Şimdi Ara

Detaylı İngilizce Öğrenme ve Konuşma Rehberi (19. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
546
Cevap
301
Favori
136.045
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
59 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam merhabalar. Uzun bir süre ingilizceye zaman ayıramadım ancak işlerimi yoluna koymamla beraber bir haftadır günde 3 saat ile çalışmaya tekrar başladım.

1) Grammar In Use kitaplarına sahibim. Birinci kitabı bitirdim. İnternetteki testlere göre %70 Intermediate görünüyorum. Baştan alarak 15 er ünite çözerek ilerledim ve bitti. Yukarıda sizin sıranızla gitmemizi söylemişsiniz ancak zaten temelim olduğu için karıştırmamak adına sırayla gidiyorum. Benim için tekrar oluyor. Şimdi ikinci kitaba geçeceğim. Sizce onu da mı birinci kitap gibi sırayla çözeyim yoksa sizin yolunuzdan mı gideyim?

2) Bunun yanı sıra günde 50 Voscreen videosu (30 dk sürüyor yaklaşık) izliyorum ve reader at work kitabından günde bir makale okuyorum. Bilmediğim kelimeleri defterime cümleleriyle not ederek ilerliyorum. 10 günlük tekrar programınıza uyarak grammar bitene kadar voscreen ile ilerleyip sonrasında tam dizi izlemelerine başlamayı düşünüyorum. Doğru bir yolda mıyım yoksa Voscreen i ve reading i bırakıp tüm odağımı grammar a mı vermeliyim?

Son olarak Youtube da bir Türk hoca (ismini vermeyeyim reklam olmasın) Speaking podcastleri çekiyor yarım saatlik. Onları izlemek için çok mu erken yoksa zaman buldukça dinlemeli miyim?

Yardımlarınız için teşekkür ederim hocam :)

• dumprep D kullanıcısına yanıt
    Evet.İngilizce öğrenmek için değil geliştirmek için daha uygun olduğunu düşünüyorum.
    Dizi seçerken birçok faktöre dikkat etmek gerekiyor.

İngilizce kelimeleri upper-intermediate düzeyinden sonra İngilizce-İngilizce sözlüklerden bakın.
    Daha alt seviyedeyseniz İngilizce-Türkçe sözlük kullanın.

Türkçe karşılığına bakmakla İngilizce kullanımını unutmanın ve İngilizce düşünmenin bir bağlantısı yoktur.
    İkisi çok farklı nedenlere bağlı.

Kelimeyi unutmanın sebebi yeterli tekrar mekanizmasının olmaması.
    İngilizce düşünmek çok daha kapsamlı bir şey şimdi uzunca yazmamayım.Geçmiş mesajlarda var bu konular.

1.sayfadaki yöntemi kullan.
  • volkancobam V kullanıcısına yanıt
    1.Lütfen o sıralamaya göre gidin.Çok daha etkili olacak.Zaten temeliniz de varmış.
    İkinci kitaba çok daha fazla önem ver.Zira orta seviyeden üst seviyeye ilerlemek daha zorlu bir süreç.
    Dikkatli çalış.

2.Ne için öğrendiğinizi yazmadığınız için cevap yazarken zorluk oluyor.
    Read at work hazırlık için falan olur.Ielts,toefl için yeterli olmaz.
    Yanlış ilerlediğini düşünüyorum.Ne için öğrendiğiniz yazın ona göre cevap yazayım.

Speaking için İngilizce'yi sonradan öğrenenler değilde anadili olanlardan öğrenirsen sanki daha iyi olur gibi.
    Sonradan öğrenen biri de çok iyi düzeyde konuşabilir.Ona itirazım yok.
  • DUYURU
    Bu konuya soru sormak için yazdığınızda lütfen aşağıda yazdığım bilgileri ekleyip sonra sorunuzu sorunuz.
    Bu soruları cevaplamadan sorulan sorulara cevap verilmeyecektir.
    Çünkü her soru için geçmiş mesajları incelemek sıkıcı bir hal almaya başladı.

1.İngilizce'yi öğrenme amacınız nedir?
    2.Şuan hangi seviyedesiniz? Seviyenizi bilmiyorsanız şuradan öğrenebilirsiniz;
    https://learnenglish.britishcouncil.org/online-english-level-test
    3.Gerçekten doğru şekilde telaffuz edebildiğiniz kelime sayısının ortalama olarak ne kadar olduğunu düşünüyorsunuz?

• rat.planet kullanıcısına yanıt
    Kusura bakmayın hocam gözümden kaçmış belirtmek :) Mühendislik 3. sınıf öğrencisiyim. Mart ayında Erasmus sınavım var, eğer başaramazsam staj görüşmelerine başlayacağım ve buralarda ingilizce mülakatlar olacak. Reader at work kitabını erasmus sınavı için, podcastleri de mülakatlarda speaking geliştirmesi için düşündüm. Önerebileceğiniz yabancı podcastler var mı? Belirtirseniz çok mutlu olurum.

Bir de belirtmek isterim. Önerdiğiniz dizilerden When Calss the Heart 'ı bugün 15 dk izledim. Alt yazıyı okumadan %40-45, ingilizce alt yazıyla %80-85 ini falan anlayabildiğimi fark ettim. Gerçekten izlediğim bir çok diziye göre anlaşılabilirliği en iyi dizilerden biriydi. Öneriniz için teşekkürler :)
    Şu an İngilizce öğrenmekteki motivasyonum toefl, ielts gibi sınavlar için "temel oluşturmak". Sınava en az 1.5 sene sonra girmeyi planlıyorum. İngilizce cümle kuramıyorum. Vocabulary bilgim: friends dizisini altyazısız izlediğimde kelimelerin yarısını anlayabiliyorum.
    Seviyem britishcouncil testinde b2 çıktı, bir sorun var galiba. Kesinlikle seviyem o kadar ileride değil, doğru telaffuz edebildiğim kelime sayısı az; th gibi sesleri hiç çıkaramıyorum.

"Türkçe karşılığına bakmakla İngilizce kullanımını unutmanın ve İngilizce düşünmenin bir bağlantısı yoktur.
    İkisi çok farklı nedenlere bağlı."

Doğrudur, yeni başladığım için yanlış yorumladım herhalde.

"İngilizce düşünmek çok daha kapsamlı bir şey şimdi uzunca yazmamayım.Geçmiş mesajlarda var bu konular."

Bütün konuyu okudum, hatta eski konularınıza da göz gezdirdim ama İngilizce düşünmeyle ilgili bir şey göremedim. Bu çalışmanın katkısı olur galiba?

Şimdiki İngilizce seviyemle Friends'in yarısını anlayabiliyorum, yazdığınız yöntemle bu diziye devam etmem uygun olur mu? Hayır derseniz:

The big bang theory
    Community
    Seinfeld

Bu dizileri incelemiş miydiniz, bunlardan biriyle öğrenilebilir mi? Süre olarak Seinfeld ve the big bang theory konuda önerdiğiniz dizilere benzer.

Toefl veya ielts sınavı için önce dizilerle öğrenip sonra cbc derslerine çalıştıktan sonra direkt Toefl kaynaklarıyla devam etmeyi düşünüyorum. Bu yöntem olur mu veya başka nasıl bir yol takip edilebilir? Şu an Toefl kaynaklarını anlayamıyorum, cbc CLB 4 / high beginner seviyesini çalıştığım zaman anlayabiliyorum ama bilmediğim çok kelime var, İngilizce bilgim aşağı yukarı böyle.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba...Ben bir şey sormak istiyorum. Gramer kısmındaki konuları tek tek google üzerinden araştırmaktansa bu bilgileri toplu halde edineceğim bir kitap önerir misiniz acaba? Kendi açımdan daha düzenli olur..
  • volkancobam V kullanıcısına yanıt
    Erasmus için read at work uygun değil.Çünkü erasmus konuşma ağırlıklı alıştırmalar istiyor.

Speaking için podcastlar yerine daha günlük konuşmaların geçtiği dizileri izleyebilirsin.

Evet o dizi anlaşılır.O dizi sayesinde konuşma becerisini geliştirebilirsin.
  • @rat.planet hocam soruyu direk size sormak istemiştim ama ortaya gibi olmuş:)
  • dumprep D kullanıcısına yanıt
    Amacınız bu sınavlar ise önerim 1.sayfadaki gibi gramer çalışması yap.
    Sonra hiç zaman kaybetmeden cambridge'in bu sınavlar için hazırladığı 10 civarında seri şeklinde olan kitapları var.Kitap ve cd.Zaman kaybetmeden onlara çalış.Bu sınavlar için bunu öneririm.

Th sesini zaten doğru çıkarmak bizler için çok zor.

Dostum İngilizce düşünmeyi etkileyen bir çok faktör var demek istiyorum.
    Sağlam bir gramer bilgisi.Kapsamlı bir kelime bilgisi.Bolca okuma çalışmaları sayesinde gelişen farklı yapıları görmek.
    Bolca phrasal verb bilmek(hatta bu kelime bilmekten daha önemli)
    Bolca sesli telaffuz çalışması yani speaking alıştırması yapmak.
    Bunlar gerekiyor.

Ben özellikle belirtiyorum bu dizi İngilizce öğrenmeye uygun değil İngilizce geliştirmeye uygundur.
    Onları incelemek için birkaç saat ayırmam gerek.Vaktim yok.Zaten ben özellikle en etkili olabilecek dizileri seçip 1.sayfaya ekledim.Onlardan birini seçip çalışmanızı öneriirm.
    Örneğin 1.sayfadaki Avustralya dizisi gerçekten çok farklı ve günlük olayların anlatıldığı bir dizi.

Son yazdığın yöntem yanlış olur.Bu sınavlar için hazırlanmış cambridge veya oxford yayınlarının seri şeklinde hazırlanan kapsamlı yayınlarına çalış.

• Metebatur M kullanıcısına yanıt
    Toplu halde hepsini bulabileceğin bir kitap yoktur.O konular yıllardır sorulan sorular ve İngilizce çalışırken düşünülen eksikliklerin tamamlanmasıyla bu seviyeye geldi.Google aramasıyla hepsini bulabilirsinizi.

Ama sen kitap istiyorsan Türkçe olarak Fono İngilizce gramer veya Murat Kurt English Grammar Today olabilir.
    CEFR uyumlu istiyorsan Grammar in Use serisi var.Anlatım İngilizce.Fiyat pahalı.Toefl,ielts uyumlu
  • quote:

Orijinalden alıntı: rat.planet

Toplu halde hepsini bulabileceğin bir kitap yoktur.O konular yıllardır sorulan sorular ve İngilizce çalışırken düşünülen eksikliklerin tamamlanmasıyla bu seviyeye geldi.Google aramasıyla hepsini bulabilirsinizi.

Ama sen kitap istiyorsan Türkçe olarak Fono İngilizce gramer veya Murat Kurt English Grammar Today olabilir.
    CEFR uyumlu istiyorsan Grammar in Use serisi var.Anlatım İngilizce.Fiyat pahalı.Toefl,ielts uyumlu
    Şöyle ki..Ben ingilizceye sıfırdan başlayacağım çok az var ama işte biraz zamanlar sözcükler vs onlar da pek bişey sayılmaz. İlk sayfadaki yazınızı iki kez okudum, grameri yüzeysel şekilde öğrendikten sonra dizilerle kapsamlı gitmemizi istiyorsunuz. Sıfırdan başlayacak birisi için Grammar in USE kitaplarından tam olarak hangisini önerirsiniz peki,ona göre sipariş edeceğim. Çok teşekkür ederim bu arada

Hocam sağolun, dediğiniz şekilde, gramer öğrendikten sonra ielts kaynaklarına çalışarak ilerleyeceğim.

Toefl yada Ielts gibi amacın yoksa Grammar in Use çok gerekli değil.Tamam çok kaliteli kitap ama Türkçe kaynaklar da var.Fono İngilizce gramer yada English Grammar Today olabilir.
  • quote:

Toefl yada Ielts gibi amacın yoksa Grammar in Use çok gerekli değil.Tamam çok kaliteli kitap ama Türkçe kaynaklar da var.Fono İngilizce gramer yada English Grammar Today olabilir.
    Çok çok teşekkür ediyorum cevabınız için... İngilizce benim içimde kalmış bir ukte, çok istiyorum öğrenmeyi sizin rehberliğiniz ve bu isteğimle umarım başaracağım bunu. Birşey daha sormak istiyorum kusura bakmazsanız, sözlük önerilerinizde bir kaç tane isim vermişsiniz, hepsinin kullanım amaçlı farklı mi? Başlangıçta tam olarak hangisini tavsiye edersiniz acaba?

Sözlük önerileri yaparken bir ayrıntıyı eklemeyi unutmuşum.
    O da şu ki bazı sözlüklerin kimler için gerekli olduğunu belirtmem gerekiyordu.
    Hemen onu da ekleyeceğim.
    Evet o sözlüklerin kullanım amaçları farklı.

Seviyeniz gerçek anlamda intermediate yani orta düzey değilse İngilizce-İngilizce sözlük olan oxford Advanced dictionary almanıza gerek yok.Başlangıç için İngilizce-Türkçe bir sözlük almak daha mantıklı olacak.Intermediate düzeyinden sonra bu sözlüğü öneriyorum.
    Bir de İngilizce'de kalıp ifadeler var.Deyimler(idiom) ve deyimsel fiiller(phrasal verb).Zaten ingilizce'de kelimeler kadar önemli olan bu iki alanda bir şeyler bilmek gerek.Bu nedenle bu alanlara ait oxford sözlükleri önerdim.Çünkü onlar en iyisi.Bu alanlara ait kapsamlı bir Türkçe-İngilizce sözlük yok.Olanlar detaylı değil.
    Bu iki sözlüğü almadan da online olarak google aramasıyla bunların manalarını bulabilirsiniz ama sözlük çok daha iyi olur.

Son olarak oxford collocation dictionary önerdim.O da İngilizce'de birlikte kullanılması gereken sözcükler hakkında bilgi veriyor.Mesela yazı yazarken çok gerekli bir sözlük bu.Hani Türkçe düşünme hatası yapılıyor ya işte bu collocation konusuna çalışırsan Türkçe düşünme hatasını azaltmış oluyorsun.

• Hocam selamlar,
    Ben ispanyolca çalışmaya başladım.Elimde kitap kaynağı olarak : Fono Kendi Kendine İspanyolca 1-2,İnci Kut-Yoğun Metodla İspanyolca ve Fono Yayınları İspanyolca Gramer Kitabı mevcut.

Aynı zamanda; Udemy,Duolingo,Memrise,Busuu kullanıyorum.

Aula 1-2-3 tarzında başka bir kitap kaynağına ihtiyacım varmı sizce ? A1 seviyesindeyim henüz bir kaç ön bilgiye sahibim.

Bunca kaynağın arasında biraz kayboldum ve çalışma metodu belirleyemiyorum açıkçası.Sizlere, elimdeki kaynaklara göre bir metot olabilir mi bunu sormak istiyordum. İngilizcem çok iyi durumda olmadığından kaynaklar türkçe-ispanyolca arıyorum. Bu yüzden Aula setini almak istemedim.

Şimdiden çok teşekkür ederim hocam değerli fikirlerinizi beklemekteyim
  • quote:

Sözlük önerileri yaparken bir ayrıntıyı eklemeyi unutmuşum.
    O da şu ki bazı sözlüklerin kimler için gerekli olduğunu belirtmem gerekiyordu.
    Hemen onu da ekleyeceğim.
    Evet o sözlüklerin kullanım amaçları farklı.

Seviyeniz gerçek anlamda intermediate yani orta düzey değilse İngilizce-İngilizce sözlük olan oxford Advanced dictionary almanıza gerek yok.Başlangıç için İngilizce-Türkçe bir sözlük almak daha mantıklı olacak.Intermediate düzeyinden sonra bu sözlüğü öneriyorum.
    Bir de İngilizce'de kalıp ifadeler var.Deyimler(idiom) ve deyimsel fiiller(phrasal verb).Zaten ingilizce'de kelimeler kadar önemli olan bu iki alanda bir şeyler bilmek gerek.Bu nedenle bu alanlara ait oxford sözlükleri önerdim.Çünkü onlar en iyisi.Bu alanlara ait kapsamlı bir Türkçe-İngilizce sözlük yok.Olanlar detaylı değil.
    Bu iki sözlüğü almadan da online olarak google aramasıyla bunların manalarını bulabilirsiniz ama sözlük çok daha iyi olur.

Son olarak oxford collocation dictionary önerdim.O da İngilizce'de birlikte kullanılması gereken sözcükler hakkında bilgi veriyor.Mesela yazı yazarken çok gerekli bir sözlük bu.Hani Türkçe düşünme hatası yapılıyor ya işte bu collocation konusuna çalışırsan Türkçe düşünme hatasını azaltmış oluyorsun.
    Yani ilki hariç diğerlerini almam gerekiyor doğru mu anladım?

• Hocam rica etsem bunları alabileceğim link adreslerini de gönderirseniz çok mutlu olacağım. Az önce bi tanesine baktım Amazaon sitesinde çıkıyor sadece (

Dostum eğer İngilizce ile uzun yıllar içli dışlı olacaksan,sürekli okuyup konuşma isteğin varsa zaten bu alanlarla ilgili sözlüğe ihtiyacın olacak.Elinin altında bu kaliteli referans sözlüklerinin olması çok iyi olur.
    En son yazdığım sözlüğe BELKİ diğerlerine göre daha az ihtiyaç duyabilirsin.
  • 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.