Şimdi Ara

DAHİLİ HD UYDU ALICI (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
4
Favori
69.076
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: ender123

Konuyla ilgili olduğu için başka başlıktaki mesajı buraya da ekliyorum.

Türkçede :

Capture
    Save
    Record

aynı kelime ile yani kayıt ile ifade ediliyor. Tvlerin içinde capture işlemcisi yok veya kendi işlemcileri gerçek zamanlı (rela time) olarak görüntü kaydedecek güçte değiller. Bu yüzden tvler sadece tunere gelen akan videoyu (transport stream data) usb harddisk veya flash belleğe kaydeder.

Bu işlem kayıpsızdır , yani uydudan ne kalitede geliyorsa o kalitede olur. Tv ana işlemcisi sadece bu akan video datasını usbye yönlendirir ve kayıt işlemi yapılmış olur. Takdir edersiniz ki bu iş için bir işelmci gücü gerekmiyor.

Uydudan gelen yayını çeşmeden akan suya benzetebiliriz. Tv bu suyu bir hortumla kovaya doldurur. İşlem bu kadar basit. Uydu yayını mpeg2 veya h264 formatında olduğu için bunu uygun bir başlangıçla usbye kaydetmek gerekir. Mpeg video kare formatında değildir. Bu yüzden kayıtların başlangıcında uygun formatı yakalamak için 1-2 saniye gecikme olabilir veya ilk kareler bozuk olabilir. Aynı musluğa hortumu takarken ilk başta oluşacak suyun fıştırması gibi.

Tvlere hdmi girişlerden veya compozit girişten kayıt yapmak mümkün değildir. Bunlar ya analog ya da dijital görüntü+ses taşır ama tv ham-işlenmemiş (raw) video datası ister.

Uydu yayınının içinde :

Görüntü
    Ses (1 ya da daha çok ses)
    Film yayını yapan kanallarda altyazı
    Teletext bilgisi
    Epg (electronic program guide) , günlük-haftalık program yayın bilgisi
    Şifreli kanalsa , şifre bilgisi

Tv menü ayarlarında yayındaki özelliklerin tamamını veya sadece ses ve görüntüyü kaydedebilir. Daha iyi anlaşılmadı için aşağıdaki resme bakabilirsiniz.

DAHİLİ HD UYDU ALICI

Sayın Ender123, bilginiz var mı bilmiyorum, Dsmarttaki HD kanallar bir kısım dahili uydu alıcılı TV markalarında açmıyor, bununla ilgili Üreticiler tarafından bir yazılım güncellemesi de sanırım söz konusu olmayacaktır. Nisan ayından beri bu sorunu yaşıyoruz. Tv nin görüntü kalitesinden çok memnundum.

bu konuda bişey yapabilir miyiz bilginiz var mı ?

• Değerli arkadaşlarım, eğer tv de dahili hd uydu alıcısı olursa, bu tv antensiz tüm kanalları göstercek mi demek? Yani bu tür tv lere anten gerekmiyor mu? Selamlar.
  • kartsız açabileceğinizi düşünmüyorum bilen arkadaş vardır inş.
  • a10 A kullanıcısına yanıt
    Tv içinde, daha önceki tv nize bağladığınız uydualıcısı entegre edilmiştir. uydu yayınlarını izleyebilmeniz için çanakantenden önceki uydu alıcınıza taktığınız lnb kablosunu çıkartıp. yeni tv arkasındaki ilgili girişe takıyorsunuz. Önceki ayrıca fişe taktığınız uydu alıcınızı dolaba saklıyorsunuz, çünkü uydu alıcınız artık yeni tvnin içinde gelmiştir.
    Bu olayı aynı, masa üstü ve leptop bilgisayar klavyesi olarak düşünebilirsiniz. diğerinde kasaya klavye bağlıyorsunuz fakat leptop ta zaten içerisinde var, dahili yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emin-Firtina -- 24 Şubat 2014; 21:04:03 >
  • arkadaşlar dahili uydu alıcılı tv ye harici uydu alıcı takılırmı takılırsa nasıl takılır.harici uydu alıcı hdmı uçlu
  • muaz5454 M kullanıcısına yanıt
    takılır tabiki. tv nde hdmı uç varsa bağlayacan, sonra tv kumandasından harici uydu seçeneğini seçecen. bendeki led tv de böyle. bendeki de dahili alıcılı..
  • Merhaba, Ben LG nin 47LA640S modelini aldım. Dahili uydu alıcısını nasıl kullanabilirim ve şifreli spor kanallarını izleme imkanım var mı? Evde mini scart bissli uydu alıcım var onu kullanabilir miyim?
  • yılmaz12345 kullanıcısına yanıt
    arkadaşım kullanma klavuzunda yazması lazım uydu alıcısı kullanımını. bir de yeni ürünü kurulum için teknik servis gelmedi mi?
  • samsung tv aldım dahili hd uydu alıcısı var uydu antenini bagladım defalarca arama yapmıs olmama ragmen çıkan kanal sayısı 30 civarında aslında 150 160 cıvarında kanal buluyor ama ucretli oldukları ıcın dogal olarak acılmıyorlar. show tv kanald vs gibi kanalları bir turlu bulamadım bu konuda yardımcı olacak bi arkadas varmı?

trtden baska kanal izleyemiyoruz :D
  • bende dahili hd uydu alıcısı olan bir tv aldım. daha önce sd yayınları sorunsuzca izlediğim kanalların hiç birisini izliyemiyorum.

anlayacağınız hiç bir kanalı çekmiyor. servis LNB sinyalinin düşük olduğunu bu yüzden hiç bir kanal bulamadığını söyledi.

HD yayınlarının illaki yüksek sinyale ihtiyacı mı var?
  • K@nuni kullanıcısına yanıt
    merhaba

servis size durumu anlaşılır şekilde anlatmış ama bende izah edeyim , cep telefonunuzla şebeke sinyali alamadığınız zamanlarda veya az çeken yerlerde telefonunuzla net bi şekilde görüşme yapabiliyormusunuz ? yoksa ses kesik kesik geliyor hatta bağlantının kesildiği bile oluyormu ? çanaklarda bu şekildedir çanaklar içbükey çukurumsu şekildedir ve çanağınızın açısı seyretmek istedğiniz uyduya bakmalıdır , uydudan gelen sinyaller çanağın çukurumsu gövdesinde toplanır ve ucunda yer alan lnb dediğimiz alette çanakta toplanan bu sinyalleri alarak recevierınıza iletir ve recevierınızda bu sinyalleri işleyerek görüntüye dönüştür ve tv nize aktarır , burada rüzgardan lodostan yağmurdan kardan çanağınızın açısı kaymış olabilir açı kaydığından dolayı çanak içerisinde istenilen kadar sinyaller birikemiyodur yada çanağınızın açısı doğrudur ve düzgündür ama lnb niz arızalanmış olabilir ve çanaktaki toplanan sinyali çekemiyor olabilir , bunları anlıyabilceğiniz yoldan basit ve uzun bi şekilde anlattım , sonuç olarak tabikii yüksek sinyale ihtiyacınız var

• quote:

Orijinalden alıntı: EASTWOOD1981

merhaba

servis size durumu anlaşılır şekilde anlatmış ama bende izah edeyim , cep telefonunuzla şebeke sinyali alamadığınız zamanlarda veya az çeken yerlerde telefonunuzla net bi şekilde görüşme yapabiliyormusunuz ? yoksa ses kesik kesik geliyor hatta bağlantının kesildiği bile oluyormu ? çanaklarda bu şekildedir çanaklar içbükey çukurumsu şekildedir ve çanağınızın açısı seyretmek istedğiniz uyduya bakmalıdır , uydudan gelen sinyaller çanağın çukurumsu gövdesinde toplanır ve ucunda yer alan lnb dediğimiz alette çanakta toplanan bu sinyalleri alarak recevierınıza iletir ve recevierınızda bu sinyalleri işleyerek görüntüye dönüştür ve tv nize aktarır , burada rüzgardan lodostan yağmurdan kardan çanağınızın açısı kaymış olabilir açı kaydığından dolayı çanak içerisinde istenilen kadar sinyaller birikemiyodur yada çanağınızın açısı doğrudur ve düzgündür ama lnb niz arızalanmış olabilir ve çanaktaki toplanan sinyali çekemiyor olabilir , bunları anlıyabilceğiniz yoldan basit ve uzun bi şekilde anlattım , sonuç olarak tabikii yüksek sinyale ihtiyacınız var

merhaba,

tamam diyelim ki HD yayınlar için yüksek sinyal gerektiriyor kabul. peki SD yayınların neden hiç birisi yok?

tv yi değiştirmeden hepsini normal izliyordum. ben buna rağmen çanak ayarına tekrar baktırdım ve %75 sinyal gücü olan çanak şu an %85 sinyal gücünde.

SD yayınlarda sinyal %30 altına düşerse eğer,yayın alınamayacağı ve kesilmeler olacağı şeklinde belirtilmiş.

• K@nuni kullanıcısına yanıt
    televizyonunuzda bi sorun olabilir

ozelden bana isim soyisim

cep telefonu

ve televizyonunuzun marka modelini yazarsanız size yardımcı olabilirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: digitech

quote:

Orijinalden alıntı: scorpionnn

merhaba arkadaslar birsey ogrenmek istiyorum ben
    1 satten once bu tv aldim
    LG 32LA620S uydu alıcısı varmis
    bizim evde uydu var canak iki tane uydu alıcısı oluyor mu

olur çnaklardan gelen kabloyu tv nin dahili alıcısına tak ayarlar için açtığım konuya bakabilirsin

merhaba hocam hd uydu alıcılı televizyon satın aldım ancak kablolu karasal yayın kullanıyorum,hd yayın almak için ne yapmam gerekiyor? yardımcı olursanız çok sevinirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: ender123

Resimli anlatımı da ekledim sanırım daha anlaşılır olacaktır. Ham (RAW)data ile işlenmiş görüntü arasındaki kalite farkını , fotoğrafçılıkla uğraşan arkadaşlarımızdan alabilirsiniz. Size aşağıdaki resimlerin ne anlama geldiğini daha iyi anlatabilirler.

Tv stüdyosundan yayın uyduya çıkar , uydudan çanak antene , oradan Lnb ve kablo ile evimize gelir. Buraya kadar görüntü hiçbir kayba uğramamış olur. Yani Tv stüdyosundan ne kalitede çıktıysa (diyelim ki 100 kalitede çıkıyor olsun eve kadar 100 olarak) eve kadar aynı kalitede gelir. Buraya kadar herşey aynı ve eşttir.

1. Eğer direkt olarak tvye girerse , o zaman tunerden tv ana işlemcisine gelir. Yine bu aradaki yol da kayıpsızdır. Daha sonra görüntü ana işelmeci+ yazılım (engine) tarafından işlenerek görüntü ve sese çevrilir.

2. Eğer arada uydu alıcı varsa o zaman uydu alıcının ana işlemcisi tarafından görüntüye çevrilecektir. Bu aşamada uydu alıcının ana işlemcisinin görüntü işleme kapasitesi -görüntü oluşturma kapasitesi-becerisi-kapasitesi devreye gelecektir.

Uydu alıcının hdmi çıkışından çıkan görüntü ve ses tvye girince yine tvnin ana işlemcisi tarafında işlenir. Tvler mönitör gibi değildir , yani kendisine gelen ne ise onu ekrana vermez. İllaki kendisi her görüntüye yazılım (engine) ve ana işlemci ikilisiyle müdahele eder. Sadece tvnin görüntü işleme kalitesi değil bir de uydu alıcının ne kadar başarılı görüntü oluşturduğuyla karma bir sonuç elde edersiniz.

Usbye kayıt yapabilen bir uydu alıcınız varsa , yayını kaydedip sonra bir de tvnin usb playerından izleyin. Aradaki görüntü kalitesi kaybı sizin udyu alıcının işlemcisi tarafındaki kayıptır.

Uydu alıcı ve tv arasında yaptığınız Hdmi-Hdmi bağlantı da çok kaliteli değildir. Bilgisayar (masaüstü) -Tv arasındaki gibi kaliteli bir görüntü kaynağı tvde Hdmi-Hdmi bağlantıda çok iyi-net-keskin görünmüyor. Farklı marka ve model tv kullanan arkadaşlarımızın en iyi görüntüyü VGA-VGA bağlantıda alındığını okuyabilrisiniz. Dijital kayıpsız aktarım sağlar yalnız iyiyi iyi , kötütüyü kötü olarak aktarır.

Not 1 : Tüm uydu alıcıların usbye yaptıkları kayıt aynı kalitededir. Marka, model , fiyat farketmez. Sadece tunere kadar kayıpsız (100) olrak gelen yayın datası (transport stream) usbye basitçe kaydedilmek için yönlendirilir.

Not 2 : Forumdaki herkesin tvsi , uydu alıcısı, media playerı , 3D görüntü teknolojisi ve kalitesi vs vs... nesi varsa süperdir. Diğer tüm arka ve modelleri ezer geçer , üçe beşe hatta ona katlar . Bu yüzden forumda yapılan yorumlarda kimseye peşinen inanmayın.

DAHİLİ HD UYDU ALICI

===================================================================================

DAHİLİ HD UYDU ALICI

Uzun zaman olmuş ama yeni okudum ,bu bilgiler için tskler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 65ub950v kalite olarak gayet iyi sd kanallar hoş değil 4k da ise orta üstü bir performansı var.

• 4 sene önceki konu ama yukarıdaki arkadaşlar çok konuşmuş. Boş konuşmuş. Şu an denemesini yaptım. Lnb den gelen kabloyu LG marka tvye taktım. Dahili uydu alıcısını kullandım. Hd yayın çok kötü. Bitrate dediğimiz bir oran vardır videoda. Hd dediğimiz görüntünün çerçevesidir. Bizim için aynı zamanda önemli olan Bitrate seviyesi. Yani kaçta basılıyor hangi sinyal kalitesiyle taşınıyor... Şimdi dsmart yayınına bakıyorum trt1 hd de aynı dizide renkler farklı artık. Yani bu kadar olmaz. Dolayısıyla bu şerefsizler o paraları maalesef boşa almıyorlar. Görüntü kalitesine kafa takan ve önemseyen insanlar için uydu yayını asla bir tercih değildir. Burada yazılan çok bilmiş bilgici şirinleri okuyup şüphe etmeyin arkadaşlar. Şimdi sırada digitürk var. Onu da bi deneme şansım olursa deneyeceğim. Artık ya dsmart la yola devam edeceğim ya da digitürk. Keşke kablo tv olsa...

• Arkadaslar led tv ye harıcı uydu alıcısı alıcam, led i evde teledunya ile kullandığım için sadece kart yetiyordu, şimdi tv yi yazlıkta kullanıcam, dahili uydu alıcısı yok; panasonıc 42et serısı, ne önerırsınız harıcı uydu için?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.