Şimdi Ara

Dell G515 SE [Ana Konu] (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
366
Cevap
5
Favori
24.584
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hayırlı olsun hocam. Eğer sorun varsa servisin değişim veya iade için rapor vermesi zorunlu. Zaten yeni almışsınız. Intel 100 dereceye kadar normal diyor Amd de bu durum nasıldır? Bence sıcaklıklar çok fazla, büyük ihtimal iyi bir termal macunla fabrikadan çıkmıyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • thelordof kullanıcısına yanıt
    Bu modelde max 105 derece olarak belirtilmiş, 115 derece olursa da kendini kapatıyor notebook sanırım, o dereceleri görmedim ondan emin değilim
    Diğer yandan, 85-95 derece aralıkları bence notebook için çok yüksek değiller, bu derecelere çıkmayan notebooklar için soğutması çok iyi diyip alkışlamak gerekir evet, ancak bu sıcaklıklar uzun vadede sorun yaratacağını düşünmüyorum. Yıllarca 95-100 derecelerde oyun oynadım notebookta ve bir tane cihazım bozulmadı. Elbette teknoloji şansı diye ayrı bir faktör var, o da ayrı konu.

@mecett
    İyi günlerde kullanın. Bence de f/p bir cihaz, zamlanmış 8600 olmuş zaten. Dell'in ülkemizdeki servisi için çok iyi yorumlar yok gördüğüm kadarıyla, bence hiç notebookunuzdan ayrı kalmayın boşu boşuna. Ben ilk fırsatta bir ssd ekleyeceğim cihaza (nasıl tutturacağımı henüz bilmesem de çift taraflı bant vb çözerim diye düşünüyorum). Yaptığımız ayarın sizde de işe yaramasına sevindim, ben de performansta bir fark görmedim. Ekran kartına giden gücü sürekli azaltıyordu bilmediğim bir sebeple smartshift, artık rahat rahat çalışıyor kart .

G700s mouse alıcısını çıkarttığımdan beri mavi ekran görmedim, tesadüf mü bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cause_of_death -- 18 Eylül 2020; 12:27:37 >

• DELL G5 15 5505 SE DY3C5 15,6" FHD R7-4800H 16GB/512GB SSD RX5600M Win10..

Almanyada suanki fiyati 1275 euro benim kullanim amacim günde 10 saaat hep acik film izleme internet sörf video izleme vss OYUN AMACIM yok. Bahsedilen isinma ve sogutucu ses sorunlari bu sartlarda benide etkilermi. yada sizin bana kullanim seklimle alakali baska bi taviseyniz olurmu. Hayirli günler
  • quote:

Orijinalden alıntı: benims

DELL G5 15 5505 SE DY3C5 15,6" FHD R7-4800H 16GB/512GB SSD RX5600M Win10..

Almanyada suanki fiyati 1275 euro benim kullanim amacim günde 10 saaat hep acik film izleme internet sörf video izleme vss OYUN AMACIM yok. Bahsedilen isinma ve sogutucu ses sorunlari bu sartlarda benide etkilermi. yada sizin bana kullanim seklimle alakali baska bi taviseyniz olurmu. Hayirli günler
    Oyun oynamayacaksanız (ya da ekran kartını zorlayacak farklı bir program kullanmıyorsanız) bu cihaz size göre değil diye düşünüyorum. Yine de sorunuza cevap vereyim, bahsettiğiniz şekilde kullanımda klavyede ufak bir sıcaklık hissetseniz de bizim yaşadığımız sorunları yaşamayacağınızı düşünüyorum.
    Alternatif ürünlere bakmanızı tavsiye ederim, daha ucuza yine benzer işlemcili ama daha kaliteli ürünler bulabilirsiniz. Örnek olarak Lenovo'nun ekranı tamamen katlanabilen flex modelleri var aklıma gelen. Müsait olursam model atarım.

• cause_of_death C kullanıcısına yanıt
    Sağolun hocam.
    Alienware Command Center düzgün çalışıyor mu? Cpu-Gpu vs Sıcaklık vs gösteriyor mu? Başka model Dell kullanan arkadaşlar programın biraz sorunlu olduğunu demişlerdi. Yazılımsal sorun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thelordof -- 18 Eylül 2020; 23:48:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cause_of_death

Oyun oynamayacaksanız (ya da ekran kartını zorlayacak farklı bir program kullanmıyorsanız) bu cihaz size göre değil diye düşünüyorum. Yine de sorunuza cevap vereyim, bahsettiğiniz şekilde kullanımda klavyede ufak bir sıcaklık hissetseniz de bizim yaşadığımız sorunları yaşamayacağınızı düşünüyorum.
    Alternatif ürünlere bakmanızı tavsiye ederim, daha ucuza yine benzer işlemcili ama daha kaliteli ürünler bulabilirsiniz. Örnek olarak Lenovo'nun ekranı tamamen katlanabilen flex modelleri var aklıma gelen. Müsait olursam model atarım.

Alıntıları Göster
    Ben evde oldugum zamanlar laptop her zaman aciktir tv izlerim filim izlerim dizi izlerim vsss TV hic acmam evde o yüzden bendeki mantik grafik karti iyi olsun islemcisi güclü olsun beni yillarca idare eder diyorum nasilsa oyun oynayip laptopu kasmiyacagim icin. Sayet düsüncem yanlissa benim icin tavsiyeniz ne olur acaba 12 bin tl yada 1300 euro ya kadar bütcem var. Suanki laptopumu 2011 de almistim ASUS PROIJ,,,Grafik RADEON HD 6370 1 GB, intel core i5 Bu laptop suan siyah ekran sorunu yasiyorum havalandirma yerini folye ile kaplayip isininca ekran geliyor bu sekilde idare ediyorum simdiden hangi model almaliyim diye arastirma yapiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi benims -- 19 Eylül 2020; 0:6:25 >

• thelordof kullanıcısına yanıt
    Command Center şu anda düzgün çalışıyor. Ancak sıcaklık ölçümü için RivaTuner kurduğum zaman çalışmamazlık yaptı, yarım saat uğraşarak çözdüm geri. İlginç bir yazılım, internette farklı dell modellerde sorun yaşayanlar var programda evet. Bende sorun yok, zaten oyuna girerken FN + F7 ile high performans modu açmak hariç kullanmıyorum da. Hwinfo kullanıyorum daha çok.

Dell G515 SE [Ana Konu]
  • cause_of_death C kullanıcısına yanıt
    İntel işlemcilerle mi sıkıntılı bu program acaba
  • Selamlar herkese,
    Dün oğluma hepsiburadadan aldım 8608 liraya, bu sabah geldi.
    İlk defa basretim bağlandı foruma girmeden fazla araştırıp didiklemeden sadece donanım özelliklerine ve muadillerinin fiyatına bakarak aldım 4600H olan 8 gb'lık modeli. 4800h modeli ile aynı ekran sandım meğer 144 hz değilmiş 60 hz çıktı. İlk golü oradan yedik. Sonra bi girip bakayım neler söylenmiş kullananlar ne demiş diye foruma geldim ki aman Yarabbi 100 dereceler 105 dereceler havada uçuşuyo..
    Konuyu en baştan okudum ve okudukça daha bi pişman oldum yeminle. Cihazdan öyle bir soğudum ki daha açıp kurmadan kendimi kaliteli laptop soğutucu tavsiyesi konularında gezerken buldum.. Oğlan monster istiyordu benzer rakamlara intel işlemcili 120 hz panelli bir sürü de monster modeli vardı sırf 1650ti yerine 5600m olsun amd işlemci olsun daha performanslı olur dell de Monster'da daha kalitelidir dayanıklıdır 3-4 sene hem sorunsuz oyun oynar hem derslerini yapar arada ben de oyun oynar ufak tefek ofis işlerini yaparım diye aldık ama oyun bilgisayarı diye satılan cihazı aldığının daha ilk günü ısınmadan kendini kapatmasını mı okuduğuma yanayım, mavi ekranlara, ssd'nin mini fırın modunda takıldığını mı okuduğuma yanayım bilemedim.. İşte "Varsın 5-10 fps daha düşük versin de stabil ve sağlam olsun" demedik donanıma kandık, kafama s.çayım..

• aumahanoglu kullanıcısına yanıt
    Yeni almışsınız, iade edebilirsiniz.

• Selamlar,

Maalesef oğlum kutuyu açıp windows kurulumunu yapmış ve steam yükleyip oyun bile indirmiş.Bu nedenle iade şansımız kalmadı. Kaldı ki zorlasak kutu açılıp kurulum yapıldığı için hepsiburada bin tane zorluk çıkartıp yokuş yapar, cihaz kargoda gide gele darma duman olur. Artık idare edip birkaç ay sonra ram ve ssd takviyesiyle yola devam etmekten başka yapacak bişey yok. Altına çift 14 cm fanlı bir laptop soğutucu önerir misiniz bir nebze de olsa ateşini alır mı?

• aumahanoglu kullanıcısına yanıt

Kanunen hakkınız var ama uğraşmanız lazım.

Daha önce harici bir fan kullanmadım. Oğlunuz oyunlarda vs ısınma durumunu gözlemledi mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: aumahanoglu

Selamlar,

Maalesef oğlum kutuyu açıp windows kurulumunu yapmış ve steam yükleyip oyun bile indirmiş.Bu nedenle iade şansımız kalmadı. Kaldı ki zorlasak kutu açılıp kurulum yapıldığı için hepsiburada bin tane zorluk çıkartıp yokuş yapar, cihaz kargoda gide gele darma duman olur. Artık idare edip birkaç ay sonra ram ve ssd takviyesiyle yola devam etmekten başka yapacak bişey yok. Altına çift 14 cm fanlı bir laptop soğutucu önerir misiniz bir nebze de olsa ateşini alır mı?

Son durum nedir acaba hocam ? Merak eden bircok insan vardir tahminen cunku bu donanimda bu fiyata urun yok gibi bir sey. Ama bahsedilen kadar buyuk bir isinma sorunu var ise almaktan asiri sogurum acikcasi....

• quote:

Orijinalden alıntı: aumahanoglu

Selamlar herkese,
    Dün oğluma hepsiburadadan aldım 8608 liraya, bu sabah geldi.
    İlk defa basretim bağlandı foruma girmeden fazla araştırıp didiklemeden sadece donanım özelliklerine ve muadillerinin fiyatına bakarak aldım 4600H olan 8 gb'lık modeli. 4800h modeli ile aynı ekran sandım meğer 144 hz değilmiş 60 hz çıktı. İlk golü oradan yedik. Sonra bi girip bakayım neler söylenmiş kullananlar ne demiş diye foruma geldim ki aman Yarabbi 100 dereceler 105 dereceler havada uçuşuyo..
    Konuyu en baştan okudum ve okudukça daha bi pişman oldum yeminle. Cihazdan öyle bir soğudum ki daha açıp kurmadan kendimi kaliteli laptop soğutucu tavsiyesi konularında gezerken buldum.. Oğlan monster istiyordu benzer rakamlara intel işlemcili 120 hz panelli bir sürü de monster modeli vardı sırf 1650ti yerine 5600m olsun amd işlemci olsun daha performanslı olur dell de Monster'da daha kalitelidir dayanıklıdır 3-4 sene hem sorunsuz oyun oynar hem derslerini yapar arada ben de oyun oynar ufak tefek ofis işlerini yaparım diye aldık ama oyun bilgisayarı diye satılan cihazı aldığının daha ilk günü ısınmadan kendini kapatmasını mı okuduğuma yanayım, mavi ekranlara, ssd'nin mini fırın modunda takıldığını mı okuduğuma yanayım bilemedim.. İşte "Varsın 5-10 fps daha düşük versin de stabil ve sağlam olsun" demedik donanıma kandık, kafama s.çayım..

Herşeye rağmen hayırlı olsun, iyi günlerde kullanırsınız umarım siz de oğlunuz da.

Konudan dolayı canınızı çok sıkmanıza gerek yok, ben cihazı severek kullanıyorum. Elbette ekranın 120hz olmasının benim için önemli olan yaşları çoktan geçtim, bu detay biraz üzücü olmuş. Bunun yanında cihazı kullanmaya devam edecekseniz bir ram takviyesini de kesinlikle öneriyorum.

Isınma konusunda, konuda belirttiğim çözümleri uygularsanız ssd haricinde önemli bir probleminiz kalmadığını göreceksiniz. SSD de her oyunda ısınmıyor.

Fan sorunuza istinaden, eskiden aldığım çift fanlı bir zalman soğutucu ile kullanıyorum. Sıcaklık olarak 3-4 derece farkettirdi ortalama. Bir soğutucu ve/veya cihazın fanlarının bulunduğu kısmı yükseltecek bir aparatın faydasını bence görürsünüz.

Mavi ekran sorunu bayadır yaşamadım. Genellikle VR kullanırken ya da G700s oyuncu mouseu takılıyken meydana geldi bu mavi ekranlar. Bunların dışında hatırlamıyorum.

Bunun dışında call of duty'de arada bir donma problemi yaşadım, nedenini analiz etmedim artık sıcaklık takibini bıraktım SSD dışında kritik değerlere ulaşmadığını düşündüğüm için.

Dikkatimi çeken başka bir sorun: internet ve normal kullanım sırasında saatte bir gibi birkaç saniyelik bir takılma yaşıyorum (işlemci yüzde 100 loada girip çıkıyor). Oyun oynarken ise hiç yaşamıyorum, nedenini anlamış değilim. 4800h modelinde de aynı sorunu yaşayan varmış hepsiburada yorumlarında:

"Ürünün performansı iyi yalnız tarayıcıda gezinirken bile saatte bir kaç defa birkaç saniyelik takılma yapıyor, tüm windows ve dell updatelerini yapmama rağmen sorun biraz azalsada tamamen çözülmedi. Dell yerinde destek kapsamında değil ürün. Sıkıntı yaşadığınızda garantiye kargolamak zorundasınız. Dell teknik destekten de yardım alıp çözüm üretemeyince iadeye karar verdim. Teknorya satıcısı hakkında bazı sitelerde iadelerde problem çıkardığı yazılmış ama tüm malzemeleriyle beraber, aldığım gibi paketlediğim ürün dün ellerine geçti bu gün iadeyi onayladılar. 7 Eylül 2020 de yapılan diğer yorumda takılma problemini onaylıyor. Kronik bir problem olabilir."

Cihazın 8500 TL'lik fiyatı hala çok uygun. 4600h - 5600m performansı gerçekten beni fazlasıyla tatmin etti, yaşadığım sorunları görmezden gelebiliyorum en azından şimdilik.

Kasım ayında Black Friday kampanyaları kapsamında yurtiçi ya da yurtdışı benzer f/p ürünler çıkabilir. Böyle bir şey yakalarsanız bunu satıp başka bir model almayı düşünebilirsiniz. Mevcut piyasa şartlarına baktığımızda bu cihazın yakında daha da artacağını düşünüyorum. Çok zarar etmeden elden çıkartmanız mümkün olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cause_of_death -- 11 Ekim 2020; 10:16:20 >

• Bu arada bayadır konuya yazmamıştım, birkaç güncelleme yapalım:

Dell Mobile Connect uygulaması fena değil, telefonunuzu bluetooth üzerinden bağlayıp kullanabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi cihazda işlemcinin de gpu'su mevcut ve basit kullanımda güç ve pil tasarrufu için 5600m yerine bu arkadaşı kullanıyoruz. Oculus VR kullanmanız için bunu manuel şekilde 5600m olacak şekilde ayarlamanız gerekiyor, yoksa link bağlantısı alamıyorsunuz. Bunun gibi herhangi bir oyunda işlemcinin gpusunun kullanıldığını düşünürseniz bunu el ile direkt 5600m'e atamanız mümkün.

Başlatın yanındaki arama kısmına "Graphic Settings" (türkçe kullanıyorsanuz grafik ayarları tarzı birşey olmalı) yazarsanız karşınıza çıkan ekranda ilgili oyun .exe dosyalarını seçtikten sonra "High Performance" ayarını seçerek ilgili oyunları açtığınızda direkt olarak harici ekran kartı olan 5600m'in kullanılmasını sağlayabilirsiniz. VR dışında ihtiyacım olmadı, ancak yine de faydalı bir bilgi olduğunu düşünüyorum.

• Merhaba bu makina 3D modelleme,Adobe tasarim programlari, video edit çalışmaları için uygun mudur arkadaşlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: onat

Merhaba bu makina 3D modelleme,Adobe tasarim programlari, video edit çalışmaları için uygun mudur arkadaşlar.

Kış icin evet uygub, soba misali kullanabilirsiniz. ama yazin da terinizin makinaya damlamamasina dikkat etmek koşuluyla alabilirsiniz..

ironiyi anlamissindir dostum.. Alma.

• hepsiburada dan 8600 e aldım özellikleri çok iyi diye vazgeçmedim umarım pişman olmam

bu fiyata buna yakın donanıma laptop bulamadım kur ve eba yüzünden gelen artışlar sebebiyle

• quote:

Orijinalden alıntı: bulent35220

hepsiburada dan 8600 e aldım özellikleri çok iyi diye vazgeçmedim umarım pişman olmam

bu fiyata buna yakın donanıma laptop bulamadım kur ve eba yüzünden gelen artışlar sebebiyle

İyi günlerde kullanın. Ben memnunum, ilk sayfada yer alan cpu boost sınırlandırmasını yaparsanız bazı oyunlarda ssd ısınması haricinde önemli bir sorununuz kalmaz diye düşünüyorum. Evet ürün ısınıyor, ancak bana göre 15" notebooklardan genel olarak ısınmasın beklentisi de biraz yüksek bir beklenti.

Bu arada normal ssd yuvasına(m2 olmayan) bir göz atmak amacıyla tekrar açtım ürünü, ancak bu şekilde takmak için ilgili bağlantı ya yok ya da anakartın alt kısmında kalıyor gibi duruyor - göremedim. Bu nedenle SSD eklemeyi düşünürseniz m2 tercih etmenizi tavsiye ederim. Prime indirimlerinde f/p bir nvme kovaladım ama kafama yatan bir model olmadı, black friday'de birşeyler çıkar belki. Bağlamak için M2 vida gerekiyor sanırım (yabancı forumda böyle yazmışlar denemedim), onu da birşeylerden söküp buluruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: cause_of_death

İyi günlerde kullanın. Ben memnunum, ilk sayfada yer alan cpu boost sınırlandırmasını yaparsanız bazı oyunlarda ssd ısınması haricinde önemli bir sorununuz kalmaz diye düşünüyorum. Evet ürün ısınıyor, ancak bana göre 15" notebooklardan genel olarak ısınmasın beklentisi de biraz yüksek bir beklenti.

Bu arada normal ssd yuvasına(m2 olmayan) bir göz atmak amacıyla tekrar açtım ürünü, ancak bu şekilde takmak için ilgili bağlantı ya yok ya da anakartın alt kısmında kalıyor gibi duruyor - göremedim. Bu nedenle SSD eklemeyi düşünürseniz m2 tercih etmenizi tavsiye ederim. Prime indirimlerinde f/p bir nvme kovaladım ama kafama yatan bir model olmadı, black friday'de birşeyler çıkar belki. Bağlamak için M2 vida gerekiyor sanırım (yabancı forumda böyle yazmışlar denemedim), onu da birşeylerden söküp buluruz.

Alıntıları Göster

çok teşekkür ederim

ikinci nvme eklemek için açmamız gerekecek bu durumda garantisi bozulacak o yüzden elden geldiğince idare edeceğim

cpu frekansını kısarak dediğiniz gibi ısınma sorununu aşabileceğime inanıyorum bir de soğutucu kullanırsam bence fazlasıyla yeterli gelecektir

dün yaptığım 2 oyun denemesinde performansını çok başarılı buldum

tek handikapım 32" 144hz masaüstü mönitörümden laptopa geçince alışamama durumu oldu

herkese iyi forumlar

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.