Şimdi Ara

Değişen oto kapısının tam oturmaması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
2.078
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Aracimin sürtme nedeniyle sağ ön kapısı yetkili serviste değişti. Farkettim ki değişen kapıyı kapatırken diğer kapılara göre hafif daha hızlı itmek gerekiyor. Bunu yetkili servise söylediğimde, kapı daha yeni olduğu için menteşe ve gergilerin biraz alışması gerekiyor dediler. Hiç aklıma yatmadı ama salağa yatıp tamam 1-2 ay kullanayım düzelmezse gelirim dedim. Kapının kapandığında her şeyi normal. Sadece diğer kapıları serbest bıraktığımda tam kapanırken değişen kapı yarım kapanıyor. Bu durum gerçekten kullandıkça düzelir mi? Sebebi nedir nasıl çözülebilir? Bilgisi olan varsa yazabilir mi? Şimdiden teşekkürler :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Setsa -- 13 Şubat 2021; 14:21:28 >

• Allah baska bi dert vermesin kardesim.Su veya ruzgar sesi almiyosa cizgilerde kaciklik yoksa tek derdin serbest birakinca yarim kapanmasi olsun.
  • Kapı gergisi değiştiyse o yüzden sert olabilir. Sürtme için komple kapı mı değişti?

• Elk_91 E kullanıcısına yanıt
    Amin kardesim. Su alıyordu onu hallettiler. Su olayi icin gittigimde soyledim bu cevabi verdiler. Ben bu durumunu gectim kullandikca daha cok yamulmasindan endise ediyorum aslinda
  • goodorevil kullanıcısına yanıt
    Kapı gergisinde bir hasar yoktu ama servis eline gecirince acımıyor.
    Sag taraf komple surttu ön kapida cok fazla dalgalanma vardı. Arka kapi lokal ile halloldu. Degisim olmadan da hallolurdu ama ön kapi biraz macundan olacaktı. Hem bundan hem de o an bulundugum sartlar geregi degisimi kabul ettim.
  • Orada sorun var burada sorun yok direk diyemezsiniz. Denirse kapı tam oturmaz, araç sağdan soldan ses alır illa ki bir yerde bir sorun çıkar. Bunun riskini kim alacak peki? Kazanacağın para 3 lira alacağın risk 5 lira ise hiç kimse bu işe girmez.

Kapının yeni olması etken ama darbenin şiddeti ile oturduğu yerlerde de eğilme varsa tekrar kapının ayarlanması gerekir. Tabi bu da birkaç defa daha servise git gel demek. Başka bir yolu da yok bu tür ayar işlerinin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Setsa

Kapı gergisinde bir hasar yoktu ama servis eline gecirince acımıyor.
    Sag taraf komple surttu ön kapida cok fazla dalgalanma vardı. Arka kapi lokal ile halloldu. Degisim olmadan da hallolurdu ama ön kapi biraz macundan olacaktı. Hem bundan hem de o an bulundugum sartlar geregi degisimi kabul ettim.

Kapının üst sacı değil de komplesinin değişmesine takıldım da yetkili servis detayını kaçırmışım.

• goodorevil kullanıcısına yanıt
    Üst sac degisimine karar verdiler önce. Stokta olmadığından yurtdışı siparişle 1.5 ay civarinda gelir diye söylediler. O yüzden kapı değişimi oldu. Stok durumu yalan olabilir tabi ama yurtdışı siparişin çok uzun sürdüğünü genel merkezden de doğrulattım. Pandemi dolayısıyla o sıra ithalat genel olarak problemliydi
  • kapıyı bir daha civatalarından ayarlasınlar memnun değilseniz.

• Hocam biraz wd40 sıksanız biraz daha rahat kapanabilir.. olmazsa ayar yapılması gerekebilir, eski aracımın sağ arka kapısı değişmişti , diğerleri az bir kuvvetle tam kapanırken o kapı aykıri davranıp boşluklu kapanıyordu (bir tik sert kapatinca tam kapanıyordu) wd40 sıktıktan sonra tam dengeyi buldu diyemem ama ciddi şekilde düzelme kaydetmişti
  • Meticulous kullanıcısına yanıt
    En son o olacak hocam. Bu "zamanla alisir" durumu bana cok anlamli gelmedigi icin ne kadar beklesem emin olamadim. O yuzden foruma sordum
  • Tam benim durum da boyle su anda hocam. Kullandikca bir duzelme olmadiysa servis elemani beni yemeye calismis demektir Bu durumdaki kapinin ayari kullandikca daha da kaymiyorsa kabul edilebilir..Tesekkurler
  • quote:

Tam benim durum da boyle su anda hocam. Kullandikca bir duzelme olmadiysa servis elemani beni yemeye calismis demektir Bu durumdaki kapinin ayari kullandikca daha da kaymiyorsa kabul edilebilir..Tesekkurler

Yok hocam kendinden zamanla düzelmiyor maalesef , bence baştan savmak icin oyle demiş olabilirler..

Ayarla ugramak istemezseniz dedigim gibi biraz wd40 bu isi yuzde yüz olmasada cözebilir :)

Ya da aklima simdi geldi ama bunu daha kotü olmayacağını düşünuyorsaniz yapin derim :) degisen kapi dilinin vidalarıni çok az gevsetip öne dogru (arabaya dogru yani) milimlik oynatsanız ve sıkıp tekrar denesiniz nasil olur acaba..

• Bunu biliyorum hocam da son care olarak uygularim. Cunku ordaki ufak bi hatada direk icindeki vida yuvasi asagi duserse buyuk sikinti. Servisten ümidi kesersem o riski almayi dusunebilirim

WD40 icin de tozu cok ustune yapistiriyor ilk basta ise yarasa da zamanla daha kotu olur mu diye dusundum. Orijinal kapilarin dilinin oldugu yerde rengi beyaz bir yag var. Onu nerden nasil bulurum bilmiyorum. Bulursam onunla deneyecegim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Setsa -- 12 Şubat 2021; 22:36:55 >
  • Keşke o yetkili servise, " sıfır araçların kapıları neden alışmak zorunda değil " diye sorsaydınız

• " su alıyordu onu hallettiler " demişsin

Demek ki bir kapının montajını bile doğru düzgün yapamayan yetkili servise denk gelmişsin

• Sormam mi Orijinali gosterip bu normal ama dedim. Sen bu kapiyi kullandin bu zamana kadar ama dedi. Dedim ilk gunden beri boyle bu kapi duzgun kapaniyor. Fabrikadan sana gelene kac kere aciliyor kapaniyor kontrol ediliyor vs dedi. Baktim olmayacak ustune gitmeyeyim de sonra geldigimde sikinti olmasin diye uzatmadim :)
  • quote:

Bunu biliyorum hocam da son care olarak uygularim. Cunku ordaki ufak bi hatada direk icindeki vida yuvasi asagi duserse buyuk sikinti. Servisten ümidi kesersem o riski almayi dusunebilirim

WD40 icin de tozu cok ustune yapistiriyor ilk basta ise yarasa da zamanla daha kotu olur mu diye dusundum. Orijinal kapilarin dilinin oldugu yerde rengi beyaz bir yag var. Onu nerden nasil bulurum bilmiyorum. Bulursam onunla deneyecegim

Wd40 ile duzenli temizliyorum hocam toz toprak tutmuyor orijinal henkel olanı olursa ama piyasada cakmasi çok :)

Dediginiz urunude kullandım o da çok iyi severim wurth hhs2000 diye geçiyor markasi.. sunroofunuz varsa sunroof bakiminda da bu urunu öneririm toz tutmuyor , rayları hhs2000 ile yağlıyorum ayrica evdeki kapılarin menteşeleri içinde öneririm :)

• Su olayinin kapi ayarindan degil kapi ici izolatorunden oldugunu soylediler ama yetkili serviste maalesef gozunle goremedigin icin adam ne derse eyvallah diyosun. Bu islerin yetkili serviste daha sistematik olmasini beklerdim acikcasi. Sanayiden hicbir farki yok
  • Cok tesekkurler hocam. Kendi basimin caresine bakmam gerekirse deneyip bilgi veririm
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.