Şimdi Ara

dc akıma göre trafo seçimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
466
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

12V DC 100mA çeken bir devrem var.
    Bunun için 220vAC girişli trafo kullanmak istiyorum ama nasıl seçim yapacağımı bilemedim.

Benim devrem 12*0,1 = 1,2Watt dc güç harcamış oluyor.

anladığım kadarıyla trafolarda yazan VA değeri gerçek güç değil bunu 0,75 gibi bir değerle çarparak gerçek gücü buluyoruz.

• 220/12 1VA trafomuz olsun. Burada trafonun gerçek gücü 1VA * 0,75 = 0,75W mı oluyor?
    • trafonun çıkış gerilimi 12v olduğundan akımı 0,75/12 = 62,5mA mi oluyor?
    • o zaman benim devrem için yeterli değil mi demek oluyor?

• Trafoda şu kadar akım akıyor denmez. Trafoda gerilim olur. Siz devrenizi bağladığınızda trafodan akımı sizin devreniz çekecek, sizin devrenizin direnci ne kadar akım geçeceğine karar verecek. Sizin devrenizin uygun çalışma gerilimi olur trafonun bunu sağlaması lazım.

Yalnız trafolar yüksüzken etiktek değerlerinden yüksek gerilimde, yükte aynı gerilimde aşırı yükte daha düşük gerilimde olur. Devreniz için led adaptörü gibi çıkışıın sabitliğini sağlayan devre barındıran bir güç kaynağı düşünebilirsiniz. Mesela 12V 3A led adaptörünü 10TLye satın almıştık.

Trafo ile siz yapacaksanız çıkışı doğrultup filtrelemeniz ve de regüle etmeniz lazım.
  • tabi ki regüle ve doğrultma kısmı var. Ben sadece dc devrem için trafo seçimini yapamamdım.
  • 12v 1a ,, piyasada çokça satılan modem adaptörü alınız, kolay bulunduğu için sıkıntı yapmayın, isterse 20a olsun, devre sadece kendisi için gereken 0.1a yı çekecektir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.