Şimdi Ara

Deprem çantası nasıl hazırlanır ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
713
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • https://www.youtube.com/watch?v=QtYb6I2je1s&feature=youtu.be

Deprem çantası nasıl hazırlanır ?

Arkadaşlar deprem çantası ile ilgili video çektim. Deprem çantası hazırlamayı düşünenlerin işine yarayacağını düşünüyorum.

• Depremde herkes bina altında kalmayacak yalnız bunu unutmuşsun, evine giremediğin zaman 'of bu fenerde çok uydurukmuş hemen bozuldu diyecek zamanın olmayacak' ya da parkta oturup TV izleyemezsin bir radyoya ihtiyaç var ya da yakınındaki arkadaşlarına telefon ile ulaşamazsın telsize ihtiyaç var.

Ayrıca enkaz altında yanında telsiz olan birisi bir frekanstan belki yardım isteyebilir çünkü o gün geldiğinde telefonun çalışmayacak veya sesini duyuramayacaksın.

Kusura bakmayın ama arkadaşın dedikleri gerekli şeyler aksine biber gazına ihtiyacın olmayabilir öyle söyleyeyim.

Pil, radyo ve telsiz gibi şeyler temel ihtiyaç ürünlerinden sonra en önemli şeylerdir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: iDoctor

Depremde herkes bina altında kalmayacak yalnız bunu unutmuşsun, evine giremediğin zaman 'of bu fenerde çok uydurukmuş hemen bozuldu diyecek zamanın olmayacak' ya da parkta oturup TV izleyemezsin bir radyoya ihtiyaç var ya da yakınındaki arkadaşlarına telefon ile ulaşamazsın telsize ihtiyaç var.

Ayrıca enkaz altında yanında telsiz olan birisi bir frekanstan belki yardım isteyebilir çünkü o gün geldiğinde telefonun çalışmayacak veya sesini duyuramayacaksın.

Kusura bakmayın ama arkadaşın dedikleri gerekli şeyler aksine biber gazına ihtiyacın olmayabilir öyle söyleyeyim.

Pil, radyo ve telsiz gibi şeyler temel ihtiyaç ürünlerinden sonra en önemli şeylerdir.
    Saygı duyarım. Ama göçük altındaki bir insan deprem çantasına ulaşabilir mi? Bu konuyu düşünmelisin. Depremde tek derdim radyo dinlemek mi? bunu da düşünmelisin. Telsiz dediğin aygıt sadece halk bandından yayın yapar. Paralı telsiz kanallarına (polis, jandarma, ambulans) girmez. Dolayısıyla telsizi olan bir başkası ile görüşme yapamazsın. Çünkü sen de var, onlarda yok. Deprem çantası ile ilgili yapılan videoların birçoğunda daha çok reklam gördüm ben.

Tartışmayı gereksiz görüyorum. Ben olsam farklı yaparım. Sen farklı yap. Sorun yok.

• ıssız bir ormanda tek başına bol zamana sahip olsan survival kit konusunda haklısın diyebilirim ama şehirdesin şehirde ağaç keseyim iple tabure yapayım, ağaç yaprakları ile çadır kurayım diyemezsin. Hiç deprem yaşadın mı bilmiyorum ama ben kamplara da giden doğa ile iç içe birisiyim. Amaç depremde eşini çocuklarını anneni babanı alıp hızla bölgeden uzaklaşmak ve yardım gelene kadar ölmemelerini sağlamak. 1 yağmacılar ve kötü niyetli insanlardan korunmak gerekiyor 2 hava soğuksa soğuktan donarak ölmemelerini sağlaman gerekiyor 3 yaralanan birisi varsa ilkyardımı senin yapman gerekiyor. 4 açlık ve susuzluktan ölmemelerini sağlaman gerekiyor.

Deprem çantası ile survival kit nedir bunları birbirine karıştırıp bana bilinçsiz birisin cahil birisin diyemezsin. Ben eğer bilinçsiz ve cahilsem bu sözünü git deprem çantası içeriği yayınlayan murat şen, mesut çevik, murat gamsız gibi teknoloji editörleri başta olmak üzere afad gibi devletin kurumlarına da söyle.

Kusura bakma ama survival kit denen şeylerle deprem anında hayatta kalamazsın. En basiti kanalizasyon sistemleri de patlamışken temiz suyu bulamaz susuzluktan mahfolursun birde yazsa halin harap olur.

Bahsettiğim el feneri ise 10 tl ye satılmakta her yerde radyoya gelirsek pazarda 10 liradan satanlarda var sony marka olup 200 lira olanı da var.

Sen kısaca eline ip iğne felan alıp balık tutup hayatta kalanlara imreniyorsun ama gerçekte hiç bir şey bu internetteki survival videoları gibi basit değil. Ben en basiti balık mevzusundan bahsedeyim yıllarca balık tutmaya emek harcamış birisi ile balığa çıktım oltalar ağlar felan 8 saatte 1 balık tutamadık o an balık yoktu ikinci gittiğimde koca 1 günde özel yemlere rağmen 1 günde 1 balık zar zor tutmuştuk. Peki survival kitler nasıl 2 metre misina içine balık tutmak için iğne adam videoda atıyor yemsiz iğneyi hemde balıksız göle atıyor atmasıyla balığı tutup yiyor. işte bu gibi senaryolar doğada hiç bir işe yaramıyor.

İlk yardım çantası
    Deprem çantası
    Yangın söndürme tüpü

gibi konuları bilmek yerine survival çantası demen bence asıl bilinçsizlik.

Neyse yine de videomu izlediğin ve yorum yaptığın için sağol. Sonuçta kişilerin kararları kendisini ilgilendirir

• Tamam göçük altı ayrı bir konu ama ya göçük altında kalmazsan? Ayrıca bu medimarktte satılan 8-10km'lik çapı olan telsizlerden alıp diğer telsizi olanlarla konuşabilirsin. (Lisanslı konuşulan telsizlerden bahsetmiyorum)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iDoctor -- 14 Şubat 2020; 22:33:17 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: farazicosmos

ıssız bir ormanda tek başına bol zamana sahip olsan survival kit konusunda haklısın diyebilirim ama şehirdesin şehirde ağaç keseyim iple tabure yapayım, ağaç yaprakları ile çadır kurayım diyemezsin. Hiç deprem yaşadın mı bilmiyorum ama ben kamplara da giden doğa ile iç içe birisiyim. Amaç depremde eşini çocuklarını anneni babanı alıp hızla bölgeden uzaklaşmak ve yardım gelene kadar ölmemelerini sağlamak. 1 yağmacılar ve kötü niyetli insanlardan korunmak gerekiyor 2 hava soğuksa soğuktan donarak ölmemelerini sağlaman gerekiyor 3 yaralanan birisi varsa ilkyardımı senin yapman gerekiyor. 4 açlık ve susuzluktan ölmemelerini sağlaman gerekiyor.

Deprem çantası ile survival kit nedir bunları birbirine karıştırıp bana bilinçsiz birisin cahil birisin diyemezsin. Ben eğer bilinçsiz ve cahilsem bu sözünü git deprem çantası içeriği yayınlayan murat şen, mesut çevik, murat gamsız gibi teknoloji editörleri başta olmak üzere afad gibi devletin kurumlarına da söyle.

Kusura bakma ama survival kit denen şeylerle deprem anında hayatta kalamazsın. En basiti kanalizasyon sistemleri de patlamışken temiz suyu bulamaz susuzluktan mahfolursun birde yazsa halin harap olur.

Bahsettiğim el feneri ise 10 tl ye satılmakta her yerde radyoya gelirsek pazarda 10 liradan satanlarda var sony marka olup 200 lira olanı da var.

Sen kısaca eline ip iğne felan alıp balık tutup hayatta kalanlara imreniyorsun ama gerçekte hiç bir şey bu internetteki survival videoları gibi basit değil. Ben en basiti balık mevzusundan bahsedeyim yıllarca balık tutmaya emek harcamış birisi ile balığa çıktım oltalar ağlar felan 8 saatte 1 balık tutamadık o an balık yoktu ikinci gittiğimde koca 1 günde özel yemlere rağmen 1 günde 1 balık zar zor tutmuştuk. Peki survival kitler nasıl 2 metre misina içine balık tutmak için iğne adam videoda atıyor yemsiz iğneyi hemde balıksız göle atıyor atmasıyla balığı tutup yiyor. işte bu gibi senaryolar doğada hiç bir işe yaramıyor.

İlk yardım çantası
    Deprem çantası
    Yangın söndürme tüpü

gibi konuları bilmek yerine survival çantası demen bence asıl bilinçsizlik.

Neyse yine de videomu izlediğin ve yorum yaptığın için sağol. Sonuçta kişilerin kararları kendisini ilgilendirir
    Bir sürü yazı yazmışsın ama anlamadan yazmışsın. Ben senin videonu ya da seni eleştirmiyorum. Sana bilinçsizsin de demedim. Bahsettiğin kişi ya da kurumları da hiç takip etmiyorum, onlara birşey deme zahmetine girmem. Survival kitin ne olduğunu biraz araştır, gel konuşalım.

Yaşın kaç bilmiyorum. Biraz okuduğunu anlama çalışman gerekiyor bence. Ayrıca eleştiriye tahammül etmeyeceksen ortaya birşey koyman da mantıksız. Bak sana mantıksız demiyorum anlama zorluğun olduğundan hatırlatayım dedim. Davranışın mantıksız. Herkes senle aynı düşünemez.

• deprem çantası depremden sağ kurtulmamı sağlayabilecek şeylerle dolu olmalı.
    1,5 litre su.
    konserve yiyecekler
    düdük
    gaz maskesi
    yara bandı
    batikon
    bandaj
    sarjı çok çok uzun süre dayanan telefon. depremde telefon şebekeleri çökse dahi 112 acil aramaları yapabiliyor.
  • iDoctor kullanıcısına yanıt
    videoyu izledin mi bilmiyorum ama ben göçük altında kalırsan ne yaparsın ondan da bahsettim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KendiİsteğiyleAyrıldı

Bir sürü yazı yazmışsın ama anlamadan yazmışsın. Ben senin videonu ya da seni eleştirmiyorum. Sana bilinçsizsin de demedim. Bahsettiğin kişi ya da kurumları da hiç takip etmiyorum, onlara birşey deme zahmetine girmem. Survival kitin ne olduğunu biraz araştır, gel konuşalım.

Yaşın kaç bilmiyorum. Biraz okuduğunu anlama çalışman gerekiyor bence. Ayrıca eleştiriye tahammül etmeyeceksen ortaya birşey koyman da mantıksız. Bak sana mantıksız demiyorum anlama zorluğun olduğundan hatırlatayım dedim. Davranışın mantıksız. Herkes senle aynı düşünemez.

Alıntıları Göster
    sen rahat ol ben okuduğumu anlıyorum ve survival kit nedir deprem çantası nedir bunu da oldukça iyi ayırt edebilecek yapıdayım. radyo gibi hayati bir haber alma aracına bile gereksiz diyen birisinden özel bir şey beklemiyorum. kusura bakma ama burda fakir edebiyatı sergiliyorsun. gerçekten radyo dahi alacak param yok dersen emin ol sana al şu parayı diyecekler çıkar. neyse bir deprem anına denk gelirsen o zaman videoları izlemeyip önlem almadığın için emin ol pişman olacaksın. neyse bu saçma muhabbeti uzatmıyorum hadi iyi geceler sana.

• farazicosmos kullanıcısına yanıt
    Güzel kardeşim bak...

Ben sana diyorum ki okuduğunu anlamıyorsun,

sen bana fakir edebiyatı yapıyorsun zart zurt... Daha karşındaki insana tahammülün yok, konu açıyorsun. Benim yaşım 36. Senin geçtiğin dönemlerden ben de geçtim, seni anlıyorum. Ama bu atarlılık benden çok sana zarar. Ben radyo alamam, fakirim demedim, ki dediğim de çıktı, anlamamışsın. Videonu izlemediğim için de pişman mişman olmayacağım, çünkü benim deprem çantam var. Beni kurtarır mı, o anda erişebilir miyim asıl mesele o. Radyo da hayati bir haber alma cihazı değildir. Basit bir kitle iletişim aracıdır, olmasa da olur.

Ben de sana iyi ve sabırlı geceler dilerim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.