Şimdi Ara

~ DH Çevreciler ve Doğaseverler Kulübü ~

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
164
Cevap
7
Favori
9.428
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 2 yıl
 • Cevaplayan Üyeler 88
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 60
 • Ortalama Mesaj Aralığı 18 gün 3 saat 21 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 11
 • Favoriye Eklediklerim 7
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Suprémacy (60 mesaj) incir reçelşi (7 mesaj) pelerinli (5 mesaj) Guest-563091384 (5 mesaj) Paramedik 112 (4 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (27 mesaj) Mobil (28 mesaj) (1 mesaj) Mini (4 mesaj)
 • @
2 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> ~ DH Çevreciler ve Doğaseverler Kulübü ~
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Binbaşı
  1813 Mesaj
  Konu Sahibine Özel  ARKADAŞLAR HEPİNİZİN KATILIMINI BEKLİYORUZ, DAHA YAŞANABİLİR BİR DÜNYA İÇİN DAHA İYİ NESİLLER İÇİN HEPİMİZ DOĞAMIZI, ÇEVREMİZİ, DÜNYAMIZI KORUYALIM. BİLİNÇLENELİM.
  AŞAĞIDAKİ YAZIYI OKUYUP DURUMUN NE KADAR CİDDİ OLDUĞUNU ANLAYABİLİRSİNİZ.


  Çevre Kirliliği nedir


  Çevre tüm canlıların yaşamında önemli bir rol oynamaktadır Nüfusun artışı, kentleşme, sanayileşme gibi faktörler çevre kirliliğinin artmasına önemli katkılarda bulunmaktadır Çevre sorunları özellikle geçen yüzyılın ikinci yarısından itibaren dünya gündemini işgal eden en önemli sorunlardan biri olmuştur Kuşkusuz bu çevre sorunlarının daha önce var olmadığı anlamına gelmemektedir Nüfusun artışı, kentleşme ve sanayileşmenin hızlanması gibi faktörler dolayısıyla çevreye bırakılan atıkların gerek miktarı gerekse türlerinde artış olmuştur Çevre kirliliği başlıca hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği ve gürültü kirliliği olarak karşımıza çıkmaktadır
  Çevre sorunlarının artması çevre kirliliğinin boyutlarını katı atık kirliliği olarak şekillenen yerel kirlilikten, asit yağmurları olarak şekillenen bölgesel kirliliğe ve küresel ısınma ve ozon tabakasının delinmesi olarak ortaya çıkan küresel kirlenmeye genişletmiştir
  Çevre sorunlarının insanlar ve diğer canlılar üzerindeki ciddi tehditleri (çeşitli önemli hastalıklara sebep olması ve bu hastalıkların bazen ölümlerle sonuçlanması) her geçen gün daha da artmaktadır Çevre kirliliğinin canlılar üzerinde meydana getirdiği hastalıklar çeşitlidir Bu hastalıkların belli başlıları arasında astım, kronik bronşit gibi çeşitli solunum yolu hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, böbrek rahatsızlıkları, çeşitli kanser vakaları, çeşitli göz hastalıkları, kolera gibi çeşitli bulaşıcı hastalıklar, işitme bozuklukları, saldırgan davranışlar, stres, bitki ve ağaç dokuları üzerinde olumsuz etkiler sayılabilir Bu hastalıklar çoğu zaman insanlar, bitkiler ve hayvanlarda ölümle sonuçlanan vakalara yol açmaktadır.

  Çevre sorunlarının ciddi boyutları gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ve gerekli önlemler alınmazsa sorunun boyutlarının da daha da artmaya devam edeceğini ortaya koymaktadır
  Endüstrileşme çabalarının sonucu gerek ağaç gibi kendini yenileyebilir ve gerekse çeşitli madenler gibi kendini yenileyemez enerji kaynakları üzerinde ciddi boyutlarda bir baskı vardır
  Ağaç ve bitki dokusunda tahribat artmakta, bunun sonucu ormanlar, bitki ve hayvan türleri gittikçe azalmaktadır Erozyon artmaktadır Çölleşme gittikçe artmaktadır Atıkların artması ve çeşitlenmesi neticesi, hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği içinde bulunduğumuz yüzyılda da büyük bir problem olmaya devam etmektedir Endüstriyel faaliyetler, motorlu araçlar, inşa ve onarım gibi faaliyetler neticesi gürültü kirliliği artmaya devam etmektedir


  Arkadaşlar çevre ve doğa kirliliğini kendi çapımızda çabalarla yenebiliriz geri dönüşümlü atıkları geri dönüştürerek ağaç dikme çalışmalarında bulunarak vs. katkılarda bulunabiliriz herkes böyle duyarlı olursa çok şeyler değişebilir sizden ricam biraz daha duyarlı olalım.


  ____________________________________________________

  ____________________________________________________

  NESLİ TÜKENMEKTE OLAN CANLILAR

  arkadaşlar sadece 3 dakikanızı ayırarak bu yazıyı okuyabilirsiniz çok önemli bir konu bu konuda herkesin bilinçlenmesi gerek.


  Nesli tehlikedeki türler, yok olma tehdidi altındaki bitki ve hayvan türleridir. Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) iki yılda bir yayımlanan kırmızı listesinde yer alırlar. Bir türün kırmızı listeye alınması için dünya üzerinde 50′den az yetişkin bireyin kalmış olması gereklidir.
  Diğer bir kategori hassas türlerdir. bunun için temel kıstas türün yetişkin popülasyonunun 1000′den az olmasıdır.
  Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) 2006 raporu, insan kaynaklı suistimaller sonucu 784 türün dünya üzerinden tamamen yok olduğunu ve 16.119 hayvan türünün tükenmekte olduğunu göstermekte. Sadece 2006′da listeye 530 türün eklenmiş olması canlı türlerinin ne büyük bir tehdit altında olduğunu gösterir.
  Tehdit altındaki bazı türler
  Dünyanın hemen her bölgesindeki bitki ve hayvan türleri arasında nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya gelen ve bir kısmı ne yazık ki dünya üzerinden tamamen silinen binlerce tür bulunmaktadır. Bazıları;

  * Kutup ayısı (Ursus maritimus), 2006 yılında hassas türden tehlike altındaki tür kategorisine geçti. Kutup bölgesindeki buzulların erimesiyle yaşam alanı tehlike altına girmiştir. Tahminlere göre kutup bölgesindeki bu durum değişmezse önümüzdeki 45 yıl içinde türde yüzde 30′luk bir azalma olacak ve sonunda da tümüyle yok olacak.
  * Vatoz (Manta birostris), belgesellerden aşina olunan eşsiz bir canlıdır. Suda kanat çırparcasına süzülen bu deniz canlısının türü, denizlerdeki kirlenme, avlanma vs. nedenlerle tehlike altındadır.
  * Verreaux’s sifaka lemur (Propithecus verreauxi), Madagaskar’a özgü bir türdür ve kararlı bir orman habitatında yaşayabilmektedir. Kömür üretimi ve orman kesimi ile yaşadığı bölge tehlike altına girmiştir. Aynı zamanda adanın bazı bölgelerinde avlanmaktadır.
  * Gri balina (Eschrichtius robustus), Kuzeybatı pasik gru balina. Halen 50 yetişkin bireyden daha az kaldığı düşünülmektedir. Bu tür tamamen yok olacak derecede avlanmıştır.
  * Siyah çizgili albatros (Thalassarche melanophrys), 21 albatros türünün hepsi neslinin tükenmesi tehdidiyle karşı karşıyadır. Balıkçı ağları tür için ciddi tehdit oluşturmaktadır.
  * Kısa gagalı yunus (Delphinus delphis), Akdeniz alttürüdür. Son 40 yıl içinde türün nüfusu aşırı avlanma ve yaşam alanlarının bozulması sonucu %50 düşmüştür.

  Türkiye’de
  Hayvan türleri:

  * Akdeniz foku
  * Deniz kaplumbağası
  * Kelaynak

  Bitki Türleri:

  * Kardelen
  * Gölsoğanı
  * Sıklamen
  * Karçiçeği

  IUCN Kırmızı Liste
  IUCN Nesli Tükenme Teklikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi (“IUCN Kırmızı liste” ve “Kırmızı Data Listesi” olarakta bilinir), 1963 yılında yaratılmıştır, bitki ve hayvan türlerinin dünayadaki en kapsamlı Global Koruma durumu envanteridir. IUCN Kırmızı Liste Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir. IUCN Kırmızı Liste, kesin ölçüt kullanılarak, binlerce tür ve alttürlerin nesillerinin tükenme riskini değerlendirerek oluşturulmaktadır. Bu ölçüt tüm türlerle ve dünyanın her bölgesi ile ilgilidir. Kırmızı liste ile amaçlanan; koruma meselelerine kamunun ve politikacıların dikkatini çekmek ve bununla birlikte türlerin yokoluşunu azaltmak için uluslararası camiaya yardım etmektir. Güçlü bir bilimsel altyapı ile oluşturulan IUCN Kırmızı Liste, biolojik çeşitliliğin durumu ile iligli en geçerli rehber olarak kabul edilmektedir.

  Son Yayım
  En son güncelleme 2006 Kırmızı Listesi, 4 May, 2006 tarihlidir. 40,168 türü ve buna ek olarak 2,160 alttürü, sualtı nesillerini, alt nüfusu bir bütün olarak değerlendirir.
  Bir bütün olarak incelenen türlerden, 16,118 tanesi tehlike altında olarak belirlenmiştir. Bunlardan, 7,725 tanesi hayvanlar, 8,390 tanesi bitkiler, ve üç tanesi küf ve mantarlardır.
  Bu yayımda, 2004 yılındaki yayım üzerinde bir değişiklik yapılmadan, 784 türün İsadan sonra 1500 yılından itibaren neslinin tükenmesini listelemektedir. Bu 2000 yılındaki listenin (766) 18 fazlasıdır. Her yıl az sayıda nesli tükenmiş türler ya yeni bulunmakta, ya fosil türüne dönüşmekte ya da üzerinde yeterli bilgi bulunmayan katagorisine alınmaktadırlar. 2002 yılında nesli tükenmiş olanlar listesi 759 türe kadar düşmüş ancak o zamandan bugüne artış sergilemektedir.

  Büyük yokoluş kutuplardan çöllere artarak sürüyor..

  Gezegenimiz üzerinde bilim insanları tarafından belirlenen her beş canlı türünden ikisinin soyu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya!.. Son dünya raporu, yeryüzünün hemen her köşesinde giderek çok daha fazla sayıda canlı türünün yeryüzünden silinme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu gösterdi.

  Gezegenimiz üzerinde bilim insanları tarafından belirlenen her beş canlı türünden ikisinin soyu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya!

  Bu çarpıcı saptama Dünya Doğal Varlıkları Koruma Birliği (IUCN) tarafından kısa bir süre önce yayımlanan “Soyları Tehlikede Olan Canlılar ile ilgili Kırmızı Liste” verilerinden kaynaklanıyor.

  Yeryüzündeki toplam 16,119 hayvan ve bitki türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Her 8 kuş, 4 memeli ve 3 ikiyaşamlı canlı türünden birinin soyu yok olmaya yüz tutmuş durumda.
  Kayıtların tutulmaya başlanmasından bu yana, 784 canlı türünün yeryüzünden silinip yok olduğu belirtiliyor. IUCN genel başkanı Achim Steiner, “Biyolojik çeşitlilik artacağına, giderek azalıyor,” diyor.
  Bunun başlıca nedenlerinden biri, her zaman olduğu gibi, biz insanlar. İnsanoğlu yeryüzündeki bitey ve direyi hem doğrudan, hem de dolaylı olarak etkiliyor.
  Avcılık ve yetişme ortamlarının (habitat) yok olması canlı türlerini olumsuz etkilerken, küresel ısınma da ciddi bir tehlike olarak karşımıza çıkıyor.

  Geri dönüşü yok

  Steiner bu eğilimin artık geriye dönüşü olmadığına, bu yüzden de korumanın işe yarayabileceğine dikkat çekiyor. 1990′larda sürdürülen koruma çalışmaları beyaz kuyruklu kartal (Haliaeetus albicilla) sayısının iki katına çıkmasını sağladı.
  Hint Okyanusu’ndaki Noel Adaları’na özgü bir kuş türü olan ve sayıları gerek yaşam ortamının yok olması gerekse bölgeyi sarı deli karıncaların (Anoplolepis gracilipes) basması yüzünden her geçen gün azalmaya başlayan Papasula abbotti’ler artık yeniden çoğalıyorlar.
  Bu kuşlar şimdi durumları kritik canlılar arasında değil, tehlikede olan türler arasında yer alıyor.
  Steiner yeryüzündeki biyolojik çeşitliliğin salt çevrecilerin çabalarıyla kurtarılamayacağına, güç ve kaynaklara sahip herkesin bu sorumluluğu üstlenmesi gerektiğine inanıyor.


  Arkadaşlar yazıda da söylendiği gibi dünya üzerinde çok fazla canlı türü yok olmaktadır bunun sebeplerinin başlıcası bilinçsizliktir.Bu yüzden hepimiz bu konuda bilinçlenelim bunun geri dönüşü yok bu dünya hepimizin.  KATILIMLARI BEKLİYORUZ.


  İMZA 1 :
  [center][image]https://store.donanimhaber.com/9d/7f/34/9d7f34ec90f8ea3b13c6a043796b45a6.png[/image] 
  [link=http://forum.donanimhaber.com/m_46016844/mpage_1/f_/key_//tm.htm#46016844]
  [size=2][color=green][b]DH Çevreciler ve Doğaseverler Kulübü[/b][/color][/size][/link][/center][/center]  İMZA 2 :
  [center][image]https://store.donanimhaber.com/6f/0e/ab/6f0eab3a01635d5f3680fd8c4aa83f24.png[/image] 
  [link=http://forum.donanimhaber.com/m_46016844/mpage_1/f_/key_//tm.htm#46016844]
  [size=2][color=green][b]DH Çevreciler ve Doğaseverler Kulübü[/b][/color][/size][/link][/center]
  İMZA 3 :
   
  [center][image]https://store.donanimhaber.com/69/61/a9/6961a9a19604ba59602734eacec7e31e.png[/image] [b][i][link=http://forum.donanimhaber.com/m_46016844/mpage_1/f_/key_//tm.htm#46016844][color=#006600]DH Çevreciler ve Doğaseverler Kulübü[/color][/link][/b][/i][/center]

  ~ ÜYELERİMİZ ~

  Suprémacy (Başkan)
  KaptanMirliva (Onur Üyesi)
  Tango-1 (Onur Üyesi)
  QuAnTuM-C (Onur Üyesi)
  KingRoger (Onur Üyesi)
  uA_emir07
  alonso...
  Üzgün Kaslı
  Kartal Göz
  dr.Kaan
  Einstein
  inimitabilis archimedes
  British
  Sage29
  _uLuC_
  Purone
  CurciX
  Mount Eerie.
  Plunder
  TeKNoYDN
  Geisuntheist
  Tjedrea
  Sıçırtma
  anilpozam
  Güneş.
  AurorAbeam
  #YuEmHo#
  Céltics
  Geberik Gelin
  denixex
  Bass Guitarist
  HIMFIS
  aboxzux
  Surpass
  Saralonde
  Eskiler
  Cairne
  PheonixTR'
  UD97
  Dila'
  PLoeS
  Scientist-Programmer Kid
  Roach3558
  Avesome
  MağaraAdam
  LizOzOM
  Rena34
  jervis
  TnhnB
  112fevzi
  Itachi-san
  Billaben
  casablanka 06
  mrsmrc
  halukes
  Roccoti
  Eminem_Stan
  '2TekerCi'
  WuggyCutee
  TEHET
  Ahayri
  incir reçelşi
  catcaty
  umuuuut35
  Riesso
  celo55
  Dean Martin
  Mr.Carter
  Masquerade89
  thereisnoway
  Siyah.
  Jesse-Pinkman
  onuraydin
  pelerinli
  Kutu149
  MademliBagnumm
  sena'
  Itachi-san
  Durmazlar
  haszo
  kimjongun
  peketo96
  narcissus34
  goncerivoo
  jizzy quatily
  kimjongun
  olivertate
  Lycosidae
  Visee
  Wüste
  11Omeer
  bi tylol hot içer miyiz

  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Suprémacy -- 23 Nisan 2017; 21:4:34 >  |
  |
  _____________________________
  GIGABYTE 970A-UD3P AM3+ Ultra Durable 4 | AMD FX X6 6300 3.5 GHz 14 MB & COOLER MASTER Hyper TX3 Evo | ASUS Radeon R7 265 2 GB 256 BIT OC DirectCU II | CORSAIR Vengeance DDR3 2x4 GB 1600 MHz | WESTERN DIGITAL Caviar Blue 1 TB 7200 RPM 64 MB ZALMAN Z3 Plus Mid-Tower | XIGMATEK X-Calibre 600 W | AOC 23.6" E2470SWDA LED 5 MS
 • Binbaşı
  1813 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  _____________________________
  GIGABYTE 970A-UD3P AM3+ Ultra Durable 4 | AMD FX X6 6300 3.5 GHz 14 MB & COOLER MASTER Hyper TX3 Evo | ASUS Radeon R7 265 2 GB 256 BIT OC DirectCU II | CORSAIR Vengeance DDR3 2x4 GB 1600 MHz | WESTERN DIGITAL Caviar Blue 1 TB 7200 RPM 64 MB ZALMAN Z3 Plus Mid-Tower | XIGMATEK X-Calibre 600 W | AOC 23.6" E2470SWDA LED 5 MS
 • Binbaşı
  1813 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Yukarı.
  |
  |
  _____________________________
  GIGABYTE 970A-UD3P AM3+ Ultra Durable 4 | AMD FX X6 6300 3.5 GHz 14 MB & COOLER MASTER Hyper TX3 Evo | ASUS Radeon R7 265 2 GB 256 BIT OC DirectCU II | CORSAIR Vengeance DDR3 2x4 GB 1600 MHz | WESTERN DIGITAL Caviar Blue 1 TB 7200 RPM 64 MB ZALMAN Z3 Plus Mid-Tower | XIGMATEK X-Calibre 600 W | AOC 23.6" E2470SWDA LED 5 MS
 • Yarbay
  2898 Mesaj
  Ben nükleer'i destekliyorum. Yine de bu gruba katılabilir miyim?
  _____________________________
 • Çavuş
  91 Mesaj
  ekle panpa
  |
  |
  _____________________________

  Ölümle hiçbir zaman karşılaşmayacaksın.
  Ölüm varsa sen yoksun, sen varsan ölüm yok.
  O halde ölümden korkmak ahmaklıktır.
 • Binbaşı
  1813 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  @AurorAbeam

  Hocam nükleer enerji her ne kadar çevre korumacığılına ters bir düşünce olsa da herkes düşüncesini belirtebilir tabiki de katılabilirsiniz.

  @#YuEmHo#

  Ekliyorum  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Suprémacy -- 19 Ocak 2011; 17:31:25 >
  _____________________________
  GIGABYTE 970A-UD3P AM3+ Ultra Durable 4 | AMD FX X6 6300 3.5 GHz 14 MB & COOLER MASTER Hyper TX3 Evo | ASUS Radeon R7 265 2 GB 256 BIT OC DirectCU II | CORSAIR Vengeance DDR3 2x4 GB 1600 MHz | WESTERN DIGITAL Caviar Blue 1 TB 7200 RPM 64 MB ZALMAN Z3 Plus Mid-Tower | XIGMATEK X-Calibre 600 W | AOC 23.6" E2470SWDA LED 5 MS
 • Binbaşı
  1813 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Yukarı
  |
  |
  _____________________________
  GIGABYTE 970A-UD3P AM3+ Ultra Durable 4 | AMD FX X6 6300 3.5 GHz 14 MB & COOLER MASTER Hyper TX3 Evo | ASUS Radeon R7 265 2 GB 256 BIT OC DirectCU II | CORSAIR Vengeance DDR3 2x4 GB 1600 MHz | WESTERN DIGITAL Caviar Blue 1 TB 7200 RPM 64 MB ZALMAN Z3 Plus Mid-Tower | XIGMATEK X-Calibre 600 W | AOC 23.6" E2470SWDA LED 5 MS
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  Ekler hocam.
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  491 Mesaj
  elimizden geldiği kadarıyla gibi bişey
  ekler misin?
  |
  |
  _____________________________
  As cool as you like.
 • Binbaşı
  1813 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Ekliyorum arkadaşlar.

  Herkesin katılımını bekliyoruz.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Suprémacy -- 19 Ocak 2011; 17:23:53 >
  |
  |
  _____________________________
  GIGABYTE 970A-UD3P AM3+ Ultra Durable 4 | AMD FX X6 6300 3.5 GHz 14 MB & COOLER MASTER Hyper TX3 Evo | ASUS Radeon R7 265 2 GB 256 BIT OC DirectCU II | CORSAIR Vengeance DDR3 2x4 GB 1600 MHz | WESTERN DIGITAL Caviar Blue 1 TB 7200 RPM 64 MB ZALMAN Z3 Plus Mid-Tower | XIGMATEK X-Calibre 600 W | AOC 23.6" E2470SWDA LED 5 MS
 • Yarbay
  8815 Mesaj
  Çevreyi korumak ve insanları bilinçlendirmek için, kendi adınıza ne yapıyorsunuz?
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1813 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: tahrikk

  Çevreyi korumak ve insanları bilinçlendirmek için, kendi adınıza ne yapıyorsunuz?


  Hocam kişisel olarak en basitinden geri dönüştürülebilecek atıkları evlerimizde çöpe atmayıp toplayarak geri dönüşüm kutularına atmak, mesela geçen yoldan geçerken yol kenarlarında birçok cam plastik şişe gördüm elime bir poşet aldım topladım hepsini geri dönüşüm kutusuna attım, veya çevremizde doğaya zarar veren şahıslar görünce bunları uyarmak bu konularda duyarlı olmak bir doğaseverin yapması gerekendir.Aynı şekilde hayvanlara da zarar veren bireyleri uyarmak, engel olmak onları bilinçlendirmek görevimizdir.Herkes böyle duyarlı ve bilinçli olsa şimdi çok daha iyi bir durumda olurduk.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Suprémacy -- 19 Ocak 2011; 17:31:06 >
  |
  |
  _____________________________
  GIGABYTE 970A-UD3P AM3+ Ultra Durable 4 | AMD FX X6 6300 3.5 GHz 14 MB & COOLER MASTER Hyper TX3 Evo | ASUS Radeon R7 265 2 GB 256 BIT OC DirectCU II | CORSAIR Vengeance DDR3 2x4 GB 1600 MHz | WESTERN DIGITAL Caviar Blue 1 TB 7200 RPM 64 MB ZALMAN Z3 Plus Mid-Tower | XIGMATEK X-Calibre 600 W | AOC 23.6" E2470SWDA LED 5 MS
 • Yarbay
  3840 Mesaj
  Eski Kullanıcı Adı:
  denixex


  benide ekle bari panpa
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1813 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Ekliyorum
  Katılımları bekliyoruz.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Suprémacy -- 15 Şubat 2011; 13:50:20 >
  |
  |
  _____________________________
  GIGABYTE 970A-UD3P AM3+ Ultra Durable 4 | AMD FX X6 6300 3.5 GHz 14 MB & COOLER MASTER Hyper TX3 Evo | ASUS Radeon R7 265 2 GB 256 BIT OC DirectCU II | CORSAIR Vengeance DDR3 2x4 GB 1600 MHz | WESTERN DIGITAL Caviar Blue 1 TB 7200 RPM 64 MB ZALMAN Z3 Plus Mid-Tower | XIGMATEK X-Calibre 600 W | AOC 23.6" E2470SWDA LED 5 MS
 • Binbaşı
  1174 Mesaj
  Yaz hocam
  |
  |
  _____________________________

  T.C. Yeditepe Üniversitesi
  2014-2015 Girişliler

  Hukuk Fakültesi ♦ Forum Konusu
 • Binbaşı
  1813 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: Bass Guitarist

  Yaz hocam


  Ekledim hocam.

  Herkesin katılımını bekliyoruz.
  |
  |
  _____________________________
  GIGABYTE 970A-UD3P AM3+ Ultra Durable 4 | AMD FX X6 6300 3.5 GHz 14 MB & COOLER MASTER Hyper TX3 Evo | ASUS Radeon R7 265 2 GB 256 BIT OC DirectCU II | CORSAIR Vengeance DDR3 2x4 GB 1600 MHz | WESTERN DIGITAL Caviar Blue 1 TB 7200 RPM 64 MB ZALMAN Z3 Plus Mid-Tower | XIGMATEK X-Calibre 600 W | AOC 23.6" E2470SWDA LED 5 MS
 • Onbaşı
  33 Mesaj
  Yaz hocam.

  Birde resim ekleyeyim. Yalova/Çınarcık'dan.  Gitmenizi öneririm çok güzel yerler var.
  |
  |
  _____________________________
  AMD Athlon II X4 640 AM3 3.0Ghz || Kingston 2x2 Hyperx DDR3 1333MHz || Samsung 1TB 32Mb Sata2 || His HD5770 GDDR5 1GB 128Bit || MSI 870A-G54 || Aopen Nagas G6 550Walt

 • Binbaşı
  1813 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: HIMFIS

  Yaz hocam.

  Birde resim ekleyeyim. Yalova/Çınarcık'dan.  Gitmenizi öneririm çok güzel yerler var.
  Hocam ülkemizin çok güzellikleri var ama bu doğal yerlere önem verilmiyor değeri bilinmiyor buraların rant uğruna satılıyor buralar son yıllarda biraz önem verilmeye başlandı o da yetersiz.Ekliyorum bu arada
  |
  |
  _____________________________
  GIGABYTE 970A-UD3P AM3+ Ultra Durable 4 | AMD FX X6 6300 3.5 GHz 14 MB & COOLER MASTER Hyper TX3 Evo | ASUS Radeon R7 265 2 GB 256 BIT OC DirectCU II | CORSAIR Vengeance DDR3 2x4 GB 1600 MHz | WESTERN DIGITAL Caviar Blue 1 TB 7200 RPM 64 MB ZALMAN Z3 Plus Mid-Tower | XIGMATEK X-Calibre 600 W | AOC 23.6" E2470SWDA LED 5 MS
 • Binbaşı
  1781 Mesaj
  beni de ekler misiniz?
  |
  |
  _____________________________
  MacBook Pro 13 Early 2015(2.7 ghz i5,8 gb ram,128 gb ssd)-iPhone 8 Plus Space Gray 64 GB-The New iPad 32 GB Wifi..Psikoloji ogrencisi...
 • Yüzbaşı
  770 Mesaj
  Eklersen sevinirim.
  |
  |
  _____________________________
  Siz cevaplar bulmaya çalışıyorsunuz, biz ise daha çok soru sormak niyetindeyiz.
     "Sigmund Freud"
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Gülüş Tasarımı
Masal Oku
Europatrans evden eve nakliyat '' 444 69 95''
SEO
Cancer Clinical Trials
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR6
0,484
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.