Şimdi Ara

Depremden Sonra İstanbul Daire Fiyatları Yarı Yarıya Düştü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
1
Favori
2.712
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar ev almayı düşünüyordum ama bir emlakçı yüzünden alamamıştım. 750 bin liralık daireye emlakçının abartması yüzünden 2.5 milyon isteyen mal sahibiyle anlaşamadık. Oysa ki 1.100.000 lira vermeye hazırdım. Şimdi daire fiyatını 1.000.000 liraya kadar düşürdü ve beni arayarak alıp almayacağım konusunda düşüncemi sordu. Düşüncemi sorarken bile aklıma daha sen çok düşürürsün demek geldi ama demedim :) Fakat şu an yani depremden sonra kesinlikle istanbuldan ev almamaya karar verdim.

sahibinden sitesine baktımda ev fiyatları fena halde düşmüş. galiba mal sahipleride korkmaya başladı ne dersiniz.

• Dikkatli olmak lazım, birden fiyat düşürenlerin evlerinin temelleri sağlam olmayabilir. Çünkü deprem sonrasında bazı evlerin fiyatları düşerken cidden sağlam olan evlerin de değeri artabilir gibi geliyor bana.

Ben de ev almayı planlıyordum bu sene, ama deprem inanılmaz kararsızlık yarattı, bekleyip düşüneceğim bir süre.

• 3-5 ay sonra unutulur herzamanki gibi.. Fİyatlar rayına oturur

99 depreminden sonra avcılar da 2 el c segmenti araba ile ev takası yapanlar vardı bedavaya gitti.

gelen iktidarın tek öngörüsü ve yapacağı olmalı fay hattı bölgelerindeki binaları alt yapısı saglam otoparklı site halinde zorunlu olarak kentsel dönüşüm şart

başka çare yok kopru kanal istanbul yol degıl en oncelık bu...

• Dikkatli olmak lazım, birden fiyat düşürenlerin evlerinin temelleri sağlam olmayabilir. Çünkü deprem sonrasında bazı evlerin fiyatları düşerken cidden sağlam olan evlerin de değeri artabilir gibi geliyor bana.

Ben de ev almayı planlıyordum bu sene, ama deprem inanılmaz kararsızlık yarattı, bekleyip düşüneceğim bir süre.

• insanlar depremden korktu, 5-6 ay bu korkuyla ev almaya sıcak bakmazlar. milyon tl verdiğiniz bir daire bir anda sıfırlanabilir.

• erdemirci kullanıcısına yanıt
    Böyle düşünmek saçma çünkü bir araba alsan daha riskli deprem uzun sürede bir oluyor ama araba olsa 1m lik her an tehlike kasko yoksa dururken carparlar cisim düşer kaza yaparsın ev daha az tehlikeli ama gitti mi de tam gider

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Nerde düştü reis

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ekrankarti E kullanıcısına yanıt
    At ilanı ben alıcıyım

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Yirikalische kullanıcısına yanıt

Van depreminde de abimlerin evi sapasağlamdi sonrasında değeri çok arttı hatta abim satmayı düşünmüyordu, diyen insanlar vardı bu evi bana sat diye

• bence bu sefer milletin aklına deprem korkusu iyice girdi. inşallah kiralarda bir an önce düşer.

bakın mesela etiler ulus gibi istanbulun en pahalı semtinde bile 10 milyondan aşağı daire bulamazken;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ekrankarti -- 15 Şubat 2023; 14:59:21 >

• enayımı adam almazkı artık yenı bına bıle yıkılıyor depremde

• Çok yıllık binaların düşer. Yenilerin birçoğu artar. Hatta yeni binaların kiralarıda artar.

• vay be ülke harbiden milyoner doldu herkesin banka hesabında 2-3 milyon TL si rahat var ortalama birisinin 5 milyon TL si rahat var herhalde

• highest in the room kullanıcısına yanıt
    yok hayır. kimse evi cebinden para ödeyerek almıyor.

2018 fiyatlarıyla çok basit bi alım-satım olayını anlatayım:

ben 250 bine ev alıyorum İzmir'den, cebimden çıkan para 75 bin. gerisi devletin bankasından kredi.

evi bana satan kişi benden aldığı paranın bi kısmını peşinat yapıp daha lüks bi muhitten 450 bine ev alıyor, bu adamın cebinden çıkan para sıfır, daha da cebine giren para var çünkü benden aldığı 250 binin 150 binini peşinat yaptı, gerisini cebe attı.

onun 450 bin ödediği diğer evsahibi de aynı şekilde o 450 bin ile ne yaparsa yapacak.

bu iki satışın ardından, evi alanların durumu şu:

A kişisi: cebinden sadece 75 bin çıktı: 75 zarar
    B kişisi: cebinden 150 çıktı ama 250 girdi: 100 kâr
    toplam bu iki kişi: 25 bin kâr

toplamda 250+450=700 binlik ev satışı gerçekleşti (2018 rakamları ile) harcanan para = sıfır (hatta eksi)

peki nasıl oldu da hiç paraya gerek olmadan bu iki satış gerçekleşebildi? cevap: devletin bankasının verdiği kredi ile.

kimse cebinden milyon verip ev almıyor.

ben mesela ev değiştirmeye kalksam 3 milyonluk ev de alırım şuanda ama bende o para var mı? tabii ki yok. anca devletin bankası kredi kampanyası başlatırsa yapabilirim bunu. elimdeki evi satarım, birikmişimi de eklerim üzerine, kalan kısmı kredi ile tamamlarım, yeni evi alırım. olay bu. herkes böyl yapıyo.

milli servet bu şekilde müteahhitlere akıyor. çünkü devlet kredi kampanyası başlattıkça müteahhitler sıfır ev fiyatlarını uçuruyolar. sıfır fiyatları uçtukça ikinci eller de uçuyo. onlar uçunca eski evlerin fiyatları da uçuyo.

14 milyonun etkilendiği bi deprem oldu, kimse Türkiye'de ev fiyatlarının düşmesini beklemesin. acil panik ile satış yapanlar olacaktır ama orta-uzun vadede ev fiyatları gene yükselecek. matematiksel olarak bunun aksinin gerçekleşmesi imkansız şuanda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01001101 -- 15 Şubat 2023; 15:30:25 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 14 milyonun etkilendiği bi deprem oldu, kimse Türkiye'de ev fiyatlarının düşmesini beklemesin.

acil panik ile satış yapanlar olacaktır ama orta-uzun vadede ev fiyatları gene yükselecek. matematiksel olarak bunun aksinin gerçekleşmesi imkansız şuanda.

eski evlerin fiyatları da yükselecek çünkü açıkta kalan ve göç eden insanları sığdıracak konteyner, baraka, karavan, mağara herşey gerekli şuanda.

• sadece deprem bölgelerindeki daire fiyatları çok düştü. istanbul izmir sakarya gibi şehirlerdeki daire fiyatları düşmeye devam ediyor.

etiler ulus gibi yerlerden o rakamlara daire bulmanın imkansız olduğunu herkes biliyor. hatta şimdi etiler ulus gibi semtlerdeki daire fiyatlarına gülbağ kağıthane gibi yerlerden bile daire alamazdın. ama şimdi milyonlar yerine binlikler konuşmaya başladı :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ekrankarti -- 15 Şubat 2023; 15:43:48 >
  • 01001101 kullanıcısına yanıt
    hocam tamam da paranın değerine göre artık herkesin milyon TL si var ya da milyon TL lik bir sey alabilecek gücü var diyelim daha doğru olur

Milyonun var mı

• Etilerde o 7 milyonluk ev yıkılsın , emin ol oranın sahibi çoktan başka yere gidip yaşıyordur. Kiraya vermiştir.

Yıkıldığı zaman yeni binayı dikerler 15milyon yazarlar.

Ev para etmiyor. Mevki para ediyor , bölge mahalle sokak para ediyor.

Yoksa bildiğin bina apartman yalı değil köşk değil..

• Cihan kullanıcısına yanıt

evet

mevki: deprem mevki

bölge: deprem bölgesi

mahalle: deprem üstü mahallesi

sokak: depremcik sokak

buna göre artık rakamlar konuşmaya başladı.

pek yok aslına bakarsan.

son ev kredisi kampanyaları hep düşük gelirli kesim faydalanabilsin diye kısıtlamalarla çıkartıldı. sonuç? faydalanabilen yok ortalıkta. neden? çünkü o kadar para yok millette.

4 sene önce gene kriz vardı ama durum böyle değildi. dar gelirli kesim gene ev alabiliyodu bi şekilde. devletin kredi kampanyası sayesinde alıyodu ama sonuçta alabiliyodu. şaunda çok zor.

yani rakamlar sizi aldatmasın. satış hacmine bakmak gerek. müteahhit evin fiyatını asla düşürmez. satış sıfır olsa bile düşürmemeye çabalar uzun süre. sen bakarsın fiyatlar uçuk, zannedersin ki o ev o fiyata satılıyo. halbuki satış yoktur hiç.

dört sene önce Karşıyaka'dan kredi ile ev alabilen adam, şuanda devlet o krediyi vermeyi kabul etse dahi o evi alamaz durumda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01001101 -- 15 Şubat 2023; 16:46:42 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.