiklal Mahkemesi olarak kullanılmıştır. Daha sonra Halk Fırkası ve Türk Ocağı burada faaliyetini sürdürmüştür

  Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Ağustos 1925'te Kastamonu’yu ziyaretinde Şapka ve Kıyafet İnkılabı bu binada ilan edilmiştir.

  Bina 1940 yılında Eski Eserler Deposu olarak kullanılmıştır. 1952 yılında da Müze Müdürlüğü haline getirilmiştir. Müzede Jeolojik fosil kalıntıları ile Prehistorik çağlardan zamanımıza kadar gelen çeşitli medeniyetlerin kültür kalıntıları ve etnoğrafik eserler teşhir edilmektedir.

  İklim

  Kastamonu İl sınırları içinde iklim genellikle birbirinden ayrılan iki özellik gösterir. Karadeniz sahil kesiminde karadeniz ilkimi, iç kesimlerde yükseklikleri fazla ve denize paralel olan İsfendiyar dağ silsilesinin iç bölge ile irtibatını kesmesinden dolayı sert ve karasaldır. İlde yağış ilçelere göre farklılıklar gösterir.

  Doğal Bitki Örtüsü

  Kastamonu ilinde orman ve fundalıklar önemli bir oran teşkil etmektedir (%64), ormanlar daha fazladır (%56) ve Kastamonu İl merkezinin kuzeyinde sahil şeridi boyunca uzanan dağ silsileleri üzerinde iyice sıklaşır ve bu bölgeler sık orman bölgesidir.İlin Güneyinde Ilgaz bölgesinde de yaprağını dökmeyen oldukça sık orman örtüsü hakimdir, ilde genelde orman ağaçları Kızılcam, Karaçam, Sarıçam, Göknar, ardıç gibi iğnelilerle; Kayın, Meşe, Kavak, Kestane ve Çınar gibi yapraklılardan oluşmaktadır. Ayrıca Ormangülü, Çobanpüskülü, Kocayemiş, Böğürtlen, Yabani fındık gibi ağaççıklar da görülmektedir. Yağış ve nem oranı yüksek olduğundan zengin bir orman altı örtüsü vardır.

  Ağaç örtüsünün bulunmadığı ve tarım yapılmayıp mera olarak kullanılan kısımlarda çeşitli türden buğdaygil ve baklagil yer bitkileri yer almaktadır. Bunun dışında örtünün bozulduğu yerlerde bazı dikenli bitkiler görülmektedir.

  Tarih

  Ön tarihi

  Kastamonu’nun bilinen tarihi, Hitit İmparatorluğu ile başlar. Hititlerden sonra Frigya ve Lidya Krallıklarının egemen olduğu bu topraklar M.Ö.4.yy’da Perslerin eline geçmiştir. M.Ö.4,yy’da Büyük İskender Anadolu Ile birlikte Kastamonu topraklarını da Makedonya’ya katmıştır.

  İskender’den sonra yöreyi ele geçiren Pontus Krallığı M.Ö.1,yy’da Romalılar tarafından ortadan kaldırılmıştır. Uzun yıllar Roma İmparatorluğu sınırları içinde kalan Kastamonu M.S.395 yılında İmparatorluğun bölünmesiyle bütün Anadolu gibi Bizans İmparatorluğuna katılmıştır.

  Prehistorik çağlardan sonra havalinin (Paflagonya’nın) bilinen Sümerlerin en eski bir kolu olan Gaslar (Gaşka Türkleri)’dır. M.Ö.2000-1300 yılları arasında hüküm süren Gaslar (Gaşkalar) devamlı olarak Mısırlılar, Suriyeliler ve Kaldelilerle siyasi, ticari ve kültürel münasebetlerde bulunmuşlar, Hititlerle de bazen savaşmış bazen dost olmuşlardır. Gaslar sert karakterli, cengaver kişiler olarak bilinmektedir.

  Romalı ve Bizanslılar dönemi

  Bugün Kastamonu ve çevresindeki illeri de içine alan ve Romalılar devrinde adına Paflagonya (Pophlagonia) denilen Gasların kurduğu şehirlerden bir tanesi de „Timonion veya Tumanna“ dır. Bazı yazarlar Kastamonu adının menşei konusunda; bu kelimenin „Gas“ kelimesi Ile „Timoni“ veya „Tumanna“ kelimesinin (Gas ülkesi anlamında) birleşmesinden meydana geldiği görüşünü ileri sürmüşlerdir ki en akla yakın ihtimal budur. Fonetik (sesbilimi) yönden de bugünkü Kastamonu’ya yaklaşmaktadır.

  İkinci bir görüşe göre Romalılar devrinde Taşköprü’nün eyalet merkezi olduğu zamanlar Kastamonu küçük bir kasaba olup, Bizans devrinde ve özellikle Kommenler soyu zamanında gelişmeye başlamıştır. Bu soy zamanında buraya bir kale yapılmış ve Kommenlerin kalesi anlamında “Kastra Kommen” denilmiştir. Bu kelimenin zamanla “Kastamonu” şekline dönüştüğünü ileri sürenler olmuşsa da bunu belirleyen herhangi bir vesika mevcut değildir.

  Selçuklu ve Osmanlı dönemi

  Moğol istilası önünde Türkistan ve İran’dan kaçan Türklerin, ikinci büyük göç dalgasından da en fazla etkilenen şehirlerin başında Kastamonu gelmiş ve İç Anadolu’da Moğollara karşı tutunamayan birçok Türk boyu Ilgaz Dağlarının kuzeyine yani Kastamonu’ya sığınmıştır. Yirmi dört Oğuz boyunun neredeyse tamamı Kastamonu çevresinde yurt tuttuğu gibi, Alpı, Alpağut, Dânişmendli, Kıpçak, Karluk, Çiğil, Yağma gibi Türk boyları da Kastamonu’ya yerleşmişlerdir.[3] Kastamonu’da hâlen birçoğu yaşatılan Kayı, Bayat, Çavundur, Kınık, Îğdir, Afşar, Kıyık, Büğdüz, Bayındır, Çepni, Karaevli gibi yer adları Oğuz iskânının mahiyetini çok iyi ifade etmektedir. 1260’lı yıllarda İbn Sa'd bu kente "Türkmenlerin Başkenti" adını vermiştir. Yine onun kaydına göre, bu tarihlerde Kastamonu bölgesinde 100 bin çadır halkı yığılmıştır.[4]

  Kastamonu’nun ilk defa Türklerin eline geçmesi Danişmentliler zamanında Ahmet Gazinin Oğlu Gümüş tekin devrinde “1105 yılında” gerçekleşmiştir. 100 yıla yakın bir zaman Danişment idaresinde kalan şehir ve çevresi 15 yıl süre ile tekrar Bizanslılara geçmiş, 1213 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın emriyle Selçuklu kumandanı Hüsamettin Çobanbey tarafından zaptedilmiştir.

  Moğollar tarafından bölgenin ikinci kez zaptına memur edilen Şemsettin Yaman Candar kumandasındaki ordu 1292 yılında Kastamonu’ya giderek Muzafferettin Yavlak Arslan birliğini bozguna uğratmış kendisi de öldürülmüştür. Muzafferettin Yavlak Arslanın oğlu Mahmutbey, babasının intikamını almak için mücadeleye girmiş ve Şemsettin Yaman Candar’ı buradan batıya sürmeyi başarmıştır. Şemsettin Yaman Candar’ın ölümünden sonra Süleyman Paşa tarafından 1309 yılında Kastamonu yeniden zaptedilmiş, toprakları genişletilerek “Candaroğulları Beyliği”ni kurmuş ve Çobanlar hakimiyetine son vermiştir.

  1333’lerde Kastamonu’ya uğrayan ünlü gezgin İbn Batuta,

  "Kastamonu (Anadolu'daki) şehirlerin en büyük ve en güzellerindendir… Hiçbir ülkede fiyatları bu şehirden daha ucuz bir yer görmedim."[5] şeklindeki açıklamalarıyla şehrin büyüklüğüne ve hayat şartlarının elverişliliğine ışık tutmuştur.

  İsfendiyarbeyden sonra “İsfendiyaroğulları” adını da alan Kastamonu beyliği 1460 yılında Osmanlı İdaresine girinceye kadar önemli bir ilim ve kültür merkezi olmuş, bir çok ilim adamı yetiştirmiş, Osmanlılar zamanında da bu özelliğini devam ettirmiştir.

  Kastamonu, Fatih Sultan Mehmet’in 1460 yılında Sinop’la birlikte bu şehri alarak Candaroğulları beyliğini ortadan kaldırmasından sonra Osmanlı devletine katılmıştır.

  Milli Mücadele ve Cumhuriyet dönemi

  Kastamonu Milli Mücadele sırasında lojistik destek açısından en güvenilir bölge olması nedeniyle büyük yarar sağlamıştır. Özellikle Ankara’ya İnebolu-Kastamonu yoluyla yiyecek, giyecek, para, cephane ve silah nakli yapılmıştır.

  Cumhuriyetin ilanından sonra, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “23-31 Ağustos 1925” tarihleri arasında Kastamonu’da yaptığı Kıyafet ve Şapka İnkılabı, Cumhuriyet döneminin önemli olayı olarak tarih sayfalarına geçmiştir.Bu süre “Kültür, tarih ve sanat haftası” ismini almıştır.

  (Devamı; http://tr.wikipedia.org/wiki/Kastamonu_(il))

  İmzalar


  İmza (1)  [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_8139531/tm.htm][image]https://store.donanimhaber.com/be/7e/cf/be7ecfe08b1b32be7d77f0680ad8cca2.png[/image][/link][/center] 


  İmza (2)  [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_8139531/tm.htm][image]https://store.donanimhaber.com/8c/5a/55/8c5a55d9db6b252177a4ce7f71d5c6a4.png[/image][/link][/center]


  İmza (3)  [center][link=http://forum.donanimhaber.com/m_8139531/tm.htm][b]~ DH KASTAMONU GRUBU ~[/b][/link][/center]


  Üye Listesi

   
  »FaTaLiTY
  Águila Negra
  *nameless*
  **tweety**
  @sL@N
  _MeMeNto_
  _-_bluedragon_-_
  1Nigga
  377
  ak47harTfaust
  alkoc
  Amanda82
  aoe_
  araknafobie
  Atilla037
  attci
  ayaz19
  ayhan_ok
  BARKU
  billy_the_kid
  Bloody Mary
  BSMORUK
  BuRaK
  Byakuran
  byjest
  cagdas_karakas
  caiz2005
  canerdeniz
  CaPAxA
  CarMeena_ManiaC
  cars92
  cavus37
  celalcaner2
  CeLTiK
  chelick
  Clémentine
  cn.gates
  Crazy_88
  crazy_helboy
  crmtrm
  Cyber__Warrior
  demrelicom
  dekonline
  DeRbEdEr002
  die_for17
  Dursun
  duyguluboy
  dRela
  E.A.K.K
  egirgin37
  Eşref_37
  elbombacı
  electronics
  Emre!
  EmRe_
  enyz
  Erhan.DogaN
  Eşşek KAfalı
  Evrenyeli
  ExECaLiBuR
  farukerdogan1
  fataleagle
  fbdemir
  freeboy
  Gayipten Gelen Ses
  gskerem
  hasan_kaan
  hachiko
  HasNicKTir DepDep
  hayalkıyısı
  huroncu
  idinc
  ilker037
  İlkerDiyeBiri
  ironimperor
  Jan!ssaRy
  kastamonu 16
  KDV Beyannamesi
  kemalhirca
  Konig1966
  KraL_15
  kst37
  l_a_b
  legendboxer
  Lyrazed
  mahirerensan
  Malibaba
  Maximus_Gurhanus
  Mcelik37
  mckoray
  mcse2k3
  metintosyali
  Morgue
  mkasim_87
  mraccelia
  mrkamilk
  mrtky
  mrykt
  murtimirt
  nedim1
  NeverS@yNever
  Nightcrawler_
  O.Bora
  OctaviA_1907
  ofabiya
  Oizzy
  Okitov
  oksit
  Ölü ozan
  Özkan
  özzer
  Phanrisal
  Plan-M
  plateau
  plateau
  preacion
  prestige37
  Proud2BeTurk
  rapzede34
  raver
  ravza
  saitk
  salim89
  scnply
  sivil
  Sodömizer
  South Korea
  Spaksu
  SsinanS
  StormMakeR
  tayfunadali
  teknologi
  the_condor
  The Shorh
  tnraksy
  tuğra_
  TurkishFist
  ukalaaa
  usta infazcı
  vedatkara
  vuKaat
  YAG1ZHAN
  yasamakzorrr
  yasinxc
  zarzana123
  ZiveR
  wackerino
  waRRioR
  Wasell
  welly
  wilym@n
  wolfork
  woodmetal
  wtwt24


  Toplam: 155 Kişi (18/04/2012)  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ettunc -- 18 Nisan 2012; 22:52:58 >  |
  |
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  vay hemşo
  şerefsizim aklıma geldi,sen açmasan ben açacaktım
  edit:Araçlıyım  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wolfork -- 15 Temmuz 2006; 22:46:59 >
  |
  |
 • Binbaşı
  1354 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  http://www.kastamonu.gov.tr/haber/1/gallery/Kastamonu%20Genel/kasaba.jpg
  http://www.kastamonu.gov.tr/haber/1/gallery/Kastamonu%20Genel/kasaba1.jpg
  http://www.kastamonu.gov.tr/haber/1/gallery/Kastamonu%20Genel/kasaba2.jpg
  http://www.kastamonu.gov.tr/haber/1/gallery/Kastamonu%20Genel/kasaba4.jpg
  http://www.kastamonu.gov.tr/haber/1/gallery/Kastamonu%20Genel/kasaba5.jpg
  http://www.kastamonu.gov.tr/haber/1/gallery/Turbeler/Asikli.Sultan.jpg
  http://www.kastamonu.gov.tr/haber/1/gallery/Turbeler/Halife.Sultan.jpg
  http://www.kastamonu.gov.tr/haber/1/gallery/Turbeler/Hatun.Sultan.jpg
  http://www.kastamonu.gov.tr/haber/1/gallery/Turbeler/Karanlik.Evliya.jpg
  http://www.kastamonu.gov.tr/haber/1/gallery/Turbeler/Sacayakli.Sultan.jpg
  http://www.kastamonu.gov.tr/haber/1/gallery/Toklutepe/P1010007.jpg
  http://www.kastamonu.gov.tr/haber/1/gallery/Toklutepe/P1010008.jpg
  http://www.kastamonu.gov.tr/haber/1/gallery/Toklutepe/P1010009.jpg
  http://www.kastamonu.gov.tr/haber/1/gallery/Toklutepe/P1010010.jpg
  http://www.kastamonu.gov.tr/haber/1/gallery/Toklutepe/P1010012.jpg
  http://www.kastamonu.gov.tr/haber/1/gallery/Toklutepe/P1010013.jpg
  http://www.kastamonu.gov.tr/haber/1/gallery/Toklutepe/P1010014.jpg
  http://www.kastamonu.gov.tr/haber/1/gallery/Toklutepe/P1010015.jpg
  http://www.kastamonu.gov.tr/haber/1/gallery/Toklutepe/P1010018.jpg
  http://www.kastamonu.gov.tr/haber/1/gallery/Toklutepe/P1010020.jpg
  http://www.kastamonu.gov.tr/haber/1/gallery/Toklutepe/P1010021.jpg
  http://www.kastamonu.gov.tr/haber/1/gallery/Toklutepe/P1010024.jpg


  *Tüm Resimler Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivinden Alınmıştır

  Edit : Foruma Dial-Up Bağlananları Düşünerek Resimlerin Adreslerini Vermeyi Uygun Gördüm  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ettunc -- 15 Temmuz 2006; 23:13:30 >
  |
  |
 • Binbaşı
  1354 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orjinalden alıntı: wolfork

  vay hemşo
  şerefsizim aklıma geldi,sen açmasan ben açacaktım
  edit:Araçlıyım  Tanıştığımıza Memnun oldum hemşerim...
  |
  |
 • Yarbay
  2072 Mesaj
  3 sene çalıştım doğası güzel bir yer
  |
  |
 • Binbaşı
  1354 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orjinalden alıntı: Dursun

  3 sene çalıştım doğası güzel bir yer


  Haklısınız. Ama Kastamonu Merkez de yaşayanlar bilir fabrika çok kirliyo havayı...
  |
  |
 • Yüzbaşı
  603 Mesaj
  ben istanbulluyum ama
  Kastamonu da 2 yıl okudum...
  çekme helvası çok güzeldir.tavsiye ederim..
  |
  |
 • Binbaşı
  1354 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orjinalden alıntı: welly

  ben istanbulluyum ama
  Kastamonu da 2 yıl okudum...
  çekme helvası çok güzeldir.tavsiye ederim..


  Kastamonu da Lise mi okudunuz yoksa üni. mi ?
  |
  |
 • Binbaşı
  1354 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Siz hic Kastamonu'yu gordunuz mu?


  Bu isin Bati Karadeniz ilini ziyaret edenler buradan aldiklari hazla yukaridaki soruyu mutlaka sorar dostlarina.

  Turkiye'nin cennet koselerinden biri olan Kastamonu buyuk sehirlerin gurultusunden kacmak isteyenlerin siginabilecekleri bir huzur bolgesi; panoramik daglariyla, yemyesil ormanlariyla, nefis yaylalariyla, zumrut sahilleriyle, zengin kulturel varliklariyla bircok alternetifler sunan bir tatil beldesidir.

  Eski bir yerlesim alani oldugu bilinen Kastamonu yoresi M.O 18.yuzyilda Gas'larin yurdu olmus, zamanla Hititler, Frigler, Kimmerler, Lidyalilar, Persler, Pontoslular, Romalilar ve Bizanslilarin yonetimine gecmistir. Romalilarin bu yorede kurdugu Paflagonia isimli eyaletin merkezi olan Pompei-Polis Hoyugu bugunku Taskopru ilcesindedir.
  Bizans hanedani komenoslar tarafindan yapilan ve Kastamonu sehrinin tarihsel cekirdegini olusturan Kastamonu Kalesi gorkemli goruntusuyle ziyaretcileri asirlardir selamlamaktadir.


  Anadolu'ya Turklerin gelmeye baslamasindan sonra Danismentlilere, Anadolu Selcuklularina, Cobanogullarina (Isfendiyerogullari) ve Osmanli Imparatorlugu'na kapilarini ve gonlunu acan Kastamonu bu donemlerin yonetim ve kultur merkezlerindenm biri haline gelmistir..  Kastamonu cevresinde Candarogullari ve Osmanlilardan bircok tarihi eser kalmis olup, Atabey Camii, Ismailbey Kulliyesi, Yilanli Sifabanesi, Asirefendi Hani, Karanlik Bedesten, Nasrullah Kulliyesi, Yakupaga Kulliyesi bunlardan bazilaridir.
  Kastamonu "Evliyalar Sehri"olarak da unlenmistir. Basta Halveti Tarikati'nin pirlerinden Seyh Saban-i Veli olmak uzere bircok ermisten kalan eserler ve hatiralar Kastamonu'yu din turizminde ilgi odaklarindan biri haline getirmistir.  Kastamonu geleneksel Turk evi ve yakin donem Osmanli mimarisi orneklerinin yogun olarak bulundugu ender illerdendir. Kentsel sit kapsamina alinmis olan Kastamonu, Taskopru, Kure, Inebolu ve Abana'nin eski mahalleleri ve yapilari ziyaretcilerde nostalji ve hayranlik uyandirir.

  Milli ucadele sirasinda lojistik destek acisindan en guvenilir bolge olan Kastamonu, Inebolu Limani'ndan Ankara'ya erzak, cephane ve insan akisinda buyuk yararliklar gostermistir. Kurtulus Savasi'nda en fazla sehit veren 3.il olmustur. Inebolulu kayikcilarIstiklal Madalyasi ile odullendirilmislerdir.
  Turkiye'nin cagdaslasmasi surecinde de Kastamonu'nun ayri bir yeri vardir. Ataturk
  23 - 31 Agustos 1925 tarihleri arasinda Kastamonu ve Inebolu'da "Sapka ve KIyafet Inkilabi'ni" baslatmistir. 1941'de ziyaretcilere acilan Kastamonu Muzesi'nde Ataturk'un gelisi ile ilgili anilari belgeleyen fotograflarini gormek mumkundur. Muzede ayrica Kastamonu ve cevre illerde yapilan kazi ve arastirmalarda ele gecirilen arkeolojik eserler ve etnografik yapitlarda sergilenmektedir.  Kastamonu'nun sahip oldugu bu zengin tarihi ve kulturel miras kadar bir diger zenginligi de harikulade tabiatidir.Basta Ilgaz Dagi Milli Parki dagcilik ve kis sporlari icin mukemmel bir merkezdir.

  Zengin orman ortusu, cesitli yaban hayvanlari, nefis piknik yerleri ve alabaligi ile gorenlerin unutamayacagi ozelliklere sahiptir. Kastamonu'nun 40 km.guneyindeki Ilgaz Dagi Kayak Merkezi kis aylarinda buyuk ragbet gormektedir.
  [image]
  http://www.turkiye-online.com/travel/blacksea/kastamonu/images/ilgaz.jpg[/image]

  Kastamonu'nun bitki ortusu ve peyzaj acisindan cok zengin yaylalari da vardir. Daha ziyade Arac, Catalzeytin ve Bozkurt ilcelerinde bulunan bu yaylalar yaz aylarinda tatillerini sehir disinda gecirmek isteyenler icin onmeli bir turizm kaynagidir.
  Pinarbasi ilcesinde vahsi dogasiyla Varla Kanyonu ve Turkiye'nin en derin dorduncu magarasi olan Ilgarini, kampcilar ve maceracilar tarafindan kesfedilmeyi beklemektedir  Kastamonu'da ciftlik turizmi de onem kazanmaya baslamistir. Daday ilcesinde her yil at sporu yapmak ve ciftlik hayati yasamak amaciyla turistler gelmektedir.

  Kastamonu Karadeniz'de kirlenmemis betonlasmamis 135 km. kiyi bandiyla deniz, kum, gunes arayanlara da hitap etmektedir. Bu kiyi bandinda cok sayida dogal kumsal ve bunlarin ardinda yogun bir orman ortusu bulunmaktadir. Catalzeytin, Abana, Inebolu, Doganyurt, Cide plajlari ASnkara'ya en yakin plajlar olup, denizi ozleyenlerin en kisa zamanda ulasabilecekleri yerlerdir. Bunlarin arasinda Catalzeytin'deki Ginoli ile Cide'deki Giderus Karadeniz'in en guzel koylaridir.
  Iste Kastamonu bu dogal ve kulturel guzellikleriyle huzur arayan, dogayla basbasa kalmak isteyen, kis sporlarini seven herkesi bekliyor. Dahasi ise zengin Kastamonu mutfagindan degoisik lezzetler tattirmayi (etli ekmek, biryan kebabi, doner tirit, cekme helva gibi), mahalli el sanatlarinin (carsaf baglari, baski sofra bezleri, yerli dokumalar, agac oyma esyalari, simsir kasiklari, orme sepetleri, muzik aletleri, kisti takilari gibi) en guzel urunlerini sunmayi vaadediyor.
  Biliniz ki Kastamonu'yu gorenler, Kastamonu'nun folkloruyla, misafirperverligiyle tanisanlar tekrar gelecekler ve dostlarina soracaklar;

  Siz hic Kastamonu'yu gordunuz mu?...
  KAYNAK :http://www.turkiye-online.com/  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ettunc -- 15 Temmuz 2006; 23:26:41 >
  |
  |
 • Yarbay
  2148 Mesaj
  www.evrenyeli.com
 • Binbaşı
  1354 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orjinalden alıntı: mcse2k3

  www.evrenyeli.com


  GüZeL Bir Siteniz Var
  |
  |
 • Binbaşı
  1354 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Kastamonulu Tüm DH Üyeleri Lütfen Grup Kastamonuya Sizde Destek Verin İmzanıza Resim yada Yazı Ekleyerek Destekde Bulunun... Mesaj Attığınız Sürece Bu Topic Üstlerde Duracak Herkes Farkedecektir.
  |
  |
 • Binbaşı
  1756 Mesaj
  kastamonu inebolu
  |
  |
 • Binbaşı
  1354 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orjinalden alıntı: waRRioR

  kastamonu inebolu  Çok Memnun Oldum Hemşerim
  |
  |
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  bende GASTAMONULUYUM hemşolar naber?
  |
  |
 • Yüzbaşı
  379 Mesaj
  memleket kastamonu..... hemşerilerime selamlar...

  doğduktan 2 sene sonra ayrılmış olsamda orası benim memleketim...

  daday-araç-taşköprüde tarla fiyatları ne kadar bilen var mı...

  biraz tarla var da bi kısmını satalım diyoruz..

  emekli olunca yeşili bol memleketime donecem onun için ilgilenen varsa ucundan acıcık tarla-arsa satıyom bilginize....
  |
  |
 • Teğmen
  212 Mesaj
  Hocammm emegine saglık yaa bende kastamonuluyum!!! senpazarrr!
  ulan okadar yakın olmasına ragmen bi gidemedim cideye kısmetse eylülde düsünüyom
  fotolara deginmeden gecemicem!!
  Mükemmellerrrrrrrrrrrrr
  |
  |
 • Yarbay
  7117 Mesaj
  kendim yanlız sanıyordum değilmişim şartolsun-taşköprü elbette
  |
  |
 • Binbaşı
  1354 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Tanıştığımıza çok memnun oldum.
  |
  |
 • Binbaşı
  1638 Mesaj
  Merhaba Arkadaşlar Ben Taşköprüden ilker.
  |
  |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Pubg mobile uc
Radyo Dinle
En ucuz kedi maması fiyatları
konkasör
Cancer Clinical Trials
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,922
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.