Şimdi Ara

DAHİLİ HD UYDU ALICI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
4
Favori
69.081
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Televizyona entegre biçimde gelen hd uydu alıcılarını sıklıklıkla LG markasında görüyorum . Başka hangi markalar bu sistemi uyguluyor

Birde bazı yerlerde bu uydu alıcılarında sorun yaşandığını duydum . Kullanan kişiler bu konu hakkında neler söyleyebilir .Sorunlu mu yoksa güzel mi ? (ek olarak hd uydu alıcısıyla uğraşmak istemiyorum)

• Çoğu markada var entegre uydu alıcısı. Sadece LG'ye özgü değil. Piyasada ismini duyduğunuz neredeyse tüm markalarda var. Çok iyi bir görüntü kalitesi bekliyorsanız elbette yetersiz kalır entegre sistemler, yüksek kalite bir alıcı almanız gerekir. Standart TV kullanıcısıyım derseniz işinizi görür ama.
  • tv üreten tüm markalar da bu seçenek var neredeyse kablo ve kumanda karmaşasını ortadan kaldıran bir uygulama
  • Kalite olarak dahili hd uydu alıcılar harici hd uydu alıcılara göre yetersiz mi kalır ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: whiskey257

Kalite olarak dahili hd uydu alıcılar harici hd uydu alıcılara göre yetersiz mi kalır ?

42lm660s kullanısıyım.Dahili uydu alıcısı hd destekli ve VE SD HD görüntüsü çok iyi.Ancak kanal gecişleri yavaş.hd kanallar 4snde diğerleri ise 2-3 snde açılıyor.Ancak kablo karmaşasının olmaması ve tek kumanda olayı gerçekten çok iyi.En azından ilk defa televizyonun kumandasını eskitebileceğiz :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: SystemApps

quote:

Kalite olarak dahili hd uydu alıcılar harici hd uydu alıcılara göre yetersiz mi kalır ?

42lm660s kullanısıyım.Dahili uydu alıcısı hd destekli ve VE SD HD görüntüsü çok iyi.Ancak kanal gecişleri yavaş.hd kanallar 4snde diğerleri ise 2-3 snde açılıyor.Ancak kablo karmaşasının olmaması ve tek kumanda olayı gerçekten çok iyi.En azından ilk defa televizyonun kumandasını eskitebileceğiz :)

sanırım bu yavaşlık dahili uydu alıcılı tüm modellerde genelde var.. hatta birçok harici hd uydu alıcısı dahi yavaş... en azından ben öyle gördüm...
  • HD yayınlarda çok büyük fark olmaz ama SD kanallar için elbette kaliteli harici uydu alıcıları daha iyi sonuçlar verir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dusty

HD yayınlarda çok büyük fark olmaz ama SD kanallar için elbette kaliteli harici uydu alıcıları daha iyi sonuçlar verir.

Sayın dusty ,

Sizce , ham (raw) datanın işlenmesiyle elde edilen görüntü mü daha kalitelidir yoksa işlenmiş görüntünün tekrar işlenmesi mi daha kaliteli sonuç verir?

Kaliteli harici uydu alıcı derken hangi uydu alıcılardan bahsediyorsunuz? Kaliteyi belirleyen şey ; fiyatı, malzeme kalitesi, ana işlemcisi ve video işleme kapasitesi , yazılımı, kart paylaşımı , yurtdışından gelmiş olması vs. vs. nedir?

==================================================

Genel bir hatırlatma (en başta buna ben de dahilim): Bir konuda soru soran ama o konular ve ilgili kavramlar hattında derinlemesine bilgisi , tecrübesi ve alakası olmayan arkadaşlarımıza durum-koşul-şart-istisna içeren cevap verdiğimizde yani ;

"Şu durumda şu olur , filanca durum da ise başka bir sonuç olur" gibi verdiğimiz cevap en basit şeklinde anlaşılır , aradaki bilgiler farkedilmez ki bu çoğu zaman yanlış anlaşılmanın ana sebebidir.

"HD yayınlarda çok büyük fark olmaz ama SD kanallar için elbette kaliteli harici uydu alıcıları daha iyi sonuçlar verir." şeklindeki bir cevap

Her durum ve şart altında "HD yayınlarda çok büyük fark olmaz ama SD kanallar için elbette kaliteli harici uydu alıcıları daha iyi sonuçlar verir." şeklinde sarı renkli kısımlar görülmeyerek veya göz ardı edilerek eksik ve yanlış anlaşılır.

• quote:

Orijinalden alıntı: ender123

Sayın dusty ,

Sizce , ham (raw) datanın işlenmesiyle elde edilen görüntü mü daha kalitelidir yoksa işlenmiş görüntünün tekrar işlenmesi mi daha kaliteli sonuç verir?

Kaliteli harici uydu alıcı derken hangi uydu alıcılardan bahsediyorsunuz? Kaliteyi belirleyen şey ; fiyatı, malzeme kalitesi, ana işlemcisi ve video işleme kapasitesi , yazılımı, kart paylaşımı , yurtdışından gelmiş olması vs. vs. nedir?

==================================================

Genel bir hatırlatma (en başta buna ben de dahilim): Bir konuda soru soran ama o konular ve ilgili kavramlar hattında derinlemesine bilgisi , tecrübesi ve alakası olmayan arkadaşlarımıza durum-koşul-şart-istisna içeren cevap verdiğimizde yani ;

"Şu durumda şu olur , filanca durum da ise başka bir sonuç olur" gibi verdiğimiz cevap en basit şeklinde anlaşılır , aradaki bilgiler farkedilmez ki bu çoğu zaman yanlış anlaşılmanın ana sebebidir.

"HD yayınlarda çok büyük fark olmaz ama SD kanallar için elbette kaliteli harici uydu alıcıları daha iyi sonuçlar verir." şeklindeki bir cevap

Her durum ve şart altında "HD yayınlarda çok büyük fark olmaz ama SD kanallar için elbette kaliteli harici uydu alıcıları daha iyi sonuçlar verir." şeklinde sarı renkli kısımlar görülmeyerek veya göz ardı edilerek eksik ve yanlış anlaşılır.

Ender Bey, uydu alıcıları konusunda elbetteki çok fazla bir bilgiye sahip değilim açıkçası ama kaliteli alıcıların görüntü kalitesini etkilediklerini pek çok yerde okuyorum.

Linux tabanlı Vu+ ultimo ve Vu+ Duo modellerini öneriyor uydu konusunda bilgisine güvendiğim insanlar ama elbette bu ürünler aşırı profesyonel ve pahalı çözümler. Ana işlemcisi, video işleme kapasitesi ürünün görüntü kalitesini belirleyen etkenler, fonksiyonel olaylarına bakmıyorum zaten.

Aslında dediğinizde haklısınız "verdiğimiz cevap en basit şeklinde anlaşılır , aradaki bilgiler farkedilmez ki bu çoğu zaman yanlış anlaşılmanın ana sebebidir." Daha dikkatli yazmak gerekli.

• quote:

Orijinalden alıntı: SystemApps

quote:

Ancak kanal gecişleri yavaş.hd kanallar 4snde diğerleri ise 2-3 snde açılıyor.Ancak kablo karmaşasının olmaması ve tek kumanda olayı gerçekten çok iyi.En azından ilk defa televizyonun kumandasını eskitebileceğiz :)

Bende Dahili HD uydulu Led düşünüyorum ama Kanal Geçişlerinin dediğiniz gibi yavaş olması beni düşündürüyor. Diğer yandanda extra cihaz ve kablo sıkıntılarının olmaması +sı.
    Yakında yada çok geçmeden çıkacak modellerde bu gibi sıkıntılar düzeltilebilirmi acaba. Çünkü ilk çıktıkları zamanlarda Normal Uydularda bunun gibiydi ve bunu aştılar geçişler hızlandı.

• Resimli anlatımı da ekledim sanırım daha anlaşılır olacaktır. Ham (RAW)data ile işlenmiş görüntü arasındaki kalite farkını , fotoğrafçılıkla uğraşan arkadaşlarımızdan alabilirsiniz. Size aşağıdaki resimlerin ne anlama geldiğini daha iyi anlatabilirler.

Tv stüdyosundan yayın uyduya çıkar , uydudan çanak antene , oradan Lnb ve kablo ile evimize gelir. Buraya kadar görüntü hiçbir kayba uğramamış olur. Yani Tv stüdyosundan ne kalitede çıktıysa (diyelim ki 100 kalitede çıkıyor olsun eve kadar 100 olarak) eve kadar aynı kalitede gelir. Buraya kadar herşey aynı ve eşttir.

1. Eğer direkt olarak tvye girerse , o zaman tunerden tv ana işlemcisine gelir. Yine bu aradaki yol da kayıpsızdır. Daha sonra görüntü ana işelmeci+ yazılım (engine) tarafından işlenerek görüntü ve sese çevrilir.

2. Eğer arada uydu alıcı varsa o zaman uydu alıcının ana işlemcisi tarafından görüntüye çevrilecektir. Bu aşamada uydu alıcının ana işlemcisinin görüntü işleme kapasitesi -görüntü oluşturma kapasitesi-becerisi-kapasitesi devreye gelecektir.

Uydu alıcının hdmi çıkışından çıkan görüntü ve ses tvye girince yine tvnin ana işlemcisi tarafında işlenir. Tvler mönitör gibi değildir , yani kendisine gelen ne ise onu ekrana vermez. İllaki kendisi her görüntüye yazılım (engine) ve ana işlemci ikilisiyle müdahele eder. Sadece tvnin görüntü işleme kalitesi değil bir de uydu alıcının ne kadar başarılı görüntü oluşturduğuyla karma bir sonuç elde edersiniz.

Usbye kayıt yapabilen bir uydu alıcınız varsa , yayını kaydedip sonra bir de tvnin usb playerından izleyin. Aradaki görüntü kalitesi kaybı sizin udyu alıcının işlemcisi tarafındaki kayıptır.

Uydu alıcı ve tv arasında yaptığınız Hdmi-Hdmi bağlantı da çok kaliteli değildir. Bilgisayar (masaüstü) -Tv arasındaki gibi kaliteli bir görüntü kaynağı tvde Hdmi-Hdmi bağlantıda çok iyi-net-keskin görünmüyor. Farklı marka ve model tv kullanan arkadaşlarımızın en iyi görüntüyü VGA-VGA bağlantıda alındığını okuyabilrisiniz. Dijital kayıpsız aktarım sağlar yalnız iyiyi iyi , kötütüyü kötü olarak aktarır.

Not 1 : Tüm uydu alıcıların usbye yaptıkları kayıt aynı kalitededir. Marka, model , fiyat farketmez. Sadece tunere kadar kayıpsız (100) olrak gelen yayın datası (transport stream) usbye basitçe kaydedilmek için yönlendirilir.

Not 2 : Forumdaki herkesin tvsi , uydu alıcısı, media playerı , 3D görüntü teknolojisi ve kalitesi vs vs... nesi varsa süperdir. Diğer tüm arka ve modelleri ezer geçer , üçe beşe hatta ona katlar . Bu yüzden forumda yapılan yorumlarda kimseye peşinen inanmayın.

DAHİLİ HD UYDU ALICI

===================================================================================

DAHİLİ HD UYDU ALICI

• quote:

Orijinalden alıntı: ByAdmin
    Bende Dahili HD uydulu Led düşünüyorum ama Kanal Geçişlerinin dediğiniz gibi yavaş olması beni düşündürüyor. Diğer yandanda extra cihaz ve kablo sıkıntılarının olmaması +sı.
    Yakında yada çok geçmeden çıkacak modellerde bu gibi sıkıntılar düzeltilebilirmi acaba. Çünkü ilk çıktıkları zamanlarda Normal Uydularda bunun gibiydi ve bunu aştılar geçişler hızlandı.

Harici uydu alıcılarda da kanal geçişleri yavaş. Özellikle HD kanallarda süre uzuyor. Daha hızlı kanal geçişi sağlayabilmek için aynı yayıncı kuruşulun kanallarını (daha doğrusunu aynı transponderdaki kanalları) arka arkaya dizerseniz daha hızlı geçiş sağlayabilirsiniz.

Örnek :
    Star >> CNBC-E>> E2 >> NTV >> NTV Spor ,
    Kanal D >> TNT>> CNN Turk ,
    TRT1 HD >> TRT HD ,
    TRT1 -2 -3 .... gibi

• Aşağıdaki ilk fotoğrafta bir tvnin arka kapağı açılmış halini görüyorsunuz. Daha sonraki iki fotoğrafta ise DVB-S tunerli olan ve olmayan anakartları görebilirsininiz. DVB-S tunerli tvye çanak antenden gelen kabloyu takarak uydu yayınlarını izleyebilirsiniz. Artık tvlerde sadece SD yayınları alan DVB-S tuner yerine DVB-S2 tuner var ve böylelikle tvler hem SD ve hem de HD yayınları alabiliyor.

Soldaki kart tvnin anakartı , sağdaki kart ile besleme (power supply) kartı. Tvnin içinde ne kadar az parça olduğuna dikkat edin

DAHİLİ HD UYDU ALICI

---------------------------------------------------------------------------------

DVB-S Tunerli modelin anakartı. İki tane kablo girişi var.

DAHİLİ HD UYDU ALICI

---------------------------------------------------------------------------------

DVB-S Tunerli olmayan modelin anakartı. Dikkat ederseniz anakart üzerinde tuner montaj edilecek yer daha büyük ama monte edilen tuner oraya göre küçük kalıyor. Farklı modellere DVB-S özellikte tuner monte ederek , uydu alıcı özellikli tv modelleri üretilip satılıyor.

DAHİLİ HD UYDU ALICI

DAHİLİ HD UYDU ALICI

Tvnin anakart işlemcisi ve çalışmasını anlattığım resim

DAHİLİ HD UYDU ALICI

• Harici Next 2000 uydu alıcım var kanal geçişleri arasında en fazla 1sn süre var ama yukarda bi arkadaş 3-4 sn sürdüğünü yazıyor bu açıdan sordum. Eğer gerçekten süre bu kadarsa çok uzun bence.

Ayrıca haricilerde şifre girme durumlarıda işe yarıyor. Özellikle Trt yada Starın biss şifresiyle maçları izlemek gibi, dahililerde bu yapılamıyor sanırım. Ufak bi sorun gibi olsada Avrupa-Dünya ve Şampiyonlar ligini büyük ekranlı Ledlerden izleyemedikten sonra o maçın tadıda olmaz Led bi işe yaramaz.
  • Merhaba, bende de panasonic GT30 plazma tv var. dahili uydu alıcılı, şahsenben çok memnunum. harici bir cihaza göre hem hd hemde sd yayınlar daha kaliteli işleniyor, daha kayıpsız olduğunu düşünüyorum. ama okuduğum kadarıyla bu kalite markadan markaya değişiyor, panasoniclerde iyi diyebilirim.
  • basit bir video çektim webcam ile, LG 42LM615S marka dahili uydu alıcısı için kanal geçişleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz:

http://youtu.be/LvIwqOos6H8
  • Bendeki GW30 dahili alıcılı.. önce evdeki eski receiveri bağladım boşuna pahalı scart aldım beğenmedim dahiliyi bağladım ve böyle izliyorum şu an gayet iyi dahili alıcısı var..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Galthor

basit bir video çektim webcam ile, LG 42LM615S marka dahili uydu alıcısı için kanal geçişleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz:

http://youtu.be/LvIwqOos6H8

Video için teşekkürler gayet güzel fikir sahibi oluyor insan. Öyle abartıldığı kadarda yavaş değil biraz daha hızlı olsa daha iyi olur tabi ama buda iş görür.

Peki kullanımı (Ayar vs gibi durumlarda) ve aşağıdaki gibi bi durum için şifre girme durumları nasıl.

quote:

Orijinalden alıntı: ByAdmin
    Ayrıca haricilerde şifre girme durumlarıda işe yarıyor. Özellikle Trt yada Starın biss şifresiyle maçları izlemek gibi, dahililerde bu yapılamıyor sanırım. Ufak bi sorun gibi olsada Avrupa-Dünya ve Şampiyonlar ligini büyük ekranlı Ledlerden izleyemedikten sonra o maçın tadıda olmaz Led bi işe yaramaz.

• şifre konusunda her hangi bir fikrim yok maalesef. uğraşmadım henüz.
  • Dahili uydu alıcılarında bisskey i unutun. Doğal olarak maçı da unutun.

Bisskey kullanan kanallar

NTV Spor - İspanya ligi

Star - Şampiyonlar ligi

TRT - Almanya ligi

TRT - Dünya kupası ve Avrupa kupası (Bazen milli maçlarda şifre atmıyor.)

Dahili uydu alıcılı bir tv niz varsa maçları izlemenin en kolay yolu direk scart girişine takılan içine biss key atılabilen SD Mini Uydu alıcılarından kullanmaktır. O kadar küçük oluyorlar ki TV nin arkasına takıldığında gözükmüyor bile, maç izleyeceğiniz zaman tv den scart girişini seçmeniz yeterli. Maçları SD kalitesinde izleyebilirsiniz. Zaten TRT dışında ki maçları HD izleyeyim derseniz paralı platformlara üye olmanız gerekiyor.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.