Şimdi Ara

DERS : KAMERADAN GÖRÜNTÜ AKTARMA (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.957
Cevap
14
Favori
845.692
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sanırım Yavuz artık forumu takip etmiyor...
  • Albayım,Pinnacle'nin kullanımı hakkında açıklayıcı bilgi verseniz ne kadar iyi olur.Yani ayrıntılar hakkında,mesela istemediğimiz yeri nasıl keseceğiz,bölümler arasına nasıl yazı koyacağız vb.
    Filmi capture ettiğimizde ekranda birçok kısa görüntüler geliyor,o kısa görüntülerin içinden çıkarmak istediğim yerler oluyor ama yapamıyorum bölümü tamamen almazsam eksik oluyor sanırım anlatabildim,teşekkür ederim şimdiden.
  • quote:

Formu açan Yavuz'a teşekkür ediyorum. Ben siteyi bir süredir takip ediyorum.. Benim Sony TRV 460 kameram + P4 1.7 Mhz+256 Ram+60 GB HDD+64 MB Ekran K.+ PCI IEEE1394 kartım var ancak bu kartın driveri yok ve kamerayı takdığım zaman her hangi bir işlem yani sinyal almayorum ,zannedersem kartı XP otomatik tanımıyor.Ancak USP girişinden kamerayı takınca normal görüyor bir kaç programda kayıt yapıyorum ama kaliteli değil, Ulead Video Studio 8.0 ile yapamıyorum.
    Yavuz arkadaşımıza şu konularda yardımcı olmasını rica ediyorum ( veya diğer arkadaşlarımıza)
    1-PCI IEEE1394 kartının sürücüsünü nereden indirebilirim
    2-Kartı tanıtınca kameranın ayarlarından bu kabloyu ve kartı görmesi için her hangi birşey yapacakmıyım
    3-Ulead Video Studio 'da bu kart sayesinde kayıt ( kasetleri CD'ye) nasıl alabilirim kısaca yapmam gerekenleri yazarsan sevinirim.( Programı ilk defa kullanıyorum) Teşekkür ederim.

Öncelikle özür dilerim çünkü hafta sonu bir programımız olduğundan nete bağlanamadım. Driver.ı kartın kendi sitesinden indirebilirsin. bunun dışındawww.drivers.com adresinden yararlanabilirsin ama kartın adını bilmen lazım.

Kartı tanıtırsan xp.de hiçbirşey yapmana gerek kalmaz. Otomatik olarak kameranı görür markası ve modeli ne olursa olsun.

Ulead ve Pinnacle ile bu işi yapabilirsin. Ben kolaylığı ve işlevselliği bakımından Pinnacle.yi tavsiye ederim. Kameraya daha fazla hükmedebiliyor.

Aktarma olayının nasıl yapılacağını en baştaki yazımda belirttim ancak karanlıkta kaldığına inandığın ya da anlamadığın bir durumu tekrar sorabilirsin.

Saygılarımla, gecikme için özür dilerim tekrar.

• kemalim23 geç cevap verdiğim için özür dilerim.

Kartın kendi sitesinden mutlaka driver.ı indirmen gerekiyor. Eğer bulamazsanwww.drivers.com adresinden de bakabilirsin.

Kartı tanıttıktan sonra başka hiçbir şey yapmana gerek kalmaz. Kamerayı bağlar ve programı çalıştırırsın.

Programı çalıştırdıktan sonra nasıl vcd ve dvd yapılacağını en üstte belirtmiştim ancak karanlıkta kaldığına inandığın bir konu varsa ya da anlayamadığın ben tekrar yardımcı olurum seve seve.

Saygılar.
  • quote:

değerli arkadaşım;
    direkt dvd ye kayıt yapan kameralar var.Ancak burada sorun ve ilgi çeken kısım çekilen görüntülerin düzenlenmesi,dediğin gibi kesip biçmeyi becerip kendi kurgunu yapabilmendir.Dvd ye kayıt yapan kamera alırsan efekt ve düzenleme yapmadan filmlerini düz bir çekim olarak dvd ye kaydedersin.Yok edit işlemini yapacağım diyorsan dvd kayıtlı kamera da alsan aynı çileyi çekeceksin. Bir düşün bakalım.Selamlar...

Değerli Lorenzo;

Bence dv cameradaki görüntüleri bilgisayara atıp,onun formatını filan ayarlamak bu işin en zor ve sıkıcı kısmı.Eğer yapıyorsanız dv kaseti sabit belleğe atmanız kaç saatinizi alıyor?Tabi burada bilgisayarınızın gücü de önemli.Ben bu işlemleri amd işlemcili kaplumbağa misali bir notebook ta yapacağım ve kimbilir kaç saat uğraşacağım.Oysa direkt ham görüntüyü dvd ile sabit belleğime alsam,görüntülerle uğraşıp,kesip-biçip daha önceki özetlerle de başka bir dvd yazsam kaybım bir boş dvd olur.Saatlerce sürecek aktarma işlemi ve notebook u yormaya tercih ederdim doğrusu.Yavuz Bey yazmıştı sanırım, bu işlemler sırasında (aktarma) bilgisayarınızın fanının sesini mutfaktan bile duyarsınız diye:)

Ben buradaki yazılar doğrultusunda önce -
    -firewire pcmcia kartın kayıp sürücüsünü bulacağım.
    -Yavuz Bey'in tavsiye ettiği Pinnacle adlı programı bulacağım.
    -Görüntüleri (bir kaç aktarılmayı bekleyen kaset var) hard disc e atacağım.
    -Düzenleme yapacağım.
    -Boş DVD lere yazacağım.

Bilgisayar dünyası şu an için kesinlikle benim gibi tembel adamlara göre değil:)))

Önümüzdeki On yıl içinde standartlar oturur,işletim sistemleri daha güvenli ve sorunsuz olur, donanımlar da alındıktan 5 sene sonra bile geçerliliğini yitirmez ise beni uyandırın.Ben uyucam.:))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mek001 -- 28 Şubat 2005, 14:23:45 >

• Teşekkür ederim Yavuz verdiğin bilgiler için, bakayım önce şu kartın sürücüsünü bi bulayım, sonra da bu kameradan görüntü aktarma işine bakacaz,önceki yazılarını da yazıcıdan çıktı alıp inanki tek tek okudum ve bayağı bi bilgi sahibi oldum,ama henüz başaramadım o ayrı mesele :)) tekrar teşekkür
  • quote:

Orjinalden alıntı: mek001

quote:

değerli arkadaşım;
    direkt dvd ye kayıt yapan kameralar var.Ancak burada sorun ve ilgi çeken kısım çekilen görüntülerin düzenlenmesi,dediğin gibi kesip biçmeyi becerip kendi kurgunu yapabilmendir.Dvd ye kayıt yapan kamera alırsan efekt ve düzenleme yapmadan filmlerini düz bir çekim olarak dvd ye kaydedersin.Yok edit işlemini yapacağım diyorsan dvd kayıtlı kamera da alsan aynı çileyi çekeceksin. Bir düşün bakalım.Selamlar...

Değerli Lorenzo;

Bence dv cameradaki görüntüleri bilgisayara atıp,onun formatını filan ayarlamak bu işin en zor ve sıkıcı kısmı.Eğer yapıyorsanız dv kaseti sabit belleğe atmanız kaç saatinizi alıyor?Tabi burada bilgisayarınızın gücü de önemli.Ben bu işlemleri amd işlemcili kaplumbağa misali bir notebook ta yapacağım ve kimbilir kaç saat uğraşacağım.Oysa direkt ham görüntüyü dvd ile sabit belleğime alsam,görüntülerle uğraşıp,kesip-biçip daha önceki özetlerle de başka bir dvd yazsam kaybım bir boş dvd olur.Saatlerce sürecek aktarma işlemi ve notebook u yormaya tercih ederdim doğrusu.Yavuz Bey yazmıştı sanırım, bu işlemler sırasında (aktarma) bilgisayarınızın fanının sesini mutfaktan bile duyarsınız diye:)

Ben buradaki yazılar doğrultusunda önce -
    -firewire pcmcia kartın kayıp sürücüsünü bulacağım.
    -Yavuz Bey'in tavsiye ettiği Pinnacle adlı programı bulacağım.
    -Görüntüleri (bir kaç aktarılmayı bekleyen kaset var) hard disc e atacağım.
    -Düzenleme yapacağım.
    -Boş DVD lere yazacağım.

Bilgisayar dünyası şu an için kesinlikle benim gibi tembel adamlara göre değil:)))

Önümüzdeki On yıl içinde standartlar oturur,işletim sistemleri daha güvenli ve sorunsuz olur, donanımlar da alındıktan 5 sene sonra bile geçerliliğini yitirmez ise beni uyandırın.Ben uyucam.:))

Size katılıyorum.Ben de kameramı alırken ilk düşündüğüm şey direkt dvd 2ye kayıt yapan bir alet olsun istemiştim.Ancak fiyatına ve türkiye'de yaygın servis ağı olmamasına bakarak (çünkü sonuçta bir dvd yazıcı kafası var ve dijital kayıt kafalarının da belli bir ömrü var.Çabuk arızalanma ihtimali yüksek)vazgeçtim.Görüntüleri bire-bir (bir saatlik görüntüyü bir saatte) aktarabiliyorum.Ancak aktarım sonrası düzenleme ,dönüştürme vb. işlemler bayağı bir zaman alıyor.Dediğiniz gibi ilerde belki buna bir çözüm bulunur da rahatlarız.Selamlar...

• Moralini bozmadan devam et kemalim23, bir kez yapmaya başladın mı daha çok şeyler keşfetmeye başlayacaksın merak etme. Ancak öncelikle ekipmanların tamamen doğru çalışıyor olması gerekir. Sen de en kısa zamanda firiwire kartın sürücüsünü bulup yükle ve eğlenmeye başla bence.
  • Başlayacam Yavuz inşallah ( Şu kamera bi elime geçsinnnn) yani biraz zorlanırım belki ama merakım var karıştıra karıştıra bulurum... da... Şu Binnance dediğin program var Yavuz, onu nereden bulabilirim.. Birde en çok merak ettiğim şey, bu kartı aldığım fotografcı bana bu kart sayesinde işte daha hızla PC ye atarsın falan anlattı, yani 1 saatlik görüntüyü yarım saatte falan atarsın dedi amma, tabi bilgi yok sadece dedi, ben onu soracam Yavuz..
    Bu kameradan görüntü aktarımında bir 90 lık kaseti, kaç saatti bilgisayarda hazır hale getirebiliriz, ben Ulead video studio8 de 10-15 dakikalık bir görüntüyü USB girişinden aktardım bayağı bi zaman aldı ya, yani nerden baksan 1 saat falan sürdü..
  • merhaba flyvideo var ...ben gorumtunun kalitesinde degilim simdilik ..elimde panasonic pvgs9 dv cam var bunun bir usb birde dv cikisi var ...bunlardan dv kayit icin ise usb ne için ?tekrar etmekte fayda sanirim acemiyim...ardaki dvkablosunu almam yeterli mi ?nasil olacagini tarif edecek varsa sevinirim once yavuz beyden sonra burdaki arkadaslardan yardim bekliyorum...
  • Pinnacle.yi nasıl bulabileceğini sana PM.le gönderdim. Bunun dışında bilinen en sağlıklı aktarım yöntemi Firiwire kablosu yoluyla kameranın DV out çıkışından bilgisayarın embedded 1394 portuna ya da pci 1394 kartına yapılan bağlantıyla olur. Kayıpsız görüntü bilgisayara aktarılır. Yukarıda da anlattım bunun iki yolu vardır.

Birincisi görüntüyü alırken aynı anda render etmek (bu makineyi oldukça kasar özellikle dvd yaparken ve 90 dk.lık bir kaseti en az 2 saatte dvd haline (.mpg dosyası yani) (çok iyi bir konfigürasyonla - 1 gb ram + 2 x ide raid 7200 rpm harddiskle + athlon 3000+) getirip nerovision express 2 ile örneğin dvd yazabilirsin. Bu yöntem eğer video üzerinde geçiş efektler, yazılar, resimler vs. eklemeyeceksen işe yarar ve kısa sürer.

İkincisi yöntemde kameradaki tüm görüntüler kayıpsız bir şekilde makineye alınır (Full DV Capture) Bu şekilde bir avi dosyası elde edilir (dv sıkıştırması uygulanmış bir dosyadır bu). Bu işlem 90 dk.lık bir görüntü için 90 dk. sürer. Alınan görüntüye başlıklar, yazılar, resimler, sesler, kesme yapıştırma, çıkarma, geçişler gibi efektler eklendikten sonra sıra render aşamasına gelir. Burada da dvd yapılacaksa yine iyi bir konfigürasyonla yaklaşık 60 dk.da dvd dosyası (.mpg) olarak elde edilir.

Aradaki fark birinde görüntülerin olduğu gibi yani üzerlerinde hiçbir değişiklik yapılmaksızın bilgisayara aktarılması söz konusudur. Diğer seçenekte ise görüntüler üzerinde işlem yapılacaktır.

• Sevglii crazy, dv çıkışı görüntülerin kayıpsız olarak aktarılmasını sağlayan önemli bir bağlantıdır. usb ise daha çok kameranızla çekeceğiniz fotoğrafları aktarmanızı sağlar.

siz bir firiwire kablosu (dv kablosu modeli de 4p-6p olmalı ya da notebook varsa 4p-4p olmalı) ile bu işi görebilirsiniz ancak yukarıdaki yazıları (en üstteki) okursanız bilgisayarınızda da bağlantı için ya embedded (bütünleşik) 1394 portu ya da bir pci 1394 kartınız olmalı.
  • Değerli yavuz bey.
    Çok anlattınız ama benim gibi yeni başlayanlar ve anlayamamış olanlar için tekrar şu soruları yanıtlasanız:

1- Pinnacle ile capture yapıyorum.Kameranın ekranında saat ve tarih bilgisi capture sırasında görünüyor ama bilgisayara aktarmış olduğum görüntü üzerinde saat ve tarih gözükmüyor.bunu nasıl çözeceğim

2- Render dediğiniz şey anladığım kadarıyla full dv modunda diske kaydedilen görüntülerin mpeg2 dönüşünmünün yapılması işi.Bunu pinnaclenin arayüzündeki hangi menüden nerelere tıklayarak yapıyoruz.

3-full dv modunda görüntüyü bire bir(60 dakikayı 60 dakikada) bilgisayara aktardım(firewire ile).Yaklaşık 11 gb gibi bir alan tuttu.Bunu renderleme ile mpeg2 2ye dönüştürmem için izlenecek yolları tek tek yazar mısın?(Daha sonra dvd 'ye mi vcd'ye mi akktaracağıma ve hangi oranlarda sıkıştırma yapılacağına da değiniverirsen çok iyi olur.

Benim kamera ve donanımıma göre bu renderleme acaba ne kadar sürer tahmini;ve bilgisayar donanımım bu işler için yeterli mi acaba?
    Asus p4 p800 VM anakart, gforge fx5700 e 128 MB ekran kartı,512 MB ram,120 GB sata disk,asus 52x32x48 cdwrite,8xdvr+RW
    Sizlerin sayesinde çok bilgileniyoruz.Sağolun

• murhaba.
    ya rakadaşlar uzun zamandır formu takip edemiyorum. malım iş güç. yanlız benim bir sorunum var, acil çözebilmem lazım.
    1394 kablosunun uzunundan arıyorum. stüdyorda yaptığım çekimi kasete atıpda hem zaman hemde kalite kaybından kurtulmak için drek görüntüy bilgisayarımı atmayı düşünüyorum.
    İEEE 1394 kablosunu uzununu arıyorum. ve işin kötüsü KAYSERİ de bulunmaktayım. bulabileceğim bir adres varmı. tabi yurt içinde olmak şartı ile.
  • yavuz bey ac1klaman1z için tesekkur ederim ... eminim ki ben_m gibi bircok acemi arkadasi engin bilginizle bilgilendirdiniz...iyi calismalar...
  • meraba arkadaşlar. soruma cevap alamadım tekrarlıyorum. Lütfen bu kez cevap veren birileri çıksın. arkadaşlar burada tartışılan her şey ntsc sistem kameralar için de geçerlidir değil mi? Ayrıca ben ntsc sistem kameramı televizyonda denedim ve renksiz görüntü aldım. Bu televizyonun bu sistemi desteklemediği anlamına mı geliyor yoksa böyle olsaydı hiç mi görüntü olmazdı? Bu soruyu yanlış yere atmamışımdır inşallah. Ayrıca tüm forumu okudum bu konuyla alakalı olarak. Çok şey öğrendim herkese teşekkürler.
    ayrıca bi şey daha soracam. Benim kameram jvc grd200. Bu yapılanlar için yeterli bi kameramıdır? Bu kamera hakkında yorumlarınızı da yazarsanız sevinirim
  • Merhaba
    1. Sorum şu elimde geçmi vamanlarda kameradan vd ye vcd formatında çekilmiş bir cd var bunun sesi çok kısık nerdeyse duyulmayacak derecede bu sesi yükseltmenin bir yolu varmı
    2. Sorum sa şöyle daha önceleri 320x240 üzerinde görüntü alamadığım ile ilgili bir soru sormuştum camera SONY TRV140E kamerada dv out yok sanırım veya varsada ben bulamadım :D öncelikle Usb çıkışını dv aota çeviren bir aparat varmıdır eğer varsa bir soru daha ana kartta alabilirdediğniz firiwire protu nasıl bir şeye benziyor umarım yardımcı olabilirsiniz şimdiden çok teşekürler iyi çalışmalar
  • Sevgili mehmetned,

Birçok kez arkadaşlarımın ntsc kameralarından görüntü aktardığım için -hatta en son sevgili Kazım Koyuncu'nun 04 Şubat.daki Moral Konseri kasedini vcd ve dvd yaptım- rahatlıkla diyebilirim ki birkaç ayar yapman dışında hiçbir zorluğu yok.

Nedir bu ayarlar ?
    En çok Pinnacle üzerinde durduğumuz için yazıyorum. Capture settings kısmında;

NTSC seçerek kayıt yapın. Make movie seçeneğinde ise; ister vcd compatible ister dvd compatible seçip işleminizi bitirebilirsiniz.

• Sevgili Yavuz...
    Yine yardımına ihtiyacım var sanırım. Benim IEEE 1394 kartımın olduğunu söylemiştim, bu kartın sürücüsünü hala bulamadım zaten,ben bu kartı bilgisayarıma takdığım zaman bilgisayardan her hangi bir yanıt alamıyorum,sadece cameranın ekranında DV ın şeklinde bir yazı beliriyor, kart bilgisayarda takılı şu anda,kablosunuda TRV 460 cameraya takıyorum ve play moduna getirdiğim zaman Ulead Video Studio 8 de capture modunda her hangi bir yanıt alamıyorum yani benim takdığım kabloyu ve dolayısı ile kartı görmüyor,ama USB kablosunu cameraya takıyorum ve Play diyorum kamerada görüntü ekrana geldiği gibi kayıt da yapabiliyorum.. Hatta kasetten bi 10 dakika kayıt yaptım sonra da yine Video Studio 8 ile onu CD'ye aktardım ve VCD ile TV de izledim fena değildi görüntü.. Şimdi Yavuz şu konularda bana yardımcı olmanı rica ediyorum...
    1) Bu IEEE 1394 kartından kayıt için yada, bu kartı kullanabilmek için camera üzerinden bir ayar yada ona benzer birşey yapmak gerekiyormu?
    2) Bu kartı kullanıyor isen, veya kullanan bir arkadaş, bunun sürücüsünü nereden bulabileceğim konusunda bana yardımcı olabilirmi.( Bilgisayarcıya soruyorum bunun tanıdıma ihtiyacı yok diyor)
    3)Bu Sony TRV 460 kullanan arkadaşlar varsa veya Yavuz sen kullanmışsan bu menülerde acaba diyorum bir seçeneği mi açmak gerekiyor.
    Yardımların için şimdiden teşekkür ederim...

• sevgili mehmetned ben firewire kablosunu ve kartınıwww.data.com.tr adresinden internet üzerinden aldım bir günde geliyor,kablo bayagı uzun
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.