Şimdi Ara

dc offset nedir ? Neden oluşur

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
10.969
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar dc offset nedir ? neden oluşur .Sinyal analizinde dc bileşenler atılıyor ama neyden kaynaklanıyor bu dc offset

teşekkür ederım

• cevap yok mu kmseden
  • Merhaba

DC bileşenler iki ayrı katmanın referans gerilimi farklılıklarından dolayı meydana gelir. DC bileşenler bazen de bazı işlemleri yapabilmek gereklidir. Örneğin uV seviyelerinde AC bir sinyali bir opampın + girişine direkt olarak bağlayıp yükseltemezsiniz. Bu sinyale opampın beslemesinin yarısı kadar bir DC bileşen eklenir yükseltmeye tabi tutulur. Zira opampların girişlerine besleme voltajlarına yakın sinyaller veremezsiniz. Bu aklıma gelen ilk örnek... Daha birçok yerde DC bileşenler
  • Uykusuz. kullanıcısına yanıt
    cvp ınız teşekkür ederım . Beni bu soruyu sormaya yonlendıren sey

Bir ekg sinyali örneği alınmış ve bu sinyaldeki dc bileşenler atılmış. Sinyalin dc seviyesi 0 a çekilmiş.

Bu sınyale dc bileşenler nerden, neden gelmıs ? .
  • Merhaba

DC bileşen yükseltme katından gelmiş olabilir. Yukarıda vermiş olduğum örnekte bundan bahsetmiştim. İnsan vücudundan alınan ekg sinyali çok çok düşük genliklidir. Bu sinyali yükseltmek için bu sinyale bir offset gerilim eklenir. Ensturmantel yükselteçler ile sinyal yükseltilir. Örnek veriyorum yükselticinin beslemesi 5V ise ekg sinyali opamp çıkışında 2.5V üzerine bindirilmiş olarak çıkar. bu sinyalin hem negatif hem pozitif taraflarını görebilmeyi sağlar. Siz bu sinyali ADC ile ölçtüğünüzde sinyal işlerken kullandığınız adc 10bit ise ölçümden devamlı 512 çıkarırsınız. 8 bit ise de 128 çıkarırsınız. Böylece DC bileşen yok olmuş olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Uykusuz.

Merhaba

DC bileşen yükseltme katından gelmiş olabilir. Yukarıda vermiş olduğum örnekte bundan bahsetmiştim. İnsan vücudundan alınan ekg sinyali çok çok düşük genliklidir. Bu sinyali yükseltmek için bu sinyale bir offset gerilim eklenir. Ensturmantel yükselteçler ile sinyal yükseltilir. Örnek veriyorum yükselticinin beslemesi 5V ise ekg sinyali opamp çıkışında 2.5V üzerine bindirilmiş olarak çıkar. bu sinyalin hem negatif hem pozitif taraflarını görebilmeyi sağlar. Siz bu sinyali ADC ile ölçtüğünüzde sinyal işlerken kullandığınız adc 10bit ise ölçümden devamlı 512 çıkarırsınız. 8 bit ise de 128 çıkarırsınız. Böylece DC bileşen yok olmuş olur.

son çıkışa gelmeden bir önceki haliyle class-a amp anlatmışın güzel ama bu devrelerin son çıkışında decoupling cap yok mu yani adc girişine negatif voltage sinyal veremiyomuyuz ekg sistemleriyle çalışmadım ama bizim eeg sistemlerinde koca koca clerle dc atıp öyle veriyoduk adc girişine.

• quote:

Orijinalden alıntı: miyagierdem

cvp ınız teşekkür ederım . Beni bu soruyu sormaya yonlendıren sey

Bir ekg sinyali örneği alınmış ve bu sinyaldeki dc bileşenler atılmış. Sinyalin dc seviyesi 0 a çekilmiş.

Bu sınyale dc bileşenler nerden, neden gelmıs ? .

üstte dediğim decoupling c kullansan da elektrotlarda yine de kısa süreli dc offset oluşur normaldir hasta biraz kıpırdasa elektrotlar oynasa sinyal hemen oymar amplitude bi anda yükselir düşer artifact diyoruz böyle çok kısa süreli + yada - offset oluşabilir sadece + değil.
  • pirefokkes kullanıcısına yanıt
    cok teşekkür ederım cevabınız için
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.