Şimdi Ara

depoyu fullemek mi azar azar koymak mi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
0
Favori
12.307
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaslar bir sorum olacak. Ornegin 200 lt ye depo doluyor. Bir kereden fulleyip mi yoksa 100 koyup kullanmak ve daha sonra tekrar 100 koymak mi daha yararlidir. Gidilen yol hangisinde daha fazla olur ya da farketmez mi sizce. Dizel ya da benzinli olmasi far eder mi

• 7he mcRp kullanıcısına yanıt
    7he mcRp demiş ki;
    Mesajı Yerinde Gör
    quote:

Orijinalden alıntı: 7he mcRp

Benim arabada full depo oldugunda calkanti sesi yaptigi icin genelde 100 liralik alip yarim depo civarinda kullaniyorum.

sende de ne kulak varmış, nasıl duyuyorsun o sesi hayret
  • bildigin guvendigib yerden fulleyip gitmek daha ekonomiktir, uzun yol yapinca yolda ugradigin istasyonlarin cogunda pompa hileli olacaktir, ama tabiki hafif araba normalde cok az bir mijtar az yakar
  • Yakıt nihayetinde bir yük. Gittiğiniz yol boyunca bu yükü taşıyorsunuz. Bu noktada az yakıt daha iyi ve mantıklı.

Fakat pompa kaynaklı uçuşma, sürekli ışık yanık gidildiği zaman benzin-mazot pompasının zarar görmesi gibi etkenler de var.

Işığı yakmadan 1/4 ya da 1/2 dolulukta gitmek mantıklı bence.
  • Teorik olarak depoyu azar azar doldurup sürmek size daha fazla yol yaptırır (boş yere yakıt ağırlığı taşınmamış olur) ama uygulamada aynıdır denilebilir. Yolda yakıt bitmesi gibi durumlarla karşılaşmamak için bence en güzeli ayda bir depoyu doldurup bitene kadar kullanmak.
  • Hep 100 liralık
  • Burda benzinin ağırlığından bahsedilmiş,uçağa yakıt almıyor bu adamlar.

Benim arabanın deposu 40-45 lt,sizinkisi olsun 70 lt.Yarısı dolu gitseniz fullden karınız 20-35 lt civarı olacak ki yani bu da 8-9 yaşındaki çocuğun ağırlığıyla eşdeğer.

Abartacak bir durum yok,araç fazla yakmaz.

Araç sahibine kalmış bir olay,ister fulleyin,ister az az alıp gidin.
  • Eger surekli her gun kullaniliyorsa fullenmeli cunku sen azar azar doldurursan surekli benzinin bitecek ve benzin istasyonuna gideceksin yani buda arabanin ekstra benzin harcamasi demek ama haftada 1 yada 2-3 defa bineceksen fulleme derim ben cunku yakit durdugu yerde depoya vb ekipmanlara zarar verebilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: 19onur19

Eger surekli her gun kullaniliyorsa fullenmeli cunku sen azar azar doldurursan surekli benzinin bitecek ve benzin istasyonuna gideceksin yani buda arabanin ekstra benzin harcamasi demek ama haftada 1 yada 2-3 defa bineceksen fulleme derim ben cunku yakit durdugu yerde depoya vb ekipmanlara zarar verebilir
    Depom yarıya indimi fullerim
  • quote:

Orijinalden alıntı: degobar

Depom yarıya indimi fullerim

Alıntıları Göster
    Mümkün oldukça çeyreğin altına indirmemek koşulu ile isterseniz sürekli 10 liralık alın, isterseniz tek seferde doldurun fark etmez.
  • quote:

Eger surekli her gun kullaniliyorsa fullenmeli cunku sen azar azar doldurursan surekli benzinin bitecek ve benzin istasyonuna gideceksin yani buda arabanin ekstra benzin harcamasi demek ama haftada 1 yada 2-3 defa bineceksen fulleme derim ben cunku yakit durdugu yerde depoya vb ekipmanlara zarar verebilir

Yakit icinde dursun diye üretilmiş o depo, hicbir yere zarar vermez. Uydurmayın..
  • Benim arabada full depo oldugunda calkanti sesi yaptigi icin genelde 100 liralik alip yarim depo civarinda kullaniyorum.
  • quote:

Benim arabada full depo oldugunda calkanti sesi yaptigi icin genelde 100 liralik alip yarim depo civarinda kullaniyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: antique

quote:

Alıntıları Göster
    Kullanıcının cüzdanına bağlı

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    bence pek fark olmaz. teorik olarak full depo daha fazla ağırlık yapar ama düşününce arabalar zaten 1 tonun üzerinde yakıt olsa olsa 40 kilo fazla olur o da çok fark etmez.
    Ancak yakıttan kar etmek istiyorsanız, gecenin soğuk vaktinde almanızın öğlen sıcağında almanıza göre faydası daha çok olur. çünkü yakıt pompası hacmi ölçer gecenin soğuğunda yakıt büzüşüp gündüz sıcağında genleşir. Ancak ne kadar fark olur o da tartışılır. Ancak hilesiz pompadan fullemek bence mantıklı. Sürekli istasyon değiştirmektense aynı(güvenilen) istasyonu kullanmak uygundur bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: extrem_015

Kullanıcının cüzdanına bağlı

Alıntıları Göster
    Depo dolu iken daha çok tüketim olur.
    Deponuz dolu olduğu için benzinim var diye gaza daha agresif basmaktan çekinmezsiniz.
    Ama çeyreğe yakın depo ile gaza daha nazik basarsınız. Gereksiz hızlanmalardan çekinirsiniz.

Aynı sürüş sitili ile ağırlık farkı nedeniyle cüzi miktarda dolu depo daha fazla yakacaktır. Ama fark edilir bir rakam değildir.

• Benzin zamanla bozulur. Eger fulleyip ara ara araci kullanirsaniz benzin depoda bozulur. Suresi hakkinda fazla bilgim yok. Fullenirse evet agirlik olur. Eger azar azar alinirsada depo kapagi her acildiginda bir miktar yakit buharlasacaktir. Onun icin bence gece yarisi yarim depo yeterli
  • quote:

Orijinalden alıntı: JasoNBuraK

quote:

Yakit icinde dursun diye üretilmiş o depo, hicbir yere zarar vermez. Uydurmayın..

Bi kac kisiden duymustum yani net bildigim bisey deil bide aracin kullanim kilavuzunda gormustum ne kadar dogru yada yanlis bilemem
  • quote:

quote:

Hocam astra J de depoda dalgakiran olmadigi icin sesi arac icinde cok rahat duyabiliyorsunuz. Forumda daha onceden konusunu da acmistim. Benim gibi bu sesten sikayetci olan baska astra kullanicilari da vardi.
  • quote:

quote:

quote:

Hocam astra J de depoda dalgakiran olmadigi icin sesi arac icinde cok rahat duyabiliyorsunuz. Forumda daha onceden konusunu da acmistim. Benim gibi bu sesten sikayetci olan baska astra kullanicilari da vardi.

Alıntıları Göster
    Uzun bir yola gideceksem, bilmediğim yerden almaktansa, her zaman aldığım istasyondan fulletmeyi tercih ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: powermoon

Uzun bir yola gideceksem, bilmediğim yerden almaktansa, her zaman aldığım istasyondan fulletmeyi tercih ederim.

Alıntıları Göster
    Bir farkı yok ama bence fulleyi kullanmak daha mantıklı olan işlemdir neden derseniz malum ülkemizde her gün yakıta zam geliyor.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.