Şimdi Ara

Detaylı İngilizce Öğrenme ve Konuşma Rehberi (18. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
546
Cevap
301
Favori
135.930
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
59 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hocam merhaba iyi günler aklıma takılan bir şey oldu gramer için sıralama vermişsiniz bende gramer in use kitapları var 3 tanesi de elimde mevcut fakat ben bunları senin verdiğin sıralamaya göre konulara ayıramadım. Üç kitabı sırayla çalışayım diye düşündüm fakat günde 3 saat çalışarak, not alarak vs bu 3 kitap 15 günde bitmez 2 ay filan sürer diye düşünüyorum o yüzden bu kitapları bırakıp internetten arama yapıp mı çalışmamı öneriyorsunuz? yoksa bu kitaplardan mı çalışmalıyım. Mesela ilk kitapta 115 ünite var 1 üniteyi 15 dakikada not alarak örnek cümleler yazarak halletsem günde 12 üniteden sadece ilk kitap 14-15 gün sürecek bir de konular sizin sıralamaya göre değil karışık gidiyor. Bu konu hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim.
    Bir de ben bu rehberi okumadan kafamda şöyle bir çalışma planı kurmuştum.

1-Gramer in use a1-a2 kitabını notlar tutarak, bol bol örnek cümle yazarak çalış.(Kitabı 15-20 günde bitir.) [GRAMMER]
    2-Kitap bittikten sonra a2 seviyesinde izlenebilecek dizi vs bulup günde 1.5 saat izle cümleleri durdurarak tekrar et telaffuzunu geliştir [Listening][Speaking]
    3-1 saat a2 seviyesinde kitap oku kelimeleri vs. not al [Reading]
    4-a2 seviyesinde Writing egzersizleri bul ve yaz. 30 dakika [Writing]

b1-b2 için filanda sürekli bu şekilde ilerleyeyim dedim. Gün içerisinde 4 dil becerisini de geliştirmiş oluyorum bu şekilde.

Bu yöntem işe yaramaz mı? Sizin yönteme göre grameri öğrenecek olursam bu 3 kitaptan konuları sizin sıraya göre nasıl ayarlayabilirim biraz uğraştım fakat beceremedim.

• SarıSarman kullanıcısına yanıt
    Keşke 1.sayfayı dikkatli okusaydınız.
    Orada sorularınızın cevabı vardı.
    Bakın ne yazmışım 1.sayfaya;
    quote:

İngilizce gramer konularının bütünlüğünü fark edebilmek çok önemli bir yetkinliktir.
    Birçok kitap seviyelere göre ayrıldığı için(Grammar in Use dahil)konular zorluk düzeyine göre dağıtılmıştır.
    Bu yöntem çalışırken kolaylık sağlayan bir yöntemdir.Birçok açıdan da doğrudur.
    Bu yöntemle hazırlanmış kitaplara çalışırken en önemli sorun konu bütünlüğünün kavranılmasında çıkan zorluklardır.
    Çünkü konular sözcük türlerine/sözbölüklerine göre(Part of Speech) değil seviyelere göre(zorluk düzeyine)düzenlenmiştir.
    Yani herhangi bir alt başlık konunun hangi sözcük türleri/sözbölükleri(Part of Speech)içinde yer aldığını bilmeniz gerekiyor.
    Bu sadece İngilizce için değil Türkçe gramer konuları için de gerekli bir beceridir.
    Bunun farkında olmadan da gramer ve İngilizce öğrenilir.
    Ama konu bütünlüğünü sağlamanamadığı için bazı noktalarda zorluklar yaşanacaktır.
    Özellikle cümle kurmak isterken ufak zorluklar yaşanacaktır.
    Bu nedenle aşağıdaki gramer konuları listesi sözcük türlerine/sözbölüklerine göre(Part of Speech)listelenmiştir.

Özetle grammar in use çalışacaksan hangi konunun hangi ana gramer konusunun alt başlığı olduğunu bilmen gerekiyor.
    Grammar in Use çalışmak daha uzun bir süre alacaktır evet.
    Ben 1.sayfadaki gibi çalışmanı öneririm.Sonra seviyen ilerleyince grammar in use'u tekrar için ve bilgi tazelemek için kullanabilirsin.

Tek tek cavaplamaya çalışsam 1 saat yazmam gerekir.
    Özetle Grammar in use o şekilde çalışılmaz.Zaten kitapta alıştırma var.
    Ama bu alıştırmalar grameri KAVRAMAK için yeterli değildir.
    Hiçbir gramer kitabı gramer öğretmez.Onu sen bolca dinleyip okuyarak kavrarsın.
    A2 seviyesinde zaten dizi bulamazsın.1.5 saat az olur.
    1 saat ile olmaz işte. writing reading işi.
    Bakın coursebook tarzındaki kitaplarda bu beceriler birlikte veriliyor ama orada faza vakit almayacak tarza sunulur.
    Siz ise elinizde ölçüt olmadan çalışmaya çalışıyorsun.Peki 1.sayfadaki buna benzemiyor mu diyebilirsin.
    Hayır benzemiyor.Dizilerde bu çalışmalar tümleşik şekilde yapılıyor.
    Yazdığın yöntem işe yarar ama eksik kalır.

O kitapta konular zaten seviyelere göre dağıtıldığı için toparlamak zor.
    Her konu yok.Bu nedenle 1.sayfadaki konuyu açmayı gerekli gördüm.

• ARKADAŞLAR RAT.PLANET hocamızın eski kaldırılan konusunu biri başka bir arkadaş başkabir konuda eskiden kpoyalamış attı ben de buraya yapıştırayım belki okumak isteyen olur hocamız isterse kaldırırız

Ben zamanında kopyalamıştım konu sahibi kaldırmamı isterse kaldırırım

Merhaba arkadaşlar.
    Bu konuda İngilizceyi etkili bir biçimde öğrenmek için önemli gördüğüm önerileri yazdım.
    Sistemin kolay uygulanabilmesi için 6 basamağa bölerek gerekli bilgileri aşağıdaki konulara ekledim.
    Her konuda yapılması gerekenleri sırasıyla çalışıp bitirerek İngilizce öğrenebilirsiniz.

UYARI

Eğer YDS,IELTS,TOEFL,ESL,Proficiency gibi İngilizce sınavlarına hazırlanıyorsanız lütfen bu uyarıyı okuyun.
    Buradaki ders içerikleri sınavlar için tamamen uygun değildir.Ancak destekleyici,yardımcı bir kaynak olarak kullanılabilir.
    Çünkü yukarıda yazdığım her sınav türü içerik olarak farklıdır.İstenilen bilgi türü de farklı düzeylerdedir.
    Bu nedenle konuyu açtığımdan bu yana sınavlara hazırlananlara özellikle belirtiyorum.Tekrar yazmakta fayda var.
    Önce sınava yönelik hazırlanmış kitaplara veya setlere çalışıp bitirin.
    Vaktiniz kalırsa buradaki kaynakları destekleyici bir kaynak olarak kullanabilirsiniz.

DERSLER

1.BASAMAK: Çalışma Kurallarıhttps://forum.donanimhaber.com/1-basamak-oneriler--121144191

2.BASAMAK: Çalışma Sıralamasıhttps://forum.donanimhaber.com/2-basamak-ingilizce-calisma-programi--120197816

3.BASAMAK: Temel Konuşma Derslerihttps://forum.donanimhaber.com/3-basamak-konusma-dersleri--112832452

4.BASAMAK: Gramer Derslerihttps://forum.donanimhaber.com/4-basamak-gramer-konulari--120636163

5.BASAMAK: Podcast Derslerihttps://forum.donanimhaber.com/5-basamak-podcast-ingilizce-dersleri--113187434

6.BASAMAK: İleri Düzey Derslerhttps://forum.donanimhaber.com/6-basamak-ileri-duzey-dersler--129396461(düzenlendi)
    [22:08]
    1.Basamak: Öneriler Aşağıda yazdığım önerilerin tamamını uygulamanızı öneririm. 1.Öneri:Her ay kendinize online seviye tespit sınavı yapmaya çalışın;
    quote:https://learnenglish.britishcouncil.org/online-english-level-test

Yararı:Bu öneriyi uygularsanız ne kadar sürede ne kadar bilgi öğrendiğinizi belirleyebilirsiniz.

2.Öneri:İngilizce öğrenmeye her gün vakit ayırmaya çalışın.TEMEL KURAL
    Haftanın 7 günü İngilizce çalışmanız gerekiyor.
    Yabancı dil öğrenmek ders çalışmak gibi değildir.Bilgi eklemek çok daha zahmetli bir iştir.
    Yararı:Konuları unutmanız yavaşlar.Bilgiler üzerine bilgi inşa etmek hızlanır.

3.Öneri:İngilizce öğrenmeye her gün en az 3 saat vakit ayırmaya çalışın.TEMEL KURAL
    Buradaki önerilen süre tesadüfen söylenmiş bir süre değildir.
    Yararı:Sistematik olarak bu işe ayırdığınız süre size bilgi olarak geri dönecektir.

4.Öneri:Genel olarak online sözlükleri öneriyorum;
    quote:http://dictionary.cambridge.org/ (Kelimelerin telaffuzlarını en doğru gösteren site bu.)https://tureng.com/tr/turkce-ingilizce (Daha detaylı bir sözlük)

Yararı:Online sözlükler sayesinde kelime telaffuzlarını doğru şekilde öğrenebilirsiniz.

5.Öneri:Buradaki çalışma programı,çok kısa sürede İngilizce öğrenmeye yönelik değildir.
    Tüm derslerin bitmesi ortalama 8-10 ay sürüyor.
    İleri seviyeye denk gelecek şekilde gramer ve 4 yabancı dil becerisinde(okuma,konuşma,dinleme,yazma)İngilizce'yi kullanabileceksiniz.
    Ayrıca öğreneceğiniz idiom(deyim),pharasal verb(deyimsel fiil) ve kelime sayısı hatırı sayılır derecede çok olacaktır.
    1 hafta,1 ay,3 ayda İngilizce öğrenmek isteyenler başka yöntemleri denesinler.
    Yararı:Ayakları yere sağlam basan bir sistemle çalışacağınız için İngilizce'yi daha rahat kullanıp anlayabileceksiniz.(düzenlendi)
    LearnEnglish | British Council
    Online English level test
    Tureng - Türkçe İngilizce Sözlük
    İngilizce Türkçe online sözlük Tureng. Kelime ve terimleri çevir ve farklı aksanlarda sesli dinleme. ne demek.
    [22:09]
    7.Öneri:Kolay ve çok hızlı yoldan kelime öğreten bir yöntem aramayınız.Yoktur.
    Kelime öğrenip unutmamak için yapmanız gereken tek şey okuma çalışmaları yapmaktır.Başka çaresi yoktur.
    Zaten sizlere okuma ile konuşma,dinleme çalışmalarının bir bütün olarak yapılmasını önerdim.
    Sadece okuma yaparak diğer beceriler gelişmez yada sadece konuşma yaparak diğer becerileri geliştiremezsiniz.
    Yararı:Zaman israfını engellemiş olursunuz.

8.Öneri:Burada önerdiğim kaynakların en büyük farkı güncel İngilizce öğretmesidir.
    Derslerde güncel konular mevcut.Bu açıdan bu konularla ilgili kelime bilmek de ayrıca önemlidir.
    Yararı:Doğru kaynak kullanmak zaman,verim ve çalışma istediğini arttıracak.
    [22:09]
    2.Basamak: İngilizce Çalışma Programı İngilizce Öğrenirken Hangi Kaynakları Kullanacağız?
    1.Look Ahead konuşma dersleri (3.adımda bu dersler ve linkleri var).
    2.Gramer Konuları(4.adımda bu konu ve linkleri var).
    3.Cbc İngilizce Dersleri (5.adımda bu konu ve linkleri var).
    4.İngilizce berraklaştırma çalışmaları(6.adımda konu,linkleri var).Çok üst düzeyde öğrenmek isteyenler için.Çalışmak isteğe bağlı

Bu Derslere Hangi Sırayla Çalışılacak?
    a.Önce Look Ahead konuşma derslerine çalışıp tüm bölümleri bitirin.(Çalışma sistemini 3.adımda anlattım.)
    b.Gramer çalışıp tüm gramer konularını bitirin.(Çalışma sistemini 4.adımda anlattım.)
    c.Cbc İngilizce derslerine çalışıp tüm dersleri bitirin.(Çalışma sistemini 5.adımda anlattım.)
    d.İngilizce berraklaştırma çalışmalarını bitirin.(Çalışma sistemini 6.adımda anlattım.) çalışmak isteğe bağlı.

Çok Önemli Uyarı 1:Aynı anda iki kaynağa birden kesinlikle çalışmayınız.
    Çok Önemli Uyarı 2:Bir kaynak tam olarak bitmeden diğerine kesinlikle çalışmayınız.
    Çok Önemli Uyarı 3:Bu kaynaklar dışında ek bir çalışma yapmayın.Ek bir kaynak kullanmayınız.

Yabancı dil seviye düzeyleri;
    Yabancı dil seviyelerini bilmeden kullanacağız kaynakların kalitesini anlamakta zorlanırsınız.Bu nedenle bu bilgileri not edin.
    CEFR(Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı)'na göre yabancı dil seviyeleri şunlardır;
    A1(Beginner)
    A2(Elementary)
    B1(İntermediate)
    B2(Upper-İntermediate)
    C1(Advanced)
    C2(Proficiency)
    [22:11]
    3.Basamak:Konuşma Dersleri Yabancı dil öğrenmeye başlayan insanların kafası çok karışıktır.Ne yapacağını,nereden başlayacağını bilemezler.
    Yabancı dil öğrenmeye başlarken kullanacağınız kaynakların basit anlatımlı ve fazla sıkıcı olmaması gerekir.
    Önce o dile ait bütünü görmeniz gerekir.Sonra işin ayrıntılarına inmeniz gerekir(tümdengelim,deduction).
    Bu bütünü görme işi orta seviyeye(intermediate) denk gelir.Bu seviyede olanlar dili büyük oranda kullanabilirler.
    Ayrıca dersler ana dilinizle bağlantı kurmayı mümkün olduğunca az yapmalıdır(bu kural başlangıç aşaması için geçerli).
    Çünkü yabancı dil öğrenirken başlangıç döneminde çevirileri aklınızda tutmaya çalışmak hem zordur hem yorucudur.
    Hatta bu konu en çok sıkıntı yaşanan konulardan biridir.O dile karşı öğrenme isteğinizi de azaltır.
    Derslerde çeviri yapmakla uğraşmak yerine dersleri izledikçe çeviriye gerek kalmadığını anlayacaksınız.
    Birçok olayı,durumu,kelimeyi çevirmeye gerek kalmadan videoları izledikçe anlıyorsunuz.Her şeyi görsel şekilde anlatıyorlar.
    İşte yazdığım bu özelliklere uygun bir seti çok uzun bir süre araştırdım.Ve sonunda buldum;
    Look ahead the complete English course for self study.
    Bu dersler BBC tarafından 1980 yılında hazırlanmış.Her ders 15 dakika.Toplam 60 bölüm.
    Hiç İngilizce bilmeyen birisi(newbie) bu derslere çalışarak orta seviyeye(intermediate) gelebilir.
    Size tavsiyem bu dersler çok eski diye düşünüp çalışmazlık etmeyin.Çok şey öğreneceksiniz.
    Yorumlara bakarsanız orta seviye(intermediate) üstü kişilerin bile bu derslerden birçok ifade öğrendiğini göreceksiniz.
    Dersleri izledikçe garip bir şekilde İngilizceyi sevmeye başlayacaksınız.Farklı bir teknikleri var.
    İngilizce öğrenmeye başlayanlar bu derslere çalışarak başlangıç yapsınlar.
    Bugüne kadar bu şekilde yabancı dil öğreten başka bir video eğitim dersi görmedim.
    Bazı dillerde buna benzeyen az da olsa dersler var ama bu kalitede bir video eğitim dersleri yok.
    [22:11]
    Look Ahead Derslerine Nasıl Çalışılır?
    1.adım:Her derste ekranda görünen beyaz renkli yazıları not alın.
    2.adım:Not aldığınız bu cümle ve kelimelerin telaffuzunu video kaydında dikkatlice dinleyip ağzınızla tekrar edin.
    3.adım:60 bölümü 1 kez izleyip bitirdikten sonra 1.bölümden başlayıp unuttuğunuz kelimeleri dinleyip ağzınızla tekrar edin.
    Derslere çalışırken İngilizce altyazıları açmayın.Çünkü altyazılar hatalı.
    Unutmayın ne kadar çok tekrar ederseniz o kadar iyi öğrenirsiniz.

ÖNERİLEN ÇALIŞMA SÜRESİ:Günlük en az 1.5 saat çalışın.Her gün çalışın.Ara vermeyin.

Önemli Uyarı:Bu derslere çalışırken cümle ve kelimeleri Türkçe'ye çevirmeye çalışmayın.
    Dersler çeviriyi temel alan dersler değildir.Derslerde yaşanan her olay çeviriye gerek kalmadan anlatılıyor.
    Bazı arkadaşlar bu derslere çalışırken neden kelime öğrenip Türkçe'ye çevirmiyoruz diye düşünebilir.
    Bu aşamada çok erken.Gramer öğrenip sonra kelime öğrenmeye okuma çalışmalarıyla ağırlık verirsiniz.
    Ders linkihttps://www.youtube.com/oops)
    YouTube
    Look Ahead - YouTube

[22:13]
    4.Basamak: Gramer Konuları 1.AŞAMA:Önce Türkçe Gramer Öğrenin!
    Önce Türkçe gramer kurallarını öğrenmeniz gerekiyor.Şu konuda yapılması gerekenleri anlattım;
    quote:https://forum.donanimhaber.com/dil-ogrenmeden-once-turkce-yi-ogren--130319545

2.AŞAMA:İngilizce Gramer Kitabı Önerisi
    İngilizce gramer öğrenmek için Grammar in Use serisini öneriyorum.3 kitaptan oluşan bu seri CEFR uyumludur.
    1.kitap:Essential Grammar in Use (A1-A2) Güncel baskı 4th Edition
    2.kitap:English Grammar in Use (B1-B2) Güncel baskı 4th Edition
    3.kitap:Advanced Grammar in Use (C1-C2) Güncel baskı 3rd Edition

3.AŞAMA:İngilizce Gramer Çalışma Yöntemi
    1.İlk olarak İngilizce söz dizimi kurallarını(syntax,sentence structure) öğrenin.Google'da ''İngilizce söz dizimi'' yazıp arayın.
    2.Sonra İngilizce alfabe ve telaffuz kurallarını(diphthong,triphthong) Google'da bulup not ederek mantığını anlamaya çalışın.
    3.Şimdi kitaba çalışmaya başlayın.Kitaptaki(Grammar in Use) konuya çalışıp alıştırmaları çözün.
    Uyarı 1:Grammar in Use kitabına çalışırken anlamadığınız konulara Türkçe site,kitap veya videolardan bakabilirsiniz.
    Uyarı 2:İngilizce gramer konularına çalışırken mutlaka Türkçe gramer konularıyla karşılaştırma yapmaya çalışın.

4.AŞAMA:İngilizce Kelime Nasıl Öğrenilir?
    quote:https://forum.donanimhaber.com/yabanci-dilde-kelime-ogrenimi-nasil-olmalidir--122626234

ÖNERİLEN ÇALIŞMA SÜRESİ:
    Günlük en az 3 saat çalışın.Her gün çalışın.Ara vermeyin.
    DonanımHaber Forum
    Dil Öğrenmeden Önce Türkçe'yi Öğren » Sayfa 1 - 1
    Yabancı dil öğrenmek için Türkçe gramer çalışmak zorunda mıyız? Evet.Herhangi bir yabancı dili ileri düzeyde öğrenmek için Türkçe gramer çalışmak zoru

DonanımHaber Forum
    Yabancı Dilde Kelime Öğrenimi Nasıl Olmalıdır? » Sayfa 1 - 3
    Bu konuda etkili bir kelime öğrenimi nasıl olmalıdır sorununun yanıtını yazmaya çalışacağım. Kelime öğrenimi yabancı dil öğreniminde gramerden sonra e

[22:14]
    5.Basamak: CBC İngilizce Dersleri Yüzlerce İngilizce Kaynak Varken Neden Cbc Derslerine Çalışmalıyız?
    Neden bu dersleri önerdiğimi merak edenler yazdığım bu 8 maddeyi okuyabilirler.
    Sizlere İngilizce öğrenmek için Kanada Devlet Televizyonu'nun(Cbc) hazırladığı ücretsiz dersleri önerdim.
    Burada sizlere bu derslerin birçok kaynaktan açık ara daha etkili olan özelliklerini sıralayacağım;

1.Derslerde işlenen konularla ilgili ders kitaplarında bulamayacağınız kadar çok alıştırma mevcuttur.
    Sayfalar dolusu alıştırma hazırlamak gerçekten çok emek gerektiren bir şey.

2.Derslerin kelime öğretme sistemi aralıklı tekrar üzerinedir.Bir derste gördüğünüz kelime sonraki derslerde de karşınıza çıkacak.
    Kelimeler ve kelime grupları ilerleyen derslerle tekrarlanıyor.Bu kelime öğrenimine büyük katkı sağlıyor.
    Kelimeler tekrarlanıyor derken aynı konular işleniyor demiyorum dikkat edin.Farklı konular işleniyor.

3.Dersler sizlere idiom(deyim),phrasal verb(deyimsel fiil) ve kelime grupları öğretiliyor.
    Bu 3 önemli konuyu günümüzde derslerle birlikte öğreten kaynak çok az.
    Belki bu özellik sizlere çalışırken gereksiz veya ek iş gibi gelebilir.Fakat öyle değil.
    İngilizce öğrenenlerin ve konuşmak isteyenlerin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri deyim ve deyimsel fiilleri öğrenmektir.

4.Dersler sizi gerçekten ileri düzey seviyesine kadar getiriyor.
    Birçok dil öğrenme set ve kitapları ileri düzey dil öğrettiğini iddia etseler de ders içerikleri malesef bunu yansıtmıyor.
    Cümleler ileri düzeyde olması gerektiği gibi değil çok kısa oluyor.Speaking ve reading becerileri yine ileri düzey değil malesef.
    Grameri ileri düzey anlatıp kısa kısa cümleler verip basit speaking cd'leri ileri düzey ders demek değildir.
    İleri düzey birisi hayatın birçok yönüyle ilgili rahatlıkla konuşabilir.Dersler gerçekten ileri düzey olarak hazırlanmış.
    [22:14]
    5.Geçmişte forumda bazı arkadaşlar bu derslere ait başlangıç derslerindeki cümlelerin uzun olduğunu ve zor olduğunu söylemişlerdi.
    Ben de bunlara ''olması gerektiği gibi''cevabını vermiştim.Bu bir sorun değil aksine sizlerin dil becerisini geliştirmek içindir.
    Başlangıç derslerinde bolca edat,bağlaç kullanılıyor.Cümleler bu iki konu sayesinde uzun olarak hazırlanmış.
    Dil öğrenirken birçok insan bu iki konuda yeterli çalışma yapmaz.Daha doğrusu bunlara sıra gelene kadar çok vakit geçer.
    Çünkü bunlardan önce zamanlar konusu çok vakit alır.Bu konular ezberlenir ama önemsenmez.
    Bu nedenle dil öğrenenler uzun cümleleri görünce anlayamaz.Edatlar cümledeki iki sözcük arasında anlam ilgisi kurar.
    Bağlaçlar da iki cümleyi birbirine bağlar.Bu iki konu bilinmeden uzun cümleleri anlayamazsınız.
    Derslerin amacı bu iki konuyu başlangıçta daha iyi kavratmaktır.Zaten sizlerin gramer bildiğiniz varsayılarak dersler anlatılıyor.
    En çok zorlandığınız iki konudan başlanmasının temel sebebi budur.

6.Bir diğer önemli fark ise sesli derslerin hem diyalog hem de bilgi verici formatta hazırlanmasıdır.
    Bazı sesli derslerde diyalog şeklinde konuşmalar duyarsınız.Bazı derslerde de bilgilendirici tarzda cümleler duyarsınız.
    Bu özellik birçok sette yoktur.Ya sadece diyalog olarak hazırlanır ya da sadece bilgilendirici bir tarzda dersler hazırlanır.
    Bu dersler size bu 2 tarzı birlikte öğretiyor.Bu konuşma becerisine ve okuma becerisine katkı sağlıyor.

7.Bu derslere çok güncel bir İngilizce öğrenirsiniz.Dünyanın güncel meselelerini ders olarak göreceksiniz.
    Bu konularla ilgili kelimeler ve makaleler okuyacaksınız.Derslerde farklı kategorilerde konular işlenmiş.
    Bu özellik de birçok set ve yöntem de yoktur.

8.Bu derslerde farklı kategorilerde konular işlendiği için birçok sınav için çok etkili olacağını düşünüyorum.
    Hikaye,roman okuyarak sınavlarda başarılı olamazsınız.Çünkü sınavlarda farklı kategorilerde sorular soruluyor.
    İşte bu dersler bu sınavlar için de çok iyi bir kaynaktır.
    [22:15]
    Uyarı:Bu derslere çalışabilmek için upper-intermediate(b2) seviyesinde gramer bilmeniz gerekiyor.

Dersler sitesinden silinmiş.Fakat dersleri Yandex linkine forumdaki arkadaşlar eklemişti.Aşağıdaki sayfalara bakıp bulun.

Dikkat:Advanced seviyesine ait dersler iki kısma ayrılıyor;
    Newcast(haftalık eklenen dersler) ve Story(Aylık eklenen dersler)
    Önce Newcasts derslerine çalışıp bitirin.Sonra Story derslerine başlayın.Karışık çalışmayın çok zorlanırsınız.

CBC İngilizce Derslerine Çalışma Önerileri
    ÖNERİLEN ÇALIŞMA SÜRESİ:Günlük en az 3 saat çalışın.Her gün çalışın.Ara vermeyin.
    Bir dersi önce tekrar tekrar dinleyin.
    Bilmediğiniz kelimeleri çıkarıp anlamlarını öğrenin.
    Şimdi dersi birkaç kez sesli şekilde telaffuz edin.
    Konuyu anlayıp telaffuz ettikten sonra konuyla ilgili alıştırmaları çözün.
    Bu şekilde çalışıp 10 ders bitirin.
    Şimdi tekrar ilk 10 dersi tekrar dinleyip sesli şekilde tekrar edin.
    Bu şekilde derslere 10,10... şeklinde çalışarak tüm dersleri bitirin.

CBC Dersleri Bittikten Sonra;
    Buradaki dersleri bitirdikten sonra 4 dil becerisinde ileri düzeye gelmiş olacaksınız.
    Bu derslerden sonra şu alanlarda karşılaşacağınız durumlar;
    1.İngilizce konuşanlarla iletişim kurabilir ve güncel konular hakkında konuşabilirsiniz.
    2.Gazeteleri rahatlıkla okuyabilirsiniz.Bilmediğiniz kelime,deyim,deyimsel fiil,ebat öbeği,kelime grubu çıkabilir.
    Bu çok normal bir durum.Okuma çalışmalarını devam ettirdikçe bu alandaki bilgileriniz artar.
    Gazeteleri çok iyi düzeyde anlamak için bu alanlarda sürekli çalışmalar yapmak gerekir.
    3.Tv haberlerinin çok büyük kısmını anlayabilirsiniz.Çok nadir olarak deyimsel fiil eksikliği olabilir.
    4.Film ve dizilerde argo(slang) ve sövgü(swearing) kullanılmıyorsa yine büyük bölümünü anlayabilirsiniz.
    5.Belgesellerde ise sadece teknik terimleri anlamakta zorlanabilirsiniz.
    [22:16]
    6.Roman konusunda 2 türlü detay var.Birincisi güncel olarak çıkan romanları okurken daha az zorlanırsınız.
    İkincisi klasik romanları okurken daha çok zorlanırsınız.Çünkü buradaki kaynaklar güncel konuşulan ve yazılan dildir.
    Romanlarda sık kullanılmayan edatlar,bağlaçlar,farklı cümle tipleri,deyim,deyimsel fiil,edat öbeği,kelime grupları olabilir.
    7.Çeviri konusunda orta üzerinde bir başarı gösterebilirsiniz.Çünkü bu konuda da bazı detaylar var.
    Gramer çalışırken Türkçe bağlantı kurduğunuz için çevirilerde ve kuracağınız cümlelerde iyi bir noktada olacaksınız.
    Fakat bu çeviri işi biraz dil öğrenme işinden daha farklı ve birçok püf noktası var.

Bu 7 alandan bazılarında veya tümünde daha ileri bir noktaya gelmek istiyorsanız 6.adımdaki derslere çalışın Ders Linkihttps://yadi.sk/d/X7P8hsDA3GDDff?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber(düzenlendi)
    Yandex.Disk
    CBC
    View and download from Yandex.Disk

6.Basamak:İleri Düzey Dersler
    Buradaki çalışmaları yaparsanız dinleme,okuma,konuşma,yazma,gramer ve Türkçe'ye çeviri konusunda çok iyi bir düzeye gelirsiniz.

quote:

1.MADDE
    1.İngilizce Cümleleri Mükemmel Düzeyde Anlamak İçin Neler Yapılmalıdır?
    UYARI:Buradaki çalışmaları yapmak için tek şart ileri düzeyde gramer bilmektir.
    Grameri iyi bilmeden bu çalışmaları yaparsanız zaten işe yaramaz.
    Gramer konusundaki bu yöntem artık işin son noktasını temsil ediyor.
    1a.Önce sık yapılan gramer hatalarını kapatmanız gerekir.Kitap almanıza gerek yoktur.
    Google'da şu 3 aramayı ayrı ayrı yaparak ilgili konulara çalışıp eksiklerinizi tamamlayın.
    Most Common Errors in English, Pitfalls in English, Mistakes in English
    Bu 3 arama türünde birçok konu karşınıza çıkacaktır.Bunlara çalışıp bitirmek 1-2 ayınızı alır.
    Bu çalışmadan sonra çok iyi bir noktaya gelecekseniz.
    1b.Bu çalışmalardan başka Edat Öbeklerine(Prepositional Phrases) çalışmanızı öneririm.https://www.remzihoca.com/storage/content/material/1522588359-198382.pdf
    Daha fazla kaynak için Google'da arama yapın.
    1c.İngilizce'de sıkça kullanılan Deyimsel Fiilleri(Phrasal Verbs) bilmek size çok fayda sağlar.https://www.remzihoca.com/storage/content/material/1522587882-283621.pdf
    Daha fazla kaynak için Google'da arama yapın.Veya Oxford Phrasal Verbs Dictionary alıp öğrenebilirsiniz.
    1d.Bunun dışınca bolca Deyim(Phrase,idiom) öğrenmeniz gerekir.İlk zamanlar sık kullanılan deyimleri öğrenin.
    Deyimler için Oxford Idioms Dictionary for Learners of English adlı kitap çok iyi.Veya Google'da arama yapın.
    Sonrasında yavaş yavaş okuma çalışmaları yaptıkça bunlarla karşılaşırsınız.
    Bu çalışmalarla birlikte artık İngilizce'deki eksik noktaları tamamlamış olursunuz.

1.maddedeki çalışmaları tamamladıktan sonra 2.maddeye geçin.
    quote:
    2.MADDE
    2a.İngilizce Konuşmaları Anlama Yöntemleri
    Konuşmaları anlama konusunda birçok farklı değişken var.
    Bu işin çok önemli ve az bilinen bir püf noktası bağlantılı konuşma çalışmaları yapmaktır.
    Örneğin; İs he busy? -----Isi busy?
    Peki bu çalışmayı nasıl yaparız? Detay için;
    Google'da connected speech english araması yaparak bolca kaynak görebilirsiniz.Youtube'da da var.

2b.İnformal Konuşmaları Anlama Yöntemleri
    Günlük hayatta kullanılan kısaltmalar ve yazma dilinde pek olmayan ifadeleri şu sitelerden öğrenebilirsiniz;http://www.learnex.in/c/accent-training-course-mumbai-thane/http://www.learnex.in/c/accent-training-course-mumbai-thane/page/2/https://www.engvid.com/topic/speaking/ (culture and tips konusu da dahil)

2.maddedeki çalışmaları tamamladıktan sonra 3.maddeye geçin.
    quote:

3.MADDE
    3a.İngilizce Geliştirmek için Kullanılabilecek Kaliteli Kaynaklar(Podcast+Transcript)
    Bu aşamada kelime öğrenin ve ek olarak metinlere ait ses dosyalarını dinleyip sesli tekrar edin.http://www.easylang.com/seviyeler.phphttp://www.cdlponline.org/https://www.thisamericanlife.org/archivehttp://www.etc.usf.edu/lit2go/readability/flesch_kincaid_grade_level/

3b.Okuma Çalışmaları için Kullanılabilecek Kaynaklar
    Bu aşamada daha çok günlük dilde kullanılmayan fakat önemli alanlara ait kelimeleri öğrenebilirsiniz.
    İstediğiniz alana ait makaleleri okuyarak o alanla ilgili kelime öğrenebilirsiniz.http://www.wisegeek.com/

• rat.planet hocam hazırlık ve sınav öğrencileri için 20 eylülde gelicek mi yeni konu ? veya gelirse eski konunun aynısı mı olur ? yukarda yapıştırdığım ? aynısı olucaksa planımı bekleatmiyim başlıyayım olmıcaksa bekliyim yeniden revize olmuş bir plan yapmak için :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thespaceofme -- 17 Eylül 2020; 22:48:47 >
  • 20 eylülden sonra eklenecek.
    Gramar anlamında aynı olmakla birlikte birkaç tane yeni kaynak önerisi ekleyeceğim.
  • peki hocam bu eski konunuzun yeni hali gelmeden yani ben de planimi revize etmeden konu gelene kadar ne calisiyim. gramer e mi basliyim lookahead mi basliyim lookahead tekrar yeni konunuzda olucaksa onla baslamak mantikli olur herhalde cunku calisma onunla basliyordu normalde
  • 20 eylülden sonra değişiklik yapmayı iptal ettim.

Bu arada hazırlık vs gramerden sonra önereceğim kaynak Keynote ders kitaplarıydı.
    C2 seviyesine kadar dersler var.
    Fakat bu ders kitapları farklı bir mantıkla çalışıyor.Diğer ders kitaplarından farklı yönleri var.
    1.Derslerin temel kaynağı tedtalk
    2.Dersler bu ted konuşmalarını derinlemesine incelemiş.
    3.Diğer ders kitaplarında olmayan bir bölüm var.Her ünitede 21.yüzyıla ait beceriler kısmı eklenmiş.
    https://bre.eltkeynote.com/about-keynote/21st-century-outcomes

4.Ben de uzun süredir bu coursebook denilen kitapları inceliyorum.
    Ama bu kadar detaylı ve güzel bir kitap görmedim.Örnek dersler;
    Elementary seviyesi;
    https://bre.eltkeynote.com/sites/default/files/Elementary_StudentsBook_Unit%207.pdf

Proficient seviyesi;
    https://bre.eltkeynote.com/sites/default/files/Proficient_StudentsBook_Unit1.pdf

Toelf,ielts gibi sınavlar için çok kaliteli bir kaynak.
    https://bre.eltkeynote.com/

Gerçekten özenle hazırlanmış bir kitap serisi.

İngilizce'yi profesyonel düzeye getirmek için hazırlanmış bir kitap.Normal İngilizce için biraz fazla iddialı.

Önerim eğer iyi düzeyde öğrenmek istiyorsanız bu gibi kitap serilerine çalışın.
    Ama amacınız sadece konuşma konusunda ise 1.sayfadaki gibi devam edin.
    Veya sadece hazırlıkta başarı istiyorsanız hazırlık kitaplarına daha fazla çalışın.Tekrar önemli.

• rat.planet kullanıcısına yanıt
    Hocam dediğiniz gibi çalışmaya başladım tek tek detaylı olarak not olarak Türkçe grameri bitirdim sayılır. İngilizce gramere başlayacağım fakat konuları çalışmak için bir site öneriniz var mı yoksa rastgele bir siteye mi girelim. Mesela İsimler konusunu ingilizce olarak arattım ve iyi kötü bir siteden not alarak çalıştım fakat o sitede eksik veya yanlış bir bilgi varsa bu sorun çıkarmaz mı? Bu yüzden soruyorum konuları teker teker çalışabileceğim bildiğiniz bir site veya kitap mevcut mu?

Ayrıca Türkçe ve İngilizce Grameri 1 ay içinde bitirdikten sonra Günde 3 saat dizi izlemenin yanı sıra fazladan 1 saat daha ayırmaya çalışarak Grammer in use serisini de baştan sona kadar yapacağım 3 Saat sizin program + 1 saat Gramer in use bu şekilde yaparsam bir sorun olmaz değil mi?
    rat.planet hoca sey diyordu bence grameri calisirken gramer in use kullanin. grameri bitirip sonra gramer in use calisin demiyodu bence
  • hocam gramer ile ilgili bir şey sormak istiyorum. Aslında eski konunuzdan da yola çıkarak gramer in use almayı planlamıştım fakat sonra konular yukarıda anlattığınız gibi zorluk düzeyine göre sıralandığı için konu bütünlüğünün kavranmasının zorlaşacağından bahsetmişsiniz. Bu yüzden kitaptan vazgeçtim ilerde gramer konularını öğrendikten sonra (yukarıdaki bir arkadaşa verdiğiniz cevaptan esinlendim) bilgileri tazelemek için alabilirim.

Bu nedenle şimdi yeni bir gramer kaynağına ihtiyacım var.

Önerebileceğiniz

1)online
    2)kitap

var mıdır acaba ?
    O zaman kitap alabilirsiniz.
    Türkçe kitap olarak Fono İngilizce gramer veya Murat Kurt kitabı.
    İngilizce istiyorsanız grammar in use serisi.

Programı değiştirmeyin.
  • Online kaynak önermiyorum.Önersem zaten 1.sayfaya eklerim.Arayarak konulara ulaşmak daha mantıklı.
    Kitap önerisi üstteki mesajımda var.

Düzeltme:Ek olarak konu bütünlüğü kavranılmadığı için grammar in use kullanmayın demiyorum.
    Çalışırken bu detaya dikkat edin.Çalıştığınız konuların hangi temel konunun alt başlığı olduğunu inceleyin demiştim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rat.planet -- 21 Eylül 2020; 13:16:30 >
  • 1.SORUM :

son mesajalrdan sonra biraz kafam karıştı bu kaynak belirleme açısından o yüzden tekrar tek soruda toplamak istedim

gramer öğrenmek istiyorum ve bu amaçla kullanabileceğim kaynaklar :

online = direk online olarak önediğiniz bir kaynak yok Google da aratıp çalışın dediniz. yukarda sarı sarman peki bu anlatımın tam olduğundan emin olamayız dedi ben de söylediğine katlıyorum bence online ın yanında bir de güvenilir bir kitap olması da iyi olur

kitap = gramer in use , murat kurt english gramer today , fono gramer kitaplarını önerdiğinizi gördüm.
    peki sizce :
    -İngilizce gramer için tam İngilizce kitap mi almak iyi olur(gramer in use) ?
    -Türkçe anlatımlı İngilizce gramer mi daha iyi olur (murat kurt , fono gramer ,vs)?
    -veya ikisini de alsak nasıl olur ?

-------------------------------------------------------------------------------------------------

2.SORUM :

Gramer in use daki olayı tam anlamadım yani şöylemi :

*mesela A konusu var ve bu A konusu üç kitapta da işleniyor fakat ilk kitapta basit sonra ikinici kitapta daha ayrıntılı üçüncü kitapta daha ayrıntılı şekilde mi ?

yoksa

*normalde konu bütünlüğü sağlanması açısından A B C sıralaması daha uygunken kitap B A C şeklinde mi anlatıyor(ama tüm konular tek seferde anlatılıyor yani yukardaki gibi değil)

hangi şeklinde ?

------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu arada yanlış anlamayın hocam bazen yazdığımız sorulara gelen cevaplar belirsiz veya daha çok kafa karıştırıcı oluyor o yüzden sorulara ayırarak yazdım cevaplaması daha kolay olur diye bir de forum whatsapp vb gibi olmadığından sürekli iletişimde kalamıyoruz oyuzden sorularımı biriktirip tek mesajda yazmayı daha uygun buldum

gramer kaynak belirleme işimi çözdükten sonra artık planım hazır oluyor çalışmaya başlamak için onun için son günlerde fazlaca mesaj yazdım kusura bakmayın

PLANIM <gramer kaynaklarımı netleştirdikten sonra> :

1.ETAP : GRAMER ÇALIŞMASI VE YANINDA LOOKAHEAD VİDEOLARI
    2.ETAP : DİZİ ÇALIŞMASI VE YANINDA GÜNDE 1 BELKİ 2 TANE CBC DERSLERİ

NOT: önümüzdeki ay üniversitemin(sabancıüni) hazırlık online dersleri başlıyor büyük ihtimalle önerdiğiniz keynote benzeri bir coursebook tan işleyecekler. Böylece kendi planımın yanında coursebook da bitirmiş olacağım. Bu şekilde hazırlık sınavları için de iyi olur(cbc dersleri de hazırlık sınavlarına iyi olacaktır)

sorularımın yanında planım ile de ilgili bir değerlendirme yaparsanız çok mutlu olurum

• 1
    Arkadaşlar evet mantıklı olarak bakınca Türkçe online kaynaklardaki bilgilerde hata olabileceğini düşünüyorsunuz.
    Ben de diyorum ki zaten konuları topluca anlatan birkaç tane site var.
    Onlarda da ben yanlış şekilde anlatılan bir konu görmedim.Geçmiş yıllarda ben de çalıştım.
    Görmemiş olmam hepsinin doğru olduğu anlamına gelmez.Belki vardır ben görmemiş olabilirim.
    Bu riske girmek istemeyenler Türkçe anlatımlı kitap alabilirler.
    Fono İngilizce gramer veya Murat Kurt'un English Grammar Today olabilir.
    Grammar in Use'da olabilir ama yine Türkçe anlatımlı destekleyici bir kitap lazım yanına.
    Gramar anlatımı için işte tüm konuların olduğu çok detaylı bir kitap yok.
    Olanların konu anlatım tarzı vs.çeşitli yönlerden farklı durumları var.
    Grammar in Use ve Fono İngilizce gramer kitabı ile çalışmak daha mantıklı görünüyor.
    Çünkü Fono'daki bazı konular grammar in use'da yoktur.

2
    Evet tam olarak öyle.Yani bir konu tüm yönleriyle birkaç sayfa art arda anlatılmıyor.
    Konular zorluk düzeyine göre 3 kitaba ayrılmış vaziyette.

İstediğiniz kadar soru yazarbilirsiniz.Sorun yok.Ben online olunca cevaplamaya çalışırım.

Planınıza gelince zaten buradaki yöntemde ben şunu belirtiyorum 1 ay gramer çalışacaksınız ama unutacaksınız doğal olarak.O kuralların yerleşmesi ve diğer 4 becerinin gelişmesi için dizi izleme çalışması var.
    Yani 1 ayda grameri öğrenmiş sayılmıyorsunuz.Buradaki sisteme göre kalan 8 ay dizi çalışmasıyla gramer yerleşiyor.
    Look Ahead dersleri çok kaliteli.Eski tarihli dersler olmasına rağmen etkili buluyorum.
    Bu dersleri İngilizce'ye hızlı adapte olmak için kullanabilirsin.
    Hazırlık okuyacağın için önerebilirim.

Dizi çalışması yaparken yanında cbc dersleriyle birlikte aşırı yorucu olacaktır.
    Dizi çalışmasında tekrar mekanizması var.Hem dizi hem cbc dersleri olmaz.
    Zaten hazırlık başlayınca coursebook önerirler.Her gün onu tekrar etmen ve ek olarak dizi çalışması yaparsan etkili olur.Konuşmak için dizi çalışmasını önemli görüyorum.

Bu arada hazırlık sınavları her üniversitenin farklı oluyor.Bu nedenle bir şey söylemek zor.
    Cbc dersleri tabiki bu sınavlar için de etkili olur.Fakat hazırlık sınavları için temel kaynak önerilen coursebook'lardır.

• hocam dün akşamdan beri yaptığım düşünmeler sonucu grammer in use u almaya karar verdim gibi ama hala net olamıyorum. Duraksamamın sebepleri şunlar :

kötü yanları:

*Coursebook çözeceğim için extra bir de burdan etkinlik çözmek zorunda kalmam<gereksiz olur
    mu ondan emin olamıyorum>
    *Aynı konuların tek seferde değil de aynı kitaplarda tekrardan anlatılması
    *Konuların işleniş sırası sizin önerdiğiniz sıradan farklı olması
    ve kitabın bol etlinlikli ve uzun soluklu olmasından dolayı geç bitmesi(hazırlık senem
    yaklaşık 1 yılım var fakat bu kitap ne kadar sürer dizi çalışmasına ve diğer gramer
    harici çalışmalara yeterli vaktim kalır mı ondan şüphe ediyorum) < hem bu seti çözmeye
    hem de diğer çalışmaları yapmak için yeterli vaktimin kalacağından emin olabilsem hiç
    düşünmeden başlarım benim için sağlam gitmek çok önemli >

iyi yanları:

*Sadece gramere odaklanmış, büyük ihtimalle dünyadaki en iyi gramer kitaplarından olan bu seti
    tam anlamıyla bitirmenin gramer işini sağlam şekilde çözeceği.
    *İzlediğim videolardan konuştuğum insanlara kadar neredeyse herkesin bu seti önermesi
    *İlerde geriye dönüp baktığımda elimde bitirilmiş bu seti görünce durur duymak

benim aklıma bunlar geliyor hocam sizin fikriniz nedir ? hayatımda neredeyse ilk defa ciddi biçimde ingilizce çalışmaya başlayacağım ve takdir edersiniz ki tecrübem doğal olarak sıfır bu yüzden yanlış adımlar atmak istemniyorum çünkü aylarıma mal olabilir sizce yukarıda yazdığım yanlar ışığında bu kitabı takip etmeli miyim ?

evet etmelisin dersleniz : <etme diyorsanız sorulara bakmanıza gerek yok hocam>

soru1 = sizin önerdiğiniz sırayı mı takip etmeliyim kitabın sırasını mı ?

soru2 = mesela başladım hocam kitaba, ilk kitap bitti ; ikincide tenslere başladım diyelim arada dizi çalışması gibi çalışmalar yapmak gerekmez mi acaba tenseler otursun diye çünkü sizin sisteminizde gramer tam olarak bitmeden dizi çalışmasına geçmeyin diyor <aynı şeyi tüm konular için düşünebiliriz ben tensleri öylesine yazdım>
    kısacası : gramer çalışmasının arasına dizi çalışması serpiştirmek konuların oturması için iyi olmaz mı çünkü sürekli 2 ay boyunca sadece gramer çalışıp tüm konuları ard arda öğrenmek bana sağlıksız olur gibi geliyor. Aslında bu yüzden de grammer in use iyi olur gibi sanki bol etkinlik içeriyor diye bir de dizi çalışması yerine lookahead dersleri serpiştirebilirim dizi çalışmasına göre çok daha hafif olur ne dersiniz hocam ?

• -Etkinlik çözmenin gereksiz bir yanı olmaz asla.Hep faydası olur.Gereksiz görmeyin yani.
    -Aynı konunun tekrar anlatılması değil detaylarının verilmesi kastediliyor.
    -Evet çok farklı.1.sayfadaki sıralama çalışma kolaylığı açısından daha rahat.
    -Evet kitap hemen bitmez.Alıştırmalar var sonuçta.Dizi çalışması yapmadan önce alıştırmaları çözmeden sadece konu anlatımlarına bak.Zaten dizi izlerken tekrar etmiş olacaksın.Vakit bulduğun zaman alıştırmaları ileri bir tarihte çözersin bu sayede eksik yönlerini tespit edebilirsin.

-Evet kitap kalite anlamında çok kaliteli.Zaten bir kitap CEFR uyumlu ise orada kalite vardır.
    CEFR uyumlu kitapları gözü kapalı alabilirsin.
    İstersen CEFR uyumlu başka gramer kitapları da alabilirsin.Mygrammarlab veya Cambridge eserleri gibi.
    Fakat bu grammar in use daha fazla kullanılan bir kitap.
    İngilizce öğrenme sürecinde zaten lazım olacak bir kitap.

1.Birinci sayfadaki çalışma sıralamasına göre ilerle.O sıralama bir anda ortaya çıkan bir liste değil.Yıllardır forumda bu konuda sorular oluyor.Bir çok ince detaya göre hazırlanmış bir konu.Çalışırken çok daha rahat ilerlersin.Ve ek olarak İngilizce cümlelerin nasıl kurulduğunu daha rahat anlayabilirsin.

2.Hayır.Gramer bitirmeden başlama.Tüm konular hakkında en azından fikir sahibi olman gerek.Diğer türlü dizi çalışmaları çok zorlayıcı olur.

Birinci sayfadaki o mantığı sanırım tam olarak anlamadınız.
    Gramerin oturması için sadece konulardan sonra alıştırma yapmak veya bol tekrar etmek yetmiyor.
    Bu işler birbirini destekleyen çalışmalar gerektiriyor.
    Dizi çalışmaları sayesinde gramer yerleşir.
    Ve bu sayede eksik olduğun konuları daha rahat tespit edebiliyorsun.

Look Ahead dersleri dizi çalışmasının yerini asla tutmaz.Diziler daha farklı.
    Gramer çalışırken ben bunu unuturum diye düşünme.Zaten unutacaksın.Diziler sayesinde öğreneceksin.
    Gramer çalışırken tek düşünmen gereken şey bu iş nasıl işliyor.Neden ve nasıl sorusu önemli.
    Bir de Türkçe ile bağlantı kurmayı unutma.Mesela Türkçe'de bir şeyi çoğul yapmak için ler,lar eki getirilir.İngilizce'de s eki getirilir gibi konuları düşünmeye çalış.

• tesekkurler hocam
  • rat.planet kullanıcısına yanıt
    Friends dizisini önermiyorsunuz sanırım. Ben Friends ile çalışmaya başladım, kendimce artı ve eksilerini yazıyorum, fikir belirtirseniz çok güzel olur:

+Basit bir İngilizce konuşuyorlar, karmaşık cümleler veya zor/kullanılmayan kelime sayısı az.
    +küfür yok, çok az argo diyebileceğimiz ifadeler var. Bizdeki "aynen" veya "harfiyen katılıyorum" ifadesini karşılayan "Word" kelimesini kullandıklarını gördüm. "what cha gonna do", en argo cümle bunu duydum şimdiye kadar.
    +Genelde tek bir aksan/şive kullanılıyor.
    +karakterlerin alameti farikası diyebileceğimiz davranışları/sözleri var ve bunları tekrarlıyorlar, akılda kalıcılık artıyor (how're you doin, i know... Gibi).
    +çok fazla olay yok, mekan değişikliği yok, aynı şeyleri tekrar tekrar gördükçe bilgi kalıcı oluyor.
    -çok fazla olay olmaması bir eksi olabilir, belki de Friends'in 10 sezonda işlediklerini öğrenmek için 2 sezon yeterli olabilir, bilmiyorum. Eğlenceli bir dizi ama 4.sezondan sonra öğrenme motivasyonum azalmaya başladı, bazı olaylar/ifadeler kendini çok tekrar ediyor diye düşünüyorum.

Sadece İngilizce kaynakları takip ediyorum, bir kelimenin anlamını hem bağlamdan hem de İngilizce sözlükten bakıp anlamaya çalışıyorum. Telaffuz için hem karakterleri dikkatli dinliyorum hem sesli sözlüklerden dinliyorum, sonra tekrarlıyorum. Şimdiye kadar anlayamadığım bir kısım olmadı. Gramer henüz çalışmadım, basit ve doğru yapıda cümle kurmaya başladığımı fark ettim (online quizleri çözüp test ettim). Yine de Friends'i bu şekilde bitirdikten sonra gramere başlamayı düşünüyorum.

Kelimelerin Türkçe karşılığına / anlamına baktıkça İngilizce kullanımını unutuyorum ve İngilizce düşünmekte zorlanıyorum. Bu şekilde çalışmamdaki motivasyon İngilizce düşünmeyi öğrenmek diyebilirim. Karıştırmıyorsam Rosetta Stone gibi uygulamalar da benzer şekilde öğretiyor, güzel yorumlar da almışlar. Siz ne düşünüyorsunuz hocam? Friends ile, sadece İngilizce kaynaklara bakarak ne kadar öğrenebiliriz?

• 
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.