Şimdi Ara

Detaylı İngilizce Öğrenme ve Konuşma Rehberi (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
546
Cevap
301
Favori
135.917
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
59 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

sistemi karıştırmayın.

Gramer çalışırken 1.sayfadaki konu sıralamasına göre çalışın.Grammar in Use yine yardımcı olur.

ek: Evet altyazı dosyalarından olabilir.Altyazı dosyasına bakmadan izlerken de olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rat.planet -- 20 Ekim 2020; 11:26:58 >
  • Holmes was here kullanıcısına yanıt

Sizle bu konuda konuşabilir miyiz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • rat.planet kullanıcısına yanıt

Tamamdır hocam, teşekkür ederim.

• Güncelleme

Konu güncellendi.Yazım hataları düzeltildi.

• İngilizce öğrenmek istiyorum.İngilizceyi C1 yaptıktan sonra Almanca ancak şu an Almanca öğrenmiyorum hiç
    1)Bilgisayar mühendisliği hazırlık öğrencisiyim ve hem günlük hayat hem is hayatında rahatlıkla iletişim kuracak kadar öğrenmek istiyorum.Ana dil yetkinliğinde öğrenmem gerekiyor(18 yaşındaki bir ingiliz kadar diyebilirim)
    2)B1 seviyedeyim.C1-C2 arası öğrenmek istiyorum(C1 az C2 fazla benim icin)
    3)Anlamıyla bildiğim kelime sayısı 3500 4000 falandır.Dogru telaffuz edebildiğim 500 anca
    4)En çok speaking kısmı beni zorluyor.Ardindan listening geliyor
    Ben öncelikle kelime ezberi konusunu merak ediyorum.Bir sözlüğü açıp günlük düzenli ezberlemeli miyim? Kitap okurken falan karsima ciktikca mi öğrenmeliyim? Kaç phrasal verb,idiom bilmeliyim? Bana dizi,kitap,sesli kitap önerebileceginiz kaynaklar nelerdir? Hafıza tekniği kullandigim için ortalamadan iki kat hızlı ezber yapabiliyorum ve hatırlamakta güçlük çekmiyorum bunu da eklemek istedim

Edit:Ekrem uzbay proficiency kitabı+sitedeki ders notlarını,not alarak çalıştım.Halihazirda kullandigim başka kaynak yok.Oxford ve Cambridge sözcüklerini (online) kullaniyorum.Okuma kitabı,dizi falan yok şu an.Internetten bulduğum phrasal verb+kelime kaynaklarına çalışıyorum

Edit2:Günlük 9 10 saat civarı vakit ayırıyorum.Seneye hazirana kadar sizce ne düzeye gelmem mümkün?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-8099EF3D8 -- 23 Ekim 2020; 13:57:42 >

• 1 sene vaktin varsa bu yeterli bir süredir.

Buradaki yöntemle 9 ayda rahatlıkla ileri düzeye gelebilirsin.

ANCAK mühendislikle ilgili bir makale okuduğunda teknik terimler geçeceği için buradaki yöntem buna fayda sağlamaz.

Yani mühendislik alanı için ek olarak o alana ait terimler,,kelimeleri öğrenmelisin.

Neyse bu kolay ama sizin asıl önem göstermeniz nokta sanırım şu;

iyi düzeyde konuşabilmek ve alanınızla ilgili konuşabilmek ve bir makaleyi iyi düzeyde anlayarak Türkçe olarak anlatmak.

Yani iyi düzeyde gramer bilmeniz gerekir.

Benim size önerim;

--Birinci sayfadaki gibi çalışmaya başlayın.İlk 5 ay bu şekilde ilerleyin.Zaten anlama oranınız artacaktır.Konuşma becerisi de artınca 6.aydan itibaren alanınızla ilgili makaleleri okumaya başlayın.Bu sayede alanınızla ilgili bilmediğiniz kelimeleri öğrenirsiniz.6.aydan 9.aya kadar 3 ay zaten bunu yaparsanız kendi alanınızla ilgili birçok kelimeyi öğrenmiş olursunuz.

Mühendislik alanlarına yönelik terimleri içeren sözlükler de var.Alanıza yönelik İngilizce konuşmaları da dinleyebilirsiniz.Altyazısı varsa daha etkili olur.

--Speaking konusu basit önerdiğim gibi çalışırsan rahatlıkla konuşabilirsin.Tek yapman gereken dizi izlerken dinlediğini sesli şekilde tekrar etmek olacaktır.1.sayfada detaylar var.

--Kelime ezberini zor değil ama meşakkatli.

Eğer liste halinde kelime hazırlayıp ezberlersen olmaz.

Sadece tekrar ederek olmaz.

Kelimeler cümle içinde örnek kullanımları görüp incelenerek öğrenilir.

Her kelime hangi görevde kullanılmış bilmen gerekir bunu bilmen için gramer şart işte.

Gramer bilmeden binlerce kelime öğren cümleleri anlayamadığını göreceksin.

Çünkü asıl kilit nokta gramerdir.Kelime anlamı verir ama gramer anlamın kullanım yöntemini verdiği için daha önemli.

Ben 1.sayfadaki gibi kelimeleri cümle içinde incelenerek öğrenilmesi gerektiğini ve hem sesli tekrar hem defterden tekrar edilerek öğrenilmesi gerektiğini tavsiye ediyorum.

Cümleleri defterine 1.sayfada eklediğim gibi şöyle yazarsan ve tekrar edersen unutmazsın;

https://store.donanimhaber.com/2c/89/9f/2c899fc525009085d01f2411c35c1061.jpg

Yani bu sistemde kelime öğrenimi şu şekilde;

1.Dizide geçen kelime cümlesiyle beraber deftere yazılır.Ve kelimenin altına Türkçe manası yazılıyor.Bu aşamada zaten sözlüğe bakılıyor.

2.Defter aralıklarla tekrar ediliyor.

3.Dizi izlenirken o cümle sesli telaffuz ediliyor.Cümlede geçen o kelime de telaffuz edilmiş oluyor.

4.Sonra birkaç kez aynı bölüm izlenirken yine sesli dinleme ve sesli tekrar edilmiş oluyor.

Yani 4 aşamada öğrenilen bir yöntem.Bu şekilde kelimeleri unutman çok zor.

Zaten bir dizi bölümü birkaç kez tekrar izlendiği için o kelimeler uzun süreli hafızaya eklenmiş oluyor.

Cevap için çok teşekkür ederim.Yöntemi uygulayacağım

• British Center hakkında bilgisi olan var mı?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • benim anlamadığım kısım

a.Gramer ve Okuma Aşaması

Dizinin bölümünü açınız.Karşınıza ilk cümle çıkacak.O cümleyi deftere yazınız.

watch out ... gibi kelimeler mesela bir bölümde 100 yakın kelime çıkar böyle. hepsinimi yazacaz. yoksa anlamadığımız olanı mı defteri yazıp üzerinden analiz yapacağız ? ve sonra tabi speaking yapacağız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ShibLeg -- 23 Ekim 2020; 22:31:5 >
    Hocam iyi günler. Bende hazırlık okuyorum. Hazırlıkta haftalık 20 saate yakın ders görüyoruz, A2 sınıfındayım ama sanki yeni yeni A2 olmuşum gibi düşünebilirisiniz.Yanlış hatırlamıyorsam ocakta sınav var b1 olmak için.
    Amacıma gelirsek , benim amacım gerçekten iyi ingilizce öğrenmek (c1-c2) ama hazırlığıda geçmem gerek. Şu an doğru düzgün cümle kuramıyorum, bir türlü emin olamayıp translate bakıyorum doğru olsa bile.
    Okulun önerdiği kaynak pearson-new language leader elementary ama alsam mı emin değilim. Şu an türkçe grammeri tekrar ediyorum sonrasında english grammar today ile ingilizce grammare başlamayı düşünüyorum. Belki ileride grammar in use serisine geçerim.

Sizce ne yapmalıyım?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dizinin bölümünde geçen cümleleri deftere yazacaksınız evet.

Cümlelerde geçen kelimelerin altına kelime manalarını da yazacaksınız.

1.sayfada örnek bir resim var.

Deftere yazmak zor oluyorsa altyazı dosyasını yazıcıdan çıktı olarak alabilirsiniz.

Bu şekilde çok daha hızlı çalışabilirsiniz.

Buradaki önemli kısım bunu 1.sayfada da yazdım.İlk 2-3 bölüme çalışırken zorlu geçecek.

Sonra anlama oranınız artacak.Çok daha az zorlanacaksınız.

• sagjir S kullanıcısına yanıt

Sizin kullanıcı adınızda bir üye vardı sanırım daha önceden.

Bence hazırlıkta başarı sağlamak için gramer öğrenip(1.sayfadaki gibi) sonra hazırlığın size önerdiği coursebook denilen ders kitabına çalışmak olacaktır.Bu sayede hazırlık sınavlarına iyi hazırlanmış olursun.

Ama ileri düzeyde öğrenmek için 1.sayfadaki gramerden sonraki kısmı öneririm.

• @rat.planet

Testlerde seviyem b1 falan çıkıyor ama eksiklerimin fazla olduğunu düşünüyorum. Grammar in use ile gramere 0dan başlayacağım. Bir yandan da kelime bilgim için bir şeyler yapmak istiyorum. Okuma yapıp bilmediğim kelimeleri öğreneceğim. Dizi işine girince izleyip geçiyorum bana pek faydası olmuyor kelime için. :) Bilmediğim kelimeyi yine ingilizce tanımıyla sözlükten öğrenmeye çalışacağım türkçe çevirisine pek bulaşmamayı düşünüyorum doğru mudur bu? lit2go güzel kaynak telaffuz açısından da iyi ama kitaplarda-romanlarda pek kullanılmayan-gereksiz kelimelerin bolca kullanıldığını söyleyenler var bu yüzden burayı kullanmalı mıyım bilemedim. newsinlevels gibi yerler var. wikipedia'dan rastgele bir şeyler açık okuyabilirim. Ama bunlarda telaffuz biraz sıkıntı. Bir bütün olarak dinlemek-duymak daha hoş. Voscreen güzel yine. Kelimeyi direkt cümle ile öğreniyorsun. Siz hangisini tavsiye edersiniz veya başka bir kaynak? Hepsine birden bakmak daha faydalı olabilir ama şuan tek yerden ilerlemek daha iyi olur benim için.

Anladım hocam. Cevaplar için teşekkür ederim. Hocam bu arada rosetta stone hakkında bir fikriniz var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sagjir -- 26 Ekim 2020; 12:31:17 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

tşkler cevap için. ben okudum 2-3 defa sistemi anladım benim sorum tam olarak şu.

atıyorum dizi konudaki 20 dk olsun. ortalama 1 dakikada 3-4 böyle cümle türü olur. 1 bölümde 80 tane mi yazacağız. yani mesela dizide kadın desin, I am eating a banana. yada he will fly tomorrow gibi kelimelerde mi yazacağız. yoksa böyle süslü bilmediğimiz cümlelelri analiz edip yazacağız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ShibLeg -- 27 Ekim 2020; 17:26:55 >
  • Dizide geçen tüm konuşmaları deftere yazıp altına türkçe manalarını yazacaksınız.

Diziyi birkaç kez izleyerek telaffuz çalışmaları ve konuşma alıştırmaları yapacaksınız.

Yani sadece bilmediğin cümle değil anladığın cümleyi de yazıp telaffuz etmen gerekiyor ki speaking gelişsin.

• Hocam cambly yada preply onerir misiniz ingilizce konuşmak için seviyem b1 ve ne kadar etkisi olur ne kadar devam etmem gerekir

• Dil Bilgisine ne kadar çalışmalıyız Hocam üstün körü yapıp geçelim mi yoksa detaylı bi şekilde İsimden isim filli, Fiilden isim fiili gibi bu şekilde yazmak çok vakit alıyor çünkü detaylandırarak mı yazalım
    yada sadece isim,sıfat,edat, bağlaç,zarf gibi konuları kısa bı şekilde mi not edelim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erayaau -- 7 Kasım 2020; 21:30:25 >
  • Merhaba,

1- Türkiye'nin en iyi teknik üniversitelerinin birinden yeni mezun bir mühendisim. Türkiye'de yüksek lisansı yapıp doktorayı Almanya'da yapmak istiyorum. (İngilizce doktora programlarına başvuracağım). Hedefim Almanya'da uzun yıllar kalmak olduğundan öncelikle İngilizce'yi daha sonra Almanca'yı çok iyi öğrenmem gerekiyor.

2- Verdiğiniz linkte sonuç 76% Intermediate çıktı. Bu yıl 27 Eylül'de yapılan YDS sınavından 81.25 aldığımı da belirteyim.

3- Yaklaşık 5000-6000 kelimeyi doğru telaffuz ettiğimi düşünüyorum.

4- Okuma ve dinlemede çok büyük bir sorunum yok. Okuduğum metinleri çeviriye ihtiyaç duymadan anlayabiliyorum ve bilmediğim metinleri bağlamdan tahmin edebiliyorum. Dinleme de aynı şekilde bilmediğim kelime olsa bile tahmin ederek söylenenlerin büyük çoğunluğunu anlayabiliyorum. Almanya'da 2 ay staj yaptım. Doğru düzgün konuşma pratiği yapmadığımdan olsa gerek bu periyotta konuşmamın ağır olduğunu fark ettim. Türkçe'den İngilizce'ye kafada çeviri yaparak cümle kuruyorum. Haliyle İngilizce konuşmam oldukça basit, yavaş, yavan kalıyor. Örneğin; relative clause ile cümleleri uzatamıyorum, cümleler çoğunlukla kısa kalıyor. Ayrıca hazır konuşma kalıplarını konuşma sırasında konuşmama dahil edemiyorum. "That makes two of us" gibi cümlelerden bahsediyorum. Yazma konuşmaya göre daha iyi, yazmaya has kalıpları kullanabiliyorum fakat cümlelerim yine basit kalıyor. Gramer olarak da karşıma çok detay bir gramer kuralı çıkmadığı sürece sorun yaşamıyorum.

Zamanında çalışırım diye CBC'nin bütün derslerini çıkartıp spiral taktırmıştım fakat okul yoğunluğu yüzünden çalışacak zaman bulamamıştım. Düzenli olarak bir köşede duruyor. Çok sayıda kelime olduğu için o derslere de çalışmak isterim. Benim gibi belirli bir İngilizce birikimi olan birine ne tavsiye edersiniz? Nasıl bir yol izlemem gerekir? Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

• xren7 X kullanıcısına yanıt

Hocam mühendislik hakkında konuşabilir miyiz,müsait olunca bana dönüş yapar mısınız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-8099EF3D8 -- 11 Kasım 2020; 0:0:42 >
  • 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.